Author Topic: Помаците искат да учат турски ?  (Read 45709 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Mariana

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1078
Re: Помаците искат да учат турски ?
« Reply #15 on: April 20, 2011, 16:06 »

You are not allowed to view links. Register or Login
     МАРИАНА, ти какво искаш да ни кажеш "Да има лоши но мюсюлманите сте най-лоши"Ни в клин ни  в ръкав ни  показваш какво са вършили някакви си идиоти в Турция.В коментарите никой не обвинява нито целия български народ нито пък християнството/ защото ако това на клипа са защитниците на християнството-тежко и горко и на християни и на мюсюлмани/
 



Тези от клипа не са никакви християни. Христос е казал: „И ако обичате ония, които вас обичат, каква вам награда? Защото и грешниците обичат ония, които тях обичат. И ако правите добро на ония, които и вам правят добро, каква вам награда? Защото и грешниците правят същото. И ако давате заем на ония, от които се надявате да го получите назад, каква вам награда? Защото и грешниците дават заем на грешници, за да получат същото. Но вие обичайте враговете си, и правете добро, и назаем давайте, без да очаквате нещо; и ще ви бъде наградата голяма, и ще бъдете синове на Всевишния; защото Той е благ и към неблагодарните, и към злите. И тъй, бъдете милосърдни, както и вашият Отец е милосърден” . (Из Евангелие от Лука).


Колкото до това, че съм била искала да кажа, че мюсюлманите са лоши - как въобще може да се казва така: еди кои си са лоши, мюсюлманите са лоши, християните са лоши, не знам кои са лоши... Една от най-големите беди, най-големите опасности идват или могат да дойдат от подобни обобщения. Оставете човека, който и да било човек, когото срещнете някъде и не го познавате, сам да ви покаже какъв е. Ако има нещо опасно, много опасно, това е фанатизмът и невежеството. Опростяването на Божиите послания и повели, нагаждането им така, че да се мразят, презират или дори изтребнат едни или други „врагове”. 

Според някои идеологии, като комунизма примерно, виновни и задължително лоши са били буржоата; според фашизма (национал-социализма) едни хора са „качествени”, други не и трябва да се изтребят евреите и циганите. Според шовинизма, чийто и да бил той, добри са тия, които са от моя етнос, лоши са онези, които не са. И пр. и пр. Много глупост има по тоя свят, на нея донякъде се дължи и това, че в него има и много мъка  :)



Offline Mariana

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1078
Re: Помаците искат да учат турски ?
« Reply #16 on: April 20, 2011, 16:16 »

You are not allowed to view links. Register or Login
А, инак май, че Помаците преди бая време са учили и знаели и тракийски и славено-болгарски и урумски и османски и болкански та и поматски, но тая пехливанска 12-та година им е помогнала да учат  и да знаят единствено и само чисто литературен болгарски, което е лишило повечето от тех да общуват свободно с комшиите и на техните езици!  :( ;)
 


Няма тракийски, нито османски и балкански език, колкото до помашкия диалект/диалекти, и от него може да се направи отделен език, както направиха с македонския диалект, но това е друга тема. Във всеки случай щом смяташ, че ученето и знанието е нещо добро, не смятай, че знанието може да значи някакъв "тюрлю гювеч" от верни и неверни неща. Не това значи то.



Offline Mariana

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1078
Re: Помаците искат да учат турски ?
« Reply #17 on: April 20, 2011, 16:41 »

You are not allowed to view links. Register or Login
:)Не ги приемай лично нещата ,защото предполагам ,че позицията ти се разминава с тяхната позицията и тогава няма да има смисъл да се извиняваш .
Разбира се ,че тяхното си е простотия , но не те ли обхваща страх и/или срам ,че в България простотията отдавна е епидемия ,защото е организирана   във формата на крайни партии ,представяни и представени в парламента и управлението на страната ,тоест те представляват критична и опасна маса за спокойствието в държавата.
Между другото началото на клипа е много яко и показва ,че всеки различен българин,в случая"свидетел на Йехова" е помак или турчин ,което хем е смешно ,хем не е.


Това, че в началото на клипа се чува как яките момчета се опитат да обидят т.нар. свидетели на Йехова на „помаци” и „турци” е част от простотията без съмнение. И това наистина хем е смешно, хем не е. Но то е като всяко друго невежество – от една страна може да те разсмее, от друга е знак за нещо сериозно. Впрочем, агресията, лумпенизацията, които могат да се видят в случаи като този, или в случаи като сбиването на разни футболни фенове или в други случаи, не само в България се срещат, срещат се в доста други страни и общества.  Въпросът е в степента, в това дали подобни симптоми са епизодични или не дай Боже станат чести. Подобни неща избуяват впрочем и винаги са избуявали в условия на социална несигурност, на хаос, на икономическа и ценностна криза, на търсене на нещо, за което да се хванеш, за да се почувстваш важен в собствените си очи. Криза, която се благоприятства в случая от тържеството на комерсиалността, на алъш-вериша, на чалга културата ако щете; и така почваш да търсиш идеи, „каузи”, за които да се хванеш, пък било то и само колкото да ги обезсмислиш и опозориш. Насилието, невежеството, простотията не могат да бъдат извинени обаче от никаква кауза. И никоя кауза, била тя и най-добрата, и най-справедлива, не може въобще да спечели, може само да изгуби от човешката глупост, агресивност, арогантност и търсене на някой, на когото да праснеш един...



Offline Hadj

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 585
Re: Помаците искат да учат турски ?
« Reply #18 on: April 20, 2011, 17:46 »
         
                                               "  Аз знам,аз вярвам,че си права
                                                когато съгрешиш дори              "


                                          Христо Радевски
                                           

Offline alaeddin

  • Member
  • **
  • Posts: 33
  • Gender: Male
Re: Помаците искат да учат турски ?
« Reply #19 on: April 20, 2011, 20:04 »
Quote
    Join Date: Мар 2011
    Публикации: 21
        Профил
        Ел. поща
        Лично съобщение (Неактивен)

Re: Помаците искат да учат турски ?
« Отговор #1 -: Април 17, 2011, 20:33:07 »

    Цитат


Помаците могат да запазят идентичността си във всяко едно отношение само ако си дават сметка или ако не забряват, че опити за промяна на тази идентичност (не по отношение на вярата разбира се) са правени не само от българската държава. (И се правят за съжаление и днес, в този случай от друга държава.) Няма помашки народни песни нито на кумански, нито на печенезци, каквито екзотични версии за етническия произход се лансират (вероятно също не от днес), а пък ако майчиният език на помаците е турски, те няма как да са нищо друго, освен турци като етнически произход. Няма лошо в това, че много помаци знаят турски, даже напротив, но ако едни или други помаци не разбират, че се правят опити да се подмени част от тяхната иденичност (не верската разбира се, а друга), те ще оставят на тази подняма, смятайки даже може би, че се борят да съхранят автентичността..
Мариана, много ми е интересно да разбера коя е страната , в която се правят опити и днес за асимилацията на помаците?На мене не ми е известно да има такава страна на Балканите за това те моля да споделиш и с нас тука коя е тази страна?!

Offline alaeddin

  • Member
  • **
  • Posts: 33
  • Gender: Male
Re: Помаците искат да учат турски ?
« Reply #20 on: April 20, 2011, 20:21 »
Всъщност има една такава страна-България. Аз поне за друга не се сещам. Няма друга страна в историята на човечеството, която да е подлагала на такава асимилация малцинствата си , и още по-интересно е, че тези асимилаторски стремления са минавали от една крайност в друга. Не знам  дали ти , мила Мариана , си помакиня, но ако си , то тогава знаеш, че през 1912 г сме прекръстени(естествено не по собствено желание), през 1913 г . се връщаме отново към Исляма, а през 1926г. сме гонени масово от родните си места като чужд небългарски елемент и то къде - в Турция. Аз много пъти съм си мислил да задам тоя въпрос тук във форума защо през 1912 и 1926 години помаците бягат в Турция, а не някъде другаде? Защо тя отваря границите си за тях (особено през 1926 година)? Нали помаците са българи , защо Турция ни приема такива каквито сме, а България не може?Ами затова помаците искат да изучават турски език и ще стават все повече тези, които ще знаят турски език. Самият аз точно от такива подбуди реших, че трябва да уча турски след като половината от рода ми са там е редно да знам езика , на който общуват и те.

Offline gece yolcusu

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 297
Re: Помаците искат да учат турски ?
« Reply #21 on: April 20, 2011, 21:24 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Всъщност има една такава страна-България. Аз поне за друга не се сещам. Няма друга страна в историята на човечеството, която да е подлагала на такава асимилация малцинствата си , и още по-интересно е, че тези асимилаторски стремления са минавали от една крайност в друга. Не знам  дали ти , мила Мариана , си помакиня, но ако си , то тогава знаеш, че през 1912 г сме прекръстени(естествено не по собствено желание), през 1913 г . се връщаме отново към Исляма, а през 1926г. сме гонени масово от родните си места като чужд небългарски елемент и то къде - в Турция. Аз много пъти съм си мислил да задам тоя въпрос тук във форума защо през 1912 и 1926 години помаците бягат в Турция, а не някъде другаде? Защо тя отваря границите си за тях (особено през 1926 година)? Нали помаците са българи , защо Турция ни приема такива каквито сме, а България не може?Ами затова помаците искат да изучават турски език и ще стават все повече тези, които ще знаят турски език. Самият аз точно от такива подбуди реших, че трябва да уча турски след като половината от рода ми са там е редно да знам езика , на който общуват и те.

Така е.....
Някой би питал тогава - защо не са се прибрали помаците в турско ами са останали тук?
На него бих отговорил със спомен от прабаба ми / Аллахрахметейлесин/, която почина когато беше на 102 г. и ми е разказвала, че е била дете когато са бягали за Турция, но били върнати от българските комити, /както тя ги наричаше/, които са им казвали: "назад, на нас кой ще ни робува и на кой ще си връщаме", а тези които са се противопоставяли и са искали да бягат са били убити.
Народа, казваше тя, "потече сине, но са ни извърнали, иначе никой нямаше остане". Ето това е самата истина.

Offline Mariana

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1078
Re: Помаците искат да учат турски ?
« Reply #22 on: April 20, 2011, 22:02 »

Какво искаш да изяснявам, alaeddin? Ако си ме прочел по-внимателно, може би нямаше да има нужда да питаш. Все пак, щом държиш, ще се опитам да обясня. Ако се опитваш да влияеш на една общност да не знае кой е нейния майчин език, да го забрави или да смята, че той не е този, който е бил, това също е вид асимилация. Всеки един език е още един прозорец към света, но ако помаците смятат, че турският примерно е техният първи език или, че предците им са говорили на печенезки или на кумански, или че помашките диалекти не са свързани, не са част точно от българския език, то това е подмяна на истината. И тази истина има корени не в репресиите над помаците, които са извършвани неведнъж в българската държава, в опитите за промяна на вярата и имената. Тя е свързана с предците, с песните, които тези предци са измисляли, ако щеш. Песни, в които не се пее нито на печенезки, нито на кумански, нито на турски. Толкова ли е трудно да се разбере, да се приеме това? Може ли неща, случили се в най-новата история, историята от края на ХІХ-ти до края на 80-те години на ХХ, да изтрият, така да се каже, истината за езика и произхода? 

Не всички опити за асимилиране или за промяна в идентичността са насилствени. Умните опити всъщност изобщо не са такива. Една друга истина е, впрочем, че помашките общности, самото наименование помаци се появява по време на османския период. Помаците като мюсюлмани са имали повече права и повече отговорности по времето на Османската империя. Тя е държавата, впрочем, която вероятно малко или повече са смятали за своя.  (Включително част от тях са участвали в потушаването на разни бунтове и завери на християните в нея.) След края на тази империя помашките общности имат доста проблеми, и то не само живеещите в пределите на България примерно. А трета истина е, че опитите за придърпване, така да се каже, на помаците оттук и оттам, не са от вчера. Но ако самите вие искате да защитите себе си по-добре, ако не искате да заприличате примерно на македонците, чиято официална версия за история, език и произход е смес от истини, лъжи, фантазия и манипулации, трябва може би, въпреки болката и пресните може би все още рани от глупавите опити за насилствена промяна имена и вяра, да не бягате от истината за езика, който не е бил нито печенезки, нито кумански, нито не знам какъв. Ако се срамувате от езика, на който са говорили и пели и вашите деди, или ако поради глупавите политически репресии, извършени от български управници в едно или друго време, бихте искали истината за езика и етническите корени да е друга, това няма да я промени. Просто ще я замените с митология, както впрочем направиха и македонците.

Що се отнася впрочем, до това, че нямало друга страна, която да е подлагала на асимилация на малцинствата си, освен България, това просто не е вярно. Хич даже не е. Но нямам време сега да пиша повече по този въпрос.


------------------
p.s.:

Колкото до данните от профила ми, които си извадил, мога да отбележа все пак, че не съм се регистрирала в този форум през март 2011, а през юли 2010 г. Просто от март т.г. се регистрирах с името си, преди участвах с ник. С този ник съм написала вероятно повече от 300 коментара. А когато написах първия постинг с името си, написах и, че съм еди коя си, писала с еди кой си ник, който няма да използвам повече. Това, впрочем, може би не всички го знаят, но иначе не е нито новост, нито никаква тайна.




Offline EvroPOMAK

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 1410
  • Gender: Male
  • POMAK - POMAKY
Re: Помаците искат да учат турски ?
« Reply #23 on: April 20, 2011, 22:37 »
You are not allowed to view links. Register or Login

Няма тракийски, нито османски и балкански език, колкото до помашкия диалект/диалекти, и от него може да се направи отделен език, както направиха с македонския диалект, но това е друга тема. Във всеки случай щом смяташ, че ученето и знанието е нещо добро, не смятай, че знанието може да значи някакъв "тюрлю гювеч" от верни и неверни неща. Не това значи то.
В тона на "тюрлюгювеча" и за най-големият умник е очеисторическиизвадно, че има Помашки език, има и Помашки народ, има и Помашка нация, а никак нема протоболгарски, щото тоз език е откраднат от дедите на Помаците - Траките, които ужким като най-многолюдни били изклани и избити и заличени от дошлите откъм североизток в родните земи на Траките некви си петстотин или пет хиляди мургавомонголоидни конегледачи с развети конски опашки и омешали са се с придошлите по-късно в измислената панславистка и русийка прослойка, които   станала най-Великата нация на света и поради своята святост от своето си свято Шовинистично управление неизменно е тласкала всички живущи на тракийската земя към своята гибел, щото пък Помашкият народ им пречел, че от туй пречене пък зело да се образува най-новата друга Великоподобна Микродонска нация и то с такава сила ненавиждаща своята стара Родина и най-веч техните братя ристиени, че и на най-фанатичния Помак-мюсюлюлманин живущ тук да му стане жель за тая междубратска и то еднорелигиозна ненавист и да се чудиме що така е станало, че защо пък и наинат Помаците тръгнали да стават Турки, ей тъй от тез задушевни братски разнорелигиозни аркадашлъци, където и най-смиреният Пацифист започва да се превръща в патриошовинист, като слушал, какво другият е требвало или нетребвало да се чувства, и кое да го има или да го нема!    :o >:( :D
Кво, да сакашь от нациошовинисти детьу само с пропагандни кланета са постигали прогрес, нищо освен само собствено самоунищожение от непоносимост към всякво чуждо и различно присъствие!  ??? :-X :( 8)

Offline alaeddin

  • Member
  • **
  • Posts: 33
  • Gender: Male
Re: Помаците искат да учат турски ?
« Reply #24 on: April 21, 2011, 10:53 »
Мариана, никъде не съм казал, че като изучавам турски език и знам турски, аз вече съм турчин. Много добре знам какъв съм, а това за помашките диалекти и мястото им в българския език съвсем друг въпрос, който за мене няма особено значение. Всички правителства на България от далечната 1912 година  до сега се ,,постараха" много усърдно да ни покажат, че ние не можем да сме част от българския народ(то ние и без това не мислим, че сме част от него). Плодовете на тази политика се виждат на всякъде около нас. Достатъчен пример е клипчето , качено от ime_123, ние отдавна сме чужди в собствената си родина, ами тогава към кого да се обърнем при нужда....към Гърция или към Сърбия?! Ти как мислиш?Или към онази страна , която подаде ръка на една голяма част помашката общност, която им осигури домове, препитание, без да е задължена да го прави, ако се водеше от презумпцията , че тези хора не са етнически турци. Аз съм сигурен, че 99% от помаците в България има свои роднини в Турция и е напълно естествено да желаят да изучават турски език, да познават турската култура. Предполагам, че не е безизвестен факт, че помаци има във всички етажи на властта в Република Турция, но да погледнем милата ни родина...тук помак никога не може да си мечтае дори да попадне в съдебната власт
П.С. Никакви данни не съм вадил от профила ти, не знам как си стигнала до този извод, а и не ме интересува колко постинга имаш.

Offline alaeddin

  • Member
  • **
  • Posts: 33
  • Gender: Male
Re: Помаците искат да учат турски ?
« Reply #25 on: April 21, 2011, 11:04 »
Quote
Що се отнася впрочем, до това, че нямало друга страна, която да е подлагала на асимилация на малцинствата си, освен България, това просто не е вярно. Хич даже не е. Но нямам време сега да пиша повече по този въпрос.
Не говоря за малцинствата като цяло, а само за помаците.Другите малцинства на Балканите си имат кой да ги защитава по принцип...

Offline Mariana

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1078
Re: Помаците искат да учат турски ?
« Reply #26 on: April 21, 2011, 20:49 »

You are not allowed to view links. Register or Login
Мариана, никъде не съм казал, че като изучавам турски език и знам турски, аз вече съм турчин. Много добре знам какъв съм, а това за помашките диалекти и мястото им в българския език съвсем друг въпрос, който за мене няма особено значение. Всички правителства на България от далечната 1912 година  до сега се ,,постараха" много усърдно да ни покажат, че ние не можем да сме част от българския народ(то ние и без това не мислим, че сме част от него). Плодовете на тази политика се виждат на всякъде около нас. Достатъчен пример е клипчето , качено от ime_123, ние отдавна сме чужди в собствената си родина, ами тогава към кого да се обърнем при нужда....към Гърция или към Сърбия?! Ти как мислиш?Или към онази страна , която подаде ръка на една голяма част помашката общност, която им осигури домове, препитание, без да е задължена да го прави, ако се водеше от презумпцията , че тези хора не са етнически турци. Аз съм сигурен, че 99% от помаците в България има свои роднини в Турция и е напълно естествено да желаят да изучават турски език, да познават турската култура. Предполагам, че не е безизвестен факт, че помаци има във всички етажи на властта в Република Турция, но да погледнем милата ни родина...тук помак никога не може да си мечтае дори да попадне в съдебната власт
П.С. Никакви данни не съм вадил от профила ти, не знам как си стигнала до този извод, а и не ме интересува колко постинга имаш.


Разбира се, че много помаци имат роднини в Турция, разбира се, че ако учат турски, в това няма нищо лошо, даже е похвално. Но ако има нещо, което не е похвално, то е в лансирането на псевдонаучни исторически версии. В това примерно да се използва ранимостта на помаците и лошите им спомени от политиката на българската държава спрямо тях, за да се изкарват те примерно кумани или печенези или не знам какви като произход. И аз затова бях споменала само в едно-две изречения, заради които ти всъщност, не аз, започна спор.

Съжалявам, че българската държава е успяла, благодарение на глупавата си политика, да отблъсне, да нарани много помаци. Но времето днес не е като това преди, въпреки глупостта и изцепките на някакви крайни елементи, каквито елементи има далеч не само в това общество, впрочем. Колкото до това, че на помаците не се давало път, наскоро един помак ми написа, че държавата била виновна, че нямало помаци журналисти примерно. Не знам как би могло в последните 20 години, след края на тоталитарния режим, което и да било висше учебно заведение да спре които и да било младеж или девойка от тази общност да следват журналистика примерно или право. Не би просто. Или ако случайно би имало въобще някакъв подобен прецедент, в което не вярвам, той веднага би бил атакуем според конституцията на Р. България, забраняваща всякаква дискриминация заради вяра, пол, етнос и пр. Какво е пречело на помаци да учат право или журналистика и да стават юристи или журналисти? Що се отнася пък до икономическия статус примерно, има помаци, които са бедни, както и много българи или турци са такива, но има и достатъчно заможни помаци (както и българи, и турци, както впрочем и роми). Има помаци например, които бяха видни служители на ДАНС. За имуществото, връзките, влиянието на подобни хора – визирам тук Алексей Петров, както можете да се досетите - можем само да гадаем. Помаци или не, има хора, които съд не ги лови, защото изглежда са много силни. Кокошкарите ги окошарват, свърхбогатите – не.

Помаци са впрочем, доколкото ми е известно, например и Румен Николов Пашата, Младен Михалев Маджо, както и братята Маргини. Какво значение има, обаче, дали хора като тях са помаци, българи, турци, роми, каквито и да било? Какво значение има дали Ахмед Доган примерно, който е разбира се съвсем друг казус, е турчин или е половин турчин, половин татарин? Какво значение има дали Стефан Софиянски например е евреин, или дали братята Юзеирови например са турци или турски цигани? Кое прави стойността на един човек, на една личност, била тя известна публично или не, била тя преуспяла икономически, социално, политически или не? Защо и Софиянски, и Ковачки, и Маргините или примерно  дупнишките „братя” Галеви съд не ги лови, каквито и злоупотреби, финансови или и други са правили - а ако обикновеният, т.нар., човек, бил той българин, турчин, помак или какъвто и да било, ако не може да си плати не само на съдии или на адвокати, но и данъчните и на монополистите, и на Здравната каса примерно, или ако няма пари дори за най-необходимото, проблемът си е лично негов?

Хората са различни. Българите са различни – умни, глупави; толерантни, нетолерантни; почтени или непочтени. Турците също разбира се – и те могат да са умни, глупави; толерантни, нетолерантни; почетни или не. Ромите са различни също – работливи, неработливи; умни, глупави; крадливи, честни. Дали помаците правят изключение? Те еднакви ли са, как мислиш?



-----------------------
p.s.:

Колкото до това, което споменах за профила си, то бе заради следния пасаж от предишен твой постинг:

„Join Date: Мар 2011
    Публикации: 21
        Профил
        Ел. поща
        Лично съобщение (Неактивен)”

Това разбира се е подробност, не е важно, а ако пък нещо не съм разбрала, извини ме.



Offline Svetlina

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1160
  • Опознай родината, за да я обикнеш!
Re: Помаците искат да учат турски ?
« Reply #27 on: April 30, 2011, 16:52 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Така е.....
Някой би питал тогава - защо не са се прибрали помаците в турско ами са останали тук?
На него бих отговорил със спомен от прабаба ми / Аллахрахметейлесин/, която почина когато беше на 102 г. и ми е разказвала, че е била дете когато са бягали за Турция, но били върнати от българските комити, /както тя ги наричаше/, които са им казвали: "назад, на нас кой ще ни робува и на кой ще си връщаме", а тези които са се противопоставяли и са искали да бягат са били убити.
Народа, казваше тя, "потече сине, но са ни извърнали, иначе никой нямаше остане". Ето това е самата истина.

Пак започнаха да се леят потоци от сълзи, самосъжаление и хленчове...
Друго си е да си онеправдан в България, нищо че политиката на Турция е откровено асимилаторска, нищо че в Гърция помаците не съществуват по официални данни, а биват смятани за турско малцинство...

Ама в Турция сте турци и ви сменят имената по закон, а в Гърция не смеете да кажете, че не сте християни извън Родопите, където според статистиките сте турци.  8)
И май въобще не ви е грижа за традициите, ами с радост се самоасимилирате навсякъде в чужбина ! Хайде стига вече с тия номера.





Offline isa71

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1022
  • Gender: Male
Re: Помаците искат да учат турски ?
« Reply #28 on: April 30, 2011, 20:06 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Пак започнаха да се леят потоци от сълзи, самосъжаление и хленчове...







Ти светлина ли си или си мрак.
Много жлъч си насъбрал,типично за Петер,влизаш в форума и започваш да плюеш.
Язък ти.

Offline KaraIbrahim

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1282
  • Gender: Male
Re: Помаците искат да учат турски ?
« Reply #29 on: May 01, 2011, 00:07 »
 Ако в Гърция по официални данни не съществуват помаци,тогава новините на помашки език за кого са?
 И ако са смятани за турско малцинство,защо тогава нямат новини на турски?

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42