Author Topic: Bir gazete haberi: Türkleşmiş pomaklar  (Read 46183 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline daylek

• Adviser
  • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
Ynt: Bir gazete haberi: Türkleşmiş pomaklar
« Reply #15 on: July 08, 2008, 22:59 »
hehe (bursa)! :) bingo dostum. güzel tespit eklemek istiyorum müsaadenle hele birde Türkiye gibi muğazzam bir kültürel mozağiğe sahip bir ülkede yaşıyorsak. adama sorarlar hangi arı ırk, hangi etnik kökene göre asimilasyon, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı evet ama genetik olarak Türkmüsün nası yani? e bide kültür girsin işin içine, Balkanlardan gelen pomaklar;bakın siz çorbaya. arkadaşlar "pomaklar" bana göre ve atalarımın yaşadıklarını göz ardı etmezsem eğer, ne çektiyse ırk mevzuundan çekti. bir millet bu yüzden nerde ise yok oldu olacak. birde pomak olan birinin kalkıpta bu kadar ırkla ilgili enteresan yorumlar yapması beni üzer ve yazık derim yani. arkadaşlar evet araştırılmalı ama hakkatten araştırılmalı. öncelikli hedef bence fikir empoze etmek olmamalı. yazık ya hakkatten üzülüyorum tarihte ençok çektiğimiz eziyet konusu siteye taşınmış durumda buna nasıl müsaade edilebilirki. ben pomağım arkadaşlar ben pomağım kültürümü, dilimi, tarihimi, halkımın çektiği sıkıntıları öğrenmek istiyorum ve bunu açık ve net bir şekilde ifade ediyorum.         

Offline bello

• Adviser
  • Göçler, göçler, göçler...
« Reply #16 on: July 08, 2008, 23:38 »
arkadaşlar olaylara birazda dini yönden bakmakta fayda var

Offline TUFCA35

• Senior member
« Reply #17 on: July 09, 2008, 10:49 »
arkadaşlar Türkiyede bazı kısım pomaklar kendelirini :pomakım:diyemiyor sanki ağşalıniyor Bulgaristanda da aynı şekilde pomakım diyemiyor Makedoniya da aynı .Ben bunu yaşadım gördum duydum  torbeşi olan biir kardeşimiz böyle ifadediyor kendini:ben makedonum: torbeşiyım demiyor. Ben kendim için söyliyorum ben pomakım Türkiyede yaşiyorum türkçe konuşabiliyorum ama benim vatanım Bulgaristan orda doğdum büyüdum Manisaya bağlı yenimahmudiye köyu 100%100 çerkez küçük bir köy onların gelişi belkide250 sene öncesinden oranın halkı sordunda nesin sen cevap hazır: ben çerkezim :diye öyle ifade ediyorlar dini İslam dili çeçen yada çerkez nasıl deniyorsa ama dilini kuruyorlar bizim gibi pomaklar gibi değiller :babam öretmedi ,annemin zamanı yoktu, şartlar ağırdı,fakirlikti,farklı sempte büyüdum,çok zaman önce geldik falan da filan da .bunlar hepsi maziret.Tabiki hal böyle olunca da ister istemez diyer konularda da zayıf bir milletiz  mesela karaağaçlıda eski gelen bir pomak yeni gelen pomağıa diyor ki: türkçe konuş brak şu pis dili ama unutuyor  50 sene öncesinden o :pis : diliyle anasından ekmem istiyordu süt istiyordu ne çabuk da unutuyoruz değil mi? Bakın burda sitemizde de kardeşlerimiz var ben pomakım diyor ama dil bilmiyorum diyor  işte bir örnek. Bizde pomaklarda galiba öretme duygusu anadan babadan yok olmuş.Bir kısım Bulgaristanda kalanve Türkiyede bulunan akrabalarının bir yere gelmesi seneler sonra sanki yabancılar halbuki kardeş çocuklarıdır ama dil olmayınca yabancılaşiyorlar deyiş şöyle .:ya anlamiyorum ki ne diyor :bence çok trajik

Offline daylek

• Adviser
« Reply #18 on: July 09, 2008, 11:04 »
evet Tufca35 en büyük handikaplarımızdan biride bu söylediğin zaten "öğretmek ve öğrenmek" neyi öğreneceğimizi, neyi öğreteceğimizi bilememişiz. kayıp sadece dilde değilki, ben bu gün trakyada ki bir çok pomak köyünden bahsediyorum ama dediğin gibi arkadaşım ya pomak olduklarını "bilmiyolar" yada söylemek istemiyorlar. böylece şu meşhuuuuur akademisyenlerimiz kendiliğinden haklıymış gibi görünüyor.  :( Buna izin vermek demek pomakların gerçekten ama gerçekten yok olması demektir bence. Öğretilmemiş olabilir ama insan ölürken bile bişeyler öğrenebilir ve ben daha ölmedim öğrenmek için çok uzun zamanım var dostlar çoooook uzun.

Offline TUFCA35

• Senior member
« Reply #19 on: July 09, 2008, 11:29 »
haklısın daylek zaten gerçek da bu

Offline rodoplar

• Avarage member
« Reply #20 on: July 09, 2008, 13:17 »
Da nypalno prav si tufca35! nie sme pomatsi i nie trqbva da se gordeem sys tva ;)

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #21 on: July 09, 2008, 13:56 »
@Bursa yazdıklarına kısmen katılıyorum. Türkiyede pomakların devlet eliyle asimilasyonuna dair elle tutulabilecek bir örnek yok. Asimile tanımının gönüllü entegrasyon olarak ele alınması bu bağlamda daha yerinde olur. Türkiyede ve batıtrakyada pomakların tamamıyla türkleştikleri yadsınamaz bir gerçektir ama türkleşme konusu kendi içerisinde ayrı bir muammadır zira türklük ve millet oluşumunu etnik kimlik belirleyemez. Türklerden daha Türk" olan, 1821'de Yunanlılar ayaklanınca "gavur"a karşı silaha sarılanı, üstelik Osmanlılara karşı milliyetçilik yapmayan tek Balkan halkı olan Boşnaklar fazlasıyla türk olmayı hak ediyorlar değilmi? Oysa onlar hiç bir zaman türk etnisitesine ait olmadılar. Bazılarının durup düşünmesi lazım ki ülkemizin üzerinde oynanan binbir türlü oyunun figüranı olmayalım.

Ziyaretçi

• Guest
« Reply #22 on: July 09, 2008, 14:02 »
 Valla sefgili Tufca35
 Şu bahsettiğiniz konulara kısmen katılıyorum kısmen katılmıyorum.Türkiye de yaşayan herkes mensup olduğu ırkı ve dini söylemekte öyle cesur ki ifade ederken hiç kimse sıkıntı yaşamıyor.Tokat'ta Ermeni köyü var o kadar gururlar söylüyor ki Ermeni olduklarıdan,Okuduğum universitede de Ermeni ve Rum kökenliler ile birlikte idim çok gururla söylüyorlar, sizin orada da çerkezler çerkezim diyormuş..demekki bu konuda Türkiye de bir sıkıntı yok..Aksine Bulgaristan da yapilanlari sağır sultan duydu...
 Şunuda ifade edeyim, tanıdığım Rum arkadaşlar Rumca bilmiyorlardi.Neden dedim? bilmem dedi ! ''belkide burada konusacak pratik yapacak kadar gerekmedi ''dedi.Bunu bizlere yordamalı evet annemde çok iyi pomakça biliyor babamla kısmen gerektiğinde konusuyor.nerden öğrenmiş? Annesi komşuları ile konusurken yani doğal ortamında bolca pomağın olduğu bir ortamda doğal ,motor bir öğrenme sürecinde öğrenmiş.Şimdi bazı kelimeleri soruyorum anneme Türkçe kelimeler kullaniyor. unutmuş! bundan daha doğal bir durum olabilir mi?Kullanabileceği bir alan yok! dil çok önemli bir unsur ama Kenya da Türkçe konusacak bir kimse bulamazsanız yavaşça yaşadığınız bölgedeki dile adapte olursunuz..Buna asimile demenizi şidetle red ediyorum asimile kavramı çok farklı..Hadi Pomakça ögrenelim ? nerde ? Bulgaristana mı gidicem? Bakın yeni bir sorun daha...Sorunu irdelerken herkes bi yerinden tutuyor bunun neticesinde herkes bir yerlerden çekiştiriyor hatta bazıları en son konusulmasi gereken şeyleri en başta tartışmaya başlayınca bocalıyor insanlar,Nasreddin Hoca hikayelerine dönüyor .. sende haklısın..
                                                                                                                          Saygılarımla...

Ziyaretçi

• Guest
« Reply #23 on: July 09, 2008, 14:14 »
 oldumu Önder söylediklerinde kendin çelişiyorsun...
 Hem devlet eliyle asimile yok diyorsun hemde Türkiye ve B.Trakyada ki Pomaklarin Türkleştiği yadsınamaz bir gerçektir diyorsun..yine başladığımız noktaya geliyoruz..Bir parça senin ''Pomak'' konusunda Bulgaristan merkezliyetçiliği kabul etmiş olman anlaşmazlığın baş aktörü.Zira diğer Pomakları kaybedilmiş ,yitirilmiş, asimile olmus ( gerçi entegre olmayı da aynı kavrammış gibi kullanır olduğunuda görüyorum)olarak görmene sebep oluyor. Asimile olan insan ''POMAK'' kelimesini ağzına almaz.
  Başka bir anlaşmazlık sebebimiz pomakların irksal kökeni konusunda( bu tartışmanın aslında öncelikli mesele olmadığını defalarca söylememe rağmen mecburen cevap vermek babında konunun içerinde buluyorum kendimi )Ben Pomakların Bulgar Müslümanı olduğu savını kesinlikle desteklemiyorum , yine daha önceki yazımda bunların sebeplerini kısmen ifade ettim.Bu bakış açıları bazı kavramları açıklarken çatışmamıza ( fikirsel olarak ) neden oluyor.
  Kan kusturulan Bulgaristan Pomakları asimile olmadı da refah içerisinde Türkiye nin en güzel bölgelerinde en ufak bir tacize ayrıma uğramadan yaşayan Türkiye Pomakları mı asimile olucak ?
                                                                                                                Saygılarımla

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #24 on: July 09, 2008, 14:24 »
@Bursa türkleşmiş olmasından kastım asimilasyon kesinlikle değildir. Asimilasyonun diğer bir tanımı olan başkalaşma farklı şekillerdede gelişebilir. Osmanlının ümmet mirası üzerinde yeralan ve kendine ait bir devleti olmayan pomakların türkleşmesi doğal bir olgudur. Ayrıca balkanlar gibi yüzlerce kavimin izlerinin bulunduğu bir bölgede etnik temelli yaklaşımın ne derece geçerli olacağıda tartışmalıdır. Bunun yerine eksik bir yaklaşımda olsa ortak dinin en önemli öge olduğuda aşikardır.

Offline bello

• Adviser
  • Göçler, göçler, göçler...
« Reply #25 on: July 09, 2008, 16:24 »
dostlar... yunanistandaki pomakça farklı bulgaristandaki farklı makedonyadaki farklı .ozaman bulgar soyundan gelmiş olma şansımız azalmıyormu?  aslına bakarsanız hiçde önemsemiyorum dünyadaki bütün insanların soyu biryerde birleşiyor. önemli olan birbirimizi tanımak  pomak olupta ençok sevindiğim nokta bu . sitemizi ve sizleri  tanıdığım için çok memnunum herkeze selamlar...

Offline balaban

• Member
  • **
« Reply #26 on: July 09, 2008, 17:31 »
You are not allowed to view links. Register or Login
  Ben bunca yazılanlardan sonra şuna takılmış durumdayım :
  Bir kere Türkiye 'de 1950 li yıllarda olması lazım yanlışım varsa düzeltinsin..Etnik sayım yapilmiyor.Etik açıdanda uygun değil kanımca..En büyük etnik unsur olan Kürtlerin bile net bir sayı ile ifade edilemediği bir dönemde bir gazetenin veya bir bilim adamının Türkiye de Pomak sayısını 600.000 olarak ifade edebilecek gücüde kudretide olduğuna inanmiyorum.En basitinden burada gözlemlediğim kadari ile çok farklı Türkiye coğrafyalarından olan arkadaşlarım var açık bir soru sizlere:
  -kimse sizin yasadiğiniz köy , kasaba, semt e gelip sizlerin adedinizi sordu mu ?
  Bizim köyümüze dizi çekmekten başka gelen kimse olmadi.Bu yüzden rakamsal ifadeler sağlıklı degil.Şimdi diyebilirsiniz çok mu önemli yoo degil ama rakamlar bana abarti geldi.
  Ayrıca bir çok kez ifade ettim.Bazı bilimsel olarak sunulan yazılardan cımbızladiğim cümleleri delil göstererek '' Türkiyedeki Pomakların Asimile oldugunu'' söyleyenleride art niyetli olarak ifade ediyorum.Asimile kavramının içini kendinizce nasıl doldurdunuz bilemiyorum ama asimile kavramı çok farklıdır.Kimliğinizi tamamen inkar etmek sureti ile bulunduğunuz ülkenin etnik kimliğini sahiplenmedir asimilasyon..ve kendi kanaatimdir katılır katılmazsınız.Pomakların (salt) Slav ırkına mensup oldukları savınıda benimsemiyorum.Balkan coğrafyasının ne derece çorba oldugunu bilen arkadaşlarımız hak verir, günümüzde de ciddi örnekleri var Arnavut Türkten kız almiş ,Pomak Arnavut'a kız vermiş....( din faktörüdür etkili olan )bunlar elit örnekler olarak azınlıkta kalmayacak kadar da çok.. ayrıca Karadenizin Kuzeyinden inerek Balkan coğrafyasinda kimlik yitimine uğramış olan Türk kavimlerinide olaya katarsak o bölgenin ve Pomakların tek bir millete ait olduğunu söylemek bir parca gözleri gerçeklere kapamak demektir.
                                                                                                 herkeze içten saygılar

sayın bursalı

öncelikle şunlara bir açıklık getirelim teknolojinin de imkanları kullanılarak türkiyede son yapılan adrese dayalı nüfus sayım sistemi öncesindeki normal sayımda hazırlanmış formlarda ana diliniz sorusu yer almakta idi dolayısı ile istatistiki bilgiler günümüze orantılanarak ancak bu sayımda elde edilen bilgiler neticesi olabilmektedir şimdi size sorarım evinize gelen sayım memurunun ana diliniz sorusuna her on pomaktan kaç kişi pomakça olarak cevap vermiştir

isterseniz ben tahmin edeyim en az sekizi türkçe diye cevaplamıştır zira insanların anadilden anladığı kavram genellikle gündelik hayatta kullandığı dil olarak algılanmaktadır bu da doğaldır şimdi burada bir yanılgı olduğunu düşünüyorsanız düzeltin lütfen

pomakların türkiye üzerindeki dağılımlarına ve bu illerin nüfuslarını gözden geçirirseniz 600,000 rakkamının genel içindeki dağılımı sonucu bu illerde pomakların varlığına işaret edebilecek ölçüler teşkil edemeyeceğini hele dil olarakta türkçe konuştukları halde toplumsal kimlik olarak çevrelerinde belirgin olamayacağı da aşikardır

kaldı ki bir toplumsal yapı( bulundukları il yada ilçe veya köy ) içinde yüzde üç yada beşlerin altına düştüğünde artık hiç bir yapıdan yada farklılıktan söz etmek mümkün değildir varlık olarak sanırım

bu bağlamda mantıklı yaklaşımlarla bu rakkamları tahmin etmek için müneccim olmaya gerek yok sanırım

-----------------------------------------------------------------------------------

bir diğer konuda etnik yapıdaki belirsizlik

bakın günümüzde genel olarak tartışılan üç ana üç de tali görüş mevcuttur bu üç ana görüşün sahibi devlet statüsü taşıdığından resmi görüş olarak değerlendirilmekte ve doğal olarak ağırlıklı olarak değerlendirilmektedir ancak politize olmaya en müsait olanlarda bunlardır maalesef bunları şöyle sıralayabiliriz

ana görüşler

1)pomaklar müslüman bulgarlardır
2)pomaklar müslüman yunanlılardır
3)pomaklar kuman türklerinin devamıdır

tali görüşler

4)pomaklar trakların devamıdır
5)pomaklar büyük iskender in halkındandır
6)pomaklar başlı başına bir toplumdur

bunlar ortada olan konu başlıklarıdır bununla birlikte pomak varlığının üçte ikisi türkiyede geriye kalan üçte birlik kısmın yarısı bulgaristanda diğer yarısı yunanistan arnavutluk ve makedonyada olduğunu biliyoruz tüm değerlendirmelerin bu gerçekler ışığında olması doğru sonuçlar üretmesi bakımından önemlidir kanısındayım

benim kendi görüşüm kuman yönünde iken yinede bunu ön plana çıkarmadan gelin hep beraber aklı selim eli vijdanında okuma yazma bilen her kes sebepleri ile birlikte birinci şıktan başlayarak öncelikle neden olamayacağını belirterek seçenekleri azaltalım

akabinde de kalan seçeneklerden neden olması gerektiğini sebepleri ile ortaya koyarak değerlendirelim bu bize ne getirecek dersiniz bu bize insanlarımızın kafalarının karışmamasını getirecek daha sağlıklı olarak fikir geliştirmek ve gerçeğe ulaşmayı kolaylaştırmayı getirecektir

bazı kişiler buna karşı çıkacaktır bilimsel kanıt isteyeceklerdir ben şimdiden kendilerinden bunun aksini kanıtlayacak kanıtlarını istemeyi kendime hak görüyorum  biliniz ki bir zamanlar insanlar yüzyıllarca dünyanın düz bir tepsi biçiminde olduğunu ve bir öküzün boynuzları üzerinde durduğuna inandılar ne zamana kadar bilimsel olarak bunun böyle olmadığı kanıtlanana kadar bu da demektir ki bilimsel olarak aksi kanıtlanmadıkça mevcut olan gerçektir

bu durumda ortaya çıkacak olan durum aksi kanıtlanmadıkça bir gerçek olacaktır her zaman

saygılarımla

Offline daylek

• Adviser
« Reply #27 on: July 09, 2008, 19:44 »
bence obsesifsiniz dostum saplanmış kalmışsınız. (kültürel birikim ve fizyonomik) yapıdan bahsediyosunuz anladımda pomak kültürüne ait izleri ne kadar ortaya dökebiliyorsunuz dilden ve sürekli şurdan gelmişler demekten başka örnekler verirmisiniz lütfen ya, karşılaştırmalı, kültüre dair. dökün lütfen dökünde görün acaba hangi kültürel öge hangi kültüre daha yakın. madem şu kültüre daha yakın deniyo artısı eksisi konsun da bizde görelim nereye yakın, meralaramı yoksa dağlaramı ben merak ediyorum. sitede dikkat edilirse kültüre yönelik çalışmalarda var madem öyle neden buralara katkıda bulunulmuyo. kısır tartışmalara giriliyor.

Offline daylek

• Adviser
« Reply #28 on: July 09, 2008, 19:51 »
siz bir pomaksanız eğer kültürel ögelere dair bildiklerinizi paylaşır pomak kültürünün yok olması yolundaki adımları kesmeye çalışırsınız yok bilmiyorum diyorsanız öğrenmeye çalışırsınız kültüre ait izleri, kısır bir döngü ile meralardan geldiğimizi idda etmek yerine. yok değilseniz burada ne işiniz var ey insanoğlu. 

Offline daylek

• Adviser
« Reply #29 on: July 09, 2008, 19:54 »
korkarım ki biraz daha kasarsanız pomaklar önce anadoluya sonra balkanlara geçmiştir diyeceksiniz.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42