Author Topic: SOFIA - 29. Dekemvri 1989g.  (Read 17667 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Mangr

• Adviser
  • "Samoopredelenieto e Spasenieto"
Ynt: sofia 1989 Dec
« Reply #15 on: June 26, 2008, 11:12 »
Will please anybody translate this posting to English or Bulgarian

Thank you

Offline Aguren

• Candidate member
  • *
« Reply #16 on: June 28, 2008, 02:12 »
Does anybody have any other information on this? i have this video, and am still looking for more media, pictures, documents, videos, anything.

I am currently working on a documentary about these events, the people involved, the history behind it, and the reasons behind the events that took place, so any help, even personal stories or personal information that you have, or stories about what has happened to you would be most helpful. 

I want to show what being a Pomak means, the history of our people.  The world must know who we are and what has happened to us.

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #17 on: June 28, 2008, 08:07 »
(Turkish translation)

Birisi bu olay hakkında başkaca bilgiye sahipmi? Bu videodan elimde var ama belgesel için hala daha fazla resim, belge ve videolar aramaktayım.

Şu anda bu olayların perde arkası ve onları buna iten nedenlerin yeraldığı bir belgesel film üzerinde çalışmaktayım. Bu bağlamda ne olduğuna dair sahip olduğunuz kişisel bilgiler ve hikayeler çok yardımcı olacak.

Pomağın ne demek olduğunu ve tarihimizi göstermek istiyorum. Tüm dünyanın bizim kim olduğumuzu ve bize ne olduğunun bilmesi gerekir.

Aguren

Offline Mangr

• Adviser
« Reply #18 on: June 28, 2008, 16:12 »

Aguren  if anybody can do'it you will be the one, you are in the right place, 21st century is the right time for the truet on Pomak people to come out and be documentet, Therefore you have my support,  and I believe you have the support of the Pomak people around the world.
If anybody who's against documentary let them speak now or accept the fact that from now on will be documents and have a record that such people known as Pomaks do exist and should be respected as human being not like a animals or third class people that few nations like to have as their slaves, to use them, to insult them, and thehumemonizing them to the point so they can lose their self-esteem self-respect and be ashamed to proudly call themselves Pomak.

Offline Mangr

• Adviser
« Reply #19 on: June 28, 2008, 17:06 »
Let also be knowing that if any events take place ever again such as forcefully changeng names, religion, or identity of any people by any nation in the world the aggressor should be holed irresponsible for their actions and should be filed a lawsuit against such a nation in international court's  under international laws of protection on human rights.   

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #20 on: June 28, 2008, 17:49 »
Aguren I guess your idea is amazing and pretty soon will see how brilliant it is!!! And as i said before our support contains everthing for all we shared. By the way i heard that a member of us who wants to make a documentary too if its even better/or helpful i recommend you to contact with him.
Regards

Offline daylek

• Adviser
  • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
« Reply #21 on: June 28, 2008, 18:48 »
görüntüleri izledim nazan ın anlattıklarından olayı az çok anladım sanırım, videonun sonuda demokrasi talepleri ve gülen yüzler kısmen başarıyı gsteriyor gibi ancak anladığım kadarıyla videoda nazan ın anlattıklarıda tam aynı noktada kesiliyor "basitleştirilmiş prosedür" de ! sanırım şuanda bulgaristan da bulunan pomaklar da o noktada takılı kalmış durumda yanılıyormuyum acaba ?

Offline daylek

• Adviser
  • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
« Reply #22 on: June 29, 2008, 01:15 »
şuanda bulgaristanda yaşayan türk yada pomak tanımlaması ne olursa olsun insanların ne durmda olduklarını bilmiyorum ancak bildiğim ve gözümün önünden hiç gitmeyecek bir sahne var hatıralarımda benim lisede bir resim öğretmenim vardı bana mesleğimi edindiren her zaman minnettar kalacağım bir insan ozamanlar 40 lı yaşlarındaydı kendisi Trakyada yapılan tanımı ile muhacır. bi gün ona neden geldiğini sordum türkiyeye bulgaristandan. sanırım pat diye sormuştum her zamanki gibi beklemediği bir soruydu. bu arada cevabını öğrenmek için yüzüne bakıyordum birden bire gözlerinden yaşlar süzüldüğünü gördüm. şaşırmıştım bu soruda ağlanacak ne var diye düşünüyordum. bana kurduğu bir kaç cümle vardı ; "bunları anlmanan çok zor olduğunu biliyorum kızım ancak yinede şu kadarını söyleyebilirim ben 40 yaşımdan sonra tekrar doğdum. bir sabah evimde ailemle uyuyorken kapı kırıldı ve silahlı bir sürü adam bulgaristandan ayrılmamız gerektiğini evde bulunan herkesin sadece bir bavul alma hakkı olduğunu gitmek istemeyenin yada fazlasını isteyenin öldürüleceğini söylediler ve bizi istasyona götürüp yük vagonlarına bindirdiler yanlız değildik bizim gibi pek çok insanla birlikte yola çıktık yolculuk bittiğinde kapılar açıldı ve türkiye bulgaristan sınır kapısındaydık" bu olay 1989-90 dolaylarında yaşanıyor. nedenini bilmiyorum zaten daha fazlasını sormaya hiç bir zaman cesaretde edemedim.           

Offline bello

• Adviser
  • Göçler, göçler, göçler...
« Reply #23 on: July 01, 2008, 19:30 »
bg daki pomak soydaşlarımız için allah yardım etsin zor çok zor bir durum

Offline bello

• Adviser
  • Göçler, göçler, göçler...
« Reply #24 on: July 02, 2008, 16:17 »
Neden olmasın güzel günlerimiz... :)

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #25 on: July 05, 2008, 11:14 »
You are not allowed to view links. Register or Login

These are related to general situation about chain of events under the rule of communist administration

Offline Mangr

• Adviser
Re: SOFIA - 29. Dekemvri 1989 g.
« Reply #26 on: July 15, 2008, 15:24 »
Let also be knowing that if any events take place ever again such as forcefully changing names, religion, or identity of any people by any nation in the world the aggressor should be holed responsible for their actions and should be filed a lawsuit against such a nation in international court's  under international laws of protection on human rights.   

Нека също така да се знае , че ако всички събития се провеждат все пак като насилствено променящите имена , религия или идентичността на всички хора от всяка нация в света агресорът трябва да се окопали , отговорен за действията си и трябва да се заведе дело срещу такъв народ в международен съд е по силата на международните закони за защита на правата на човека .

Offline Nazmi

• Charter member
  • Да почива в мир!
Re: SOFIA - 29. Dekemvri 1989 g.
« Reply #27 on: December 29, 2015, 00:38 »

Преди 26 години над 100  000 души,основно помаци и турци бяха в София  на протест -за връщане на насилствено сменени имената.
Най-голямата група бе от Велинградско,Благоевградско/ Гоце Делчевско,селата/,Смолян,Шумен.....!
Студентите помагаха с чай,напитки.При минусови градуси хората дошли естествено накърнени нямаше да си тръгнат докато  не им върнат майчините имена,и се случи...!
Алиш Стивасаров,Хасан Бялков..... хиляди хора бяха в основата! Помаците наши братя и сестри заслужават уважение,и нека бъдем горди!

Offline Subeyi Kurt

• Forum fan
Re: SOFIA - 29. Dekemvri 1989g.
« Reply #28 on: December 29, 2015, 15:39 »
Като се вникне в моралния заряд на протестиращите на горното видео няма как човек да не се просълзи. Именно този заряд е най-големият фактор срещу минали и настоящи асимилации. Поклон пред тези смели хора.

Offline Nazmi

• Charter member
  • Да почива в мир!
Re: SOFIA - 29. Dekemvri 1989g.
« Reply #29 on: December 29, 2016, 15:33 »

Всичко Помашко- история,религия,фолклор,помашки песни...е единствено  запазено в сайта ни лидер в света  You are not allowed to view links. Register or Login  You are not allowed to view links. Register or Login благодарение на нас малцина,които с труда си всеки ден сме тук- Ондер,Рахмие,Мангр, таланта на Ибрахим Бялк,
Богутеволу,Марлборо,Субикурт, Ерол,Севим,Мариана,Даниела Горчева,Нери Терзиева, .....ще пропусна но всеки от нас влага частица от времето си в полза за Помаклъка да запазим себе си.Както и от Турция,Америка...помаклъка е Т У К!
Благодаря ви,че сте лице на сайта ,както и всички  които ни четат всеки ден!
Назми!

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42