Author Topic: За религиите.  (Read 165651 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Turas

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 640
  • Gender: Male
За религиите.
« on: December 01, 2011, 21:22 »
В последно време много се говори за отпадане на религиите и заместването им от наука за вярата.
Това много няма да промени качеството на живот но ще реши много верски различия, като жененето межу иноверци! В населенените места с различна религия хората се понасят по- добре от колкото селища с една религия - защо?
You are not allowed to view links. Register or Login
Всяка година на 9 юни тук се дава корбан за здраве! Параклиса е строен от мюсолмани и християни и корбаните са християнски и мюсолмански, всеки по обичая си!

Offline Turas

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 640
  • Gender: Male
Re: За и против религиите!
« Reply #1 on: December 01, 2011, 21:34 »
Духът на времето: You are not allowed to view links. Register or Login

Offline tersid

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 874
Re: За и против религиите!
« Reply #2 on: December 04, 2011, 00:22 »
You are not allowed to view links. Register or Login
В последно време много се говори за отпадане на религиите и заместването им от наука за вярата.
Това много няма да промени качеството на живот но ще реши много верски различия, като жененето межу иноверци! В населенените места с различна религия хората се понасят по- добре от колкото селища с една религия - защо?
You are not allowed to view links. Register or Login
Всяка година на 9 юни тук се дава корбан за здраве! Параклиса е строен от мюсолмани и християни и корбаните са християнски и мюсолмански, всеки по обичая си!
Можеш ли Вологез ,сам да си направиш критика на недоразумиците.

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1480
  • Gender: Male
Ynt: За и против религиите!
« Reply #3 on: December 04, 2011, 00:36 »
Грехът на българската ориенталистика
    Българската ориенталистика има сериозни постижения, школата ни на преподаване на източни езици е доста добра дори в световен мащаб. Какъв, според мен, е грехът й обаче ще научите само след няколко реда.
    Няма нужда пространно да доказвам очевидното - от всички западни езици ние превеждаме съотвената думичка за "Бог". Така в текстовете на български няма да видим ""Гот" в небето" (немското "Гот ин химел"), благославя ни "Бог", а не "Год" ("Год блес ю" на английски), не пишем "пор Диос" и пр. Същото и с латинския. Деус = Бог.
   Никой обаче не си дава труда да превежда от арабски "Аллах" с "Бог". Защо?
   Православните, събрали се в храма "Ал. Невски" на литургията, водена от Аталла Ханна, бяха шокирани. А. Ханна е палестински православен духовник, митрополит на Севастия, говорител на Ерусалимската патриаршия. На литургията, която водеше, той четеше от Библията на арабски и навсякъде, където се срещаше думата "Бог", я произнасяше на арабски - "Аллах". Ако знаеше това, паството в храма едва ли щеше да бъде толкова шокирано първоначално.
    Всъщност, дали го наричаме Бог, Саваот, Аллах, няма особено значение. Ислямът твърди, че евреите и християните са "хора на писанието", т.е. зачита техните свещени текстове и шестима от старо- и ново-заветните пророци - Адам, Авраам, Мойсей, Ной, Давид и Исус. В този смисъл ислямът обявява, че просто автентичното слово на Бога се е позатъмнило през изминалите векове и юдеи и християни са го изкривили. Затова мисията на пророка Мохамед е да "донесе" последната и най-правилна редакция. Грубо казано, според исляма, Бог е един и същ, но ислямът е web3.0, докато юдаизмът и християнството са съответно web1.0 и web2.0.
Ако повече хора знаеха и осмисляха това, може би междурелигиозният диалог щеше да върви по-добре...
You are not allowed to view links. Register or Login

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3439
  • Gender: Male
Ynt: За и против религиите!
« Reply #4 on: December 04, 2011, 01:11 »
Няма нужда пространно да доказвам очевидното - от всички западни езици ние превеждаме съотвената думичка за "Бог". Така в текстовете на български няма да видим ""Гот" в небето" (немското "Гот ин химел"), благославя ни "Бог", а не "Год" ("Год блес ю" на английски), не пишем "пор Диос" и пр. Същото и с латинския. Деус = Бог.
   Никой обаче не си дава труда да превежда от арабски "Аллах" с "Бог". Защо?

----------------------------------------------------------------------

Защото са тесногръди, фанатици, '' богоизбрани'', ксенофоби, фашисти, простаци, кауре( неверници) и так далйе ;D ;D ;D

Offline Svetlina

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1160
  • Опознай родината, за да я обикнеш!
Re: За и против религиите!
« Reply #5 on: December 04, 2011, 12:06 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Няма нужда пространно да доказвам очевидното - от всички западни езици ние превеждаме съотвената думичка за "Бог". Така в текстовете на български няма да видим ""Гот" в небето" (немското "Гот ин химел"), благославя ни "Бог", а не "Год" ("Год блес ю" на английски), не пишем "пор Диос" и пр. Същото и с латинския. Деус = Бог.
   Никой обаче не си дава труда да превежда от арабски "Аллах" с "Бог". Защо?


Това не е грях на ориенталистиката, а нежелание от страна на самите ислямски теолози.  Затова по принцип всички мюсюлмани се обиждат на карикатури, критики, ирония, когато се засяга религията им... Иначе казано никаква свобода на словото, защото това е повелята на Пророка им. И понеже останалите се съобразяват с религията им, за разлика от самите негови последователи, навсякъде по света като се появи някоя критика, подлагане на съмнение или на тълкувание за исляма веднага скачат всички мюсюлмани да протестират.
Самият факт, че зазубрят най-свещената си книга на арабски, без да разбират този език, говори достатъчно за божиите (аллаховите) заповеди и напътствия, които трябва да спазват.
Та в този ред на мисли се сещам какъв подвиг са извършили Св. Кирил и Методий, когато са успели да убедят висшия клир, че божието слово трябва да бъде разбираемо и за обикновените хора, да се проповядва не само на латински, старогръцки и староеврейски.

А иначе и "Аллах" си е Бог, Всевишен, Всемилосърден, Вселюбящ и прочие...  8)


Offline Svetlina

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1160
  • Опознай родината, за да я обикнеш!
Re: За и против религиите!
« Reply #6 on: December 04, 2011, 12:31 »
You are not allowed to view links. Register or Login
В последно време много се говори за отпадане на религиите и заместването им от наука за вярата.
Да ти призная "наука за вярата" ми звучи прекалено разумно/умно, а религията всъщност е вече превърната в система от схващания, догми, ритуали, ......... ВЯРА. Вярата е важна - можеш да си я имаш и тя според мен е достатъчна.
Защо богомилството е смятано за ерес, ами защото се възпротивява точно на тази външна ритуалност, обрядност, против превръщането на вярата в институция чрез църквата.
Защо се бият сюнити и шиити - заради някакви разлики във вярванията.
Виждала съм мюсюлмани в църква заедно с християни, самата аз съм се молила в джамия, с дервиши, в катедрала... Какво е трудното: да си сложиш в джамията кърпа на главата и да се молиш заедно с другите богомолци, а като излезеш да я махнеш и пак да се държиш уважително?!
Колективната молитва е много по-силна, а храмовете са построени неслучайно на измолени места, затова и 99,99% от мюсюлманските джамии в християнския свят са издигнати върху основите на християнски параклиси и църкви.  8)


Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3439
  • Gender: Male
Re: За и против религиите!
« Reply #7 on: December 04, 2011, 13:34 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Това не е грях на ориенталистиката, а нежелание от страна на самите ислямски теолози.  Затова по принцип всички мюсюлмани се обиждат на карикатури, критики, ирония, когато се засяга религията им... Иначе казано никаква свобода на словото, защото това е повелята на Пророка им. И понеже останалите се съобразяват с религията им, за разлика от самите негови последователи, навсякъде по света като се появи някоя критика, подлагане на съмнение или на тълкувание за исляма веднага скачат всички мюсюлмани да протестират.
Самият факт, че зазубрят най-свещената си книга на арабски, без да разбират този език, говори достатъчно за божиите (аллаховите) заповеди и напътствия, които трябва да спазват.
Та в този ред на мисли се сещам какъв подвиг са извършили Св. Кирил и Методий, когато са успели да убедят висшия клир, че божието слово трябва да бъде разбираемо и за обикновените хора, да се проповядва не само на латински, старогръцки и староеврейски.

А иначе и "Аллах" си е Бог, Всевишен, Всемилосърден, Вселюбящ и прочие...  8)


Аз от къде чукам па ти от къде се пукаш. ;D Все пак радостно е че си разбрала че Аллах= Бог, Год и пр.но не си пропуснала да бълваш помии отнисно Ислама.
 (Svetlina: Иначе казано никаква свобода на словото, защото това е повелята на Пророка им.) 
За да не се удавиш в помията си те каня да го докажеш. Корана не се зубри а се наизустява. Терминологията която използваш добре показва твоята толерантност, а толерантността на другите по Европа и Америка за които споменаваш ни е ясна.
Религията е съкровенна вяра и никой няма право да се подиграва с вярата на другите. Ето това е най-важното в съвременния свят но виждам че някои лумпени-ксенофоби още не са го разбрали и се правят на светулки пред слънцето. >:(

Offline Svetlina

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1160
  • Опознай родината, за да я обикнеш!
Re: За и против религиите!
« Reply #8 on: December 04, 2011, 18:03 »
Наизустявам и зубря са синоними, Куртчо, само че от различен регистър на езика. Въпросът е, че по-лесно е да научиш нещо, когато го разбираш.
Лично съм виждала деца, зубрещи корана без да разбират и дума от него.
А ти да не би да не знаеш арабски, случайно?  Или по света да се изучава арабски като изборна дисциплина?
Османо-турски вече ползват избрани учени, та арабски ще ми знаят такива като тебе...

А в Дания какво стана, забрави ли? Скоро същото се случи във Франция, ако не знаеш. В Ирак жертвите от сблъсъци между шиити и сюнити са повече, отколкото по времето на Садам Хюсеин... Още примери си намери сам.
И стига с тия празнодумства.
 8)

Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3439
  • Gender: Male
Re: За и против религиите!
« Reply #9 on: December 04, 2011, 20:15 »
И аз съм виждал деца които да зубрят  '' Аз съм българче'' без да разбират нищо от него защото майчиният им език не е български.
Аз те питам за ''помията'' ти ми обясняваш за синоними. Що за поведение е това. Губиш ми само времето. Айде чао и на друга врата  >:( :D

Offline Фита

  • Благ човек
  • Senior member
  • ****
  • Posts: 130
  • Gender: Male
Re: За и против религиите!
« Reply #10 on: December 05, 2011, 14:06 »
Силно против религиите! С това трябва да се занимава ДВСК защото както казах е "духовна храна с изтекъл срок на годност". Религиите са лесно оправдание за избиването на хиляди хора в името на някой Велик, който ненавиждал всички други кумири. Повторният ми съвет е: хора вземете свещенните книги в къщи и си ги четете сами. Не позволявайте това да го правят хитри попове и ходжи, които имат единственно користни цели!
Модераторът да не изтрива текста! Това е моята гледна точка.

Offline muti6

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 927
Re: За и против религиите!
« Reply #11 on: December 05, 2011, 16:24 »
Хуманността, която отрича Аллах(Бог) - води до безчовечие ,a безбожието от своя страна  е празнота на душата.
Има хора, които или чули,или не, мъдрите поучения, вече сами започват да поучават другите. Те правят точно като болния стомах, който веднага изхвърля приетата храна. Не подражавайте на такива хора. Не изхвърляйте преждевременно, а първо  нека добре  да бъде смляно чутото; иначе ще излезе истински бълвоч , който на никого няма  да послужи за храна.




Offline Фита

  • Благ човек
  • Senior member
  • ****
  • Posts: 130
  • Gender: Male
Re: За и против религиите!
« Reply #12 on: December 05, 2011, 17:29 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Хуманността, която отрича Аллах(Бог) - води до безчовечие ,a безбожието от своя страна  е празнота на душата.
Има хора, които или чули,или не, мъдрите поучения, вече сами започват да поучават другите. Те правят точно като болния стомах, който веднага изхвърля приетата храна. Не подражавайте на такива хора. Не изхвърляйте преждевременно, а първо  нека добре  да бъде смляно чутото; иначе ще излезе истински бълвоч , който на никого няма  да послужи за храна.

Скъпи muti6, тия приказки вършат работа само на ония, които имат полза от проповядването. Човекът не е дегустатор на всякакви храни! Обичайните му човешки инстинкти му показват какво за него е вкусно и какво не. Не се наемай с тази майчинска роля да подаваш лъжичката! Модерното християнство е от 2000 години, а исляма от 1300. Как ти хрумна, че хората няколко хиляди години преди това не са имали вяра? Това дето го демонстрираш е невероятно верско самочувствие. И тогава хората са имали вяра. Децата им  умирали като мухи и те са пренасяли в жертва всичко за да запазят поне един живот. Жрецът тогава не им е съдирал кожите за да кара Мерцедеси или да хвърля милиони за да избива други в джамии. Аз аго Фита те съветвам да си изключиш радиоточката и да помислиш малко върху това. И съм ти приятел, да знаеш - грижа се твоя стомах да не пострада от киселини.

Offline muti6

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 927
Re: За и против религиите!
« Reply #13 on: December 05, 2011, 22:57 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Скъпи muti6, тия приказки вършат работа само на ония, които имат полза от проповядването. Човекът не е дегустатор на всякакви храни! Обичайните му човешки инстинкти му показват какво за него е вкусно и какво не. Не се наемай с тази майчинска роля да подаваш лъжичката! Модерното християнство е от 2000 години, а исляма от 1300. Как ти хрумна, че хората няколко хиляди години преди това не са имали вяра? Това дето го демонстрираш е невероятно верско самочувствие. И тогава хората са имали вяра. Децата им  умирали като мухи и те са пренасяли в жертва всичко за да запазят поне един живот. Жрецът тогава не им е съдирал кожите за да кара Мерцедеси или да хвърля милиони за да избива други в джамии. Аз аго Фита те съветвам да си изключиш радиоточката и да помислиш малко върху това. И съм ти приятел, да знаеш - грижа се твоя стомах да не пострада от киселини.
Хайде да не спекулираме,защото ползата е почти никаква!
Много лесна формула си намерил(намерила),с която за всичко са ти  виновни религиите.Ако не беше трагично,щеше да биде смешно...:)))Човек често предпочита да вижда  онова ,което на него самия му харесва...Блаженни са само,....само низшите духом ,Фита!!!
Сещам се за една история с древногръцкия учен Талес, предвидил слънчевото затъмнение през 585 г. пр.н.е.:
Една вечер, както си се разхождал и съзерцавал звездите, той паднал в дупка. Тогава една старица възкликнала:
"Как можеш да знаеш онова, което става по небето, като не виждаш онова, което става в краката ти?"
Човек наистина трябва да може  да се вгледа в нещата и да ги види в техния реален вид, вместо само да се наблюдава отстрани - преживяване срещу трупане на информация. Това е промяната, която наистина има смисъл. Превърнали сме се в сапунени мехури. Голями отвън, но празни отвътре.Атеизъм в чиста форма!!! 

Offline Svetlina

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1160
  • Опознай родината, за да я обикнеш!
Ynt: За и против религиите!
« Reply #14 on: December 05, 2011, 23:48 »
You are not allowed to view links. Register or Login
И аз съм виждал деца които да зубрят  '' Аз съм българче'' без да разбират нищо от него защото майчиният им език не е български.

Ами каква да се прави - въпреки привилегиите на малцинствата в България и циганите не говорят български език.
А образованието е безплатно и достъпно, а пък вие наблягате на арабския - защо ли?
Ама нищо - "Аз съм българче" съм убедена, че звучи добре на всички езици. Лошото е, че не можете да си го преведете, щото майчиния (домашния) език ви куца. 8)

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42