Author Topic: Митът "Време разделно"  (Read 81066 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3439
  • Gender: Male
Ynt: Митът "Време разделно"
« Reply #165 on: December 11, 2009, 13:12 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Ако този филм е насаждал омраза към някой, то е било към турците, а не към помаците. Но филмът е част от цялата поредица отрицателност към Турция, започваща от учебниците на малките класове
abc, tova ne promenya kritikata a naprotiv. Zaşto deliş na turci i pomaci. Po tova vreme ne sa  se izpolzvali tezi ponyatiya. V Osmanskata Armiya sa uçastvali nad 70 etnosa. V İmperiata e imalo ponyatieto podannik i toy se deli na muslim i gayrimuslim.( musulmanin i nemusulmanin)
Oşte predi 20 godini ot urocite se premahnaha vsiçki negativizmi koito sa v razriv s dobrosısedskite otnoşeniya na TR. Nyama snimki na goneşti s yatagan, na karikaturizirani vrajdebni voynici i pr. dokato v uçebnika po istoriya v BG imaşe snimki na tri sinjira robi, vıstannik ubil ''turçin'' i mu stıpil na vrata i t.n. Efektıt ot tezi ilyustracii e nayave. Kogato se spomene TR ili dumata turçin na nyakoi vednaga im protiçat besnite ligi. Nikade v TR ne sım vijdal neşto koeto moje da nakırni bılgarskoto ili grıckoto dostoynstvo. Dosta pıt imate da izvıvite za da dostignete tukaşnata tolerantnost.

Offline abc

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1415
Re: Митът "Време разделно"
« Reply #166 on: December 11, 2009, 13:51 »
Субиги просто уточнявам, нищо повече. Технически коментар един вид. Както и предлагам да не си мерим толерантностите, че ще се върнем назад.

Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3439
  • Gender: Male
Ynt: Митът "Време разделно"
« Reply #167 on: December 11, 2009, 14:43 »
You are not allowed to view links. Register or Login
В Елведа Румели беше. В youtube ги има епизодите. Та в един от тях помня че лошите комити нападнаха хората и после добрите момчета дойдоха и ги ступаха, а онези излязоха големи страхливци.
Между другото, забележи че никъде не оправдавам "Време разделно".
Единствено правя асоциации, защото ми е интересно какви ще са коментарите.
cw, gledah poçti vsiçkite serii i ne zabelyazah nişto za kritika. Tova e sıvmestna produkciya s Makedonia. Çetite se rıkovodeha ot Sofia i celta im beşe progonvane na musulmanskoto naselenie s cel obrazuvane na Velika BG. Tezi selyani ( ocelelite) naistina se prinudiha da se preselyat v segaşna TR no Velika BG ne stana poradi preçkata okazana ot Sırbiya, Gırciya i Rumıniya. İstoriyata vıv filma se razviva v edno Makedonsko selo Pürsıçan, no podobni sıbitiya sa stavali  i v teritoriite na segaşna BG. İskam da spomena Razlojko i osobeno s Banya koeto be izgoreno e naselenieto mu izbito) V tozi serial imaşe mnogo po-vajni neşta no sigurno znaete turski povırhnostno i ne ste zabelyazali.

Offline muti6

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 927
Re: Митът "Време разделно"
« Reply #168 on: December 11, 2009, 14:48 »
 Кого разделя “Време разделно”  
 

Ста­ва­ше ду­ма не за ци­ти­ра­на­та по-го­ре бе­леж­ка, а за пуб­ли­ку­ва­на­та на 1.11.2008 г. във в. “Трау” (еди­н от го­ле­ми­те хо­ланд­ски вес­тни­ци) ста­тия на жур­на­лис­тка­та Хе­лен Кой­ман, прия­тел на Бъл­га­рия и ав­тор на кни­га за на­ша­та стра­на. В ста­тия­та се под­чер­та­ва, че бъл­гар­ско­то по­солс­тво суб­си­ди­ра пред­став­яне­то на на­цио­на­лис­ти­чес­ка кни­га в Ам­стер­дам, ци­ти­ра­но е и мне­ние­то на бел­гий­ския бъл­га­рист про­фе­сор Рай­монд Дет­ре, кой­то на­помня, че кни­га­та за­щи­та­ва тен­ден­циоз­на глед­на точ­ка вър­ху ис­то­рия­та и че е от­ка­зал да при­със­тва на пред­став­яне­то на пре­во­да с ду­ми­те: “Мо­га да по­со­ча де­сет­ки дос­той­ни за пре­вод ли­те­ра­тур­ни произ­ве­де­ния, в кои­то Бъл­га­рия е пред­ста­ве­на ка­то съв­ре­мен­на ев­ро­пей­ска стра­на, а не ка­то стра­на на хо­ра, стра­да­щи от ис­то­ри­чес­ки ком­плек­си. За мен - каз­ва проф. Дет­ре - пре­во­дът на хо­ланд­ски точ­но на та­зи кни­га е необя­сним из­бор.

ФАК­ТИ ЗА РАЗ­МИ­СЪЛ

Как­то спо­де­ли пре­во­дач­ка­та на ро­ма­на Юли­я Квак- Стои­ло­ва, по­не­же на За­пад ни­кой не се ин­те­ре­су­вал от Бъл­га­рия и ни­то ед­но хо­ланд­ско из­да­телс­тво не проя­ви­ло ин­те­рес към “Вре­ме раз­дел­но”, хо­ланд­ско­то из­да­ние на кни­га­та е осъ­щес­тве­но с ак­тив­но­то съ­дей­ствие и фи­нан­со­ва­та  под­кре­па на бъл­гар­ска­та дър­жа­ва. Всъщ­ност всич­ки­те пре­во­ди, как­то и мно­гоб­рой­ни­те из­да­ния на то­зи ро­ман у нас са осъ­щес­тве­ни с фи­нан­со­ва­та под­кре­па на бъл­гар­ска­та дър­жа­ва, т.е. вклю­чи­тел­но с па­ри­те на те­зи ней­ни да­нъ­коп­лат­ци, кои­то се оп­ре­делят ка­то тур­ци.

Не­ка да раз­гър­нем стра­ни­ци­те на “Вре­ме раз­дел­но” и да ви­дим как са ха­рак­те­ри­зи­ра­ни част от хо­ра­та, с чии­то па­ри “Вре­ме раз­дел­но” шес­тва по све­та и у нас: “Те (вдо­ви­ци­те и де­ца­та - б.м.) бяха зас­тиг­на­ти от тур­ски­те ор­ди и под­ло­же­ни на най-мръс­ни дея­ния, кои­то мо­же да из­вър­ши са­мо тур­чин.Има и още: “Тур­ци­те по­бесн­яха. Каз­вам тур­ци, но то­ва бяха зве­ро­ве от де­сет на­ро­да и сто по­ро­ди.”


ВРЕ­МЕ­ТО НА ПО­РЪЧКА­ТА



След ка­то на­силс­тве­на­та ко­лек­ти­ви­за­ция и из­мис­ле­на­та со­ци­ко­но­ми­ка пре­търп­яват пъ­лен ико­но­ми­чес­ки крах още през 50-те го­ди­ни, ко­му­нис­ти­чес­ка­та но­мен­кла­ту­ра се из­сул­ва от оте­сняла­та ко­жа на про­ле­тар­ския ин­тер­на­цио­на­ли­зъм и жиз­не­ра­дос­тно нав­ли­ча на­род­на­та но­сия. Раж­да се на­цио­нал­по­пу­лис­ткият кич.

Но­воиз­лю­пе­ният пра­веш­ки ра­де­тел на “бъл­гар­щи­на­та” се въл­ну­ва от де­мог­раф­ския проб­лем и Пар­тия­та пое­ма курс към преи­ме­ну­ва­не­то на по­ма­ци­те и ро­ми­те и сключ­ва­не на спо­год­би за из­сел­ва­не на част от жи­вее­щи­те в Бъл­га­рия тур­ци.

Още в края на 1956 г., мал­ко след Ап­рил­ския пле­нум, По­лит­бю­ро на ЦК на БКП взе­ма ре­ше­ние, в кое­то е за­пи­са­но: “Въп­ро­сът за на­цио­нал­но­то осъ­зна­ва­не на бъл­гари­те, из­повя­два­щи мо­ха­ме­дан­ска ре­ли­гия, за тяхно­то по­ли­ти­чес­ко и кул­тур­но из­ди­га­не се пос­тавя ка­то ед­на об­що­дър­жав­на и из­вън­ред­но важ­на за­да­ча.” (ЦДА: 1б, 39, 503; вж. Ев­ге­ния Ива­но­ва, “От­хвър­ле­ни­те “приоб­ще­ни”, 2002, стр.67)
 
You are not allowed to view links. Register or Login




Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Re:Митът "Време разделно"
« Reply #169 on: December 11, 2009, 15:15 »
Благодаря, Мутиш! Една изключителна статия на нашия уважаван член Дилмана (Даниела Горчева). Чел съм я и преди на много места в мрежата. Много ми хареса увереността на автора в завършека й :

Quote
Мно­гок­рат­но упо­тре­бе­на­та с не­ху­до­жес­тве­ни це­ли кни­га се смята за ше­дьо­вър, а ис­то­ри­чес­ка­та ис­ти­на в нея - за не­пок­ла­ти­ма, въп­ре­ки че се­риоз­ни ис­то­ри­чес­ки из­след­ва­ния до­каз­ват, че не е има­ло ма­со­ва на­силс­тве­на ис­лями­за­ция в бъл­гар­ски­те зе­ми по вре­ме на ос­ман­ско­то вла­ди­чес­тво.

Про­па­ган­да­та ус­пява, от­ро­ва­та й про­ник­ва в ду­ши­те ни и днес.

И още нещо по темата от Дилмана:

You are not allowed to view links. Register or Login

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Re:Митът "Време разделно"
« Reply #170 on: December 11, 2009, 17:29 »
Ще си позволя да цитирам още няколко мнения на Даниела от форума де-зората.де:

Quote
Симеон:"Но също така е вярно и неоспорим факт, че са извършвани насилствени помохамеданчвания, макар че официалната политика на султана не го е поощрявала."
Владо: "Насилственото приемане на исляма  е факт."

С цялото ми уважение към събеседниците, тези твърдения ще трябва да се докажат с необходимите исторически източници, а не с цитати от народните песни или разкази и легенди, вкл. предания от родовата история.
Няколко въпроса.
1. Според исляма трябва ли в "правата вяра" да се вкарват  християни или това се препоръчва само за езичници, например?
2. Османската империя мюсюлманска ли е била или не само мултиетническа, но и мултирелигиозна?
3. Има ли султански укази, които да препоръчват обръщането на християни в мюсюлмани (напомням, че последното е и привилегирована позиция).
А ако няма документи,но по логичен път допускате, че Високата порта в даден период е желаела да увеличи (по насилствен път!) мюсюлманите в империята, то с каква цел го е правила:
 а/ с цел лоялност от насилствено "потурчени"?
б/ с цел да си понамали доходите в хазната, че нямало вече къде да слага постъпленията от тежките данъци, плащани от християни?
в/ с цел да намали дискриминацията в империята между християни и мюсюлмани?

Цялата дискусия е тук - You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Шали

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 487
  • Gender: Female
Re:Митът "Време разделно"
« Reply #171 on: December 11, 2009, 17:42 »
И пак се измества дискусията и се задъвкват фактологически мотивирани вече тези You are not allowed to view links. Register or Login

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Re:Митът "Време разделно"
« Reply #172 on: December 11, 2009, 18:00 »
You are not allowed to view links. Register or Login
И пак се измества дискусията и се задъвкват фактологически мотивирани вече тези You are not allowed to view links. Register or Login

Не мисля. Настоящата тема е за "Време разделно" (романът и едноименния филм). Всички цитати и предпратки от моя милост са във връзка с "Шедьовъра на българското кино". А ти ако искаш да допълниш нещо по темата на Боян Добрев (с цитати от възрожденски и западни източници 19-20в), можеш да го сториш там - въпросната тема не е заключена.

musov

  • Guest
Re: Митът "Време разделно"
« Reply #173 on: December 11, 2009, 19:34 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Субиги, мога да опиша болката и чуствата, но ще бъдат преразказани, тоест те си остават нейните болка и чуства. Разбирам какво казваш и донякъде съм съгласен, но ми се струва, че вниманието и фиксацията към филма са прекалени. Ако този филм е насаждал омраза към някой, то е било към турците, а не към помаците. Но филмът е част от цялата поредица отрицателност към Турция, започваща от учебниците на малките класове. Не знам обаче какво учат малките турчета и дали и там историята не е пипната за по-голям героизъм? Предполагам, че е така и никое от тях не се пита тези завоевания и победи колко вдовици и сираци са оставили. Това е за по-късни години. Време разделно е добър филм, но е натоварен с отрицателни емоции от периода и обстоятелствата. Ще се повторя, но когато сме коментирали филма в ония години никой не е коментирал в отрицателен смисъл помаците. Обратното даже. Виж, турците... Сутиги знаеш, не е лично.

Филмът е насочен срещу турците и помаците!!!!

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Re:Митът "Време разделно"
« Reply #174 on: December 12, 2009, 08:19 »
Сега вече наистина изместихте дискусията по темата.

Shumarov

  • Guest
Re: Митът "Време разделно"
« Reply #175 on: December 13, 2009, 00:43 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Уникалността на хората се изразява в тяхната различност, .....
 Участието в масовки е липса на собствено мислене. За да заплюя Време разделно трябва да съм наясно защо.

Явно е необходим някой експерт да прецени дали тази миерда е добра художествена творба, или ти си се оставил да бъдеш въвлечен в масовката от 80-те години, когато масите бяха настръхнали от "изцепките" на Кара Ибрахим!Това беше целта на тази миерда според мене!
Чудесно е, че не се оставяш да бъдеш въвличан в масовки, но си задай въпроса от кога е така, и дали този филм не те е въвлекал да участваш в масовката на явната антитурска пропаганда, която лъха от този филм!Възможно е да греша, но ми се струва, че ефекта е точно такъв!За ченгетата Саръев и Б.Димитров няма да ти пиша нищо тука, но позволи ми този каприз да имам мои разбирания за почтеност! Те явно не съвпадат с твоите, но в никакъв случай не са плод на масовки, или липса на собствено мнение!
Ако пък цялата дандания е за да покажеш, че си инакомислещ-няма лошо!
Дано само да не ти се наложи да тровиш кокошките на комшията, защото горките животни нямат вина!

Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3439
  • Gender: Male
Ynt: Митът "Време разделно"
« Reply #176 on: December 13, 2009, 01:30 »
Za da unijiş dadena obşnost v edin film nay-lesno e da se podigraeş s tradiciite im. Koziya rog go postigna kato izopaçi po nay-dolen naçin musulmansko pogrebenie. Za da vdıhneş umraza kım dadeno obştestvo s film sızdat scena za ligavo iznasilvane. Takiva sceni gi ima poçti vıv vsiçki filmi za koito stacva vıpros. A sega nikoy da ne se çudi zaşto bılgarştinata se gavri s malcinstvata i sçita çe sa edinstvenite gospodari na obştata ni rodina BG. Tezi koito si zatvaryat oçite pred tazi realnost şte sa ortaci na vsyakakvi bedi  i proklyatiya spoteli stranata ni.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Re:Митът "Време разделно"
« Reply #177 on: December 13, 2009, 07:35 »
Моля,само по заглавието и дискусията на темата,другото е изстрито..!

Offline muti6

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 927
Re: Митът "Време разделно"
« Reply #178 on: December 15, 2009, 15:24 »
Филмът "Време разделно" е грозна манипулация на исторически истини. Той беше създаден в разгара на т.нар. "възродителен процес" по поръчка на Политбюро на ЦК на БКП, за да бъде оправдана отвратителната кампания за смяна на имената на българските граждани от турски етнически произход и за да се аргументира заповедта на Живков близо милион безпомощни хорица да бъдат прогонени от България.
Време разделно е изключително позорящ всички участвали в него - от обявения днес за първи интелектуалец на БСП писател Дончев, през готовия на всякаква търговия в името на суетата си режисьор Стайков, през актьорите, които също се омърсиха завинаги - Аня Пенчева, Йосиф Сърчаджиев и компания".Това е истината. Не си играйте,с достойнството на един народ.
Фаворизирането на книги като -тази е типично за изостанала, комплексирана, свита в черупката си нация, която обаче не си вижда положението, и непрестанно се бие в гърдите.Сигурен съм, че ако българите обичаха повече други книги, а не "Бреме разделно", сега щяхме да сме на по-друго дередже. Духовната бедност и изтерзаност ражда днешния си резултат- "България 2009"...
 

Offline isa71

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1022
  • Gender: Male
Ynt: Митът "Време разделно"
« Reply #179 on: March 11, 2010, 15:26 »
 “Романът “Време разделно” е написан по поръчка. Поканиха ме да напиша роман на тази тема, аз поразмислих и приех. (…) Имаше определена задача – да се напише книга с определено съдържание. (…) Когато започнах обаче изучаването на историческите извори, решението ми да разказвам с говора на сказанието укрепна – защото то ме избавяше от необходипостта да създам атмосферата на една пределно точна историческа правда, за която аз нямах материал…”[13] (От записаното в личния дневник, който авторът води в продължение на 43 дни, през които работи над книгата, оставаме като че ли с усещането за стахановските му усилия да се пребори с определен брой страници на ден...[14])

За да компенсира липсата на автентични исторически материали, романът на Дончев се опира на летописи, описващи актовете на насилие при помохамеданчването на родопското население (по-специално тази на Методи Драгинов), за които многократно е доказано, че са фалшификат[15]; днешната историография, и в България и в чужбина, позовавайки се на достъпните архиви и регистри в Турция, поставя под въпрос тезата за масовото и насилствено ислямизиране на Балканите[16]. Колкото до антрополозите,
You are not allowed to view links. Register or Login

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42