Türkçe > Tarih

Pomak Irkı Üzerine Kısa Analiz

(1/1)

powerburn:
Merhabalar. Anne ve baba tarafından ben de %100 Pomak'ım. Bu konu hakkında -kaynak sayısı kısıtlı da olsa- gerek yabancı gerek Türk kaynaklarından senelerdir araştırma yapmaktayım.

Pomakların ırkı üzerine olan tezlerden bir tanesi Türk oldukları yönünde. Bunu iddia edenlerin dayanağı Osmanlı'nın çok öncesinde kuzeyden gelen Türklerle bir bağlantı kurma üzerine. Bu tezi savunanların tek dayanağı günümüz Bulgarlarının slavlaşmış Türk oldukları tezine dayanmaktadır. Aslında Pomakların Türk olduğunu iddia edenler aynı zamanda Pomakların Bulgar olduğunu da iddia etmektedir. Yani Pomakların aslen Türk olduğunu iddia edenler, Osmanlı döneminde "muhacir" olarak Anadolu'dan balkanlara yerleştirilen insanlar ile Pomaklar arasında bir bağlantı kurmamaktadır.

Yaygın kanaat ve tabi benim de kanaatime göre Pomaklar Osmanlı tarafından Müslümanlaştırılmış Bulgarlardır.

Din değişimi ister istemez etnik kimlik değişimini de getirir. Yugoslav ırkı olan Hırvatlar Katolik, Sırplar Ortodoks, Boşnaklar Müslümandır ve bu üç ırkın temel ayrımı din üzerinedir. Aslında bu bile yanlış bir benzetme olur çünkü bu ırkların geçmişi Pomaklara göre çok daha eskidir.

Tarihi kaynaklarda Pomak ismi Osmanlı'nın çöküş sürecine kadar yazmaz. Osmanlı'nın dağılma sürecine girmesiyle beraber diğer Bulgarlardan ayrı olarak Müslüman olan bu halka "yardımcı"dan türemiş olan Pomak ismi konmuş ve bu halk ta bu ismi benimsemiştir. Netice olarak Pomakların Bulgarlardan genetik olarak bir farkları yoktur. Dillerindeki belirli farklılıklar aradan geçmiş asırlık süre içerisinde yaşanan millileşme kaygısıyla Bulgarca'da yapılmış değişikliklerden kaynaklanmaktadır. İki halkı ayıran en önemli farklılık dinleridir.

Subeyi Kurt:
Arkadaşım, önce ırk tabiri  ne olduğunu öğren, daha sonra yazarsın

ЖАРКО ЖЕГЛЕВ:
"Aptallara göre insanlar;ırk, cinsiyet, milliyet, yaş, statü, renk, din ve dil başta olmak üzere 8'den fazla kategoriye ayrılırlar. Halbuki olay bu kadar komplike değildir. İnsanlar sadece 2'ye ayrılırlar: İyi insanlar ve kötü insanlar."- Albert Einstein

Navigation

[0] Message Index

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 
Go to full version