Author Topic: Из чеиза на една Помакиня !  (Read 23897 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Ади

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 202
Из чеиза на една помакиня  ;)

Изработването на чеиза на всяка помакиня, започва от нейното раждане и продължава до задомяванято на момичето , средно около 20 години :) , процесът е дълъг и в него се включват всички жени от рода , комшийки и  Ð¿Ñ€Ð¸ÑÑ‚елки , може да се каже , че е претекст за събирането на жените на Ñ‚.нар. седенки, дълги нощи с много смях :)



Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Поздравление Ади!

Offline bella

  • Member
  • **
  • Posts: 27
Браво!
Всичко изработено ръчно е много красиво и много ценно. Преди години и при християните е било така. Чеизът се е подготвял много дълго време.
 Ð¢Ð¾Ð²Ð° са толкова много неща. Наистина могат ли да се използват и да бъдат полезни, или по големината на чеиза може да се съди за материалното състояние на семейството на момичето?
  Младото семейство отделя ли се само да живее, или по-често живее със свекър и свекърва? А семейството на момчето техниката ли купува?
Ще се радвам ако ми отговориш.

Offline Беглик

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 448
Kumuk, а ти искаше да се вдига стандарта. Колко още може да се вдигне?

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Ади,поздравявам те за темата и снимките.Да,наистина чеиза на  момичето дето се или ще се омъжи един ден е заемал важно място от живота.Ð’ това отношение помагат родителите,приятели.....Навсякъде този ритуал е различен в помашките села-едно е в Брезница,Рибново... друго е например в с.Туховище,Слащен....Ð’ последните години се промени много,за съжаление малко останаха селата дето запазиха този уникален за помаците обичай,гледа се сватбата за един ден и това е.АЗ помня по мое време сватбите започваха от петък с чеиза цял ден,после гюреш,борби и накрая самата сватба.За съжаление всичко се комерсиализира в днешно време.Малко са селата/ Рибново,Брезница,Корница,Лъжница../ дето запазват това!

Offline aishka

  • Member
  • **
  • Posts: 7
  • Gender: Female
  • Човек е това, което мисли!
И аз те поздравявам Ади :) за хубавите снимки.. Моят чеиз също беше именно такъв..Китениците и чергите които се предават от майки на дъщери са много красиви и символизират нашите традиции и обичаи!

Offline jemal

  • Historian
  • *****
  • Posts: 114
Поздравления към Ади, за красивия материал, свързан с помашката сватба.Наистина чеизът или прикята,както го наричаме още е  неизмененна част от сватбеното тържество.Много ми харесват автентичните произведения на помашкото ръкоделие, в които са се съхранили вековни традиции, израз на нашето светоусещане и мироглед за хармонията в природата, обществото, семейството и Ñ‚. н. За съжаление вещите, продукти на съвременната цивилизация все повече изместват оригиналните неща, сътворени от нашите майки , моми и баби.От друга страна трябва да се покаже,че сме и в крак с модерното, което пък е мерило за стандарта на живот.Поздравления още веднъж.

Offline nezir_9

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 316
  • Gender: Male
Здравейте на всички!

Може ли да ми кажете откъде мога да си закупя един "пищомаль", подобен на тези от снимките?
Просто искам да си го имам.
Ако не ме разбирате - "пищомаль" в моето село казваме на престилката,
това, което се носи отпред, над "томането" - шалварите.

Offline ficinka

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 567
  • Gender: Female
strahotnoe vsi4ko ,jalko to  e 4e tyk  v na6iqt krai malko po malko se zabravqt tradiciite i tozi karasiv rityal sled vreme 6te e samo spomen,a e tolkova krasivo i valnyva6to vsi4ko

Offline Snake

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 501
Adi,mnogo cvetove ,mnogo krasota s edna duma -Pomashkata dusha.Blagorq

Offline Snake

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 501
Какво представлява халището-много добре го е описал Хаитов, http://groznijat.tripod.com/litera/halishta.htm


Offline saleika

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 455
  • Gender: Female
Halishte ot Sla6ten - Chicago
Snake  mersi 4e pozvoli as da ka4a taq snimka  ;)



Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
 ÐšÐ°ÐºÐ²Ð¾ общо има последните 4 постинга по Темата? Има други теми,тука е за чеиза,не оспамвайте заглавието на Темата!!!   Продължете Дискусиите  Ð² Темата-Ynt: -Възродителния процес-Горчиви Спомени!!!

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
  Postingi,koito NE sa po Temata sa izstriti ili premesteni v drugi temi!

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42