Author Topic: 3. POMAK ŞENLİĞİ (TRETİYAT POMASHKİ SABOR)  (Read 45986 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

• Adviser
Ynt: 3. POMAK ŞENLİĞİ (TRETİYAT POMASHKİ SABOR)
« Reply #30 on: May 03, 2009, 12:36 »
Bulgaristanda tek türk kalsan bile bir gün sende payını alırsın.

Offline plevnepomak

• Senior member
« Reply #31 on: May 03, 2009, 12:42 »
You are not allowed to view links. Register or Login
ne o soru zor mu geldi :)

yok oyle 3 kurusa 5 kofte , 3 kurusa 3 kofte...

balkan turklerinin organizasyonuna kendi kafaniza gore isim koyup millete pazarlayamazsiniz :D

pomak senligi ise pomak senligidir balkan turkleri bulusmasi ise de balkan turkleri bulusmasidir.

ben kirim kokenliyim fakat balkanlarin bulgaristan ulkesinin kuzeyinde ki dobruca bolgesinde yasiyorum!! balkan turkleri deyince yani sen kime neyi kabul ettiriyosun? bi kere balkanlarda yasayan o turk benim.

Sevgili kardeşim.mesle senin anladığın gibi değil.konuya vakıf olmadığın gibi farkında olmadan rahatsız olacağın bir noktaya konuyu çekiyorsun. Şimdi 1.Türkiyede Pomak ile başlayan bir organizasyon veya dernek adına tahammül edilmiyor.Neden acaba? 2.Şenliğin geçtiğ yer Pomak yerleşim yeridir.katılan çoğu davetlide öyle ama gel gör isim konusunda sıkıntılar yaratıldıki isim en son hali ile böyle olmuştur.eh biz pomaklarda uyumluyuz şükür .

Offline AlperenKIRIM

• Advanced member
« Reply #32 on: May 03, 2009, 13:48 »
tam konu ile alakali bir yazi yazmisin. ama problem degil hic degil devam edelim.

istersen kirim durumu ile pomak meselesini karsilastiralim?

hainleri cok guzel anlatmisin , ya bulgar milliyetcisi turk dusmani pomaklardan ne haber? bulgarca biliyosundur umarim forumu okuyosundur smolyanda topluca hristiyanlasma falan haberler konular dolu. "cingeneler sabun, turkler bicak altina" sloganlarini gordugun var mi pomak bolgelerinde? bak bu dediklerim 1944 lerde degil bugun bugun.

bak sana kisaca yazayim

1  -  1944 ta kirim tatarlari surgun edildi , ama oyle bizim bildigimiz balkan sugunleri gibi degil , tek kisi kalmamacasina bir surgun evet tek bi kirim tatari birakmadilar bahcedeki kopeklerini bile vurdular ve yolda bu halkin % 50 sinden fazlasi hayatini kaybetti yani bu surgun resmen soykirimdi.
2  -  40 seneden fazla degishik ulkelerde vatanlarina donmek icin hayatlarini ortaya koyarak mucadele ettiler. moskova kizil meydan mittinkler yaptilar bak moskova kizil meydanda! hem sunu da soyliyeyim bu mitinklerden biri bulgaristan turklerinin isim degishikligi icindi bunu bilmis ol.
3  -  vatanlarina tek tek yada ailece donmeye basladilar ama hep kovuldular ev yaptilar evleri yikildi eski evlerinde zaten artik ruslar oturuyordu. polislerin karsisinda vataninda kalmak icin olmeyi secenler bile vardi , kendini vuranlar hatta kendini yakanlar vardi. ve donduler 50 bin oldular 100 bin sonra 150 bin simdi 300 binler.
4  -  %80-90 ni  rus olan bir ulkede , turlu cesit antiislam komunist cart curt orgutlerin hatta yoneticilerin ulkesinde kirim tatar milli meclisi kurdular meclis meclis derndek vakif degil.

te simdi onumuzde 2 hafta sonra kirimda bahcesarayda 1. dunya kirim tatar kongresi yapilicak, senlikmis folklormus cartmis curtmus ohoo o

kirim daki islere benim bile aklim ermez sen hayalini bile kuramazsin...

buyur devam et...

Offline AlperenKIRIM

• Advanced member
« Reply #33 on: May 03, 2009, 13:53 »
Sevgili kardeşim.mesle senin anladığın gibi değil.konuya vakıf olmadığın gibi farkında olmadan rahatsız olacağın bir noktaya konuyu çekiyorsun. Şimdi 1.Türkiyede Pomak ile başlayan bir organizasyon veya dernek adına tahammül edilmiyor.Neden acaba? 2.Şenliğin geçtiğ yer Pomak yerleşim yeridir.katılan çoğu davetlide öyle ama gel gör isim konusunda sıkıntılar yaratıldıki isim en son hali ile böyle olmuştur.eh biz pomaklarda uyumluyuz şükür .

ya iste bende bunu soruyorum, kimse cikip anlatmiyor ki. eyvallah, ben de bilmedigim ve anlamadigim icin sordum zaten. sagol

not: bi ustteki mesajda kirimla ilgili yazi kor_nisa'ya hitabendir

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

• Adviser
« Reply #34 on: May 03, 2009, 16:17 »
Asırlarca süvarileriyle Avrupa'yı titreten ve Ruslar'ı atlarının ayakları altında tutan koca Kırım Hanlığı Osmanlı Devleti'nin elinden çıkış sürecinde iki padişahımızın hayatına mal olmuştur. 1774'te sona eren Osmanlı-Rus harbi sonunda imzalanan K. Kaynarca antlaşmasıyla Kırım'ın elden çıktığını gören Sultan III.Mustafa çok muzdarip halde felç geçirmiş ve kısa süre sonrada vefat etmiştir. Devamında 1783 yılında Rusların Kırım Hanlığını istila ve ilhak etmeleri, 1784'te Osmanlı-Rus savaşının kaybedilmesi ve beş yıl sonra 1789'da Özi kalesinin düşmesi Sultan I. Abdülhamit'in üzüntüden vefat etmesine yol açtı. Bütün nufusu Türk olan Hanlığın kaybı, Macaristan ve Orta Avrupa'nın gidişine benzemediğinden büyük bir ıstırap kaynağı oldu.

Bizim için bu denli önemi olan Kırım Hanlığının iki çok önemli hatası Türk tarihinin seyri bakımından oldukça önemli sonuçlar doğurmuştur.

1- Don-Volga Kanal Projesi: Don ve Volga nehirlerini bir kanalla birleştirerek Karadeniz ile Hazar denizini birbirine bağlamayı amaçlayan bu proje, Kırım Hanı Devlet Giray'ın ihanetiyle başarısızlığa uğramıştır. Eğer gerçekleştirilebilseydi;
  - O sıralarda git gide güçlenen Rusların günyeye sarkmaları engellenecek,
  - İran kuzeyden çevrilmek suretiyle tehlike oluşturmaktan çıkarılacak,
  - Bütün sünni müslümanların halifesi olan Osmanlı sultanı, Sünni İslam ve Türk ülkelerinin fiili hakimi olacaktı.

Devlet Giray, bu kanal açıldığı takdirde Osmanlının artık o taraflarda kendi askeriyle iş görüp Kırımlılara ihtiyacı kalmayacağı böylece Kırım'ı ilhak edip merkezden valilerle idare edeceği gibi bir düşünceye kapıldığından çeşitli zorluklar çıkardı. Bu yüzden asker arasında menfi proraganda yaptı. Kışın altı ay sürdüğünü ve kimsenin soğuğa dayanamayacağını söyledi. Osmanlı teknik heyeti ve askerleri kışı geçirmek üzere Azak'a geldi ve bir daha kanal başına gidemedi. Bütün Türk yurtlarını tek bayrak altında toplayacak olan, Türk tarihinin çehresini değiştirebilecek büyük ve önemli bir teşebbüs böylece başarısızlığa uğradı. Ruslar bile projeyle dehşete kapılmışlar ancak karşı koyamamışlardı.

2- 1683 Viyana Kuşatması: Merzifonlu Kara Mustafa Paşanın Haçlı kuvvetlerine karşı Tuna köprüsünü tutma görevini Kırım Hanı Murad Giray'a verdiğini ve bu görevin yerine getirilmediğini herkes hatırlar ancak aşağıdaki tarihi anekdotu hatırlamıyor olabilirsiniz.

Haçlı ordusu, Tuna köprüsünden geçerken, kendi askerleriyle bir tepeye çıkıp seyreden Tatar hanı, hucum etmesi için kendisine yalvaran Hanlık imamına şunları söyledi: "Sen bu Osmanlı'nın bize itdüği cevri bilmezsin. Bu düşmanın kovalanması benim için hiçbir şeydir ve bu işin dinimize ihanet olduğunu da bilirim. Ama isterim ki, onlar kaç paralık adam olduklarını görsünler. Tatarın kıymetini anlasınlar."

Bu ihanetle Viyana fethedilememiş ve Alman-Avusturya İmparatorluğu geri atılıp yerine tampon görevi üstlenecek güçlü bir Macar Krallığı kurma planı da suya düşmüştür. Macaristan ayakta durdukça Avusturya tehlike olmaktan çıkacak ve Türk devleti uzun yıllar rahat edecekti. Ancak Kanal projesi gibi bu düşünce de hayata geçememiştir.

Yukarda anlatılanlar Kırım'ın bugünlere kadar süren tarihteki talihsizliğini kendi eliyle hazırladığına kanıt olarak ileri sürülebilir.

Offline AlperenKIRIM

• Advanced member
« Reply #35 on: May 03, 2009, 18:59 »
uway uway  ;D nelerde bilirmis neler ...

evet kirimlilarin bir farki da burda , yukseldigi zaman osmanli yukselir cuktugu zaman da osmanlinin padisahlari vefat eder. simdi evvela kirim hanligi bir hanliktir yani bir topluluk veya bir azinlik degil devlet kurmus bir hanliktir, kendi zamaninda dunyada sadece ve tek "han" lakabina layik cengiz han soyuna mensuptur, yani mavi kan tabir edilen asil soy kirim hanlarinda mevcuttur. osmanli hakimiyetinde olmus olmalarina ragmen statuleri diger osmanli idaresi altindakilerden cok cok farklidir, zaten tum tarihcilerin kabul ettigi hatta osmanlinin miras gosterdigi "osmanli olmasa yerinde kirim hanligi olur" diye bir mesele vardir! osmanli arsiv kaynaklarinda dahi osmanlinin kirim hanlarina "han" diye hitap ettigi gorulmustur...

simdi o birinci shik bir teoriden ibarettir, yani o kanal meselesi icin daha farkli tarihsel teorilerde vardir.

gelelim ikincisine :)

simdi bir kere merzifonlunun bir kirim hanina artislik yapmasi haddine mi yaw! sen bir kere bir pasasin kardesim sen kimsin ki bir han'a trip yapiyosun ha? orda kismi olarak hakli olan kirim hanidir, zaten savas sonunda osmanli padisahi kirim hanina sadece kirilmis ve merzifonlulun kelleyi ucurmustur. yani suclular cezasini cekmistir. o zamanin hiyerarsisi bellidir halife - han - pasalar v.s. bir pasa han'a artislik yapamaz kardesim , kelle gider...bu hanlik islerini siz pomaklar bilmezsiniz :)

osmanlinin bu kadar buyumesinde ve guclenmesinde kirim hanliginin etkisi cok buyuktur.

madem tarihi olaylara girdik , orda da karsilastiralim isterseniz kirim ile pomaklari  ;D 400 yillik bir hanlik ile balkanlarda kucuk bir slav musluman toplulugu olan pomaklari :)

Offline bello

• Adviser
  • Göçler, göçler, göçler...
« Reply #36 on: May 03, 2009, 19:10 »
AlperenKIRIM,
Nekadar eminsiniz Pomakların Müslüman slav olduklarına. ne vakit kanıtlandı bu ben hatırlayamadım..

Offline AlperenKIRIM

• Advanced member
« Reply #37 on: May 03, 2009, 19:11 »
simdi birde en sonda eklenmis kirim tatarlari bu hallerini kendi eli ile hazrilamistir.

elbette takdir-i ilahi vardir fakat hatalarda vardir ve haksizliklarda vardir... aynen tum milletlerde oldugu gibi, osmanlida yikildi sonucta...

bir kere kirim tatarlari vatan ne demek bilen insanlardir devlet ne demek bilen insanlardir. yaw siz kiytiriktan bir senlige kendi izminizi yazamiyorsunuz hemde musluman bir ulkede olmaniza ragmen , kirim tatarlari sifirdan %80i rus olan kendi vatanlarinda meclis kurdular 15 gun sonra da 1. dunya kirim tatar kongresi yapicaklar , yani tum dunyadan kirim tatarlari bir araya gelicek  ;D kavrayabiliyomusun :)

ki sana daha televizyonlarindan radiolarindan kitaplarindan kurduklari okullardan universitesinden haber ajanslarindan gazetelerinden soz etmedim ;D

hadi devam et :)

Offline AlperenKIRIM

• Advanced member
« Reply #38 on: May 03, 2009, 19:13 »
AlperenKIRIM,
Nekadar eminsiniz Pomakların Müslüman slav olduklarına. ne vakit kanıtlandı bu ben hatırlayamadım..

dogru soyluyosunuz hepsi musluman degil

Offline bello

• Adviser
« Reply #39 on: May 03, 2009, 19:15 »
slav oldukları ne vakit kanıtlandı, dinini sormadım..

Offline AlperenKIRIM

• Advanced member
« Reply #40 on: May 03, 2009, 19:17 »
slav oldukları ne vakit kanıtlandı, dinini sormadım..

balkan turkleri olduklari ne vakit kanitlandi?

Offline bello

• Adviser
« Reply #41 on: May 03, 2009, 19:18 »
AlperenKIRIM Kardeşim,
Şunuda söyliyeyim bizim ülkemiz zaten vardı OSMANLI şimdi ise devamı olan TÜRKİYE bilmem anlayabiliyormusun..

Offline plevnepomak

• Senior member
« Reply #42 on: May 03, 2009, 19:21 »
yaw siz kiytiriktan bir senlige kendi izminizi yazamiyorsunuz hemde musluman bir ulkede olmaniza ragmen , kirim tatarlari sifirdan %80i rus olan kendi vatanlarinda meclis kurdular 15 gun sonra da 1. dunya kirim tatar kongresi yapicaklar , yani tum dunyadan kirim tatarlari bir araya gelicek  ;D kavrayabiliyomusun :)

Ya ismi cinsi belli olmayan kardeşim.Sen ne arsız ve saygısız adamsın.seni uyarmıştım bu tip muhabbetlere girme diye.rahatsız olursun. Şenlik sana çokmu dokundu.keşke orda olsaydım bende  dokundursaydım.

Offline AlperenKIRIM

• Advanced member
« Reply #43 on: May 03, 2009, 19:28 »
simdi osmanli zaten multimilli bir devletti , sizin ne kadar ulkeniz ise bulgarlarin arnvutlarin bosnaklarin kurtlerin zazalarin turklerin v.s. de ulkesi idi. simdi de turkiye oldu da ne oldu yine turkten farkli milletler ulkede yasiyor pomak bosnak arnavut cerkez lezgi abhaza cecen sayda say, onlarinda ulkesi turkiye...

turkiyeye giden pomaklarin bazilari turklesmistir bu ok , ama bu tum pomaklari baglamaz bulgaristandakileri baglamaz , onlar turk degildir, pomaktir ve balkan turkleri sinifina da girmezler...

Offline AlperenKIRIM

• Advanced member
« Reply #44 on: May 03, 2009, 19:30 »
Ya ismi cinsi belli olmayan kardeşim.Sen ne arsız ve saygısız adamsın.seni uyarmıştım bu tip muhabbetlere girme diye.rahatsız olursun. Şenlik sana çokmu dokundu.keşke orda olsaydım bende  dokundursaydım.

vay vay bu tur muhabbete girmeyelim istersen ama istersen yani, fikir yazicaksan saksiyi calistir yaz...

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42