Author Topic: Bulgaristanda müslümanlaşma 17.yy - помахамеданчените  (Read 12979 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Тоска

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 2347
  • Gender: Male
  • % 100 + POMAK
You are not allowed to view links. Register or Login

протоколи за помахамеданчените унгарец и сръбкиня в българия (1699) 17 век.

Bulgaristanda macar ve sırpların müslüman olması ile ilgili döküman (1699) 17.yy

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Mnogo interesen dokument.
Nadiavam se da ima i oshte..
Spored edna ot mnogoto versii za nasha proizhod, po vreme na krastonosnite pohodi koito razbira se sa zavarshvali s krah, ta mnozina krastonosci sa namerili ubejishte v planinite  na iujnite balkani - Rodopite.
I taka priuteni ot planincite tezi hora sa se 4uvstvali dobre sred tqh , zashtoto sa bili v kapan, ot sever Blagarite  koito sa bili revanshiski nastroeni kam krastonoscite , a ot iug - vizantiicite koito prosto sa imali estestven nepriqzan kam tqh poradi nepriznavaneto na Shizmata;
Dobrovolnoto priemane na isliama ot krastonoscite togava ne e bilo rqdkost.
V hronikite na krastonosnite pohodi spored samite hronikiori tova e bilo norma kogato krastonoscite sa gubili bitkite si i na4in na oceliqvane.
Priemaneto na isliqma ot krastonoscite e bilo i edin vid amnistiq za samite tqh - varvarite ot zapad koito sa bez4instvali po balkanskite zemi stremeiki se da dostignat obetovanata zemq  s centar - Jerusalaem.
Razbira se az go s4itam tova kato vid milosardie ot strana na togavashnite turci , kato se ima v predvid kakvi zolumi krastonoscite sa storili na turcite predi tova.

Offline Snake

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 501
Onder -iskam  da te pitam,kolko vreme triabva na 4ovek za da se obu4i na staroturski ezik pisan s arabsi bukvi.Tova koeto se poblikuva e li to ot arhivite v Istanbul ili e namereno v niakoe selo zapazeno v tozi vid.Ako se polzuvat arhivite ot Istanbul za6to togava nese poso4at vsi4kite sela v BG ,koito sa bili nasilstveno isliamizirani.Ina4e izliza kato arhivite na Durzavna sigornost v BG,reshavat da  razkriat niakoi neudoben na tiah donosnik-otvariat mu dosieto i go publikuvat po vestnizite.

Offline Тоска

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 2347
  • Gender: Male
  • % 100 + POMAK
Snake 4ekai az 6te si otgovorq sys drugi dokumenti ;)

ramize

  • Guest

In 1597 %24 of the muslims was recent convert "son of Abdullah",almost all in the town of pravadi.In 1641 %40,in 1751 only %5.



In 1597,in the town of Pravadi %20 of the müslims was of con-vert origin, in the old Bulgarian villages %63 .

....

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login
По принцип едва ли си заслужава да се коментират такива неща, удостоени с твърде почетната за тях титла "версии", но те понякога са твърде смешни, за да ги подмине човек, без да се ухили.

Този, който е натъкмил тази незабравимо уникална смешка за произхода на помаците, едва ли е учил в учебно заведение, където се преподава история, но за сметка на това, явно с помощта на ненадминатото му умопомрачение, някакси му се отдава да прави от мухата - хеликоптер и от скакалеца - ракета.


Относно цитираната "версия"...

Това е все едно - някой кръстоносец да претърпи поражение някъде в Палестина или Сирия и там да бъде принуден да приеме Исляма, след което, по необясними вълшебни причини да дойде и да се засели чак в Родопите, които нямат ама нищо общо с Палестина и Сирия, а на всичкото отгоре - да запази съвсем чуждата за него религия, от която е тръгнал да защитава християнския свят, и която иначе с най-голямо удоволствие би захвърлил веднага, щом се измъкне от лапите на тези, които са му я наложили като неприятно но необходимо условие, за да не го заколят.

А що се отнася до така наречената от историците "Латинска империя", съществувала между 1204-1261 г. със столица Константинопол - тя никога не е била в реален конфликт с мюсюлманския свят, защото никога не е граничила с мюсюлмански държави. Тоест, нямало е как кръстоносците от армите на Латинската империя да приемат Исляма от когото и да е, освен в лъжовните сънища и мечти, случващи се в главата на някой уникално и безумно заблуден фантазьор...

...........................................

Онзи, който е излъгал толкова много Мехмед, заслужава да бъде коментиран най-малкото по този начин.




Dragi Celestialwish, uvajavam dalboko istori4eskite ti poznania povqrvai mi.
Izobshtoi nqmam namerenie da sporq s tebe makar 4e postinga ti sadarja ogromna doza provokacia.
da provokacia zashtoto nai malkoto ti trqbva da uvajish nasheto tarsene kam sebe si - kam istori4eskite si koreni.
Na4ina po koito artikulirash ednostran4ivo nashite opiti da obsajdame versii za proizhoda ni spored mene  nadminava granicite na mentorstvoto.
A na nas tova ne nie neobhodimo; Moje bi nie nujna sapri4astnost.AZ bih se radval ako mi dokajesh 4e v tebe ima neshto po razli4no ot tova koeto s bolka poznavame proslovutite balgarski istorici.
Znaesh mnogo dobre 4e za nashia proizhod sashtestvuvat nat  10 versii , neshto koeto govori za multietni4eskia ni i multikulturnia ni proizhod.
Tova e bilo neshto normalno v minaloto , kato se ima v predvid 4e Osmanskata imperia naistina e bila imperia na millietite.
Pribavi kam tova i kakva e bila situaciata v Iujnite Balkani predi idvaneto na osmanliite - Bogomilstvoto , koeto e bilo prikleshteno mejdu Vizantia i Balgaria.
Osven tova ne trabva da zabravqme i za Kumanite, Iurucite i Pechenezite.
Kaji mi kade sa iz4eznali tezi narodi - nima vsi4ki sa se pobalgarili?
I ako tova e taka - nima nie sme nai 4istia i homogennen narod na balkanite ?
Nima pro4utoto pomashko gostopriemstvo e ot v4era i poradi lipsata mu nie ne sme pozvolili v nashata obshtnost da se vlivat drugi narodi?
Az razbira se ne othvarliam i versiata 4e 4ast ot pomacite imame i balgarski proizhod.
Ami ti naistina le ne dopiuskash 4e krastonosci sa priamali masovo isliama?
Boje ...
Kaji 4e ne e taka .
Vsashtnost kaji mi koga sa zapo4nali i koga sa zavarshili krastnosnite pohodi izobshto?
I zashto si mislish 4e vsi4ki krastonosni pohodi sa dostigali do Palestina ili Siria?
Znaesh 4e krastonoscite koito sa bili blagoslavqni ot rakata na Papata  - edna 4ast ot tqh sa tragvali po more ot iujna italia kam - Jurasalaim, a drugata 4ast sasteavena ot germanci i ungarci sa tragvali po susha i sa minavali prez balkanite imenno prez balgarskite zemi, kato sa grabeli i oskverniacvali vsi4ko shto sreshtnat.
Vizantiicite sa imali problemi sas seljucite s centar seljuksiata sultanat  v grad Konya.
Razbira se vsi4ki krastonosni pohodi sa zavarshvali s krah - tova go znaesh i ti.
A bi li mi kazal kolko mnogo krastonosci sa dezertitrali?
Imenno tuka na balkanite.
Nima ne si se zamislql otkade idva  imeto - Aldomirovci?
Ako otidesh v tova selo vsi4ki shte ti kajat 4e idva ot Aldo - Moro latinsko ime;
Az sam bil voinik v aldomirovci i ot tam go znam tova.
I tai kato v edin po predishen spor sas Pelister , koito ot mnozina tuka se so4eshe za dete -4udo/vunderkin/
, ta toi ne moja da mi odgovori kakvo e stanalo s 30 000  deca u4astvashti v tai nare4eniA - DETSKI KRASTONOSEN POHOD.
Tazi grupa deca e bila predvijdana ot mladia francuzin Etien - pastir4e ot KLOA , oblasta Vandom.Blagosloveni ot rimskiat Papa 4e imenno tezi deca s 4istata si viara shte uspeiat da prevzemat Obetovanata zemq s Boji grob i shte postroqt - Heaven of Kingdom/nebesno carstvo/Siguren sam 4e mojesh da me svetnesh po dobre za tazi avantiyra pri koqto tezi deca sa bili izprateni na Iztok kam obetovanata zemq.Tova koeto znam sas sigurnost e 4e tezi deca noseshti varhu garba si plashtenici s hristovia krast - prosto sa prieli isliama.
Neshto pove4e - sled tah e posledvala oshte edna dosta po vnushitelna grupa deca ot Germania , kato na4aloto e bilo postaveno v grad Kioln.Tazi grupa e e bila razdelena na dve , kato parvata 4ast se e vodela ot malkia Niklaas - malak germanski propovednik.Ta samo, s nego sa tragnali 20 000 deca
Razbira se isled dalgia i iztoshtitelen pat pri pristiganeto si v Palestina po ste4enie na obstoqtelstvoto i tezi deca sa prieli isliama.
E vijdam 4e imash golqma trapka na tema istoria  - kaji mi tova ne e li bilo taka?
Az shte ti dam info ot kade 4erpq informacia.
No dokumenta koito Onder e publikuval tuka me nakara da se zamislq  za ungarcite - ta vsashtnost i te sa u4astvali v Krastonosnite pohodi kato dosta nadalgo i nashiroko sa brodeli po Balkanite.
No az ne moga da razbera vazrajenieto ti - zashto e tolko emociaonalno.
Nima Istoriata izobshto e iz4erpana nauka ?
Nima nie tuka nqmame pravo da obsajdame versii?
Dori i da sa smeshni za teb - nie prosto imame nujda ot tova sami da se opitame da nadniknem v minaloto si.




halikan

  • Guest
MALKO FAKTI prbroyavane 2001godina; satov4a- 3203 turci,nevrokop-8317,velingrad-5516,yakoruda-7826turci

Offline neli65

  • Member
  • **
  • Posts: 9
metka dokaji mi ,4e pomacite ne sa s balgarski koren,az moga da ti dokaja obartnoto.

Offline shaban

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 712
Има много такива документи ,но те касаят основно единични случаи, и то главно в райони извън Родопите и Пирин.Тези документи са издадени от турските власти и удостоверяват доброволността на акта.За масовата ислямизация ,все още не е публукуван нито един достоверен документ.Надявам се някога на бял свят да излезне такъв.Относно, така наречената Латинска империя и кръстоносците за които Метка смело и хипотетично разбира се говори ,без да ангажира никого, а пък нашия многоуважаван Целестилвиш го напада сякаш Метка твърди ,че това е така,бих казал следното:

- факт е че ,Родопите и Пирин са били в близки взаимотношения със Солунското кралство на Бонифаций, който е убит при опита си да сплаши местното родопско население.
-Факт е ,че Жофроа де Вилардуен си е живял спокойно в Комотини и е писал своите истории,  а къде е Комотини.
-Факт са ,роднинските и военно -административни връзки на Алекси Слав с дворовете на латинците, както и двойствената му роля към Българското царство и към Латинската империя.
-Факт е че , и в оня период Родопите и Пирин са били условно свободна зона от държавно влияние, зона в която са намирали убежище всички угнетени . Макар и хипотетично ,може да се предположи ,че  е вероятно части от разбитите латинци да са намерили спасение тук.
-Факт е че, жителите на нашите райони ,поради своята независимост,са участвали във военните действия и на страната на византийците и на страната на латинците и на страната на българите.
Тази волнонаемност на родопското население по време на война ,същестуваща в нашите райони,води традициите още от времето на троянската война,описана е и в "Историята на Тукидид, описана е в съчиненията за Александър Македонски,Римската империя и т. н.
-факт е ,че връзките на нашите планини с Латинската империя са намерили отражения и в народни поверия ,които все още витаят сред нас, като напр. легендата за Ерим папа, разбирай Рим Папа. и др.
-факт е разбира се, че след поредното разбиване на който и поред да е кръстоносен поход, разбитите части в болшинството си са оставали по места и са възприемали език,начина на живот и манталитета на местните хора ,без значение какви са.


 

halikan

  • Guest
You are not allowed to view links. Register or Login
metka dokaji mi ,4e pomacite ne sa s balgarski koren,az moga da ti dokaja obartnoto.
Kak Neli65 moje da dokaje6 ne6to koeto nee vyarno,s koya istoria,ima u4eni istorici koito tvardyat 4e pokray volga jiveyat 20miliona balgari,misle6tiyat 4ovek samo moje dase udivlyava na tova no u4eni go tvardyat,kogato istoricite iskat da dokajat 4e musulmanite sa bili hristiyani pokazvat 4e po tezi mesta e imalo hristiyanski 4erkvi,v gr,Yakoruda pokazvat razkopkite na hram ot 6-ti vek,kogato oba4e iskat da dokajat 4e makedoncite sa balgari,tvardyat 4e naselenieto na Makedonia e pokrasteno po vremeto na car Boris,ase znae 4e car Boris e pokrastval prez 9-ti vek,zna4i ednoto nee vyarno

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Izvinqvaite vsi4ki za kasnia mi odgovor.
Iskam da deklariram nai na pred 4e gledam na vas koto dobri virtualni priqteli i potencialni partniori , razbira se I sapri4astnost otnosno proizhoda ni.Dori i ti Celestialwish , obvit v mistika rusenska :D spored bolshinstvoto Chlenove na pomak.eu i predi pomaknet.org.
Blagodarq ti Neli, makar 4e vijdaM v tebe sashto zagada4no mal4anie , no neshto ottvatre mi podskazva za tova kolko sme blizo edin ot drug i kolko potencialno obshti sadbi imame.
Mnogo sam iznenadan ot tebe Shaban - o4ite mi svetnaha kato pro4etoh postinga ti za Jufroa de Vilduaren - 4ovekat koito e u4astval i e pisal hronikite na CHETVARTIA KRASTONOSEN POHOD;
Nadqvam se da se slu4va kulturna diskusiq.
Imaite napredvid 4e nie pomacite podska4ame kogato 4uem kakvato i da e dumi4ka zvarzana s proizhoda ni.
I molq vi se - prosto ne zloupotrebqvaite s tozi fakt.
Zashtoto toi avtomati4no shte bade razpoznat kato zaplaha...
Zashtoto v nasheto sashtestvuvane nie nikoga ne sme bili svobodni da opredelime sami proizhoda si kato istinski svobodni hora.
Edva li opitite nqkoi da se opitva da kontrolira ili modulira kakvo shte kajem za sebe si e dobra ideia.
Takav akt za nas , prosto ni pripomnq za slu4aitye na recidiv po vreme na vazroditelnite procesi;
Za vsi4ki oba4e - ot 1878 do den dneshen.
AZ naistina izkazah hipoteza za koqto sam 4uval i predi.Tova vsashtnost e edna ot versiite.
V imeto na istinata nie trqbva da sme mn,nogo vnimatelni kam tezi nershta a ne da se podigravame .
Da dumata e to4na - PODIGRAVANE.
Zashtoto v predishnia sait - You are not allowed to view links. Register or Login, tova se slu4i na nashia priqtel - Snake , koito neuspeshno se opita  i opitva v momenta da spodeli druga versiq - 4E pomacite sme naslednici na drevnite TRAKI.
Povqrvaite mi tozi 4ovek naistina mi stana simpati4en i mislq 4e tazi versiq ima goliamo osnovanie i badeshte.
Neli , ne othavrlqm ideiata 4e pomaci imat i balgarski koren.
Halikan - az imam osnovanie i da misla kato tebe - da ima i pomaci s turski koren.Ima daje i balgari s turski koren.
I celestialwish iskam da ti pripomnq 4e tazi tema e imenno za tova , v dokumenta e pokazan  kak ungarec i srabkimq priemat isliama.
Edva li tqhnoto potomstvo dnes se 4ustvat kakto kazvash ti - multi - maimuni.
Tva me ogor4i naistina.No vse pak tva e virtualen svqt, moje bi si barzal kato si pisal.Ti vse pak osven moderator , imash pravo i na sobstveno mnenie i emocii kakto vsi4ki nie.
I kato stana vapros za ungarci az se setih za krastonosnite pohodi imenno slu4ili se s u4astieto na ungarcite - Imam v predvid - pohodite na ungarskiq kral JIGMONT l posle IANOSH HUNIADI;
Istina e 4e v balgarskata istoriografiq temata za krastonosnite pohodi po4ti e nepoznata osven nqkolko smeshni strani4ki.
Az priqtelio Celestialwish, ne sam profesionalen istorik, znaesh go.
Az sam obiknoven laik.
Nqmam predstava kolko si 4el za krastonosnite pohodi i kakva literatura.
No ti prepora4vam slednoto:

Zaborov,M.A. Krestonoscai na Vostoke.Moskva,1980g;
Uspenskii,F.I. Istoria krestovaih pohodov.C.Peterburg;
Grousset,R. Histore des Croisades et du royaume franc de jerusalaem,Paris,1934 -1936;
London,J.Les Francais d,Outre-mer au moyen Age.Paris,1929;
Munro,D.C. The Kingdom of the Grusaders.New York,1936
Runciman,S.A.Histori of the Grusaders. London,1965
Setton,K.A. Histori of the Grusades.Philadelfiia,1958 -1964

Tova e seriozno 4etivo nali?
Priznavam ti ne e za mene.
I tuka v tova 4etivo nqma nito fantasti4ni slonove , nito vaobrajaemi muhi.

Eto  malak pasaj ot hronikata na Jifroa za kartinata koqto e vidial v Konstantinopol togava:
godinata e bila -1203 - 1204 , kogatop e bil koronqsan - Alerksei chetvarti :

......Mnozina ot romeite v Konstantinopol reshili da zastanat na stranata na Mislumanite , kogato nqkolko frenski voinika reshili da se pozabavlqvat kato podpalqt Jamiqta/!!?/, postroena s razresheniato na ISAAK2-ANGEL/predishen imperator/, i predvidena da za slujbi na misliumanite  v grada , spored dogovora mu sas SALAH AD DIN.Ot tova stanal golqm pojar koito bushuval osem dni!.....


Tuka stava vapros za sashtestvuvashta mislumanska obshtnost vav vizantiiskata stolica!
Moiqt vapros e - zashto trabvashe da doida v zapadna Evropa za da go nau4a tova?







halikan

  • Guest
Na vsi4ki e yasno ai prebroyavaniyata go dokazvat 4e edna mnogo golyama 4ast ot taka nare4enite pomaci se imat 4e korenite im sa turski,drugata 4ast ot pomacite se imat za drugi no ne is balgarski koren,a savsem minimalna 4ast koyato neznam dali 6te ima 5 procenta se samnyavat 4e moje dasa ot balgarski koren,az sam edin prost obiknoven 4ovek i nemoga da razbera za6to tezi maksimum 5 procenta zadalbo4avat vaprosa,neka vseki za sebesi da nameri patya,dase 4uvstva kakavto iska,nima po vreme na vazroditelniyat proces nyakoi vazprie tova ime koeto mu be nalojeno kato na jivotno,da vazpriehago isigo pazyat tezi  5 procenta,imat pravo taka sa re6ili,jivi i zdravi da ste vsi4ki

halikan

  • Guest
Metka saglasen sam steb 4e e imalo pomaci s balgarski koren edna mnogo,ama mnogo malka 4ast a tovasa bili plenyavani hristiyani koito zadase osvobodyat ot pleni4estvo sa se potur4vali,moje idae upotrebyavano nasilie ot potur4enite kam hristiyanite,druga maka 4ast sa se potur4ili zaradi privilegii,no tova sa edinici.A takiva kato tyah v dne6no vreme sa makedonci,makedono-rumanci,vlasi,pomaci,daje turci i garci se pobalgariha zaradi privilegii,a za tyah kakvo 6te kaje istoriyata sled vreme

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
You are not allowed to view links. Register or Login
Mnogo interesen dokument.
Nadiavam se da ima i oshte..
Spored edna ot mnogoto versii za nasha proizhod, po vreme na krastonosnite pohodi koito razbira se sa zavarshvali s krah, ta mnozina krastonosci sa namerili ubejishte v planinite  na iujnite balkani - Rodopite.
I taka priuteni ot planincite tezi hora sa se 4uvstvali dobre sred tqh , zashtoto sa bili v kapan, ot sever Blagarite  koito sa bili revanshiski nastroeni kam krastonoscite , a ot iug - vizantiicite koito prosto sa imali estestven nepriqzan kam tqh poradi nepriznavaneto na Shizmata;
Dobrovolnoto priemane na isliama ot krastonoscite togava ne e bilo rqdkost.
V hronikite na krastonosnite pohodi spored samite hronikiori tova e bilo norma kogato krastonoscite sa gubili bitkite si i na4in na oceliqvane.
Priemaneto na isliqma ot krastonoscite e bilo i edin vid amnistiq za samite tqh - varvarite ot zapad koito sa bez4instvali po balkanskite zemi stremeiki se da dostignat obetovanata zemq  s centar - Jerusalaem.
Razbira se az go s4itam tova kato vid milosardie ot strana na togavashnite turci , kato se ima v predvid kakvi zolumi krastonoscite sa storili na turcite predi tova.

Метка за Родопите не знам ама по нашия Балкан още се знаят родовете на французите които са се заселили там след кръстоносния поход. Най известни са Кандафери от село Мийковци. Потомци са на графа на Фери (конт дьо Фери на френски) от където идва и името им. Самия граф бил пленник Търново по времето на някой от царете и след това освободен и му били дадени земи в Стара Планина. Някой от неговите потомци обаче стават разбойници което налага царя да ги разсели из страната. Поради това рода Кандафери има предтавители в цяла България. Но основонто ядро остава в Мийковци, където живее и до днес и има къща за гости. В селото има още един род с подобна съдба- Мишлинг

Offline Kaplan

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 752
  • Gender: Male
       Versii mnogo, no istini YOK (kakto kazvame v nashiq krai).
      Az iskam da popitam neshto bez da davam svoeto mnene po temata-ako sledvame tezata za nasilstvenoto islqmizirane - kak e vyzmojno 95 % ot naselenieto na dadena oblast da e musulmansko (ili kakto v minaloto vsichki musulmani sa se priemali za turci) , a ostanalite 5% da sa hristiqni. I kak sa uspeli tezi hristiqni da zapazqt religiqta si-da ne bi te da sa bili s poveche ryce ta da se biqt sreshtu turcite uspeshno.
    Drugoto neshto e che BG-istoricite tyrsqt i miniaturni shodstva na bylgari i pomaci(nezabelejimi za obiknoveniq 4ovek) i taka vednaga nalagat svoqta teza.
 kazvat che shtom nie govorim na bylgarski ezik to nie sme bylgari. Az prosto samo iskam da kaja she v nashte govori(v moq krai) dialektat ni e 50 na 50 ili tolkova kolkoto izpolzvame bg dumi pochti tolkova izpolzvame i turski dumi.
      a vi kazvam che ezik naistina moje da se zabravi tova veche se e sluchvalo v drugi darjavi (banatskite bylgari ve4e polzvat latinica i govora im e pocti romansko-nemski)
       S tova ne iskam syforumcite da si pomislqt , che az davam mnenieto si kokvo sme , shto sme,a samo iskam da se namerqt po dostoverni svedeniq za nashiq proizhod. -dokumenti i versii mnogo--
         a do togav az si ostavam prosto pomak.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42