Türkçe > Tanışma

Gümülcine Koyundere köyü hakkında bilgisi olan var mı??

(1/2) > >>

HATİCE:
  Herkese merhaba. Babam, Gümülcine Koyundere köyünden. Yunanistan'da Komotini ye bağlı Susurköy(Sosti) kasabasının Poa köyü yani. Köyün tamamı pomakmış. 1950 li yıllarda, Yunan iç savaşı dolayısıyla, köy dağlık ve korunma problemi olduğu için, köyün bir kısmı ova köylerine göç ederken, babamlar ve bazıları Türkiye'ye göç etmiş. Tüm akrabalarım Pomakça konuşur, pomak olmaktan gurur duyarlardı. Ama, yaşlılar öldükçe, pomakça konuşan azaldı. Koyundere köyü şu anda terkedilmiş durumdaymış Babam köyünü çok merak ediyor, görmek kısmet olmadı. Köye ait, eski-yeni bilgi, belge, fotoğraf, her ne varsa, paylaşan bana mail atabilen olursa çok sevinirim.
   Bu arada, babamlar ve kalan akrabalarımız ve akrabamız olmayan, poamak hemşehrilerimiz, Aydın Söke ye bağlı Sazlı kasabasında ve Söke de yaşıyorlar. Ben doktorum ve görevimden dolayı Kütahya' da yaşıyorum. Bu aralar, pomakça öğrenmeye çalışıyorum, ama kelimeleri öğrensemde, cümle yapısını çözmem pek mümkün olmuyor. :((

ЖАРКО ЖЕГЛЕВ:
You are not allowed to view links. Register or Login
SUSURKÖY (SOSTİ) BELEDİYESİ

Susurköy Belediyesi, 6.685 nüfusu olan bir belediyedir. Toplam 11 idari bölgeden meydana gelip, %85'i Türk, %15'i Yunan nüfus oluşturmaktadır. Bölge halkının çoğunluğu tütüncülükle, yan ürün olarak kiraz, pamuk, pancar, mısır üretimiyle ve küçük baş hayvancılıkla uğraşmaktadır.

Önümüzdeki dönemde belediyenin öncelikli hedefleri, belediyenin asli görevlerini aksatmadan yaparken tarım alanlarına sulama sistemleri getirmek, festivaller ve kültürel etkinlikler yapmak.

Susurköy Belediye'sine bağlı köyler:
Narlıköy (Poliantos), Kozlardere (Linos), B.Müsellim (Mega Piston), Susurköy (Sosti), Çepelli (Mishos), Kirazlı (Kerasia), Bulatköy (Asomatos), Gebecili (Rizoma), Eşekçili (Thamna), Ayazma (Agiazma), Sendelli (Dimi), Yuvacılı (Folia)

HATİCE:
Bilgi için teşekkürler, ama babamın köyü 1950 li yıllarda terkedildiği için, susurköye bağlı beldeler arasında görünmüyor sanırım. Koyundere(poa) köyü.

ЖАРКО ЖЕГЛЕВ:

 ΠΟΑ sostiden kuzeye doğru yasak olan bölgede bulunmakta Bulgaristana yakın. You are not allowed to view links. Register or Login
burda büyütüp bulabilirsiniz maalesef birkaç ev veya çiftlik görünmekte.

HATİCE:
Teşekkürler, babam köyünün, yörede Karlık dağı denilen bir dağın eteklerine doğru olduğunu söylüyor.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 
Go to full version