Türkçe > Tarih

Hotaşlı ve Tozyanı Hakkında

(1/2) > >>

Turski:
Merhaba.

Eğridere’ye bağlı Hotaşı(Rusalsko) ve çevresi hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlara sormak istediğim birkaç soru var. Konuya vakıf olan arkadaşlar cevaplayabilirse çok sevinirim.

Baba tarafımdan Hotaşlılıyım. Kendilerini Türk olarak adlandırıyorlar ve Pomakça bilmiyorlar. Fakat Eğridere’ye bağlı Çitak köyünde yaşayanların, bizim bölge için Pomak dediğini öğrendim. Bu iddianın aslı var mıdır, Hotaşlı ve çevresi Pomak bölgesi midir yoksa Türklerle meskun bir mahal midir? Eğer bölgede Pomaklar yaşıyorsa sonradan Türkçe öğrenme ve Türkleşme gibi bir olay yaşanmış mıdır?

Bir de aile büyüklerimizden birkaçı, Dolaştır(Zagrazhden) tarafından, Tozyanı isimli bir köyden gelmişler. Bu sebeple aile içinde bir kısım, Tozyanı’ndan gelenlere Pomak diyormuş. Fakat dedeme sorduğumda Tozyanı’ndan gelenlerin Pomakça değil, Türkçe konuştuklarını öğrendim.Bütün aramalarıma rağmen Tozyanı isimli köyün tam yerini ve bugünkü ismini de bulamadım. Bu köyün tam yerini ve bugünkü ismini bilen, köy halkının Türk mü yoksa Pomak mı olduğuna dair malumatı olan var mıdır?

Turski:
Arkadaşlar, bu bahsettiğim köyler hakkında hiçkimsenin bilgisi yok mu ya hu? Hiç gidip gören, yakın köylerinden olup bir şeyler duyan, bir belgede/yazıda bir kayda rastlayan falan olmadı mı?

ЖАРКО ЖЕГЛЕВ:

MERAK EDİLECEK KAYIP BÖLGE ( Hayat Öyküm – 1.)

You are not allowed to view links. Register or LoginSizlere bahsedeceğim bölge, Plovdiv (Filibe), Kırcaali, Smolyan (Paşmaklı) sancaklarının kesiştiği çok ilginç bir bölge söz konusudur. Bu söz konusu bölgede Smolen, Kırcali ve Plovdiv sancakları kesişmektedir. Siyasi otorite, Smolyan sancağından bahsederken, Triıgılnika (Smolen sancağı üçgeni) diye adlandırıyorlar.          Buraları dağlık bir bölgedir. İlhan tepesinin (Vrıh Svoboda) uzantısı olan Karakulaz yükseklikleri, Kırcali sancağının Çileka Tepesi yamaçları, Balıklı deresi, Tuğla Karalköy, Tozyanı, Aşağıatlar, Garna, Karabuz, Erikle, Ahren Ürpek ve Banite köyleri, Smolyan sancağı ile sınırı oluşturmaktadır. Smolyan sancağına, 1959 yılında bırakılan köylerdir ve birçokları terk edilmiştir. Bu bölgenin yüksekliklerinde ve yamaçlarındaki yerleşim yerleri, Osmanlı mimari yapılarından oluşmaktadırlar.

ЖАРКО ЖЕГЛЕВ:
2801. Toz-İ-Balâ(Toz Balya) Gorno-Prahovo Kırcali
2802. Toz-İ-Esir Dolno-Prahovo Kırcali/Eğri Dere
You are not allowed to view links. Register or Login

Turski:
Yazıyı daha önce okumuştum fakat bilgi kısıtlı. Başka da bir şey yok zaten internette. Bu konuda ancak bölgeyi gören, bilen birilerinden bilgi alabilirim muhtemelen. Bir de Tozyanı Eğridere’ye değil, Banite’ye bağlı.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 
Go to full version