Author Topic: Александр Турчинов  (Read 7332 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Александр Турчинов
« on: July 30, 2009, 11:10 »
Фамилията Турчинови в село Брезница е много известна.
Основателя на тази фамилия е бил един от мойте прадядовци дошъл в Брезница доста преди 1912 година.
Казвал се е Мехмед и е бил администратор в съдебна институция на някакъв Кадия , или в тогавашния град Мехомия /Разлог/, или в град Горна Джумая/Благоевград.
Като се е заселил в Брезница преди 1912 година в нашето землище е станало някакво убийство.
Човекът които е бил обвинен в убийство е бил от християнски произход от съседното село Кремен.
Районният съд от град Неврокоп тогава начело с Кадията е подигнал обвинение срещу този християнин като
е било насрочено дело в село Брезница.

Но за да бъде делото справедливо е било нужно на обвиненият християнин да му бъде назначена защитa.
Уликите са били много силни че именно той е бил убиеца.
И поради тази причина никой не е искал да го защити.
Но моя прадядо Мехмед , след разговор и собствено пручване, решил да се наеме и да го защити.

Прадядо ми е подозирал че християнина не е бил виновен.
По време на самото дело балгодарение на защита му, е наделяло убеждението че наистина християнина от село Кремен не е бил истинският убиец.
В резултат на това след съдебното дело Кадията е признал обвинения че е невинен..
След като са свалили от него бокаите/белезниците/, и е бил освободен , неговите роднини които са присъствали
на делото с радост са вдигнали на ръце моя прадядо Мехмед и са викали от радост че техния близък е невинен.

След тази случка и до днес доста възрастни християни казват с уважение словосъчетанието - Бюко Турчин.

Тази история я знам от живия и до днес герой от филма на Асен Баликси - Ибраим Турчин.
Филма го има тука и се казва - "Светът на старият Ибрахим" от поредицата - Помашки портрети.

Ето линкове на филма -  
http://www.pomak.eu/board/index.php/topic,63.0.html

old ibrahims world

Филма си струва да се гледа заради това че в него е показано автентично мюсюлманско погребение.
Вижте го добре и после го сравнете с онова погребение което е показано в пропагандия филм на Николай Хайтов - "Козия рог"


Искам тук да помоля Мустафа да качи негова снимка.

Аз много приятно се изненадах когато нашия съфорумец @subigi kurt ми каза че с такава фамилия - Турчинов е
днешния вицепремиер на Украйна - Александр Турчинов.

Донякъде е абсурд да правя аналогия в приликата между брезнишката фамилия Турчинови и фамилията на Александр.

Но знае ли човек..
Един човек от Турчиновия род след някаква война, май Кавказката  е бил пленен от Руските войски, като войник в Османския аскер.

От Брезница и района е имало много като него които като пленници са били депортирани по тогавашните руски земи в изгнание.
Били са държани в плен повече от три години..
След това са обменени с руски пленници  на Османската армия. И така нашите хора пак си са дошли в Брезница и района.
Устната традиция казва че доста от нашите пленници там са били доста свободни..
Някой от тах са имали и жени рускини...Причините са били няколко - прочутата похотливост на рускините и или липса та на руски мужици.
Ами войните са им взели като жертви мъжете им.Доста от руските мужици са пагибли по фронта, а доста са воювали в този съдбовен момент.

Един от тези пленници,които е имал такава жена рускиня е бил от .. същия брезнишки  род...
Изглежда много са се обичали след като рускинята е забременяла .
За нейно нещастие обаче е дошла заповед за обмен на пленници, и е трябвало да се разделят..
Брезничанинът които се е казвал Шекир не й казал истината, просто е твърдял че ще си остане при нея там..
И така обаче, дошло време да си тръгнат..
Трябвало е да се качат на някакъв старовремски влак от руска гара и от там за Турция, за да си дойдат..
Шекир е закарал бременната си жена рускиня на гарата , ужким да се изпрати със свойте другари войници..Поне така й обещал .

И така, те лека полека са се качили на влака и той бавно, бавно е потеглил..

Шекир , в полседният момент е скочил във влака...
Подкрепен от подалите в този момент ръце на неговите другари във влака.
Жена му обаче в суматохата, успяла да го зграбчи за връхната му дреха - войнишкият шинел .
Но той успял да се отскубне и свалил шинела в движение...
Качил се в засиления вече влак , а бременната му любовница остана със сълзи на очи и шинел в ръка...

Тези историй са ми ги разказали - Ибрахим Турчинов и Иса Аян и двамата от село Брезница които в момента са над 80 години..
Да са живи и здрави..

Но ето сега на вашето внимание кой е Александр Турчинов :



Александр Турчинов - первый вице-премьер-министр



"..............Турчинов, Александр

Первый вице-премьер правительства Украины

Первый вице-премьер правительства Украины с декабря 2007 года. В 2008 году баллотировался на пост мэра Киева, по итогам голосования занял третье место. Соратник главы правительства страны Юлии Тимошенко, заместитель председателя партии "Батькивщина", один из лидеров Блока Юлии Тимошенко. С мая по ноябрь 2007 года был первым заместителем секретаря Совета национальной безопасности и обороны Украины. С февраля по сентябрь 2005 года был главой Службы безопасности Украины. С 1998 года неоднократно избирался депутатом Верховной Рады. Доктор экономических наук, профессор, автор более сотни научных работ и монографий, посвященных исследованию возникновения коррупции и теневой экономики. ..............."

http://www.lenta.ru/lib/14160432/



Н.Ем.Цанев

  • Guest
Re: Александр Турчинов
« Reply #1 on: July 30, 2009, 12:16 »
Такива плетеници много има в отношенията Русия-Турция. Достатъчно е да споменем само една от най-великите личности на 20 век - Александър Колчак, турчин по произход, Върховен главнокомандващ въоръжените сили на Руската империя (на Бялата гвардия)

Offline Беглик

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 448
Re: Александр Турчинов
« Reply #2 on: July 30, 2009, 12:31 »
Тези плетеници са достигнали и до Щатите, където е известен Турчинов от С. Петербург, но  с противоречива слава.

Offline Сидхарта

  • Historian
  • *****
  • Posts: 887
Re: Александр Турчинов
« Reply #3 on: July 30, 2009, 15:29 »
Освен фамилни имена Турчинов има и прозвища Турчинов -знам един човек на когото фамилията бе Бошнаков,но му викаха Турчинов- прякори прозвища и фамилни имена етноними много а връзката м-у тях в повечето случай е самият етноним нищо повече впрочем има и българи християни с такава фамилия-виж турци с такава фамилия не знам дали има и ако има дали звучи така.

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
Re: Александр Турчинов
« Reply #4 on: July 30, 2009, 22:57 »
Искам тук да помоля Мустафа да качи негова снимка.

Разбира се! Ето това е нашия човек - аго Ибрахим Турчинов от с.Брезница :


Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
Re: Александр Турчинов
« Reply #5 on: July 31, 2009, 14:41 »
Подобно на гореспоменатата случка е и разказаната ми от османския период за село Хъсен, което по това време е било предимно помашко, а днес е предимно българско. По това време един помак постоянно нарушавал границите на землището си, като малко по малко навлизал в територията на един българин. Българина отишъл в Извори муслим, което днес е Български извор, тъй като там бил конака. Той се оплакал на местния кадия няколко пъти. След проучване и няколко предопреждения към помака безредник, накрая се взело решението той да бъде екзикотиран и бил екзикотиран. 

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Re: Александр Турчинов
« Reply #6 on: August 12, 2009, 16:59 »
 Само преди един час в моя дом , ми гостуваше за кратко световноизвестният визуален антрополог професор Асен Баликси, за които неведнъж тука е ставало дума http://www.pomak.eu/board/index.php/topic,63.0.html .Той влиза от време на време в сайта ни и се радва за дискусийте които се случват.Истина е че човека е много зает и няма време да пише.
Искам да уточня че той е гражданин  на няколко държави - Турция където е роден,Канада, България, Съйдинените шати, Франция Швейцария.


 Тука под този арабски свод, когато професора идва у нас
обича да размишлява и беседва с нас на кафе.



 Професора и неговия филмов герой аго Ибраим Турчинов



 До тях е седнала съпругата на Професора - историчката Кети Мирчева.
Тя е автор на редица изледвания свързани с негативните стеротипи в Българския възрожденски печат, относно образа на "другите".Освен това тя е работила и в екипа от български историци които предложиха негативният термин - "Турско робство"да се замени с Османско присъствие.Идеята бе приета за щастие.



 Отново Асен Баликси и Миджо Ибраим


 Когато днес професора пристигна, в собствения ми двор имаше нижачки на тютюн.
Той предпочете да седнем при тях и да си кажем тва-онова.

Offline fotakiev

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 707
Re: Александр Турчинов
« Reply #7 on: August 28, 2009, 01:55 »

Метка е пуснал филма на проф. Асен Баликси
за светът на Стария Аго Ибрахим Турчинов.

old ibrahims world

Там, в родната му Брезница, има един такъв епизод с песен на местен певец, започва в 4.24 минута.

Метка, ти нали постоянно ни натякваш, как вашата устна традиция и местните ви песни били доказвали и подчертавали ваша не-българска помашка идентичност, вашия османски произход, вашата култура, музика и т.н. всичко се дължало на османците, нали така?
Нещо повече: в този свой постинг даваш именно това видео. Предполагам, защото вярваш, че то поне показва нещата именно така, както са, така ли е?

Айде тогава да ми обясниш следното: моля за внимание всички форумци!

Когато се заслушах в текста на песента, се оказа, че човекът пее буквално следното (проверете сами, ако не вярвате):

Откак съм мома станала, леле,
най йош сам мой син године
йедин съм син изглела
и нищо ни сам видела
и нищо ни сам разбрала


Внимание! 4.54

когато турци дойдуха, леле
във нащо селу гулемо
цялото село вързаха
всичко йот селу избега

и брат ми Георги избега
баща ми жив го заклаха
майка ми в огън фърлиха

...


Метка?
Ами те това бракята османци нещо турмоз са ви ударили по-лошо от каурето-българе бре!
И това вашата местна традиция си го пее, не аз, или Божидар Димитров?
Що така?
Селото връзвали, хората бягали, брат ти Георги(?!) бегал! К'во стана с хилядолетния ислям? А с доброволната ислямизация и с братството на Уммата? Явно тия "посетители" на селото ви не са били в час - не четат последните фермани на султана, ей, лоши хора!
И виж ги що за катили: тия представители на любимата ти империя:

баща ми жив го заклаха
майка ми в огън фърлиха


Пусто опустяло, направо все едно четем цитати от "Време разделно" на Антон Дончев (в случая слушаме). Или че пак за фалшификата на Методи Драгинов за Чепино става дума!
Ха сега де!
Да не кажеш нещо: този път тебе и само тебе цитирам!
И публикуван от тебе материал!
Зер, само ти си автентичен и достоверен!
Няма тука воленсидеровци, шовинисти, великобългари, неовъзродители и вся остальная сволочь.
Ей на:

- проф. Баликси - твой приятел, роден и израсъл в сърцето на империята: Истанбул...Е, попреименували го благите османци, после: кемалисти, човека, ама за теб това са подробности без значение;
- Материала ти го пускаш;
- песната я пее твой познат в Брезница.

А от тебе съм чувал, че в Брезница и само в Брезница и никъде другаде е единственния автентичен помашки фолклор, всичко останало било неовъзродителни каурски ментета.

Какво ще кажеш, а! :o

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Re: Александр Турчинов
« Reply #8 on: August 28, 2009, 05:40 »
Поредна Фотакиева пропагадна митология. И то за да бъде убедителен - направена с километрична дължина.
Ако дължината на репликата ти е гаранция за истинност и убедителност то одавна не целия свят щеше да се управлява от българите ами цялата галактика досега одавна  щеше да я побългариш.
Песента която си позволяваш да цитираш е най добре да я чюеш цялата за да си позволиш какъвто и да е било цитат.
Според тази непомашка народна песен , която се пее от Караахмед, главната героиня е отвлечена не от турчин , ами от арабин или негър -"Църно арапче" - "Арапча , църно манафча".Очевидно е бил от манафитската школа попаднал в бандата която е опожарила селото.Събитията са станали по време на най мрачната част от историята на османската империя периодът -Бунтът на Аяните или тъй наречените "размирни кърджалийски времена"
Тогава са страдали и мюсюлмани и не мюсюлмани.
А тези банди от разбойници са действали когато Османската власт е била слаба, като състава на самите банди е бил разнороден - църни арапи,джелляти и какви ли не, даже е имало и християни.така че не бързай с антитурските си негативни стереотипи.Тогава се е казвало османска империя.И като тя е била мултикултурна и мултирелигиозна, така и бандите които са били насъсквани от размирните валий са били мултикултурни и мултирелигиозни.
Имало е случай когато валий - дерибей са изселвали цели помашки или нашенски села .
за това и до ден днешен има във всяко помашко село БОШНАКОВИ или АРНАУТИНОВИ, което е доказателство за преселването на босненци и албанци сред нашите села.
Разбира се и очевадно доказателство за небългарския ни произход.

Та след като успава да избяга от него , главната геройня от горната песен по мистериозен начин преплува сама цялото средиземно море ,може би в стил "бътерфлай' ;D, тя достига брега.
Там сяда под сянката на едно дърво да си почине.
Под това дърво бива открита от цяла шайка комитаджий които я изнасилват групово.
След като я изнасилват и се гаврят с нея  по време на почивката , войводата на престъпната група решил да я разпита да си разкаже за нейната история.
И тя почва да разказва, като всъщност самата песен е нейн разказ..
Оказало се обаче че войводата които пръв я е изнасилил е бил нейнят брат - Гьорги.

Тази песен Караахмет рааметлията я е научил от някакво село в пернишкия регион, когато беше интерниран от престъпния комунистически режим след кървавите Корнишко-Брезнишки събития през 1973 година.
Благодаря ти Фотакиев че ми припомни за тази уникална песен.

Но ще си позволя да ти копирам една истинска Брезнишка песен разказваща за достоверни събития в началото на 20 век:


Шукри паша

Шукри паша на Стамболъ,
на Стамболъ, джанам, на стол седи
на стол седи, каве пие,
каве пие, джанам, сълзи рони,
сълзи рони, люто калне:
– Проклят да е, джанъм, кьорав да е,
кьорав да е, Енвер ходжа
що продаде, джанъм, турскай земе
що продаде на йоруменбия.


Издойдоха, мори, българето,
българето, душмането,
пристигнали, джанам, душмането.
Та фърлили на жените,
на жените, леле, фереджето,
а па мъжето, горки, фесовето.
Стари йора изгубили,
изгубили, горки, потопили.
Малинки моми излюбили,
мальки моми, млади жени.
Мальки деца покърстили
покърстили, горки, поробили,
поробили, всичко потопили.




Та подунал долян вятър
издойдоха, леле, гърчотия,
престигнали в Ниврокопа,
от Ниврокопа, леле, я в Лажница,
от Лажница, я в Корница,
от Корница, леле, във Брезница.
Избягали душмането,
надянали, жени, фериджето,
а па мъжето, горки, фесовето.

Тая случка сай случилъ,
през 12-та, брей, годинъ.
И до днеска, горки, турци си са
турци си са, горки, зордан турци.
от последните сто години

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42