Author Topic: Курбан Байрам - Kurban bayramı  (Read 89174 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Rahmie

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 1981
  • Gender: Female
Курбан Байрам - Kurban bayramı
« on: November 24, 2009, 10:56 »
27 Ноември 2009




You are not allowed to view links. Register or Login

Едно от задълженията ни в земния живот е коленето на курбан (жертвено животно). Курбан означава и "доближаване" към Всевишния и изразява благодарност, отдаденост и смиреност към нашия Създател. В Свещения Коран се повелява: "Отслужвай молитвата към своя Господ и [жертвено животно] коли!" (108:2)

              Тази традиция започнала втората година след преселението (хиджрет) на Пратеника на Аллах в Медина и е задължение (ваджиб) за всеки мюсюлманин с необходимите материални възможности. В хадис на Пратеника на Аллах се подчертава, че тези, които имат възможност, а не заколят курбан, ще бъдат наказани. Хадисът ни предупреждава:

              - Тези, които имат възможност, а не заколят курбан, да не се доближават до нашите молитвени домове!

              Да, хадисът ни разкрива, че всеки, на когото материалното положение му позволява, трябва да заколи курбан, а тези, които, въпреки че имат необходимите средства, не го направят, да не се доближават до молитвените домове. Човек, който не може да бъде близо до молитвения дом, означава да бъде лишен от благодеянията (севаб) на останалите мюсюлмани. А едно такова отдалечаване понякога е голямо наказание.

            Затова учените ни припомнят, че коленето на курбан е задължение (ваджиб) на всеки, а този, който, въпреки че има възможност, не заколи, ще бъде наказан.

            Според ислямското законодателство (фъкъх) курбанът е задължение за богатите. Но за да поясним този въпрос, може да кажем, че всеки би трябвало да заколи курбан, стига това да не се отрази сериозно върху неговото препитание. Ако човек, след като заколи курбан, няма да има възможност да си купува основните стоки за препитание, то тогава това задължение за него отпада.

            Коленето на курбан трябва да бъде само и единствено в името на Всевишния Аллах. Това е едно благодеяние, за което всеки ще бъде възнаграден според намерението си.

Copyright © 2006—2009 Фондация Роза, Всички права запазени


Offline Rahmie

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 1981
  • Gender: Female
Re: Курбан Байрам
« Reply #1 on: November 24, 2009, 11:02 »
You are not allowed to view links. Register or Login

Едно от полезните неща, които сме придобили чрез исляма, е коленето на Курбан, което е задължение на всеки мюсюлманин. Всеки човек, който има материална възможност, е задължен да заколи курбан, но има някои условия, които трябва да бъдат спазени. В книгите по ислямско право са споменати няколко правила:

         1. Курбанът е задължение за този, който се намира вкъщи. Тоест за пътника курбанът отпада. Поради тази причина хаджиите, които се считат за пътници, не колят курбан. Това, което колят те, е, за да изразят своята благодарност, че са успели да отидат на хадж.

         2. Курбанът се коли от богатия, а бедния не е задължен. Но ако един бедняк реши да заколи курбан, няма нищо лошо. Това, което заколи, ще се счита за допълнителен (нафиле) курбан. От него може да яде цялото му семейство, а може да раздаде и на съседите си. Дори ако няма възможност да си купи месо, бедният може да остави целия курбан в дома си.

         3. Обреченият (адак) курбан може да се коли и през трите дена на празника Байрам. Само че този, който е обрекъл курбанa, не може да яде от месото му. Това се отнася и за близките му, на които не е разрешено да им дава милостинята си зекят.

         4. Задълженият да заколи курбан не може да даде паричната му стойност на някого. Условие е кръвта на жертвеното животно да бъде пролята. Затова този, който не може сам да заколи курбан, определя друг, който да направи това. Ако курбанът е заколен с друго намерение, то задължението си остава. Тоест ако се заколи за да се продаде в месарски магазин, това не се счита за курбан.

        5. Курбанът може да бъде овца, коза, крава и камила. Овцете и козите трябва да са навършили една година. Ако една овца на шест месеца е голяма колкото овца на една година, тя също може да се заколи за курбан.

        6. Овцата и козата могат да се заколят за един човек, а кравата и камилата за седем. Условие е намерението на всички да бъде за курбан, а да не бъде само заради месото. Ако някой е с такова намерение, то за всички останали се счита, че са заколили курбан само заради месото му.

        7. За курбан не може да бъде заколено малко животно като кокошка, петел или патица.

        8. Хората, които са заколили едно голямо животно, трябва по равно да разпределят месото от животното, за да не остане на някого малко, на друг повече. Всичко трябва да бъде претеглено справедливо.

        Байрамът е ден на щастие. В този ден не трябва да има и най-малки поводи за неразбирателство.

Copyright © 2006—2009 Фондация Роза, Всички права запазени

Offline isa71

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1022
  • Gender: Male
Re:Курбан Байрам
« Reply #2 on: November 24, 2009, 11:25 »
Хасен ел-Басри казва:

„Във всеки ден, в който не се прегреши пред Аллах е празник. И всеки ден на вярващия, изкаран в подчинение зикр и благодарност към Аллах е празник за него.”

Offline isa71

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1022
  • Gender: Male
Re:Курбан Байрам
« Reply #3 on: November 24, 2009, 11:35 »
Пейгамберинът (с.а.в) казва:

(( الحج عرفة ))

“Хаджилъкът е (престоят) на Арафат”.

         Деня на Арафат е ден на опрощение и спасение от Огъня. Аллах Аззе ве Джелле опрощава на тези хора, които са престояли на Арафат, и опрощава на тези от мюсюлманите, които не са хаджии, но са направили искрено покаяние, подобрили са делата, целите и намеренията си. Поради това денят след Арафат е празник за всички мюсюлмани по всички краища на света. В днешния ден всеки мюсюлманин коли своя курбан, с цел приближаване към Всевишния Аллах, Който заповяда в Корани Керим на Пейгамберина (с.а.в):

         §Затова кланяй се на своя Господар и [курбан] коли!§/Сура Кевсер/108/:2./

         Курбанът е сюннет от Ибрахим и Мухаммед (а.с.). Аллах Субханеху ве Теаля подложил на изпитание Ибрахим (а.с), като му заповядал да пожертва сина си Исмаил за курбан. Мъдростта от това била да го изпита колко е предаността му към Аллах Теаля. Ибрахим (а.с)  бил предан на своя Създател и се подчинил на заповедта Му. Аллах Аззе ве Джелле казва:

         §И когато двамата се подчиниха, и той го положи по лице§/Сура Саффат/37/:103./

         В изключителния жест, който Ибрахим (а.с) направил в името на Аллах, се показала неговата искреност.

         Зейт ибни   Еркам (р.а) разказва,

че Пейгамберинът (с.а.в) бил попитан: “О, пратенико на Аллах! Какво е курбана?”  А той (с.а.в)  отговорил :

(سنة إبراهيم)))

 “Сюннет на Ибрахим (а.с)”

После пак го попитали: “А какво печелим от това?” А той (с.а.в)  отговорил:

بكل شعرة حسنة)) ((

“За всеки косъм - награда”.

Offline Avinka

  • Avarage member
  • ***
  • Posts: 87
  • Gender: Female
Re:Курбан Байрам
« Reply #4 on: November 24, 2009, 11:48 »
Аз лично много Ви благодаря за тези текстове.

Offline Kaplan

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 752
  • Gender: Male
Re:Курбан Байрам
« Reply #5 on: November 24, 2009, 11:51 »
                           Жертвопринушение в името на Аллах

Курбан байрам е характерен с курбаните, които се принасят в жертва в името на Аллах. Смисълът на курбана не се състои в коленето на животното, нито в неговата кръв, нито пък в месото му. Целта на курбана се изразява в боязънта пред Аллах и подчинението на Неговата повеля. В тази връзка в Свещения Коран е казано:

"Не тяхното месо, не тяхната кръв ще стигне до Аллах, а вашата набожност ще стигне до Него. Така Той ви ги е подчинил, за да въвеличавате Аллах, че ви е напътил. И възрадвай благодетелните!" (Хадж, 22: 37)

Целта на религията, целта на живота, целта на съществуването е боязънта пред Аллах. Човек се ражда, живее и умира. Ако всичко в живота му е съобразено с повелите на Аллах, то той има смисъл. Всъщност появата и смъртта на човек са единствено по волята на Аллах. Но, животът също трябва бъде съобразен с това, което Той одобрява. Само тогава в него ще има смисъл, ще е полезен и само тогава човек ще е щастлив...

Всевишният Аллах повелява:

"Кажи: “Моята молитва и моето служене, и моят живот, и моята смърт са за Аллах, Господа на световете.”" (Енам, 6: 162)

Курбанът е жертвоприношение единствено заради Аллах, за да заявим предаността си към Него. Изразяването на тази преданост не пречи мюсюлманинът да се възползва от месото на жертваното животно, не пречи и да бъдат нахранени близките и бедните от това месо. Основната цел обаче от курбана не е ритуалът, не е символиката, нито материалната полза. Основната цел е боязънта пред Аллах и чувството за преданост пред Него. Мухаммед саллеллаху алейхи ве селлем казва в хадис:

“О, хора! Пренесете животно в жертва, като се надявате на награда от Аллах за това извършено от вас дело.” (ет-Тергиб вет-Терхиб)

“Който принесе в жертва животно с искреност за Аллах и с надежда от Аллах за награда за това дело, това животно ще бъде за него преграда пред огъня на Ада.” (ет-Тергиб вет-Терхиб)

Следователно, жертвоприношението в Исляма е израз на съчетаването на духовното и материалното, което е залегнало в основата на ислямската религия.

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Avinka

  • Avarage member
  • ***
  • Posts: 87
  • Gender: Female
Re:Курбан Байрам
« Reply #6 on: November 24, 2009, 12:33 »
Празникът
Курбан Байрам се чества 4 дни, като първият ден е подготовка за празника – денят Арефе. По традиция той предхожда деня, определен за молитва в джамията и колене на животното за курбан. Свързва се с обхождане на домовете от деца “за хаир”: благополучие. Децата, носители на благополучието, получават като дар бонбони, вафлички, дъвки (сладки неща). Обхождането на квартала продължава около 4 часа. Всяко семейство купува 4 –5 кг бонбони и възрастен човек от дома, жена или мъж, посреща децата. Не се произнасят приветствия, няма ритуален диалог. Роднините си изпращат поздрави. Децата се движат на групички, формирани най-вече по съседство. Всички деца (мюсюлмани и християни) от селото заедно обхождат къщите, но ги посрещат в домовете на мюсюлманите. Събирането на бонбони се превръща в състезание между децата за най-голям брой събрани сладки неща: тема за разговор в училището през следващите няколко дни. Учебни занимания не се провеждат по време на празника.

Offline Шали

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 487
  • Gender: Female
Re:Курбан Байрам
« Reply #7 on: November 24, 2009, 14:46 »
В кой ден от празничните се почитат починалите и се отива на гробовете им. Може и да е глупав въпрос, но... не знам... има ли нещо специално, което се извършва като обреди....нещо да се занася или пък задължителни елементи в облеклото (забрадка само тези, които по принцип ли носят или всички трябва да са забрадени), раздаване като на Задушница, цветя .... ::)

Offline isa71

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1022
  • Gender: Male
Re:Курбан Байрам
« Reply #8 on: November 24, 2009, 15:40 »
на гробищата се ходи в деня преди курбан баирям-денят арефе.единственото което може да занесеш е дува.те очакват от нас само,,фатиха,,.  Деветият ден от тази десетдневка е денят Арафе. В него хаджиите се намират на местността Арафат. Пейгамберинът (с.а.с.) казва:



“Най-превъзходният ден, е денят Арафе.”/Ибну Хиббан/

         Говеенето в този ден е причина за опрощаване на малките грехове от изминалата и настоящата година. Ебу Катаде (р.а.) разказва, че Пейгамберинът (с.а.с.) бил попитан за говеенето в деня Арафе, а той отговорил:


         “Опрощават се греховете за изминалата и настоящата година.”/Муслим/

         Поради това, за предпочитане е мюсюлманите, които не са на хаджилък, да говеят. А що се отнася до хаджиите, за тях е по-превъзходно да не говеят, за да имат повече сили по време на хаджилъка, за да правят зикр, дуа и истигфар.

         Това е ден за опрощение на греховете и спасение от Огъня.

           Пейгамберинът (с.а.с.) казва:



         “Няма по-превъзходен ден при Аллах от деня Арафе. Аллах слиза на земното небе и хвали жителите на земята пред обитателите на небесата (меляикетата), като казва:”Погледнете към моите раби, разрошени, прашни, нуждаещи се, дошли от различни краища на света. Те се надяват на Моята милост, още невидели Моето наказание, и не е видяно толкоз много освобождаване от Огъня, както е в деня  Арафе.”/Ибну Хиббан/


         “Най-превъзходната дуа е дуата в деня Арафе, а най-превъзходното, което аз и Пейгамберите преди мен сме казали, е: “Ля иляхе иллеллах вахдеху ля шерике лех”-“Няма друго истинско божество освен Аллах, Той е един-единствен и няма съдружник.”/Имам Малик/

Offline isa71

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1022
  • Gender: Male
Re:Курбан Байрам
« Reply #9 on: November 24, 2009, 15:58 »
има предание в което се казва че когато аллах е изгонил адем а.с. и жена му на земята,тои ги е и разделил на много далечно разстояние един от друг.живели известно време по сами и разбрали че един без друг не може.сам човек може ли да живее.осъзнали за греха които извършили,разкаяли са се,и направили дува към аллах да ги събере двамата.аллах посочил пътя на единия,и пътя на другия.така тръгнали един към друг,и се срещнали на планината арафат.затова и всички хаджии се събират там.аллах  да приеме дувата на всички хаджии и мусулмани.иншааллах.

Offline Rahmie

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 1981
  • Gender: Female
Re: Курбан Байрам
« Reply #10 on: November 25, 2009, 10:06 »
Почнаха ли вече приготовленията за Курбан Байрама...

Ние му забравихме вкуса и тръпката, която имахме някога преди...
Беше такова велико очакване и ходене по роднини и комший... :)

Offline isa71

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1022
  • Gender: Male
Re:Курбан Байрам
« Reply #11 on: November 25, 2009, 20:00 »
ДОСТОЙНСТВАТА НА ДЕНЯ АРАФА

 

Въпрос:
Кои са достойнствата на деня Арафа?

Отговор:

Хвала на Аллах!
 Денят Арафа (9-ти Зу ал-Хиджжа) има следните достойнства и особености:

1) Това е денят, в който религията е била изградена и е станала пълноценна, и се е изпълнила милостта (ниамет) на Аллах.

В двата сборника “ас-Сахих” се съобщава с думи от Омар Ибн ал-Хаттаб радияллаху анху, за това, как един човек от юдеите му казал: “О, повелителю на правоверните! Вие четете в своята Книга един айет. Ако той бе низпослан на нас юдеите, то бихме сторили празник този ден [за който се споменава в айета]”. Омар радияллаху анху, попитал: “И кой е този айет?” Юдеят отговорил: Днес Аз изградих за вас вашата религия и изпълних Своята милост към вас, и одобрих Исляма за ваша религия./5:3/ Омар радияллаху анху, казал: “Ние знаем какъв е този ден. Дори знаем мястото, където е бил низпослан на Пророка салляллаху алейхи ве селлем,[този айет]. Тогава той салляллаху алейхи ве селлем, е стоял на [местността] Арафат в петък!”

2) Този ден е празник за онези, който го посрещне.

 Пратеникът на Аллах салляллаху алейхи ве селлем, е казал: “Денят Арафа, Денят на Курбана и [следващите след тях три] дни “ат-ташрик” са празници за нас, о, хора на Исляма! Това са дни за ядене и пиене.” /Този хадис е сведен от съставителите на сборниците “ас-Сунан.” Съобщава се, че Омар Ибн ал-Хаттаб радияллаху анху, е казал:

“[Айeтът: “ Днес Аз изградих за вас вашата религия …” е низпослан в петък, в деня Арафа, и тези два дни, хвала на Аллах, са празници за нас!”

3) Това е денят, за който Аллах се е заклел.

Великият Аллах, се заклева само за велики неща. И едно от тези велики неща е “засвидетелстваният ден” (йеум ал-машхуд), както е казал Всевишният Аллах: “Кълна се и в свидетел, и в това, което той е засвидетелствал!"/85:3/
Предава се от Абу Хурейра радияллаху анху, че Пророка салляллаху алейхи ве селлем, е казал: “Обещаният ден (йеум ал-мавуд) – това е Деня Къямет; засвидетелстваният ден – това е Деня Арафа; свидетелстващият ден – това е петък!”/Този хадис е сведен от ат-Тирмизи, а шейх ал-Албани го е счел за надежден [хасан].

Той също така е “нечетният” (ал-витр) ден, за който Аллах се кълне: “Кълна се в
 четното, и в нечетното!/89:3/

Ибн Аббас e казал: “Четният – това е Денят за жертвоприношенията Курбан (йеум ал-адха), а нечетният – това е Деня Арафа. Това също така са думи и на Икрима и ад-Дахак.

4) Говеенето през този ден служи като изкупление [кефарет] за две години.

От Абу Катада радияллаху анху, се съобщава, че относно говеенето в Деня Арафа,  Пратеникът на Аллах салляллаху алейхи ве селлем, е казал:“Той служи като изкупление [кефарет за прегрешенията] от предишната година и за следващата година!” /Този хадис е сведен от Муслим./

Това обаче, е желателно [мустехаб] само за онзи, който не е на хаджилък. Що се отнася до извършващият Хадж, то за него не е Сунна да говее в Деня Арафа, тъй като Пророка салляллаху алейхи ве селлем, не е говял през този ден. Съобщава се, че  Пратеникът на Аллах салляллаху алейхи ве селлем, когато е бил на възвишението Арафат, в Деня Арафа, той е удържал хората от говеене.

5) Това е денят, в който Аллах е взел завет от потомството на Адам.

От Ибн Аббас радияллаху анхума, се съобщава, че  Пратеникът на Аллах салляллаху алейхи ве селлем, е казал: “Наистина,  Аллах е взел завет от реброто на Адам в [Деня] Ниаман (т.е. Арафа) и е изкарал от неговите слабини всички до един от неговите потомци. Той ги е разпръснал предСебе Си подобно на прах, след това се обърнал към тях със словата:
И когато твоят Повелител извади от слабините на синовете на Адам, тяхното потомство, и ги накара да засвидетелстват против себе си: “Не съм ли Аз вашият Повелител?” Те казаха: “Да, ние свидетелстваме.” Това е, за да не кажете в деня Къямет: “Ние не знаехме за това!” Или да не кажете: “Нашите бащи бяха многобожници преди, а ние бяхме само потомци, които дойдоха след тях. Нима ще ни унищожиш заради онова, което вършеха привържениците на лъжата?”/7:172-173/ /Този хадис е сведен от Ахмед, а ал-Албани е потвърдил неговата достоверност./ Няма по-величествен ден от него, и няма по-величествен завет от този!

6) Това е ден за опрощаване на греховете, освобождение от огъня и гордост за хората, които го посрещат.
В сборникът “aс-Сахих” на Муслим се привежда с думи от Айша радияллаху анха, за това, че Пророка салляллаху алейхи ве селлем, е казал: “Няма друг такъв ден, в който Аллах да освобождава от огъня раби повече, отколкото в Деня Арафа. И наистина, Той се приближава, след това се гордее с тях пред меляикетата, казвайки: “Те какво желаят?”

От Ибн Омар се предава, че Пророка салляллаху алейхи ве селлем, е казал: “Наистина, Всевишният Аллах в нощта на Арафа, се гордее пред меляикетата  с хората [които са пристигнали на] ‘Арафат, и казва:: “Вижте Моите раби! Те са дошли занемарени и прашни.” /Този хадис е сведен от Ахмед, а ал-Албани е потвърдил неговата достоверност./

И Всевишният Аллах знае най-добре!

Мухаммед Салих ал-Мунаджид

 



Offline akif aliev

  • Avarage member
  • ***
  • Posts: 98
  • Gender: Male
Re: Курбан Байрам
« Reply #12 on: November 25, 2009, 21:21 »
Rahmie,да- стягаме се за Байрама.При вас как е?Няма ли мюсюлманска общност?От Казанлък има едно семейство(мисля,че са в Хелзинки).Хасан и Айше Кисьови?Има и много други,но не ги познавам.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Re:Курбан Байрам
« Reply #13 on: November 26, 2009, 10:37 »
Курбан Байрама- е празник по света! Дори и тук в Америка хората се канят за това да се уважи мюсюлманския празник.Джамиите са отворени винаги.В петък рано сутринта преди изгрев слънце по писание на календара хората са рано в джамиите за молитва намаз. Всеки от нас е радостен,прави найет и отива на джамия.Ходжата чете на английски,арабски и турски! Помаците тук нека да кажа сме тук.Тези дето са на бизнес или имат причини помагат с друго. Искам да кажа,че този ден е празник за душата,да се чуеш с близки,да простим какво по хубаво от това!

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Re:Курбан Байрам
« Reply #14 on: November 26, 2009, 10:47 »
You are not allowed to view links. Register or Login

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42