Author Topic: Помаците от с.Лъжница, общ.Гоце Делчев и Пирин !  (Read 75398 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ibrahim65

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 3000
  • Gender: Male
Re: Село Лъжница и Пирин
« Reply #90 on: February 28, 2011, 21:40 »
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline ibrahim65

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 3000
  • Gender: Male
Re: Село Лъжница и Пирин
« Reply #91 on: February 28, 2011, 23:00 »
това е едн от връхните постижения на Лъжничане

Offline ibrahim65

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 3000
  • Gender: Male
Re: Село Лъжница и Пирин
« Reply #92 on: February 28, 2011, 23:11 »
You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or LoginYou are not allowed to view links. Register or Login

Offline ibrahim65

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 3000
  • Gender: Male
Re: Село Лъжница и Пирин
« Reply #93 on: March 01, 2011, 19:28 »
.

Offline ibrahim65

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 3000
  • Gender: Male
Re: Село Лъжница и Пирин
« Reply #94 on: March 07, 2011, 14:13 »
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline ibrahim65

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 3000
  • Gender: Male
Re: Село Лъжница и Пирин
« Reply #95 on: March 07, 2011, 14:18 »
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline ibrahim65

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 3000
  • Gender: Male
Re: Село Лъжница и Пирин
« Reply #96 on: March 09, 2011, 18:12 »
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline ibrahim65

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 3000
  • Gender: Male
Re: Село Лъжница и Пирин
« Reply #97 on: March 11, 2011, 01:11 »
Едирлес и Лъжница двете на едно място са страхотно изживяне .Препоръчвам го на всеки знам го от личен опит особено за  хора които обичат веселбата. Бил съм на няколко пъти остават голями спомени.Трябва да отидите на 5 маи вечерта защото тази вечер никои не си ляга а на 6 маи е веселбата.Заслужава си да се види тези хора се славят и с гостоприемството си.Миналата година имаше журналисти от доста места дори и от скат

Offline ibrahim65

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 3000
  • Gender: Male
Re: Село Лъжница и Пирин
« Reply #98 on: March 12, 2011, 11:42 »
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline ibrahim65

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 3000
  • Gender: Male
Ynt: Село Лъжница и Пирин
« Reply #99 on: February 05, 2012, 00:04 »
.

Offline EvroPOMAK

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 1410
  • Gender: Male
  • POMAK - POMAKY
АФП: Лъжница - село, подозирано в радикален ислям

15 деца рецитират текстове от Корана, коленичили и с боси крака през зноен августовски ден в джамията на село Лъжница, Югозападна България, чийто имам е обвинен, че проповядва радикален ислям.
Така започва репортаж на агенция Франс прес, в който се описват животът и вярванията на обитателите на това забравено от бога село, пише БГНЕС.

"Изучавам нашата религия, искам това и моите родители ме подкрепят", казва  10-годишната Зайнеб, облечена в пъстри шалвари и със забрадка на цветя. Тя повтаря молитвата на арабски след младия имам на селото Мохамед Камбер, завършил университет в Саудитска Арабия и обвинен през януари от прокуратурата, че насажда радикален ислям.

Според него понятието радикален ислям идва от Запада, на арабски такава дума не съществува. "Ако под тази дума там разбират бомби и атентати, ислямът категорично забранява това и аз съм първият, който му се противопоставя. В противен случай ще водя ли детето си тук?, заявява той.

През януари прокуратурата наложи домашен арест на 13 души, в това число и Мохамед Камбер - имами и мюфтии, обвинени, че принадлежат към организацията "Ал Вакф" ал Ислами, чието седалище е в Саудитска Арабия. Според прокуратурата от 2008 г. до 2010 г. те проповядвали радикална идеология, основана на елементи от салафизма - строго течение на сунитския ислям, основано върху стриктно и буквално тълкуване на Корана - по време на молитви в джамиите, лекции и разговори в кафенета.

Още през 2005 г. посолството на САЩ заяви в доклад, публикуван от сайта Уикилийкс, че " ислямският екстремизъм в България предизвиква реална тревога" поради "растящата безработица и датираща отдавна дискриминация". Пропорционално на броя на населението на България мюсюлманската общност е най-многобройна в ЕС - 13% - турци, помаци и роми.
Обвинените са помаци, най-религиозната общност сред мюсюлманите, защото тяхната идентичност идва от религията, заявява проф. Евгения Иванова, специалист в изучаване на това малцинство.

През октомври 2010 г. полицията претърсва дома на Мохамед Камбер и се сблъсква с жители на Лъжница, които в продължение на 5 часа не й позволяват да отнесе конфискуваните книги. 72-годишният Ибрахим Шоков, който е участвал в акцията, смята, че " властите не искат образовани имами".
"Ние сме мюсюлмани, но не по-малко сме български граждани", подчертава той.

Изказани в печата подозрения за евентуална логистична подкрепа на българските мюсюлмани в атентата на 18 юни на летището в Бургас, при който загинаха петима израелски туристи, шофьор на автобус българин и атентаторът самоубиец, пораждат силно възмущение в Лъжница.
"Коранът забранява насилието", посочва Ибрахим Шоков сред одобрителните коментари на околните клиенти на кафене.

Някои от 1600-те жители на това село се обявяват за турци, отричайки българския си произход, което според историците е следствие от насилствената асимилация по време на комунистическия режим в това село, дало през 1973 г. най-малко 5 жертви. "Комунистическите власти ме принудиха да приема християнското име Иван. Онези, които отказваха, ги биеха, а след това ги депортираха. Разкъсваха шалварите на жените", разказва Ибрахим.

Евгения Иванова обаче е категорична: "Дори някой да се опитва да проповядва ислямизма, българските мюсюлмани не приемат този тип пропаганда."

You are not allowed to view links. Register or Login

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42