Author Topic: Благовещение  (Read 26596 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline tersid

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 874
Ynt: Благовещение
« Reply #15 on: March 25, 2010, 14:01 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Терсид, нищо не доказвам. На теб ти се превиждат призраци само. Празника е езически и е залегнал дълбоко в езичкото минало на всички славяни.
Доколко е славянски незнам. Но, със сигурност Благовещение е християнски празник , а не езически. Ако има в него езически елементи това е друг въпрос.Затова аналогиите които се опитваш да прекараш с наша Марта ,която неслучайно е наречена "Наша" ,са тъпи така ,че карай малко по разумно и без да слагаш знаци на равенство между различни неща.

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
Ynt: Благовещение
« Reply #16 on: March 25, 2010, 14:05 »
Ай Терсиде, ти като виден участник в Троянската война може и троянската Марта да знаеш.
Ей сега тука питах колегите си християни какъв празник е Благовец и какво е станао тогава- всички знаеха че се гонят змии, прескача се огън, знаеха за кукувицата и лястовицата но нито един не знаеше, че на този ден архангел Гавраил е съобщил на Богородица че ще става майка. Това ясно показва колко празника е християнски по своя произход.

Offline tersid

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 874
Ynt: Благовещение
« Reply #17 on: March 25, 2010, 14:13 »
You are not allowed to view links. Register or Login

Жалко. И за теб и за твоите колеги.Но ,незнанието ви на теб на твоите колеги не променя положението.

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
Ynt: Благовещение
« Reply #18 on: March 25, 2010, 14:19 »
Не Терсид, това показва че празника на Майката Земя и Пролетта, наречен сега Благовец е езически по своята същност и обичаи ;)

Offline tersid

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 874
Ynt: Благовещение
« Reply #19 on: March 25, 2010, 14:22 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Не Терсид, това показва че празника на Майката Земя и Пролетта, наречен сега Благовец е езически по своята същност и обичаи ;)
Кажи го на патриарх Максим,мен не ме бърка . Аз не празнувам ни Благавест ,ни  Благовец.

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
Ynt: Благовещение
« Reply #20 on: March 25, 2010, 14:24 »
Патриарха е на ясно ;)

Offline tersid

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 874
Ynt: Благовещение
« Reply #21 on: March 25, 2010, 14:35 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Приятно гледане.
Помак.бг де се загуби, немаше те суматлъкът време. Ей тва вече,тфото появяване е хасол ,не на енкас , Блага вест. :) :)

Offline fotakiev

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 707
Ynt: Благовещение
« Reply #22 on: March 25, 2010, 15:39 »
 
You are not allowed to view links. Register or Login
Този празник доколкото гледам е повече езически свързан с Богинята майка, която се почита още от Късния палеолит. По това време се възприело че Единия бог неможе да е сам и вероятно си имал съпруга. Приемало се че бога е бил Небето, а съпругата му Земята които се оплождали от което се раждали всички живи твари. От там започнало да се изгражда и политеизма.
Благовещение навлиза в християнството през 431 г., когато бил свикан Третия вселенски събор, на който се приела дева мария за богородица. До преди тези събори в християнството се чествали два празника Пасха - Велик ден и Петдесятница. И двата са били иудейски. Празнували се тъй като по това време християнството се считало за течение на иудейството. Но ако за иудеите Пасха е била 14 ден от Изхода, през което време започнало и новото летоброене на евреите с първият им месец Нисан, които изход наподобява на мюсюлманската хиджра в която също започнало ново летоброение, то за християните Пасха е Великден, в който ден Исус възкръснал. Тук трябва да отбележим и следното че по това време иудеите колили корбани, а християните не, тъй като приели Иисус за най-голямата изкупителна жертва. Докато Педесятница е празник, през който на иудеите им били низпослани 10 божи заповеди след 50 дни странство из путинята след изхода им от Египет, докато по това време на християните им се явили огнините езици 50 дена след като Иисус се възнесъл. те ги отъждествяват с св. дух, който няма как да се възприеме от монотеизтите (иудеи и мюсюлмани) и тъй като тук става въпрос за огън се възприема като джин, които създания са сътворени от огън. Горепосочения празник също няма как да се възприеме от монотеизтите (иудеи и мюсюлмани), тъй като тук става въпрос за жена която ще роди бог и долопосочения клип го обеснява това с подробности. Приятно гледане.

You are not allowed to view links. Register or Login
 
Яааа,ама то можело и да се спори вече относно природата на Христос?Че и въпроси има нещо...

Помак бг - Хюсейн Мехмед,Въпросите от клипчето искаш ли отговор или просто си го пуснал за интересно?
Айде преди да изчакам отговатът ти, и аз ще дам едно клипче да  се види що е то християнство и дали  Хюсейн Мехмед(pomak bg) има представа от него,приятно гледане:

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Шали

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 487
  • Gender: Female
Ynt: Благовещение
« Reply #23 on: March 25, 2010, 16:59 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Pepito за пореден път се обеждавам че си объркала форума. Това е помашки форум, по огледайсе наоколо. Виж тук там надписите по квадрачетата.

На кого го честитиш това на мен ли? Или на съфорумците ми помаци? И коя блага вест ни честитиш? Някаква твоя ли или на някой друг?

Оджа, аз некъде да съм те опоменала поимено, че ти честитя нещо? Който празнува, нека го прави.
Заядливец, виж кой е пуснал темата и не ме занимавай с препоръките за къде съм и за къде не съм.

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Ynt: Благовещение
« Reply #24 on: March 25, 2010, 22:25 »
Фотакиев темите които се обсъждат тук за свободната воля и пр. аз ги знам много добре. Мисля че не си забравил че освен историк съм и теолог. Презнавам че не съм го ислушал до край, но на мен особенно ще ми е интересно да чуя тези теми от един християнски учен, та дори и философ да е той. Независимо, че много от това което ще се каже аз добре го знам. Няма тема в християнстото която да не започва с грехопадението и която не завършва с искупителната жертва на Иисус. Нищо ново под слънцето.

ПЕПИТО само една-две препоръка: първо не съм чиче, млад човек съм, това и Фотакиев-Пламен Пасков ще го потвърди и второ все пак се съобразявай. Аз като влизам в разни форуми не ги поздравявам с честит байрам и пр.

Offline Nedim Mehmedoski

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 543
  • Gender: Male
  • Torbesh
Ynt: Благовещение
« Reply #25 on: March 25, 2010, 23:08 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Благатко да ви е . Ама не разбрах каква връзка има той празник с  помаците и техните традиции ,обичаи и култура и защо трябва заедно да го отбелязваме с християните и тук ли му е мястото.Но ,ако ще се вкарва нова празнична обрядност  казвайте навреме ,да не земе да изостанем от модата.Даже може да побилковате и целия християнски календар за да не се мотаме.
:D :D :D :D :D

Offline PNK2003

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 668
  • Gender: Male
  • Ius Est Ars Boni Et Aequi...
Ynt: Благовещение
« Reply #26 on: March 25, 2010, 23:20 »
Много се дракате всички :) Ще каже човек, че поводи си търсите само ;)

Offline KaraIbrahim

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1282
  • Gender: Male
Ynt: Благовещение
« Reply #27 on: March 26, 2010, 00:25 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Благатко да ви е . Ама не разбрах каква връзка има той празник с  помаците и техните традиции ,обичаи и култура и защо трябва заедно да го отбелязваме с християните и тук ли му е мястото.Но ,ако ще се вкарва нова празнична обрядност  казвайте навреме ,да не земе да изостанем от модата.Даже може да побилковате и целия християнски календар за да не се мотаме.
  В началото на темата описах защо трябва да се отбележи празника.Не е задължителен,така че ще освободим  tersid  от честването му.Държа обаче да подчертая,че приятелите ми християни винаги ме поздравяват,когато има мюсюлмански празник.Но това е друга тема-за първите 7 години...

Offline fotakiev

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 707
Ynt: Благовещение
« Reply #28 on: March 26, 2010, 04:05 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Фотакиев темите които се обсъждат тук за свободната воля и пр. аз ги знам много добре. Мисля че не си забравил че освен историк съм и теолог.  
Видях колко си историк,а и колко си теолог.
Не знаеш елементарни неща!Ама съвсем основни неща,като това,че дева Мария не е богиня и това,че на Петдесятница Светят Дух слиза над апостолите във вид на огнени езици ,а не както казваш:"им се явили огнени езици".
Ако наистина много добре си запознат с темите, които се обсъждат тук за свободната воля и пр. ,щеше също да знаеш ,че християнството е учение на духа и вярата,а исляма е религия на закона.Клипчето според мен е добро,защото показва в части християнското мислене.Имаше нужда от това клипче,защото клипчето което пусна ти ,беше много пошло и измъчено.Един от въпросите(по спомен) беше:"Как така Иисус е Бог ,като той е живял на земята, как на небето ще остане без Бог?" Например на този най-елементарноинфантилен въпрос искаш ли отговор?Отговора е ,че Бог може да бъде където си поиска и може да прави каквото си поиска.Той е навсякъде!Когато Бог е говорил с Мойсей, да не би да е бил зает с него и да е липсвал другаде?
Аз те приканих да дискутираме,но ти нищо не засегна.Всъщност обикновенно до същинска дискусия не се стига.....защо ли е по лесно да се клевети отстрани и да се отбягва разнищването...
Нямаше да реагирам и пиша така,но твоето поведение го провокира.Няма да пропуснеш шанс да покажеш грешният път и вяра на християните.
Добре, мисли си и говори така,но тук не е джамия.Тук има и християни и се поставяш в положение да отговаряш и заставаш зад думите си,ако са лъжа!!!

 
You are not allowed to view links. Register or Login
Презнавам че не съм го ислушал до край, но на мен особенно ще ми е интересно да чуя тези теми от един християнски учен, та дори и философ да е той. Независимо, че много от това което ще се каже аз добре го знам. Няма тема в християнстото която да не започва с грехопадението и която не завършва с искупителната жертва на Иисус. Нищо ново под слънцето.
Както веднъж сам се определихте за муджахидин, г-н муджахидин Хюсейн Мехмед,
Вашето отношение към християните и християнството все повече ме притеснява.Подигравателният тон бе напълно излишен,освен ако просто сте нямали какво друго да кажете.
Ако сте завършил теология в България,как изобщо са Ви издържали нервите да стоите на лекции?Богословието в Българските университети е основно ортодоксално насочено.Имайки в предвид показаното отношение към християнството и актуалната ви религия се чудя за причините на записването Ви там...... А понеже правите основни грешки,който ако бяхте завършили там не бихте ги правили и това събрано с гореказаното смятам,че сте завършили другаде, а това другаде според мен са ви научили с пропуски за християнството,защото е било с ислямска насоченост.
Казвам всичко това,защото за  н-ти път парадирате,че много знаете за религиите тъй като сте теолог,а добре че само Вие сте такъв...

Offline fotakiev

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 707
Ynt: Благовещение
« Reply #29 on: March 26, 2010, 04:35 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Доколко е славянски незнам. Но, със сигурност Благовещение е християнски празник , а не езически. Ако има в него езически елементи това е друг въпрос.Затова аналогиите които се опитваш да прекараш с наша Марта ,която неслучайно е наречена "Наша" ,са тъпи така ,че карай малко по разумно и без да слагаш знаци на равенство между различни неща.
Да християнски празник е,но е друг въпроса доколко изпитваш параноя ако е такъв.
То имаше навремето и един съфоримец Shaban ,който като чуеше за евангелие и се изприщваше.......,че като пишеш и все за него се сещам ;)

You are not allowed to view links. Register or Login
Благатко да ви е . Ама не разбрах каква връзка има той празник с  помаците и техните традиции ,обичаи и култура и защо трябва заедно да го отбелязваме с християните и тук ли му е мястото.Но ,ако ще се вкарва нова празнична обрядност  казвайте навреме ,да не земе да изостанем от модата.Даже може да побилковате и целия християнски календар за да не се мотаме.
Еееее..ама хайде да изясним нещо....
Нали помаците били самостоятелен етнос?!Та..Като има помашки етнос не може ли да има и помаци християни,че да си честитят християнският празник?

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42