Author Topic: Неизследваният произход на помаците.  (Read 78592 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Marlboro

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1355
v momenta se isledva skelet ot 7 miliona godini koito e hodil na dve kraka samo,4e ima  dulug petoprusnik na kraka (ardi pikocotus)

Offline mechta

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 198
смесвате ери, знания, поради незнание. ако са българи помаците- защо турските думу в езика им е омекотен, а при българите е с твърдо произношение? защо не се изследват помаците от самите помаци, а все се чака друг да го прави? има и такива, които са започнали тази велика мисия, но за жалост са унищожени десетки знания свързани с тяхното минало, език и пр. кой освен д-р Кабасанов /един сатаринен български говор/ , където целта е доктринерска като във всички изсл. от мин. век е работил върху проблема. решението е друго- вместо да се правим на всезнайковци или Тома неверни - да обединим сили хората на перото - но не бивши и пост комунисти, а истински помаци като Кр. Плявов, М. Дурсунски, Х.Мехмет,Веселин Ангелов и други нови имена от балканистите в Нов бълг. универстет, както и Бозов, Чуралски и още, за да се изследва обстойно и стойностно този толкова важен помашки проблем.

EVROPOMAK

  • Guest
Това, че Помаците са личности и индивиди които умеят много бързо да се приспособяват към околната враждебна среда и да се интегрират, едва ли ги прави друг народ, различен от самите тях като Помаци! Те не са, нито като етно-турците, нито като етноциганите да се приспособяват толко трудно към заобикалящати ги среда!  :o
В БГ-то, Помаците могат да говорят идеален български, В Гърция да говорят идеален гръцки, В Туркията - турски, в испания - испански, а в Америката - англоамерикански и т.н., но освен това за радост все още си знаят и своят Помашки език, за някои диалект или както и да го наричат там разни другарчета!  :o
Въпроса е, че Помаклъка може с този говор да се разбере с почти всички свои комшии където граничат с неговите дворчета, ниви, ливади, баирчета и междудържавни плетени огради!  ;D ;)

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Някъде е мек говорът им другаде не е. Тук в тетевенско например не е мек. Казваше един от даскалите ни "Аз съм от далеко и говоря меко". Това означава, че колкото по далеко живееш от шоплука все повече и повече заговорваш меко. Незнам на какво се дължи това, на геогравската шиина ли, на климата ли или на почвата върху която си стъпал, но горе долу така стоят нещата. Ако говорим за списифика на помашките диалекти и тяхната особеност, там вече съм съгласен, че до голяма степен някой не специфични за другите райони думи се срещат при тях, независимо от района в който пребивават. Колкото до турските думи, тези думи са някакви новости ваведени през османския период. И днес е така ето напримет думата компютър, не е славянска, но е възприета чуждица.
Аз съм съгласен да се включа в този колектив, но дали другите ще бъдат съгласни. И още нещо тук си пропуснал да отбележиш и още едно изявено вече лице, Ибрахим Имам. Пожелавам ти успевх.

десс

  • Guest
You are not allowed to view links. Register or Login
смесвате ери, знания, поради незнание. ако са българи помаците- защо турските думу в езика им е омекотен, а при българите е с твърдо произношение? защо не се изследват помаците от самите помаци, а все се чака друг да го прави? има и такива, които са започнали тази велика мисия, но за жалост са унищожени десетки знания свързани с тяхното минало, език и пр. кой освен д-р Кабасанов /един сатаринен български говор/ , където целта е доктринерска като във всички изсл. от мин. век е работил върху проблема. решението е друго- вместо да се правим на всезнайковци или Тома неверни - да обединим сили хората на перото - но не бивши и пост комунисти, а истински помаци като Кр. Плявов, М. Дурсунски, Х.Мехмет,Веселин Ангелов и други нови имена от балканистите в Нов бълг. универстет, както и Бозов, Чуралски и още, за да се изследва обстойно и стойностно този толкова важен помашки проблем.
Чакай малко-България(както и Румъния-по същата линия,защо ли?!) се дели на две наречия-западно-твърдо и источно-меко;Но книжовния език е създаден основно на базата на Великотърновския диалект-там произношението е твърдо,макар,че самия диалект носи в себе си повече думи на источното наречие-оттук произношението в градовете се унифицира-демек втвърдява се в Источна България-в старозагорско например само в селата се говори меко-в града няма голяма разлика да кажем със София например.
Оттук трябва да си направиш извода,че където се говори меко-основно в селата където са и повече турските думи останали в езика-се омекотяват при изговор.

Offline Сидхарта

  • Historian
  • *****
  • Posts: 887
You are not allowed to view links. Register or Login
смесвате ери, знания, поради незнание. ако са българи помаците- защо турските думу в езика им е омекотен, а при българите е с твърдо произношение? защо не се изследват помаците от самите помаци, а все се чака друг да го прави? има и такива, които са започнали тази велика мисия, но за жалост са унищожени десетки знания свързани с тяхното минало, език и пр. кой освен д-р Кабасанов /един сатаринен български говор/ , където целта е доктринерска като във всички изсл. от мин. век е работил върху проблема. решението е друго- вместо да се правим на всезнайковци или Тома неверни - да обединим сили хората на перото - но не бивши и пост комунисти, а истински помаци като Кр. Плявов, М. Дурсунски, Х.Мехмет,Веселин Ангелов и други нови имена от балканистите в Нов бълг. универстет, както и Бозов, Чуралски и още, за да се изследва обстойно и стойностно този толкова важен помашки проблем.
Независимо от произхода  на  автора на определено писание, това е без значение,ако се придържа към строго научният подход и пише обективно.
И обратното автора може да е помак и да не успее да се справи-всичко зависи от истинската цел и потготовката на автора.

Offline mechta

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 198
знаете ли колко вярвам на българските научни знания в областта на историята,езика, фолклора и пр.?!? аз съм за независими изследвания, които не преследват политически или нацоиналистически цели.ако някой прояви и минимум пристрастие вече говорим за доктринерство.Истината е по-висша от всичко на света - религия, политика, история и всичко останало. само един идеалист без пристрастия и достатъчна подготовка и знания може да изследва.

Offline abc

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1415
Мечта, няма как да се въздържа, но ти не си за независими, а за удобни изследвания.  Аман от професори. Да беше навързал поне излеченията граматически и правописно, па тогава се бутай в науката.

Offline mechta

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 198
priatelu. towa e bolest na poliglotite

Offline rcn

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 195
You are not allowed to view links. Register or Login
priatelu. towa e bolest na poliglotite

yasa be gulum(abi)(birader) :-)

Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3439
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login
Мечта, няма как да се въздържа, но ти не си за независими, а за удобни изследвания.  Аман от професори. Да беше навързал поне излеченията граматически и правописно, па тогава се бутай в науката.
abc, neşto mnogo se butaş da opredelyaş koy e nauçen i koy ne. Da znaeş nyakoya si gramatika ne oznaçava çe si nauçen, s gramatikata se razpravyat korektorite. Bolkata ti e druga i vinagi izliza na yave kato şilo ot çuvalo

Offline abc

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1415
Субиги, да ме прощаваш, но граматиката не значи нищо само за неграмотния. За другия е елемент от личността му, частица от самочуствието му и часове над учебниците. Да оспорваш мястото на граматиката е като да оспорваш значението на хигиената, когато не си се къпал една седмица и хората ти натякват, че е време ;)

Аз не се бутам Субиги. Ти се буташ. Аз просто пиша, че история с източници книжки като "Народни приказки на народите", "Снежанка и седемте джуджета" и "Пипи дългото чорапче" не се пише. Тоест пише се, но има тежест само у село на мегдана.

Специално заради тебе съм избрал заглавия на източници които не са с български автори.

Болката ми е друга, прав си. Боли ме ръката. В почивните дни имах много работа.

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
abc вярно е че напоследък излезнаха доста млади историци, които пишат обективна история. Не им се нравеше за някой от тях и на Фотакиев и Пламен, ама какво да се прави,не всеки мисли като тебе и тях. Хората искат истината да испъкне, мислят рационално. След време ще говорим за Европа без граници, а щом ще е без граници, и за други нещица няма да има такива. А как след това ще се оеднаквяваме при положение, че в научните ни работи ще има доста различия. Едните политически и националистически огодни, а другите безпрестртастни. За това и наизлязаха тези млади и безпристрастни историци, които дават светлина на историческите събития. Сигурно тези били с гузна съвест и си казали "по добре е да го научаваме от нас, отколкото да им се казва от вън", но както и да е важното, че ги има. Благодарение на тях и на ЦДА и аз понаписах една книга, за което съм им благодарен.    

Offline abc

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1415
pomak BG твоята книга е доста спорна, сам го знаеш. Не защото говориш някакви неудобни истини, а защото доста импровизираш. Поздравления за труда, който си положил, но книгата е по-скоро към художествената, а не към историческата литература.

Истината съм писал 100 пъти, че е въпрос на гледна точка. Другото е споделяне на мнения. Надявам се, че ще се съгласиш, че е по-уместно да се съглася със специалистите отколкото с ентусиастите.

За мен спора дали си или не си българин е празен. Нямам какво толкова да споря. Щом не се чустваш недей да бъдеш. Какъв е произхода и откъде тръгва историята на помаците обаче е друго нещо. Там ще се доверя на дебелите книги. Защото спорет твоята версия някъде нишката се къса. Но пък една лъжа повторена 100 пъти може за някои да стане истина ;) А писането на история не е новост по нашите земи. Пример - ФИРОМ.

Offline meriam

  • Member
  • **
  • Posts: 16
авс - именно въпрос на гледна точка и въпрос на поставена цел, което само по себе си, не изключва целите на уважаваните от теб специалисти да бъдат както добросъвестни и безпристрастни, така и подчинени на различни фактори и цели. Смятам ще се съгласиш, че различните интерпретации на историята на помаците или по-точно склонността към интерпретация на историята и представяне на факти като доказателства, целящи доказване на едно направление е наложено доста отдавна в българската наука и промяната на това направление ще отнеме не само време, но и усилия и за тази цел са нужни пионери и ентусиасти, както ги наричаш. Важното е да се покаже новата насока в интерпретациите и другата гледна точка. Освен това общоприетата версия за произхода на помаците е толкова спорна, колкото и новите версии от авторите-ентусиасти.   

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42