Author Topic: Balkanlar- Göçün öyküsü  (Read 11928 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline teo

 • Advanced member
 • *****
 • Posts: 481
 • ПОМАК -ЕДНО ДОСТОЙНСТВО !
Balkanlar- Göçün öyküsü
« on: October 13, 2008, 15:37 »
You are not allowed to view links. Register or Login

You are not allowed to view links. Register or Login

You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login

You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login

You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline istanbul

 • Member
 • **
 • Posts: 10
Ynt: Balkanlar- Göçün öyküsü
« Reply #1 on: October 14, 2008, 11:49 »
ibretlik fotolar için çok teşekkürler teo!

Offline ayse

 • Avarage member
 • ***
 • Posts: 89
Ynt: Balkanlar- Göçün öyküsü
« Reply #2 on: October 14, 2008, 23:18 »
Ne kadar acı bi olay insanların doğup büyüdükleri yerlerden zorla uzaklaştırılmaları :'(

Offline iskeceli

 • iskeceli
 • Adviser
 • ****
 • Posts: 296
 • Gender: Male
Ynt: Balkanlar- Göçün öyküsü
« Reply #3 on: October 15, 2008, 03:07 »
bunlar unutulmamali arkadaslar bulgarin bize uyguladigi soykirimi uluslararasi platforma tashimaliyiz en hizli bir shekilde vakit kaybetmeden olaylar cok yakin bir zamanda olmus ve belgeler ortada 

Offline daylek

 • Adviser
 • ****
 • Posts: 551
 • Gender: Female
 • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
Ynt: Balkanlar- Göçün öyküsü
« Reply #4 on: October 15, 2008, 10:29 »
yapmayın lütfen bu nası fevriliktir böyle!

arkadaşlar bakın biz pomaklar tek bir ülke çatısı altında yaşamıyoruz!!!! bu yüzden uluşlar arası platforma soykırımı taşıyalım vs gibi söylemler bir kısım pomaklara çok ciddi zararlar verebilir. bizim durumumuz pekçok topluluktan farklı nolur unutmayın!!!! kardeşlik, dostluk, kültürler arası köprü falan derken birden fazla ülkenin biribirine ve kendi içinde ciddi sıkıntılar yaşanmasına sebebiyet vermek gibi bir riskte var ortada. ben bu sayfada ki konulan bir fotoğrafada karşıyım ayrıca yapmayın nolur.......... bu şekilde olmamalı yada yolu bu olmamalı bence biz buyuz demenin. bu tarihsel düşmanlıkları körüklemekten başka nasıl bir işe yarar bana söylermisiniz lütfen....

Offline bogutevolu

 • Charter member
 • *****
 • Posts: 1000
 • Gender: Male
Ynt: Balkanlar- Göçün öyküsü
« Reply #5 on: October 15, 2008, 11:37 »
Soykırım çok ciddi sonuçları olabilecek bir iddiadır. Savaşlar esnasında savaş hukukuna ve temel insani değerlere aykırı bir çok olay olur. Savaş p...olojisinde zaman zaman bazı insanlar zıvanadan çıkmaktadır. Bunlar doğru ama kimim kime bu uygulamaları yaptığında iş karışıyor. Türkler derler ki Bulgarlar, Yunanlılar, Ruslar bu yüzyılın başındaki savaşlar zinciri içinde soykırım yaptılar. Belgeler, kayıtlar, fotoğraflar.... Doğru mu ? doğru... Diğer yandan Bulgarlar aynı biçimde kendine göre belge ve kanıtlar yayınlarlar.. Türkler, Pomaklar bize soykırım uyguladılar diye..

Biz de deriz ki evet o tür olaylar oldu. Mesela Batak katliamında Bulgarlar Pomakların Batak köyünde 5000 bulgarı kestiklerini belirtirler. Peki o köyde o kadar bulgar var mıydı. Araştırmalar köyün nüfusunun 1000 civarında olduğunu ortaya koyuyor. Demekki bulgarlar olayı olduğundan büyük göstermişler ve bütün Avrupayı ve Rusyayı ayağa kaldırıp koskoca Osmanlı devletinin sarsılmasına ve çöküşüne yol açmışlar.

Şimdi konu sadece 1000 yada 5000 rakamından hangisinin doğru olduğunu kanıtlamakta mıdır? Konu istatistiksel bir hata mıdır. Yoksa isterse bir tek kişi dahi savaş hukukuna aykırı biçimde öldürülmüşse, hele sivilller ibadethanede öldürülmüşse bu camideki müslüman için de aynıdır, kilisedeki sivil hristiyanlar için de aynıdır.

Onun da canı candır, bizimki de candır. Ama ulusalcılık herşeyi kendi çıkarları açısından bakınca, sadece kendine yapılanı görür. Kendinden olanların başkalarına yaptığını unutturmaya çalışır.

Bunları niye yazdık. Herkes yaptığında haklıdır gibi bir sonuç çıkarmak için değil.. Savaşların zaten kendisi bir cinayetler zinciridir. Kendini savunmanın dışında savaşlar çok az bir zümrenin çıkarları için halkın cephelere sürülüp telef edilmesidir. Kusura bakmayın ama tarih tümüyle savaşlarla doludur ve hepsinin de kendine göre bir reel politik çıkar yanı vardır.

Aslında biz başımıza gelen felaketleri sonuç veren savaşların iç yüzündeki bu temel niteliği anlamak için irdelemeliyiz. Onun için ben her zaman savaştığımız ülkelerle kaç yıl barış içinde kaç yıl savaş halinde yaşadığımızın kıyaslamasını yapmamız gerektiğini yazmıştım. Yani madem çevremiz düşmanlarla doludur işte bu anlayışın bizi nereye kadar gö.türeceğini de sorgulamamız lazımdır. Kim savaş istiyor, kim barış istiyor. Savaşın bizim toplumuza kazandıracağı yada kaybettireceği şeyler nedir.

İşte biz onun için Osmanlı yüzyılları içinde barış içinde çeşitli unsurların nasıl yaşadığını esas alıyoruz. Camilerin kiliselerin havraların yanyana yaşamasındaki sırra inanıyoruz. Bunun için bu Pax Ottomanayı gerçekleştirmiş olan Türk Milletini ve Türk Milletini oluşturan ögeleri önemsiyoruz.

Bu öğeler içinde Türkiye Balkan Müslümanlarının tümünü kucaklayacak bir vizyona sahip olmalıdır. Yoksa bu dar kapsamlı soy ve kan esasına dayalı ulusçuluk nedeniyle diğer unsurlar Türk Milletine kardeşliğini hissedemeyecek.. Bunu da yalnız başına soydaş kavramı karşılayamıyor..

Offline teo

 • Advanced member
 • *****
 • Posts: 481
 • ПОМАК -ЕДНО ДОСТОЙНСТВО !
Ynt: Balkanlar- Göçün öyküsü
« Reply #6 on: October 15, 2008, 20:46 »
Sayin Daylek hanim ve Bogutevolu,
Sizi cok iyi anliyorum.Ve sizi takdir ediyorum.Cunku bir Pomak olarak baris ve  dostlugu benimsiyorsunuz.Turkce olan konularda daha fazlasinla cidi bir tartisma zaten yok.Cidi tartismalar Bulgar dilinde oluyor bu forumda.Size hem taktir ediyorum bir guzel insan gibi hem de size tam dogru olarak katilmiyorum.Diyeceksiniz ya bu bizim kanirik kafali turk....Oyle deyin arkadaslar!Ne yapabilirim!Ama ben gerceklerin onunde durmayacam.Ve buradan tum dunyaya soyluyorum zaten baska forumlarda ben bunu soylemistim.Andersen'in masallarinda gibi kralin ciplak oldugunu kim soyluyor iste .....bir kucuk cocuk ....veya bilincsiz cocuk sifatinda yasayan bir deli.Zaten her bir sey delilerin basindan cikmistir.Diyecegim varsin sizin taktir edilecek dusunceleriniz icinde bir'de benim gibi bir deli olsun.
Buradan soyleyecek istedigim seyleri tum herkeze belirtmek ihtiyacim dovdugu icin...diyorum.Benim simdiki soyleyeceklerim, bu forumu baglamas.Soyliyeceklerim tamamen benimdir.Ama soyleyecek bir sey var o da gereken seyin soylenmesi:
Simdi geceyim konuya:
Soz Goc icin bir konu oldugu icin bir delinin agizindan ne cikar acaba bir de ona dikat verelim:
1.1912 senesine gelince ......1 500 000 insan zorunlu goce mahrum kalmakta ve yollarda binlerce  maksum insanimiz canini kaybetmekte.Sebepler aclik,cete vurgunlari,Rus ordusu surgunler ve atese verilen kovlerimiz.
2.1912 senesi......Rodoplardan 400 000 kisi yeniden zorunlu goce mahrum kalarak yeniden binlerce insanimiz yolarda  hayatini kaybetti.Bunlar hepsi asker degil normalcesine yasayan insanlardi.
3.Cogu yerlerde Turkiyeye karsi soykirim iseklerinde bilincli propaganda haline getirilmis isteklerin yanina niye bir benim gibi bir delinin sozlerini de katmayalim?
4.Nedir benim gibi birisinin istekleri?Istek degil....gercekleri soylemek ve bilmek!
5.Gecelim direkt konuya.Yunanistanin eGe bolgerelrinde yasayan Bulgarlar  ve Bati Trakyada yasayan Bulgarlar  onlarin goclerine zaten....soykirim dediler.
6.Karnegi anketi diye bir  anket uygulanmisti ozaman ve Bu ankette Turklerin yunanlilarin ve arada sirada bulgarlarin zulumlarini ele gecirerek bu ankette anlatmaktadir.
7.Sadece gelelim bir konuya.Nevrokop bolgesinde olan askeri ve cete baskinlari halka ezgi cefa,guzelim kadinlarimiza tecavuz.Biz bunlari baska forumlarda coktan anlatik.Hakikat bunlari Turkiyede olan Pomaklar bilmiyor ve ogrenmeleri lazim sayin Bogutevolu.Tarih tarihtir saygi ve baris ta baristir ama sen kendi tarihini sakla... nerelere varirsin.zAten baska forumlarda benim gibi deli kafalar bunlari soyluyor.Saklanacak bir sey yok!
8.Tum yazilarimdan .....istedigim sey buydu.Nevrokop bolgesinde olan asil soykirim Turk ve Pomak halkina olmusutur ve bu yer yuzune cikmasi gerek bir sey.Iste bunu bu cok unlu Karnegi denilen anket goz onune almiyor ve Nevrokop bolgesinde olani biteni kapsamiyor.Turk askeri ANKETTE olan tum delegelere izin veriyor ve onlar tum gereken yerleri ozgurcesine gesiyor.Ama Bulgar askeri tam soykirim yerlerine  ve atesin sicak oldugu yerlere kimseyi sokmuyor.Ve onlarda istediklerini yapiyor.Bir zamanlar 2000 kisilik olan Lalevo kovu su anda yikilmis duvarlarinla eskide kalan bir hayatin oykusun anlatmakta.2000 ksinin oykusunu burada acaba anlatsam beni silermisinz acaba?
9.Size buradan aciklamak istiyorum.... ben coktan,Karnegi anketinin Rodoplara ve Nevrokop bolgesinde olan adiselerini  gecersiz oldugunu hekeze gostermisimdir ve coktan herkezin onunde bunu soykirm diye ilan etmisimdir.
10.Eger biz bu konularda daha ciddi isek bu adiseleri tum dunya onunde sakla... degil...analtarak istedigimiz neticelere varacagiz.
11.Iste boyle Tum zorunlu  goce mahrum edilen Pomak halki tum dunyada tanilarak ve Avrupa birligi  uyeli kazanmis olacak.Ve bir haksizlik yerine getirilmis olacak
........................................

Herkeze de buradan ilan etmekteyim benim goruslerim hic bir zaman bu forumun baris istegini ve dusuncesini zedeleme hareketinde degildir.Benim dusuncem sadece benim sahsi dusuncemdir.Silinsemde aynikisini baska yerde soyleyecegim!

Offline iskeceli

 • iskeceli
 • Adviser
 • ****
 • Posts: 296
 • Gender: Male
Ynt: Balkanlar- Göçün öyküsü
« Reply #7 on: October 16, 2008, 03:05 »
arkadaslar merhaba ( soykirim) bir milleti kendi yerinden zorla uzaklashtirmak ve malina mülküne el koymak.veya onu yok etmek . her ikiside aynisimidir ? ben hukukcu degilim de ondan soru .biri cevaplarsa cok sevinirim

Offline bogutevolu

 • Charter member
 • *****
 • Posts: 1000
 • Gender: Male
Ynt: Balkanlar- Göçün öyküsü
« Reply #8 on: October 16, 2008, 09:01 »
1-Sayın Teo yazınızda kullandığınız "kanirik kafalı" deyimi Anadolu türkçesinde yaygın olarak kullanılmadığından anl...çözemedim.
2-Ben bogutevolu olarak içinde küfür içeren, provakatif dozlu ve başkalarının kişilik haklarına saldırı olmadıkça hiç bir yazının silinmesini onaylamıyorum.
3-Geçmişi unutmuyoruz ve onları hasıraltı etmiyoruz. Ancak amacımız geçmişte bir dönem yaşanmış olan olayları temel davranış motivasyonumuz olarak almıyoruz. Tarih bize ışık tutmalı ancak bizi negatif davranışlara sevketmemelidir. Biz pomakların geleceğini düşünüyoruz. O geleceği de tarihteki soykırımlara kafayı takarak, o sebeple herkesi kendimize düşman belleyerek, kendimiz tehlikeli maceralara atmak istemiyoruz. Açıkçası biz düşmanlık etmek için yola çıkmadık.
3-Türk milleti her zaman Pomakların en büyük dostu ve yardımcısı olmuştur. Pomakların tarihsel var oluş sahnesine çıkmasına sebep türklerdir. Bu sebeple Türk milletine olan minnetdarlığımız ebedidir. Türkiyedeki Pomaklar da hem bu milletin bir parçası ve bu devletin sadakatli birer vatandaşıdır. Türkiyedeki Pomaklar hiç bir zaman ve hiç bir suretle Türk devleti ve milleti aleyhine sürdürülecek her hangi bir dalaverenin parçası olmamıştır ve olmayacaktır.
4- Pomaklar dili ve kültürü ile kendine özgün bir gerçeği olan toplumdur. Biz sadece bu gerçeğin reddedilmemesini isteriz. Bunun dışında pomakların herhangi bir siyasal yada resmi talebi söz konusu değildir. Bizim talebimiz sadece kendimizdendir. Kendi varlığımızı, dilimiz, kültür ve geleneklerimizi unutmamayı kendi toplumumuzdan bekliyor ve istiyoruz. Seçim kendi toplumuzun bireylerine aittir. İster kendine ve değerlerine sahip çıkarak dünya üzerinde pomak olarak var olacağız. İsterse kendi ihmalimiz  nedeniyle kendi adımızı, dilimizi ve kültürüel varlığımızı unutacağız. Bu konuda dahi kimseye her hangi bir zorlamamız olamaz.
5-Soykırım laflarının Ermeni milletini ne hale getirdiği malum. Düşmanlık politikalarını sürüdüren halkların ne kazandıkları da ortada. Evet sana yapılanı unutma, ama sadece onunla da ömrünü telef etme..
6-Bu sitede ciddi belge niteliğindeki her kanıt yayınlanmıştır. Resimler veya kanıt olarak sunulan belgeler dahi gerçek olabildiği gibi uydurulmuş da olabilir. Yani dikkat etmek lazım. Herşeyi gözü kapalı kabul etmemek lazım. iyice araştırmadan her şeyi sunmamalıyız.
7- Her şeyden önce gerçeğe inanıyoruz. Propagandalardan uzak kalmaya çalışıyoruz. Pomak gibi düşünmeye çalışıyoruz. Herkesle iyi geçinmeye çalışıyoruz. Bundan acaba kim zarar hissediyor. Yani biz kimin faydası için, kime düşman yada kime dost olmamız gerektiğini lütfen biz kendi akıl ve vicdanımızla karar verelim. Kimse bizi vesayet altına almaya kalkmasın.

saygılarımızla..

 

Offline daylek

 • Adviser
 • ****
 • Posts: 551
 • Gender: Female
 • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
Ynt: Balkanlar- Göçün öyküsü
« Reply #9 on: October 16, 2008, 09:55 »
teo! abicim bakın sürekli ve ısrarla vurguluyorum ve yine vurgulayacağım. Pomaklar farklı ülkelerde yaşıyor ve hepsi için yaşadıkları ülke itibariyle değişkenler farklı. Türkçe konuşulan sayfalarda ciddi tartışmalar olmuyo evet olmaz neden çünkü zaten Türkiye de ki pomakların büyük çoğunluğu pomak kültürünü nerdeyse hiç yaşatmıyor, burda sorun yaşadığımız ülke değil BİZİZ. ama bu bulgaristan da ve yunanistan da farklı orda yada daha başka ülkelerde yaşayan pomaklar kültürlerine daha bağlı yaşıyolar ancak aynı şey Türkiye de söz konusu değil yada Türkiye de pomaklar hemenhiç bu kadar güncel bi noktada durmadı.
bakın ben 15 yaşıma kadar değil pomak kültürü pomak kelimesini dahi doğru dürüst duymadım. daha sonrasında da da 27 yaşıma kadar bunu araştırma ihtiyacı hissetmedim çünkü biz Türkiye de bu bilinçle yetiştirilmedik, Türkiye de yaşıyan insanlar hangi etnik kimliğe sahip olurlarsa olsunlar eğer tc kimliği taşıyorlarsa Türktür ve bütün etnik kimlikler kardeşçe yaşamalıdır bilinci ile büyütüldük. Ama kimse bize pomakça konuşma yada pomak kültürünü yaşatma vs gibi söylemlerde bulunmadı. Bunu biz ve bizim buraya gelen atalarımız kabul etmiş, bununla beraber Türkiye deki kültürler bariz despot yaklaşımlardan ziyade temelde küreselleşmenin getirdiği yozlaşma ve aşırı tüketim ve neredeyse sıfır üretimle cebelleşiyor. yani anlatmaya çalıştığım her ülke için durum aynı değil. ha bu öğrenmicez, bilmicez, araştırmıcaz anlamınamı geliyor hayır! hayır yani ama anlatmak istediğim kaş yaparken göz çıkartmamaya dikkat etmemiz gerekiyor. Zira Türkiye bunu emin olun bizimle yani pomaklarla hiç alakası olmayan çok farklı kültürlerin mevcut durumları ile yıllardır deneyimliyor. Türkiye nin böylede hassas bir noktası var ve bu nokta pekçok yerden sarsılmaya müsait ve ben bir pomak ve türk vatandaşı olarak bu hassas noktanın sarsılmamasını istemekle kendi çapımda afınızı isteyerek hakkım olduğunu düşünüyorum.

çünkü türkiye de yaşayan benim gibi pomakların daha bu noktaya gelebilmemiz için çok fırın ekmek yememiz lazım. herşeyden önce ciddi ciddi oturup öğrenmemiz lazım önce pomak kelimesinin tanımını ! ve bakın daha ne kadar başındayız ve buyrun hesabbını siz yapın lütfen.............   

Offline Subeyi Kurt

 • Forum fan
 • *****
 • Posts: 3439
 • Gender: Male
Ynt: Balkanlar- Göçün öyküsü
« Reply #10 on: October 16, 2008, 13:22 »
Sayın Daylek Hanım,
Türkiyedeki Pomakların kendine has kültürlerini yaşayamaması Türkiye'nin herhangi bir engellemeden dolayı kaynaklanmıyor. Arnautlar, Çerkezler ve diğer Kafkasyalılar, Bosnalılar vs.örgütlenip sosyal ve kültürel aktivitelerde bulunuyorlar. Bu sadece örgütlenme meselesidir. Problem şuradan kaynaklanıyor; pomaklar kompakt bir yerde yaşamıyorlar, çeşitli yörelerde dağolmış olarak yaşıyorlar. Ayrıca göç olayı da sürekli olmamıştır ve vatanlarından uzak kalmış, irtibat güçlüğü nedeniyle ''taze kan'' sağlanamamıştır. Pomak kültürü Türk kültürü gibi kaynağını islami orf ve adetlerden almaktadır. Biliyorsunuz ki Türkiyede etnik mensubiyet önem arzetmiyor ve hertürlü evlilikler yapılmaktadır. Demek istediğim hiç kimse etnik mensubiyetini ön plana çıkarma gayretinde bulunmuyor. Fakat bu husus etnik grupların biraraya gelip kendilerine özgü kültürlerini yaşamalarına mani değildir. Yaşadığını yörede Pomak Kültürü Yaşatma Derneği gibi bir dernek kurabilirsiniz. Şimdiden başarılar diler saygı ve selamlarımı sunarım.

Offline daylek

 • Adviser
 • ****
 • Posts: 551
 • Gender: Female
 • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
Ynt: Balkanlar- Göçün öyküsü
« Reply #11 on: October 16, 2008, 13:29 »
evet subigi kurt aynı şeyleri söylemişiz zaten bende tam olarak kişilerin tercihleri ile ilgili olduğunu söyledim. ;)

Offline Тоска

 • Charter member
 • *****
 • Posts: 2347
 • Gender: Male
 • % 100 + POMAK
Ynt: Balkanlar- Göçün öyküsü
« Reply #12 on: October 16, 2008, 13:41 »
Çok güzel söylemişsin fakat bazı handikaplar var. Görünen köy kılavuz istemez. Pomaklar üzerinde o kadar manipülasyon var ki burada bir dernek kuracak olursak kesin bizleri etnik ayrımcılıkla veya bölücülük ile suçlayacaklardır. 2007 yılında karağaçlıda yapılan balkan müslümanları şenliğini 2008 yılında balkan türkleri şenliğine çeviren zihniyet devam ettiği sürece biz mecburen susmaya devam edeceğiz. Makus kaderimiz bunu gerektiriyor.

Offline daylek

 • Adviser
 • ****
 • Posts: 551
 • Gender: Female
 • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
Ynt: Balkanlar- Göçün öyküsü
« Reply #13 on: October 16, 2008, 13:52 »
ya artık ben derdimi anlatımıyorum herhalde :)

1 arkadaşlar türkiye de insanlar korkuyor, bu en büyük etken.
2 korkunun kaynağını bilmemek, çünkü insanlar bilmediklerinden korkar (bunu biraz açmak istiyorum; bilmediği yada ek... bildiği kendi kültürü ve yaşadığı ülkede hangi haklara sahip olduğu, başına neler geleceği? sebepleri malum...)
3 yapılan etkinlik ne kadar insana tanıtıldı ve ulaştı yani ne kadar ulusal bazda çünkü malum pomaklar arasındaki iletişim bence zayıf.
4 ne kadar çabuk yıldığımız...

etkinliğin veya dernekleşme girişiminin (varsa eğer) şeklinin bir anda değişmesinin nedenleri bunlar olabilirmi acaba......... yani çuvaldızı azıcıkta kendimize batırsakmı acaba.....   ;)

Offline Subeyi Kurt

 • Forum fan
 • *****
 • Posts: 3439
 • Gender: Male
Ynt: Balkanlar- Göçün öyküsü
« Reply #14 on: October 16, 2008, 16:13 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Çok güzel söylemişsin fakat bazı handikaplar var. Görünen köy kılavuz istemez. Pomaklar üzerinde o kadar manipülasyon var ki burada bir dernek kuracak olursak kesin bizleri etnik ayrımcılıkla veya bölücülük ile suçlayacaklardır. 2007 yılında karağaçlıda yapılan balkan müslümanları şenliğini 2008 yılında balkan türkleri şenliğine çeviren zihniyet devam ettiği sürece biz mecburen susmaya devam edeceğiz. Makus kaderimiz bunu gerektiriyor.

Önder Bey, yazılarınızı ilgiyle okuyor, çalışmalarıızı takdir ediyorum. Karaağaçlıdaki şenliğinin adlandırılmasında hata yapılmış olabilir, belkide de düzenleyenler akıl edememiş veya onlara yeterince anlatılmamış olabilir. Türkiyede Pomaklara karşı olumsuz bir tutum olmadığına eminim.
Resmi tarih sayfalarında da Pomaklar Pomak Türkleri olarak geçer ki bu bir nevi sahiplenmektir. Bundan dolayı rahatsız olanlar da var muhakkak. Bulgarlar ve Yunanlılar da boş durmuyor hatta Yunan medyası ve akademisyenler Gagauzları dahi sahiplenen yazılar yayınlıyor. Pomaklar Osmanlının asli öğelerindendir ve bundan dolayı da Türkiye Cumhuriyeti onların da devleti sayılacağı pek tabidir. Bursadaki Arnaut düğnlerinden kimse rahatsız olmuyor. Kalabalıklar ve istediklerini rahatça yapabiliyorlar. ''Arnavutuz Biz'' gibi forumlarda arnavut bayrakları ön planda. Burada önemli olan onlar da Osmanlının ''te.ba-i sadıka'' dan olmaları ve TC'ye gönülden bağlı olmalarıdır. Kafkasyalılar ve Bosnalılar da öyle. Tabi ki onların mevcudiyeti daha fazladır ve bize nazaran avantajlıdırlar. Pomak Türkleri Kültür Yaşatma Derneği isminde dernek abes kaçmaz. Çalıştığım köy eskiden gelen pomakların köyüdür ve çevreleri ile hiç bir uyumsuzlukları görülmemiş. Pomak olduklarını gönül rahatlığı ile söyliyorlar ve gurur da duyuyorlar. Nevarki örneğin Pomak folkloru gibi
etkinlikler onlar için bir muamma; ellerinden birşey gelmez çünkü vatanla bağları kopmuş. Kültürel faaliyetlerinden dolayı Pomakların ayrılıkçı olarak muamele göreceklerine ben şahsen inanmıyorum. Bu kültürel faaliyetlerin altyapısı da henüz oluşma aşamasında olduğunu düşünüyorum. Kürtlerin 4/1 kadar medeni cesaret gösterilirse bu konularda ilerleme sağlanabilr kanısındayım. Velhasıl daha çok çalışmak gerek. / Cümlenizi muhabbetle selamlıyorum

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42