Author Topic: Неизследваният произход на помаците.  (Read 79319 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

десс

  • Guest
Прабаба ми ,дано е в центъра на дженетя , когато бях дете често ми казваше: - Ама си  Бълхарин.
Незнам какво точно означаваше това ,но винаги ще  си я обичам тази дърта магесница.
Това е според диалектите в самата стара България-На дунава се използва Българ или Блъгар-в Загора,на запад към драва Бугар.В приволжието-Булгар,в Кавказието Балкар и т.н.Някой като Берсилите са използвали Болхар,а тези в оногурия Балхар-тази теза се защитава от самите племенни наименования на отделните български племена.
п.с.Българите на Алцек са онгари-и оттам названието на латински на българите е балхи.Онгарите са били най близо заедно с бурджаните до Армения-оттук и арменското название на булгарите е балхи и балхики.

Offline tersid

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 874
Кой както му отърва ,така си го разбира. :)
Но в случая фактологическата ситуация касаеше едни черни буболечки които пречат на съня и  не отговаря на твоето разбиране.
Кажи сега за нестинарките в Родопите :)

десс

  • Guest


Тази карта е от Татарстан,където е съставена спрямо стари ръкописи на арабски запазени в Руския архив

десс

  • Guest
Когато се говори за онази епоха се изтъкват само отрицателните неща - по-големите данъци на немюсюлманското население. Дънък обаче не се взима от роб. Раята е имала право на собствен имот, лично производство и търговия. Вярно - плащала е по-големи данъци, но пък в замяна е получавала сигурност, а мъжете били освободени от военна служба. Пропуска се фактът, че в същото време по другите части на Европа селячеството е било в много по-непривилегировано положение, а в Русия крепостните селяни са си били чисти роби, макар и православни християни.

Аз съм склонен да вярвам в тезата за приемането на исляма от богомилите по нашите земи. "Стойко" (от въпросния регистър) е богомил, който в продължение на години е бил преследван от църквата, поради което се заселил в планински, труднодостъпни места.  Ð’ един момент вижда доста сходни неща между неговото учение и това на новите управници - Исляма. Богомилите отричат иконите. Ð’ исляма икони няма. Богомилите дават предимство на покорството, а така е и в исляма. Богомилите са за мира, което е и в основата на исляма. Самата дума „ислям" включва у себе си понятието "мир". Затова за тях е било много по-лесно да го приемат. Ð’ Босна се е получило, защо да не се е случило същото и в Родопите?

Никой не го отрича-дори аз защитавам тази теза.



Offline mechta

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 198
десс, жалко че нямам време да чета твоите писания. уважавам труда ти, но имам различни ,непознати за голяма част от хората, които се занимават с история знания и източници. разликата между моите факти и анализи е тази, че аз го правя без да ми плащат и търся без пристрастия истината. и не смятам , че има Велики народи. Колкото по-скоро се оттърват някои хора от тази мания за величие и богоизбраност, толкова по -рано ще заприличат на човеци.

десс

  • Guest
десс, жалко че нямам време да чета твоите писания. уважавам труда ти, но имам различни ,непознати за голяма част от хората, които се занимават с история знания и източници. разликата между моите факти и анализи е тази, че аз го правя без да ми плащат и търся без пристрастия истината. и не смятам , че има Велики народи. Колкото по-скоро се оттърват някои хора от тази мания за величие и богоизбраност, толкова по -рано ще заприличат на човеци.
Богоизбраността като качество го наследяваме от Библията и Корана-бог избрал Израил да бъде баща на много народи.А неговите синове са богоизбрани-особено евреите.

На мен също не ми плащат.
За съсипването на българската история е виновна Русия-там все още се учи че Киевска Рус е дала всичко на славяните,а всичко свързано с България се пропуска-
Например.
Град Белгород -намира се намира само на 695 км южно от Москва и е образуван от българите-там се учи ,че са го образували сарматите в последствие унищожени от Чингиз хан.А все известно е ,че при заселването си българите кръщават много градове с името си Белград(Бълград,Болград,Болгар,Булгар,Булхара,както и реките волга,буг и булгари произлизащо от родовото и име Бълги).Този град се намирал в областта Дулбоа(Дуло).
Просто аз не се влияя толкова от историческите книги,колкото от самите хронологии-всички исторически източници споменаващи българите и тяхното местоживеене.
п.с.Имам една задачка за теб-виж всички места където се намират градове с имената Белград,Булгар,Болгар,Болград,Булгара,Булхара,Сувар,Бургас,Бургос, и ще проследиш къде са живеели Българите.

Offline Шали

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 487
  • Gender: Female
Взе и на мен да ми писва :-X
Десс, да те запитам, оти ти(ви) е толкоз еня да доказвате, че "помаците" са българи. Има някаква шизофрения да споделяш онези мнения за тях като човешка същност и да драпаш(те) да са част от нас :o Ама защо  Ð½Ðµ потулиш(те) доводите за общия корен с тези *** люде? Мани ги, нека се сепарират, нека се туркофилизират, нека и история си спишат. Но не...за спорта ли, за играта, за ината?
Ще ми простиш, че съм малка още и глупава, но много държа ей така от първа ръка да знам отговора на този въпрос. Щото е алогично всичко това помоему :-X
И не ме карай да се доизяснявам  ;)

десс

  • Guest
Взе и на мен да ми писва :-X
Десс, да те запитам, оти ти(ви) е толкоз еня да доказвате, че "помаците" са българи. Има някаква шизофрения да споделяш онези мнения за тях като човешка същност и да драпаш(те) да са част от нас :o Ама защо  не потулиш(те) доводите за общия корен с тези *** люде? Мани ги, нека се сепарират, нека се туркофилизират, нека и история си спишат. Но не...за спорта ли, за играта, за ината?
Ще ми простиш, че съм малка още и глупава, но много държа ей така от първа ръка да знам отговора на този въпрос. Щото е алогично всичко това помоему :-X
И не ме карай да се доизяснявам  ;)
Никой не нарушава изконното право на всеки човек да се чувствува какъвто на него му се иска.Аз защитавам само историческата истина.Виж македонците да си се викат македонци,само да оставят езика и историята на мира- там  направо нямат равни в псевдоисториообразуването-примери:-цар Самуил-той все още не бил се осъзнал като македонец,а и българската титла -цар била призната затова се пишува българин(макар че приема изгонения от преслав български патриарх-който го и коронясва след смърта на Роман)-същото и за Гоце и другите комити.(а самата титла комита- е със старобългарско значение-Кана сюбиги Крум разделя България на Комитулии начело с управители наречени комити,а събранието от всички тези комити се наричало комитат(Комитет)). Та затова!!!
-Който се чувствува различен от българите -никой не му пречи-просто да не налага мнението си и на другите и да не се обосновава на историята-да я тълкува по македонски- оти там ще му е грешката.

п.с.Второто е ,че част от рода на прабабами-староседелците са били в роднинство с потурчена страна на същия род.(хората са искали да запазят земите си),които в последствие бягат в Турция-според Тоска изселници от с. Ставерци има в  град Текирдаг.(пиша потурчена оти са се смятали за турци,а не за 'помаци'-което е сравнително късно име произлизащо от ловешко)

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
Такова животно като "историческа истина" нема. Има различни интерпретации на определени исторически събития.

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Dess, историческата наука е като всяка една наука. Тя се развива.
Някой казват че историята се пише от победителите.
Много често някой бъркат например една спечелена битка със спечелена война.Историята показва че битките не решават крайният резултат във войните.
Ти си присвояваш правото да защитаваш историята  по която си обучаван.
Но ние не сме нито изпитна комисия , нито пък университет. Нито пък сме малоумници които имат нужда от ограмотяване.
Одговорът е прост.
- Обмен на информация, толериране и споделяне на устна традиция която е подтискана от официалните дъжавни институции на Балканите.
Това че не се приема от националистите не означава че не съществува такава материя наречена алтернативна история.По този начин би могла да се развива , глобално и цялата балканска история , която досега се дирижираше от Москва, тайните служби - КГБ и ДС.

Аз го казах някъде , сега пак ще го повторя.
Екип от български историци от Софийският университет имат спечелен европейски проект.
Разбрали са от сайта за това което пишем и преди две седмици ми бяха на гости .
Поканиха ме заедно с още няколко родолюбци да участваме символично в този проект.
Това е добра индикация , като отношение на научен институт към нашата устна традиция.
Но те за разлика от теб и останалите крайни националисти, предубедени към произхода ни , подхождат към нас - европейски, цивилизовано.
Не се държат дори и като онези социални инжинери които спадат към
онази журналистическа констатация - "феодални старци".
Но нека да видим...

Shumarov

  • Guest
Взе и на мен да ми писва :-X
Десс, да те запитам, оти ти(ви) е толкоз еня да доказвате, че "помаците" са българи. Има някаква шизофрения да споделяш онези мнения за тях като човешка същност и да драпаш(те) да са част от нас :o Ама защо  не потулиш(те) доводите за общия корен с тези *** люде? Мани ги, нека се сепарират, нека се туркофилизират, нека и история си спишат. Но не...за спорта ли, за играта, за ината?
Ще ми простиш, че съм малка още и глупава, но много държа ей така от първа ръка да знам отговора на този въпрос. Щото е алогично всичко това помоему :-X
И не ме карай да се доизяснявам  ;)

Добре дошла в отбора на отегчените! ;D

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
Добре дошла в отбора на отегчените! ;D

И ти ли се върза на иронията й?

Shumarov

  • Guest
Аз се надявам да е искрена!Ако не е, остава си за нейна сметка!

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42