Author Topic: Bektaşilik - Bektashis  (Read 11829 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
Bektaşilik - Bektashis
« on: April 28, 2010, 17:50 »
F.W. Hasluck'un "Bektaşilik tedkikleri" adlı eserini rumeli'de bektaşi tekkelerinin bulunduğu yerlerin de adlarını vermesine istinaden yararlı gördüm ve sizlerle paylaştım.

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Kumuk

• Senior member
Re: Bektaşilik - Bektashis
« Reply #1 on: January 06, 2011, 23:51 »
F.W. Hasluck'un "Bektaşilik tedkikleri" adlı eserini rumeli'de bektaşi tekkelerinin bulunduğu yerlerin de adlarını vermesine istinaden yararlı gördüm ve sizlerle paylaştım.

Merhaba, rica etsem linki yenileyebilirmisin. Bu dökümanı indirmeye çalıştım ama ne yazık ki link ölmüş.

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #2 on: January 07, 2011, 10:39 »
 Merhaba, Sanırım ilgili e-dökümanı üniversite ağından indirmiştim. Bilgisayarımda bulursam yeniden memnuniyetle paylaşarım.

Offline Kumuk

• Senior member
Ynt: Bektaşilik - Bektashis
« Reply #3 on: January 07, 2011, 11:11 »
Umarım bulursunuz. Şimdiden teşekkür ederim.

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #4 on: January 11, 2011, 12:23 »
Umarım bulursunuz. Şimdiden teşekkür ederim.

Evet buldum. Rica ederim.

Ektedir.

Offline Kumuk

• Senior member
Ynt: Bektaşilik - Bektashis
« Reply #5 on: January 11, 2011, 23:55 »
Çok işime yaradı. Tekrar teşekkür ederim.

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #6 on: January 12, 2011, 13:08 »
Bir ara balkanlardaki islamlaşma sürecinin bu bölgeye göç eden anadolu kaynaklı bektaşi dedeleri vasıtasıyla başladığını, ilerleyen zamanlarda osmanlının artan şii tehlikesi karşısında bir sünnileştirme operasyonu yaptığı tezi nedeniyle bektaşilik hususunu ayrıntısı ile incelemiştim. Elimde hatırı sayılır sayıda makale var isterseniz onları da burada paylaşabilirim.

Offline Kumuk

• Senior member
« Reply #7 on: January 12, 2011, 23:49 »
Selam,

Bektaşilik akımı Osmanlıda devşirmelerin tercihi olması sebebi ile ilgi alanıma girmiştir ve benim de bu konuda hatırı sayılır bir arşivim var (daha çok kitap olarak) daha sonra bu beni İslamda tasavvuf ve tarikatlar konusunda uzunca ve ayrıntılı bir araştırma yapmaya itti(tabi ki amatörce bir araştırma). Aslında elinizdeki dökümanları paylaşırsanız çok memnun ve mutlu olurum. Ayrıca incelemeleriniz sonucunda sizde nasıl bir kanı oluştu onu da açıkçası merak ediyorum. Şahsen bende Bektaşiliğin etnik kültürel kimliği  İslamın içine entegre edip harmanlama yeteneğinden dolayı Balkanlarda İslamın yayılmasında oldukça etkin bir rol almış olması fikri oluşmuştur. Bazen Hristiyanlıkta ki Bogomil hareketi ile paralellik kurmadım dersem dürüst olmam.

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #8 on: January 13, 2011, 12:59 »

Selamlar,
İncelemem sonucunda bektaşiliğin osmanlı bölgeye girmeden önce özellikle arnavutluk ve bosna'da hatta makedonyanda kitlesel ihtidanın altyapısını oluşturduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Burada esas soru bulgaristanda bosna gibi kitlesel ihtidaların görülmemesi veya uzunca bir süreç içerisinde gerçekleşmesidir. Aşağıda Metin İzeti'nin balkanlarda tasavvuf adlı eseri bulunuyor. Bu bana başlangıçta çok yardımcı olmuştu hatta ilgili yerlerden bazı alıntılarım dahi oldu.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42