Author Topic: Tımraş  (Read 24073 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline tımraşlı4242

• Member
  • **
  • Ne Mutlu Türküm Diyene,Pomak olmaktan gururluyum
Ynt: Tımraş
« Reply #15 on: September 27, 2008, 12:30 »
Sayın Bogutevolu düzeyli bir site ve pomakları biraraya getirmeniz dolayısı ile şahsınızda tüm yönetim arkadaşları kutluyorum Tansiyonu düşürmek lazım. :D Neyse herkes aynı noktada buluşuyor.Bazen Yok Türk Yok Bulgarmı kavgaları yapan kişilerde olsa sonuçta insan olmamız münasebetiyle biribrimize saygı ve sevgimizi hiç kaybetmemiz lazım.Sonuçta şu veya buymuşuz o kadar önemli değil ortak değerlerimizi paylaşıp biribirimizi anlamamız sevmemiz yeterli.Ramazan bayramıda yakın herkesi iyiniyet çatısı altında buluşması dileğiyle iyi bayramlar

Offline teo

• Advanced member
  • ПОМАК -ЕДНО ДОСТОЙНСТВО !
« Reply #16 on: September 27, 2008, 12:41 »
Sayin Timrasli,
hic kuskunus olmasin bence Sayin Bogutevolu, benim azdan aza keskin sozlerime dogrusunu yapti .Bence Yonetim cok yuksek seviyede sorumlulugu uzerine almis ve Pomaklarin tanitimi icin gerekeni yapiyorlar.Belkide benim gibileri azdan aza sabirsis daha sivriyiz ama cok uluslu olan pomak halkina hizmet veren bu site -- hedeflere ulasmak icin daha dikat gosteriyor.Onun icin bu uyari size degil benim icin.

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #17 on: September 27, 2008, 13:31 »
Kuşkunuz olmasın hepinizi çok seviyor ve değer veriyoruz.
Ayrıca Pomakların durumu başkalara benzemiyor. Çok ama çok hassas davranmazsak Pomakları hedefine ulaştırmak bir yana en büyük zararı biz vermiş oluruz. Hedefiniz ne diye merak edenlere bunu her zaman açıkça deklare etmişiz. Pomakları kendi kimlik bilincine sahip kılmak, Pomak kültürünü korumak ve geliştirmek, Pomakları yaşadıkları ülkelerde birer azınlık değil asli vatandaşı olarak kanuni haklarından üst düzeyde yararlanmasını sağlamak, Pomakları ayrılıkçı eğilimlerden koruyup geleceğe taşımaktır.

Offline Pomak_1925

• Avarage member
  • ALAYINA İSYAN ÖLÜMÜNE GÖZTEPE
« Reply #18 on: October 26, 2008, 01:49 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Herkese merhabalar.Ben uzun bir yazı yazacağım inşaallah okurken sıkılmazsınız.Benim doğduğum köy Konya il Çumra ilçesi Gökhüyük Köyü diğer adı da Tımraş.Yakın zamana kadar Tımraşın ne olduğunu bilmezdim.Tımraş çoğu pomağın bildiği üzere Bulgaristanda pomakların kurduğu Cumhuriyettir.Rodop dağlarındaki Pomaklar oluyor.Anneannemlerde Konya Kaşınhanına gelmişler.Peki Türkiyeye nasıl gelmişler dersiniz film gibi olaylar.Eşim ile İzmirde tanıştım kendisi konyalı ama pomak değil.Bir gün eşim ile İzmir Gaziemir e bağlı Sarnıç Belediyesinin piknik alanında piknik yaparken Sarnıçta tamamen göçmenlerin yerleşim yeridir, orda bulunan yaşlı bir bayana sormasını istedim pomaklar nasıldır? Çok dindarladır dedi.Hikayede bunla alakalı zaten;rahmetli anneannem geliş hikayelerini anlatırken neler gelmemiş ki başlarına.Yıl 1938 anneannemin kocası yani dedemin kardeşi cami imamı, bulgarlar o zamanlar çok eziyet ediyorlar ya dinini ya canını gibi benzer şeyler asimilasyon yapıyorlar anlayacağınız.Dedemi imam kardeşinin kulaklarını kesiyorlar.Daha sonra dedemler dayanamıyorlar baskılara ve Türkiyeye gelmek istiyorlar.Öyle gelmekte kolay değil.Mal Mülk ne varsa kendilerine kaçıracak bulgara veriyorlar.Anneannemin anlatırken  gözleri dolardı.Bıraktıkları keçiler koyunlar anlıyorlarmış gibi arkalarından meliyorlarmış.Mevsim kış tabiki şartlar dahada zor.Annem yeni doğmuş belekte.Kaçarken annemi dağlarda düşürüyorlar ara ara ümitsizliğe düşüp gidecekleri bir anda annemi kar altında buluyorlar ama hiç uyanmamış mışıl mışıl uyuyor.Anneannem vefat edeli 3 sene kadar oluyor.50 yaşında okuma yazmayı öğreniyor.60 a yakında Kuranı Kerimi okuyup öğreniyor.Nur yüzlü anneannem kimse hakkında kötü düşünmez konuşmaz devamı başka zamana

Büyük bir ihtimal seninle akrabayız.Geç oldu uzun yazamıycam,yarın uzunca bir yazı yazarım :)

Offline Pomak_1925

• Avarage member
  • ALAYINA İSYAN ÖLÜMÜNE GÖZTEPE
« Reply #19 on: October 26, 2008, 10:22 »
Merhabalar Tımraşlı.Benim Atalarımda Filibeye bağlı Tımraş'tan gelmişler.Büyüklerimizin anlattıklarına göre(Annemin halası) uçsuz bucaksız tütün tarlaları,çiftlikler,bağlar bahçeler varmış.Tımraşın en varlıklı sülalesiymişiz.Büyüklerimizin bir çoğu tahsilliymiş.Anlıycağın baya rahat bir yaşam sürüyorlarmış.Balkan Savaşları esnasında Bulgar Komitacılarla sürekli olarak çatışıyorlarmış.Osmanlı'nın da Bulgaristan'dan çekilmek zorunda kalmasından sonra yeterli destek gelmiyor tabi köye haliyse eski güçleride kalmıyor.Bir gün alışveriş için Şehir merkezine inmişler.Alış veriş yaparken Bulgarca bilmelerinden ötürü Bulgar askerlerin şehir merkezinde Bulgar Komitacıları galyana getirişlerine kulak misafiri olmuşlar."Akşam tek bir müslüman sağ kalmayacak,hepsini kesicez!" gibisinden konuşmaları duyunca apar topar köye dönüyorlar.Herkese büyük bir saldırı olacağı'nın haberini veriyorlar.Elde avuçta ne varsa bırakmak zorunda kalıyorlar.Küp küp altınları Osmanlı tekrar döner topraklarımızı kurtarırız ümidiyle o bölgeye gömüp Tımraşı terk etmek zorunda kalıyorlar.Arkalarından köy yakılıyor tabi.Uzun ve yorucu bir yolculuktan sonra Osmanlı hükümeti bizimkileri Konya-Çumraya yerlerştiriyor.Lakin bizim sülalle'nin büyük bir çoğunluğu Çumrayı beğenmiyor,İzmir'e geliyorlar.Bir kısım Konya'da kalıyor tabi.İzmir'e geldiklerinde Osmanlı Kordon'dan yerler gösteriyorlar ama o zaman toprak para ettiği için bizimkiler Kordonda tarım yapılamayacağı için Eski adı ile Seydiköy'e şimdiki adıyla Gaziemir'e yerleşiyorlar.O gün bugündür oradalar.Gaziemir yerlilerinin büyük çoğunluğu Pomak kökenlidir.Büyük çoğunluğu Tımraşlı geri kalanları ise Rusçuk ve Kırcaali'den gelen Pomaklardır.G.Emir Belediye Başkanı Adnan Yüksel ana tarafın'dan Pomaktır mesela :) Sarnıç daha çok 89 göçü dalgasında gelen muhacırlarla dolu,ama 89'da gelen Pomaklarda var Sarnıçta.

Rahmetli ananem Çumrada ki Akrabalar ile görüşürdü.En son bizim eve 96 yılında gelmişlerdi.O gün bugündür irtibatımız yok,annemin kuzenleri zaman zaman görüşüyor benim bildiğim.Sor akrabalarına Dikmen,Yapıcı soyadlarınında tanıdıklarınız var mı?

Offline tımraşlı4242

• Member
  • **
  • Ne Mutlu Türküm Diyene,Pomak olmaktan gururluyum
« Reply #20 on: October 27, 2008, 17:55 »
Benim de Gaziemirde akrabalarım amcalarım çok vardır.Yalnız Çumradaki köyümüzden göç etmişler.Bende 2001-2006 yılları arası gaziemirdeydim.Çumrayada çok göç gelmiş 1950 yılları yanılmıyorsam bulgaristandan.Tımraş köyümüzün eski adıydı.Eskileri hala tımraştan bahseder ve öyle tanırlar.

Offline Rahmie

• Charter member
Re: Tımraş
« Reply #21 on: April 05, 2012, 14:44 »
Знае ли някои или има ли да сподели с нас тука носий, снимки или каквото и да е било свързано с онова време от Търмаш. Дали е имало по време на самостоятелността си нещо различно от останалите помашки райони?
Благодаря...

Tirmash ile ilgili o eski zamnlardan kalan belgiler, resimler kiyafetlerden örnekler birileri burada bizlerle paylasha bilirmi mı. Diğer pomak bölgelerden acaba farklı/degisik olarak olabilir mi?
Teşekkürler...

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42