Author Topic: ПОМАЦИ В ТУРЦИЯ - Pomaks in Turkey - Türkiye'de Pomaklar !  (Read 56978 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Hat

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1059
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login
И масово асимилиране ;)
На всяка манджа меродия викат помаците та и твойта сьщата.

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
You are not allowed to view links. Register or Login
На всяка манджа меродия викат помаците та и твойта сьщата.
Манджа без меродия бива ли ва аго?

Offline Rasate

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2173
  • Gender: Male
  • Българите носят произходът си- в своето име.
You are not allowed to view links. Register or Login
На всяка манджа мерудия викат помаците та и твоята същата.
Е и тая народна поговорка стана само помашка.
:D :D :D :D :D  ;)

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
You are not allowed to view links. Register or Login
Е и тая народна поговорка стана само помашка.
:D :D :D :D :D  ;)
Сус ва :)))

Offline Svetla

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 364
  • Gender: Female
Така е, не може без мерудия.  ;)

Offline Hadj

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 585
   Бях на гости  в Турция,главно между помаци.От това което разбрах от тях трябва да кажа на тези които се напъват да ги защитават от "асимилация" да се поуспокоят защото могад да получат херния пък онези хара няма да оценят тяхната жертва защото  въобще не се онтересуват от мнението им.
   Убедих се че нямат никаква пречка да си говорят по нашенски.Просто  някой от младите не проявяват интерес.Чичо ми има 4  деца,братовчедка ми която повече била покрай  родителите си  говори идеално и то така както при нас се е говорело преди 80-100 години.С двамата ми братовчеди -в Истанбул и Измир си говорим с преводач,заради срещите им с нас понаучиха някоя дума но нямат кой знае  какво желание.
     За съжаление вече не е жива  в Узункьопрю сестрада на дядото на жена ми която през 1991 година след като я поканихме да доведе децата си в България ето какво ни отговори. /Същата бе пътувала до Австралия при дъщеря си/
  -Нито ме рукайте нито ша дойдем.Халал да си ви е Булгарета.Ние са куртулисахме от огън,нож и попска кръстилка,нема ка кина да ни е бално,само боднаж сонем студена  водица.Вие доходойте я децата си не пускам.
       Ха със здраве и немойте са товаре с чузди кахоре.

Offline EvroPOMAK

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 1410
  • Gender: Male
  • POMAK - POMAKY
You are not allowed to view links. Register or Login
"Нито ме рукайте нито ша дойдем. Халал да си ви е Булгарета. Ние са куртулисахме от огън,нож и попска кръстилка,нема ка кина да ни е бално,само боднаж сонем студена  водица. Вие доходойте я децата си не пускам."
Много силни и много тежки думи - вероятно изречени с тъга, с болка и с голямо облекчение към спомените от миналото.  ::)
По-изразно казано не може да бъде създадено и от най-добрият български писател на селската душа, бит и неволи - Йовков!  8)
Наскоро наши познати бяха на пътуване в Туркията при техни роднини, които също са поканили техната  възрастна тетья да дойде на гости в България избегали от тук от преди 70 години, но където получили само тъжен отговор :
"Иих, пиленца, иья ищьам да ида един път в село и да зърна нашьте баирье, но знам, че ако дойда, там шье си умра и там шье си остана дьаймьа и завинаги, затуй само, като доходьатье друг път тувьа, ми донесете - една ракьа пръст от наштьа земя и малко студена водица от "Бела вода", където като малки дечинки си играехме!"  :-\  :(
Различни Съдби, различни премеждия на онова прогонено и изстрадало поколение!  :(  ???

Offline Kaplan

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 752
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login
....като доходьатье друг път тувьа, ми донесете - една ракьа пръст от наштьа земя и малко студена водица от "Бела вода", където като малки дечинки си играехме!"  :-\  :(
Различни Съдби, различни премеждия на онова прогонено и изстрадало поколение!  :(  ???

Golqma tragediq,  :'(  :'(

Offline Hat

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1059
  • Gender: Male
Останах изненадан,че никой до сега от нашите "патриоти" не подложи на сьмнение думите на тези вьзрастни жени.Аз сьщо познавам хора,които трайно са се установили в Турция и по никакьв начин не мислят някога да се врьщат в Бьлгария.Изключение по някога правят тези,които имат имот или голяма рода но в повечето случаи идването им е само като лятна почивка.
You are not allowed to view links. Register or Login
Golqma tragediq,  :'(  :'(
Голяма трагедия Да и то за нашата хубава Бьлгария.

Offline Rasate

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2173
  • Gender: Male
  • Българите носят произходът си- в своето име.
За съжаление това е характерно за всички които са се установили трайно някъде-в Турция,Европа,САЩ или Австралия.Никой няма намерение да се завръща по родните места,особено тези които таят горчивина в сърцето си. :(

Offline EvroPOMAK

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 1410
  • Gender: Male
  • POMAK - POMAKY
You are not allowed to view links. Register or Login
За съжаление това е характерно за всички които са се установили трайно някъде-в Турция,Европа,САЩ или Австралия.Никой няма намерение да се завръща по родните места,особено тези които таят горчивина в сърцето си. :(
Значи, тогава, прогонените от Болгарията по различни причини - болгари, турци , помаци - еднакво недолюбват своята бивша родина, така, че с нищо не се различават от по малките етноси - помаци и турци, които някои постоянно искат да изкарат, че "много мразели Болгарията"!  ???
Всеки избягал или прогонен извън своята родина - има едни и същи чувства към нея, без значение от своята етническа принадлежност!  :-X  8)

Offline Svetla

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 364
  • Gender: Female
"Прогонените"през последните 20 г. напуснаха България по различни причини, но повечето отидоха на гурбет, пък и не им се живее в обречена на икономическа гибел комунистическа държава.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
  Помаците в Турция дълбоко в душите си милеят за България,помаците в България милеят за Турция.
 Помаците тук в Америка бачкат,но си милеят за България,като си идат там пък разправят с мило и драго за Америка.
                   Отговора е ясен! :)

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1480
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Тоска

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 2347
  • Gender: Male
  • % 100 + POMAK
You are not allowed to view links. Register or Login
   Бях на гости  в Турция,главно между помаци.От това което разбрах от тях трябва да кажа на тези които се напъват да ги защитават от "асимилация" да се поуспокоят защото могад да получат херния пък онези хара няма да оценят тяхната жертва защото  въобще не се онтересуват от мнението им.
   Убедих се че нямат никаква пречка да си говорят по нашенски.Просто  някой от младите не проявяват интерес.Чичо ми има 4  деца,братовчедка ми която повече била покрай  родителите си  говори идеално и то така както при нас се е говорело преди 80-100 години.С двамата ми братовчеди -в Истанбул и Измир си говорим с преводач,заради срещите им с нас понаучиха някоя дума но нямат кой знае  какво желание.
     За съжаление вече не е жива  в Узункьопрю сестрада на дядото на жена ми която през 1991 година след като я поканихме да доведе децата си в България ето какво ни отговори. /Същата бе пътувала до Австралия при дъщеря си/
  -Нито ме рукайте нито ша дойдем.Халал да си ви е Булгарета.Ние са куртулисахме от огън,нож и попска кръстилка,нема ка кина да ни е бално,само боднаж сонем студена  водица.Вие доходойте я децата си не пускам.
       Ха със здраве и немойте са товаре с чузди кахоре.

Разбира се, има културна ерозия (унищожаване) . Но такива помаци, като нас , които сме живели в планински район не сме забравили езика напълно. Разказвам ви точно какво съм слушал от дядо ми. В годините 1930-1940. 3 помашки села намиращи се около Маниса, по Спил планина. В един пролетен ден на сабор. Гайдаи свирят, планината кънти. Разнасят се песните с високите звънки гласове на помашките жени. Има пир. Всеки говори на помашки език. Различен език, различна култура. По-възрастните помаци даже се ядосват на по-малките, които изучават турски в училище . Къде е това днес? Всичко остана в миналото, днес става тъкмо обратното, ядосват се на помашки  говорящите.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42