Author Topic: Вестник" Zaman"- Заман.  (Read 13564 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Re: Вестник" Zaman"- Заман.
« Reply #15 on: May 15, 2010, 15:17 »

   
 
 10 000 български студенти на работа в САЩ през лятото.!
 
“Иска ми се да разгледаме не само добрите отношения между двете правителства, а да виждам и все по-силни взаимоотношения между двата народа. Много е важно да се задълбочат взаимоотношенията между хората”, заяви Джеймс Уорлик.
 
С 40% се е увеличил тази година броят на студентите, които ще работят в САЩ посредством програмата “Работа и пътуване”. 95% от тях ще получат 10-годишни визи. Това заяви пред в. “Заман” посланикът на САЩ у нас Джеймс Уорлик. В началото на март от американското посолство в София обявиха облекчен режим на визи за Щатите. По думите му, с оглед настоящата икономическа ситуация общият брой за кандидатите за визи е намалял. Затова пък 10 000 е броят на студентите, които се очаква да заминат за САЩ. “Това е добра новина и за двете страни”, заяви Уорлик. Според него това означава, че на преобладаващата част от кандидатите за туристическа или бизнес виза им се налага едва веднъж да ходят до посолството. Какъв е акцентът в двустранните отношения, справя ли се правителството на Борисов с кризата, има ли шанс България да стане водеща сила на полуострова? Това са част от въпросите, които американският посланик у нас Джеймс Уорлик коментира за в. “Заман”. Американският посланик у нас Джеймс Уорлик, който пое поста през януари тази година, разказа, че преди да дойде в страната ни, добре се е подготвил, най-вече що се отнася до проблемите с корупцията, организираната престъпност и икономическата ситуация. “Когато пристигнах, не че заварих едно перфектно положение, но открих едни много талантливи, всеотдайни, добре образовани хора със стратегическо мислене за бъдещето и горди със своята страна. Това е много окуражаващо за бъдещето”, заяви дипломатът. За първата си визита в Кърджали Уорлик казва, че е видял едно мултикултурно общество, в което етнически турци и българи съжителстват заедно. По думите му, там съществува истински диалог между двете общности, а това би послужило за модел не само в България, а и извън рамките й.
 
 
   
Наложената от ЕК процедура по бюджетен дефицит според посланика не се е отразила отрицателно, а напротив. България понастоящем имала най-ниския бюджетен дефицит в целия ЕС. Това я прави атрактивно място за преките чуждестранни инвестиции. Данъчните ставки са най-ниски, работната ръка също е евтина. “Става дума за много добре образована работна сила със силен интерес и експертни познания във високите технологии и енергетиката”, изтъква посланик Уорлик и добавя, че има много американски и европейски компании, които виждат в България една възможност за дългосрочни инвестиции. За да могат да се привличат повече чуждестранни инвестиции, според Джеймс Уорлик те трябва да получат гаранции. И за да се реализират нещата в България, трябва да се основават на върховенството на закона. “Мерките, които правителството предприема срещу корупцията и организираната престъпност, са изключително важни. Но това означава не само да се правят арести, а и да последват съдебни процеси, както и да се гарантира доброто функциониране на съдебната система”, казва американския посланик. Той добавя, че чуждестранните инвеститори трябва да бъдат уверени, че могат да открият в България правосъдие посредством съдебната система. “Въпросът не е, че има корумпирани съдии, а в това как ще се отнесат отговорните институции с този казус”, добавя Джеймс Уорлик.
 
“Аз смятам, че правителството има силен мандат и подкрепа, за да реализира реформата в съдебната система. Разбира се, трябва да протича дискусия за това кои реформи са най-разумни. Това е нещо здравословно, но накрая трябва да се мине към изпълнението на решенията”, изтъква посланик Уорлик. Според него от разговорите му с граждани и партийни дейци станало ясно, че на всеки му е писнало от корупция и организирана престъпност.
 
България може да играе
  много важна роля на Балканите
 
“Понастоящем правителството е изправено пред сериозен избор относно енергийните проекти. За “Набуко” то е предявило ангажимент, но има някои други важни решения, които трябва да бъдат взети”, смята американският дипломат. По думите му, на първо място тези решения трябва да бъдат взети с оглед на икономическата обоснованост на дадените проекти. Паралелно с това трябвало да се осигури енергийна сигурност и диверсификация. Необходима е и прозрачност в областта на енергетиката. Това е важно, както за да се избегне корупцията, така и неетичния подход, неправомерните действия и отношения към тези проекти, счита американският дипломат и добавя, че България може да играе много важна роля, като даде своя принос за пълното интегриране на другите балкански страни в евроатлантическите структури.
 
   
Нужни са по-силни взаимоотношения
 
между двата народа
По думите на американския посланик Джеймс Уорлик, взаимоотношенията между двете страни никога не са били по-добри. Фактът, че външният министър Николай Младенов беше на визита в САЩ и скорошната среща на премиера Бойко Борисов с американския президент Барак Обама отразява отношенията между двете правителства, които са били изключително силни и задълбочени. “Но това, което на мен ми се иска да разгледаме, е не само добрите отношения между двете правителства, а бих искал да виждам все по-силни взаимоотношения между двата народа. Много е важно да се усилят взаимоотношенията между хората”, казва Уорлик. На въпроса дали Америка има омиротворителен план за Балканите при евентуален конфликт Уорлик каква, че такъв план няма и не напразно президентът Обама е назначил в две съседни страни двама съпрузи за посланици (съпругата на Джеймс Уорлик е посланик в Сърбия). Това, по думите му, е сигнал за градивни взаимоотношения, а не за конфликти. Ахмед Ахмедов, София
   

Offline daut_kenar

  • Candidate member
  • *
  • Posts: 2
Ynt: Вестник" Zaman"- Заман.
« Reply #16 on: September 06, 2010, 11:08 »
С ТУРЦИЯ НЕ МОЖЕ ДА СМЕ ДОБРЕ  ДОКАТО ДЪРЖИ НАШИ ПОМАЦИ ТАМ БЕЗ ДА ИМ ДАДЕ ПРАВОТО В УЧИЛИЩА ДА УЧАТ ПО НАШЕНСКИ И ДА ИМ ГАРАНТИРА ПРАВА, А НЕ ДА ГИ ПРАВИ ТУРЦИ !
АМАН ОТ ТУРЦИЯ И ПРОЧЕЕ ТУК.

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1480
  • Gender: Male
Re: Вестник" Zaman"- Заман.
« Reply #17 on: September 06, 2010, 12:58 »
Kakva e taiq zloba ot vas?
Vie kakav ste 4e tolko ste se zagrijili za nas.
Ako tuk ne sme dobre 6tiqha li tolkova pomaci da se preseliqt sled 1989 g. do sega.
Izglejda tam ste im davali dosta prava i te ne sa gi haresali zatova sa do6li tuk da se donakazvat.  :) :) :) :)
Izglejda 4e dosta haresvat tuka6nite nakazii 4e vse o6te ne se vra6tat na svobodiqta vi v Evropata.
Haide ia ne me razsmivaite 4e 6te se prysna ot smiqh.

Offline Kaplan

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 752
  • Gender: Male
Re: Вестник" Zaman"- Заман.
« Reply #18 on: September 06, 2010, 15:00 »
You are not allowed to view links. Register or Login
С ТУРЦИЯ НЕ МОЖЕ ДА СМЕ ДОБРЕ  ДОКАТО ДЪРЖИ НАШИ ПОМАЦИ ТАМ БЕЗ ДА ИМ ДАДЕ ПРАВОТО В УЧИЛИЩА ДА УЧАТ ПО НАШЕНСКИ И ДА ИМ ГАРАНТИРА ПРАВА, А НЕ ДА ГИ ПРАВИ ТУРЦИ !
АМАН ОТ ТУРЦИЯ И ПРОЧЕЕ ТУК.

Поредният, който иска да е център на внимание...

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1480
  • Gender: Male
Re: Вестник" Zaman"- Заман.
« Reply #19 on: March 06, 2011, 17:18 »
Социологът доц. Иво Христов определя Турция като страна, която е уверена в собствените си сили и гледа много уверено в бъдещето.

През последните години южната съседка на България –Турция, е в центъра на вниманието на световните сили. Нейната европейска перспектива е ябълката на раздора за лидерите на ЕС, а с последните събития в Близкия изток е сочена като модел за страните от региона. Какви процеси протичат в Турция и как изглежда тя през погледа на един български учен? Според социолога доц. Иво Христов Турция е страна, която е уверена в собствените си сили, в която усещаш една сериозна цел и общо развитие на обществото. Той е бил наскоро в Истанбул в продължение на 3 месеца и посочва, че усеща едно цялостно здраво общество, което е стъпило на краката си и гледа много уверено в бъдещето.

Най-голямото предизвикателство според него пред Турция е опитът да направи един своеобразен синтез на ислямската традиция с модерното общество. Ако Турция успее да направи това, тя може да служи като модел. Не е казано и въобще не е вярно, че ислямът отрича модерността, но трябва да се намери тънкото сечение и Турция се опитва да го намери в момента. Доц. Иво Христов определя опита да се синтезират ислямската традиция и модерното развитие като трети етап в развитието на Турция. „Това е проблемът за собствената идентичност, кой си ти? На какви ценности се опираш, какви са твоите интереси и как искаш да ги постигнеш?“, допълва той.
You are not allowed to view links. Register or Login

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42