Türkçe > Tartışma

Koran bg - Kurandan ayetler

(1/2) > >>

daylek:
You are not allowed to view links. Register or Login

ayrıca bir sayfa açıp kurandan ayetler koymuşsunuz neyle ilişkilendirdiğinizi merak ettim türkçe açıklama yapabilirseniz sevinirim?

daylek:
eğer başka herhangi bir konuya cevap değilse bu sayfa ve sakıncası yoksa, bu ayetlerin türkçelerini de eklemek isterim.

saygılarımla...

bogutevolu:
Daylek

Bulgarca Kuran mealini yayınlama düşüncemiz Bulgaristandaki Pomaklara yöneliktir. Hem türkçe hem bulgarca birlikte yayınlamayı da düşündüm. Ancak Türkiyede Pomaklar dini açıdan bir tehdit altında olmadığından buna gerek yoktur.

Bu konuda söylebileceğim tek söz var. Tespih kopmuş ve son kalan taneleri toplama telaşı içindeyim.  Bazen Türkiyede Pomakların ana-baba nesli ile çocukları arasında yaşadığımız dil ve kültür kırılması travmasından söz ediyorum. Bu öyle bir yaradır ki onu yaşamayanlar bizim derdimizi anlamıyorlar.

Benzer bir travma şimdi tam güncel bir biçimde Bulgaristanda yaşanıyor. Bu travma dinsel bir kırılmadan kaynaklanıyor. Yaşlı nesil müslümanlığını korurken yeni yetişen ve şehirlere göç eden pomak nesli şimdi hristiyanlaşmış durumdadır.

Hristiyan pomak olabilir diyenlere gelince acı bir biçimde gülerim ben.. Şu anda aynı ailelerin yaşlı nesli müslümanken  şimdiki nesil hristiyan ama kendini pomak biliyor. İşte onun torunları ne olacak. Aradaki psikolojik duvar olan islam kalkınca bulgarla olan sınırlar çözülecek ve POMAKLIK BİTECEK...


bello:
haklısın mustafa ağbey bu konu gittikçe vahim bir hal alıyor sanırım.  eski fotograf'lar bulamazmıyız bg de ibadet eden pomaklar ile ilgili. konular görselede hitap ederse  daha akılda kalıcı olmazmı?

daylek:
normal şartlarda bu benim çok hassas olduğum ve içimi burkan bir konu. ancak bu sefer itiraz etmicem ve benim söyliyebileceğim tek şey ne olur sadece bununla kalmasın pomaklık bilinci.

çünkü ben sadece bu olduğuna inanmıyorum, müslümünlık balkanlarda yayılmaya başlamadan öncede pomaklar eğer gerçekten söylendiği gibi yaşadıysa, durum sadece bu kadarla sınırlı değildir.  

umarım kopmuş tespihin son kalan parçalarını toplayabilirsiniz....................

cevabınız için teşekkürler.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 
Go to full version