Автор Тема: Възродителният процес - Горчиви Спомени !  (Прочетена 421702 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Тоска

  • Charter member
  • *****
  • Публикации: 2347
  • Пол: Мъж
  • % 100 + POMAK
И преди знаех че Комунистическата пропаганда си вършеше отлично работата и хвирлияше  прах в очите на хората за да не видят самата реалност и истина. Като прочетох вашите постинги,стигнах до извода че много хора не знаят истината и много за този така наречен "Визродителен Процес".
Ще се опитам да ви опиша как стояха нещата в моето село.
Няма да ви описвам самия процес на насилствено сменяне на имената,защото това е почти не възможно да се опише и няма да можете да ме разберете и влезете в положение.Само тези които са били преименувани насилствено знаят колко боли и как тежко го изживяхме и още носим раните.

И така след насилственото преименуване на имената нашето село състоящо се само. от Турци (с изключение на Милиционерите, Учителите,Фелшере и Агентите от Държавна сигурност които бяха Българи)всички питища за селата и населени с Турци месата бяха затворени с барикади и Милиционерски бараки като на границите, както  Немците са го правели вив Втората световна война .
Тежко вьорижените Милиционери и понякога специални войски  можеха и правеха каквото си искат.
За да ви по ясно ще ви дам и примери.Понякога чисто пияни стреляха само така за удоволствие по варели и бутилки и само за да всеят страх у хората
Те бяха като Бог те колеха те бесеха.
Като се стимни не можехме да минем границата и се приберем в селото,защото движението като се стимни беше забранено-имаше вечерен час.
Като минавахме през тези граници Милиционер ми поиска 5 лева просто така (тогавашна цяла надница)
Като попитах "защо,какво сим направил" отговора беше "Дай 10 лева и ако попиташ пак ще платиш 15 или 20,30 лева.Платих 10 лева и Милиционера ме пусна да мина.
Друг път са ме спирали и искат дай 20 лева защото говореше на Турски(тогава 20 лева бяха големи пари)ако се противопоставиш сумата се вдигаше или те пребиваха от бой.
В края на 1984 беше към края на месеца Декември.Седях в кричмата самичик на маса.От вртата влезе един Милиционер всички хора в Кръчмата млъкнаха никoй не можеше дума да продума.Да се говори на Турски беше забранено а на Български никoй не му стискаше.
Този Милиционер не беше злобен  като много други Милиционери.Поздрави всички и се насочи към моята маса.Попита ме дали може да седне на моята маса и седна.Видях злобата у очите на доста съселяни които не ме познаваха добре.Гледаха ме сис злоба.После разбрах че са  помислили че аз с Милиционере се познаваме и че аз сим един от мнoгoто Турци Доносчици и агенти.
Милиционера си порича бира и искаше да подхване разговор, а аз гледах какъв повод да намеря и да стана от масата?
Нямам цел да оскверня, агитирам или да лъжа някого казвам точно както си беше
Милиционера ми каза че е от Враца или Видинския край но за съжаление не помня точно
Ето буквално какво още ми каза той
"От управлението ни казаха че положението в Южна България е много критично.Има война. Турците искат да направят Турска държава .Има доста убити Милиционери и войници.Ще стреляте без предупреждение.
Аз като ги гледам тези наплашени хора ми става жално и не мога да разбера къде се води война и кой се бият.Няма такова нещо.
И аз искам съм при семейството и внуците си и да не съм тук и да всявам страх между вас добрите хорица,но където ме пратят там отивам.никога не съм виждал лошо от вашите Турци."Виждам че ти е нудобно да си на една маса с мен. Хаде аз да си вървя каза  милиционера и си тригна

източник : link

Неактивен Gelina

  • Forum fan
  • *****
  • Публикации: 1487
  • Пол: Жена
Ynt: Възродителния процес-Горчиви Спомени
« Отговор #1 -: Март 05, 2009, 13:35 »
"Какво ма правиха,що ма правиха припаднал сум...и от там направо в моргата."

Мехмед Али Маджар
роден на 01.03.1924г. в с.Вълкосел,
общ.Сатовча,обл.Благоевград


Тука бяха разпространили някаква брошура и заради нея искаха да ма обвинят.Изкараха,че аз сум я разпространил и ми дойде призовка да отида в милицията.В брошурата е песало "Дръжте се мюсюлмани ние имаме голяма забран и ще ви помагаме".Имаше я,не че я нямаше,но те казаха,че аз съм я донесъл. И те ма затвориха там по някое време,ей сака им беше работата подпиши,подпиши-аз не подписвам и те искаха да ма излъжат.Там имаше един протокол в него сложили молбата-на нея пише"Моля да ми бъде сменено името" и пак не сум сагласен.След това останах една неделя  в килията,сетне ма изведоха долу в една стая,почнаха пак същото да ми викат,да си сменя името или няма да ме пуснат, но аз пак не сум съгласен.И те, какво ма правиха,що ма правиха,че сум припаднал и оттам ма дигат без да сум в съзнание,на ток ма бяха сложили,оттам ма дигат в болницата направо в моргата.Там един рекъл"Абе,не я умрял тоя.Виж,че си има червени линии по образа".тогава ма взимат пак отгоре и ми преливат кръв,но аз никога не помня да сум подписал.после дойдоха тука,карат ги в съвета и не ги питат слагат им имената и това е.А пък синът ми го обвиниха,че те са слагали бариера накрай селото да не влизат и ги осъдиха на 6 месеца затвор в Дулово.След това ме оставиха и излязна,че аз не сум разпространявал листовките и ма оставиха.А името ми го сложиха от Мехмед на Манол.

/из книгата "Горчиви разкази"/


Неактивен kasmet70

  • Advanced member
  • *****
  • Публикации: 297
Ynt: Възродителния процес-Горчиви Спомени
« Отговор #3 -: Март 05, 2009, 19:20 »
Гелина,кораво племе сме щом издържаме на този проце 131 г.

Isyankar

  • Гост
Ynt: Възродителния процес-Горчиви Спомени
« Отговор #4 -: Март 06, 2009, 23:28 »
Гелина,кораво племе сме щом издържаме на този проце 131 г.

Здравей. Би ли пояснил през последните 20 години на какво толкова издържат повече от останалата част от българската нация, помаците ? Мисля, че еднакво тежко за всички...

А по отношение на комунизма - вярно е, че в молитвените домове ни биеха, че сме вътре - и християни и мюсюлмани, но пък вярно е, че със вторите нещата стигнаха доста по-далеч отколкото с първите...

Но типичната българска черта (радвам се, че помаците я притежават, защото тя в крайна сметка е част от националната ни култура - на всички етноси и всички анкети на ООН го показват) за самосъжаление и оплакване е налице...

Та, чакам отговор на първия въпрос...

Неактивен kasmet70

  • Advanced member
  • *****
  • Публикации: 297
Ynt: Възродителния процес-Горчиви Спомени
« Отговор #5 -: Март 07, 2009, 08:25 »
С риск да се повтарям:
   1.Постоянно насаждане от някои политици с комлекси , медии и лъжепатриоти мнението ,че видители те са мюсулмани=на терористи и врагове на държавата.Ако за някой не е обида ,за мен е.
   http://www.pomak.eu/board/index.php/topic,971.msg5497.html#msg5497
Другото го прочети на този линк.
http://www.btv.bg/news/news_comments.pcgi?cont_id=127232

Неактивен kasmet70

  • Advanced member
  • *****
  • Публикации: 297
Ynt: Възродителния процес-Горчиви Спомени
« Отговор #6 -: Март 07, 2009, 08:35 »
За съжаление възродителния процес продължава  мутирал под формата на социален и икономически натиск. Оставете ни на мира най-после,ние сме мирни и трудолюбиви хора. :'(

Неактивен mirvam

  • Adviser
  • ****
  • Публикации: 327
  • Пол: Мъж
  • Помакът си е помак!
    • Ислям
Ynt: Възродителния процес-Горчиви Спомени
« Отговор #7 -: Март 07, 2009, 09:51 »
За съжаление възродителния процес продължава  мутирал под формата на социален и икономически натиск. Оставете ни на мира най-после,ние сме мирни и трудолюбиви хора. :'(
Да, така е. Как да ни оставят? Та ние сме по-кадърни и се страхуват да не загубят облагите. Но всяко нещо е до време

Isyankar

  • Гост
Ynt: Възродителния процес-Горчиви Спомени
« Отговор #8 -: Март 07, 2009, 13:48 »
Не разбирам как точно продължава Възродителния процес срещу помаците ? Мисля, че някой се заиграва със сериозни неща.....

Какъв точно е икономическия и социалния натиск срещу помаците ??? Баба ми е със 130 лв пенсия с 40 год стаж - този натиска над нея да умре от глад или без лекарства мога ли да го нарека Възродителен процес ?

Неактивен kasmet70

  • Advanced member
  • *****
  • Публикации: 297
Ynt: Възродителния процес-Горчиви Спомени
« Отговор #9 -: Март 07, 2009, 15:14 »
1Най неската пенсия е165лв
2.нямам намерение да обяснявам български думи и тяхното значение,за това има тълковни речници-не са скъпи. ::)

Неактивен Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Публикации: 3439
  • Пол: Мъж
Ynt: Възродителния процес-Горчиви Спомени
« Отговор #10 -: Март 07, 2009, 15:22 »
Не разбирам как точно продължава Възродителния процес срещу помаците ? Мисля, че някой се заиграва със сериозни неща.....

Какъв точно е икономическия и социалния натиск срещу помаците ??? Баба ми е със 130 лв пенсия с 40 год стаж - този натиска над нея да умре от глад или без лекарства мога ли да го нарека Възродителен процес ?
İsyankar, za da go razberete kak prodıljava vızrajdaneto pırvo tryabva da ste pomak. Glasıt na tıpana otdalech e priyaten za uhoto

Неактивен abc

  • Forum fan
  • *****
  • Публикации: 1415
Ynt: Възродителния процес-Горчиви Спомени
« Отговор #11 -: Март 07, 2009, 15:25 »
За съжаление възродителния процес продължава  мутирал под формата на социален и икономически натиск. Оставете ни на мира най-после,ние сме мирни и трудолюбиви хора. :'(

Да оставят и нас на мира! На майка ми и баща им половината пенсия отива за лекарства, а цял живот са работили тежък труд. Когато оберат или пребият някой човек, ако е през нощта няма кой да му помогне, защото най-близкия полицейски пункт е на 30 км., а на другия ден ще хванат някой за опашката. Не могат да си позволят за отизат някъде просто ей така защото вземат смешни заплати. Улиците са като бомбандирани, а уличното осветление не работи. Лятото имат режим на водата и мъкнат с кофите и тубите...

Неактивен shaban

  • Forum fan
  • *****
  • Публикации: 712
Ynt: Възродителния процес-Горчиви Спомени
« Отговор #12 -: Март 07, 2009, 15:43 »
Да оставят и нас на мира! На майка ми и баща им половината пенсия отива за лекарства, а цял живот са работили тежък труд. Когато оберат или пребият някой човек, ако е през нощта няма кой да му помогне, защото най-близкия полицейски пункт е на 30 км., а на другия ден ще хванат някой за опашката. Не могат да си позволят за отизат някъде просто ей така защото вземат смешни заплати. Улиците са като бомбандирани, а уличното осветление не работи. Лятото имат режим на водата и мъкнат с кофите и тубите...
Висока пенсия,безплатно образование и лекарства, труд,хляб, асфалт и грозданка - това са материални блага и придобивки ,  докато Възродителния процес е нещо съвсем друго и вие няма как да го разберете /както каза Субиги Курт/ ,освен ако не го преминете.
 
Моля ви да не пишете по тази тема след като няма какво да кажете по нея.

Isyankar

  • Гост
Ynt: Възродителния процес-Горчиви Спомени
« Отговор #13 -: Март 07, 2009, 16:00 »
Чакай малко сега...ти хвърляш обвинения срещу държавата ми във Възродителен процес срещу определени хора ? Как очакваш да стоя така все едно се говори за Австралия ?

В момента Възродителен процес и етнически натиск има точно както каза abc, в циганските райони, където циганите тероризират бялото население ! Това е истински Възродителен процес. Не, това е нещо много по-лошо. Крадат, бият, изнасилват, убиват !

Слушам твоите примери за съвременния Възродителен процес за помаците в Гърмен да речем?

Неактивен shaban

  • Forum fan
  • *****
  • Публикации: 712
Ynt: Възродителния процес-Горчиви Спомени
« Отговор #14 -: Март 07, 2009, 16:04 »
Оправи си словореда ,че нещо не вдявам.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42