Ако Ви помоля да проявите малко доброта и търпение, а и уважение към останалите членове от сайта през този свещен за нас мюслюманите месец Рамазан, дали бихте могли да я проявите.
Разбирам, че повечето от вас са изпилнени явно с много тревога или негативна енергия незнам кои е точният израз. Вярвам, че ако желаете можете поне сега още няколко седмици да се опитате да се въздържате. Много бих била благодарна, ако се опитате да публикувате повече публикации, теми сварзани със Рамазана, байрама, теми свързани с нас помаците, снимки свързани с нас…. Новини от света, но да не се води постойяно някаква битка кои е по-по най в обидно обращение към другия…
Моля Ви и благодаря…!
Rahmie
Добрият характер
Ислямът и мюсюлманите в Рудозем
Добрият характер е едно достойно и присъщо качество на пратениците, добрите и праведните хора.
С добър характер се постигат и осъществяват високи цели.
Добрият характер предизвиква любов и приятелство, докато лошият характер предизвиква завист,омраза и злоба.
В един хадис Пратеника CACсе обръща към Ебу Хурейра (р.а.) и му казва: "О, Ебу Хурейра, придържай се към добрия характер.”
Тогава Ебу Хурейра попитал: „Какво е присъщо за добрия характер, о, Расулюллах?”, а Той му отговорил:"Да посещаваш този, който те отбягва, да опростиш на този, който те накърни и да дадеш на този,който те лишава.” (Ел-Бейхаки)
Добрият характер е един лек път и лесен ибадет за спечелване на севап по всяко време и място.
За което Пратеника (с.а.с.) е казал на Ебу Дерда: "Искаш ли да те науча на един лек и лесен за изпълнение ибадет?”
Ебу Дарда (р.а.) отвърнал: Да, о, Расулюллах и Tой му казал: "Придържай се към мълчанието и добрият характер, защото не можеш да направиш подобни на тях."
Скъпи братя и сестри мюсюлмани, наградата на вярващия за добрия характер е равносилна на наградата на вярващ,който през деня е говял, а през нощта е правил намаз.
Това е извлечено от следния хадис на Пратеника (с.а.с.): "С добрият характер се постигат степените на оручлията и правещият нощен намаз.” (Ахмед)
В същия смисъл са и думите на Ебу Дарда -(р.а.) "Вярващият си усъвършенства характера, докато добрият характер го вкара в дженнета или пък човек си влошава характера, докато той го въвлече в джехеннема.”
Човекът с добър характер винаги се стреми да понася нанесените му обиди от хората и винаги се стреми да намери за техните грешки оправдателни причини и винаги отбягва търсенето на техните недостатъци и грешки, защото онзи, който се е заел с хората и се оплаква от техните лоши характери, то това е явно доказателство за неговия лош характер.
Вярващият човек просто е невъзможно да притежава лош характер, тъй като това е противно на ученията на ислямската религия, към която се числи, а и Пратеника (с.а.с.) в един хадис е казал: "Следните две особености - скъперничество и лош характер- не могат да се съчетаят във вярващия.” (Ел-бухари в едебул-муфрид)
А пък Али сина на Ебу Талиб описва добрият характер със следните три неща: "Бягане от харама, търсене на хеляла и задоволяване нуждите на семейството. "
Уважаеми мюсюлмани, това са няколко съвети от Мухаммед (с.а.с.) и неговите верни сподвижници по отношение на добрия характер, който напоследък е на изчезване от нашето общество и наш религиозен дълг е да се стремим да си подобрим характера и да се опитаме да въздействаме и на онези, за които ще отговаряме пред Аллах като синове, дъщери и съпруги.
О, Аллах наш, разкраси ни с добрия характер: нас семействата ни и всички мюсюлмани по цялото земно кълбо и ни предпази от лошият характер, който предизвиква твоята ярост.
О, Аллах, сплоти ни и ни обедини всички около твоята книга и сунната на Мухаммед (с.а.с.)!