Български > История
Записки на Ибо Глогов
pomak BG:
В момента преписвам записките и ги вкарвам за това моля за търпение. Записките ще бъдат публикувани в бъдещата ми книга.
Записки от Ибо Ас. Глогов
За историческото минало на село Градежница, община Гложенска, околия Тетевенска, област Плевенска.
От началото на 1935 година
С данни за минало време и сегашно време от …
Набрани сведения с разговори между стари хора и други данни за миналите исторически … и живота
За ……… краища за све…
Забележка
Моля пази книжката чиста и здрава
Внимателно разгръщай и отивай на местата
От това се определя културата на човека
Записки
Кратки исторически записки на
Ибо Асанов Глогов за живота и историческото
Минало на село Градежница, община Гложенска, околия Тетевенска, област Плевенска.
От начало на записката е 1935 год.
По данни, сведения и забележителности набрани
От писателя по време на беседи и разговори със стари хора въ селотос имена.
Ибо манчевъ, Алико Мортазаковъ, Еминъ Усовъ Еминовъ, Ибо Дженинъ, Алю Асковъ, рамо Авинъ поч. на 110 год. 1938 год Ибо Альовъ на 100 год. Силцо Авинъ поч на 101 год. Алийката Бекировъ, Асанъ Силков 110 г.Акманъ Дуревъ, Усинъ М. Чернинъ Усинъ Фатевъ, Усин Хъдовъ, Усинъ Алиевъ ходжата, Асан Гавазя, Асан Юруков, Усин Силев Котовъ, Рашид Асановъ Муневъ, Сала Омерова Качамачкова, Сайдола Екневъ, Силцо Асковъ, Асанъ Глоговъ, Усинъ Муневъ Унчара, Силю Унковъ и други. Сведения за историческото минало на село Градежница и части от сегашно време за сведение от следващите поколения.
Забележка
Молим всички разглеждащи лица записката, пазете книжката чиста и здрава без някакви поправки и драскания по книгата въпреки нейната непълнота нека се има въ предвидъ, че наейниятъ писател е със трето отделение, образование на който му са простени известни грешки, пропуски и други непълноти. Стига, че запазва некой спомени от живота на хората в миналото време. Ибо Глогов.
Забележка
За извинение от всички зрители на моята кратка с непълнота записка от пропуски на букви и не добра подредба на изрази и краснопис и други поради завършеното от мен 3-то отделение от началното училище 1928 год. В махла Глогово на камената табла със камен калем от класен учител и директор Ганчо Илиев Рогелов с. Турски извор, Тетевенска околия.
Аз искам да кажа на следващото поколение какво сам преживял, видял и научил през моя живот във историческото минало на хората, живота, традициите и обичаите през нашия живот тук в минало време.
Според образованието, силите и възможността макар и с непълнота, аз искам да запозная следващото поколение със моето историческо минало и нямам такова сведение от моят баща, дядо и прадядо за сведение поради липсата на българска писменост неграмотност.
Внимателно разгледай написаното от мен
В записката макар и с пропуски и непълнота отразено по нататък ще имате представа отчасти на живота от минало време на хората в това селища и пази записката чиста и здрава за прочит и сведение от редица поколения след мен.
Записката е написана саморъчно от мен от видимост, преживялост, предание и разкази от стари хора лично мен като положителна … и за вярност се подписвам Ибо Глогов
Материалите са отпочнали тяхното набиране от 1935 година от писателя
Съдържание на страниците на Записката.
7. Пояснение смисъла на записката
8. територия и нейните забележителности от началото..
9. откога започва живота тук и от каква нация.
10. Кратки пояснения произхода на тогавашния човек
11. 12.13. Придошли фамилии тук и тяхното наименование.
14.
15.
16.
17. Разпределяне селото на махали и тяхното наименование.
18. Махли и тяхното наименование….
19. местности и тяхното наименование…
20. Първоначален битов живот и препитание на хората.
21. Снабдяване хората съсъ стоки от първа необходимост.
22. Права на човека за времето…
23. Задължения на човека
24. Оформяне на обичаите и тяхната рухване.
25. Отново завръщане на хората в селото и възстановяването им.
26. Обичай и традиции при ражданията на детето.
27-31. Обичай и традиции при женидбата..
32-33. Обичай и традиции при умирания..
34. Език, говор поздравления и учение на хората.
35. До кога набожието е било властно и в сила.
36. Произходъ, вероизповедания и определение нациите.
37.
38.Равноправие на хората с ралични нации и религии.
39. Реформи в населени места и нови имена…
40. села с нови имена
41. културни придобивки и благоустройства в селото
42. Видове жилищни строежи и тяхната стойност.
43. Исторически забележителности на живота в селото.
44. форма на живот в селото…
45. Медицинско лечение и бобуване новороденото дете.
46.
47. Първите основатели на селото придошли от вън
48.
49-56. Автобиография на писателя.
57.
58.
59-64. Комитите Омер и Яко в миналото и др.
63-69. Кратка автобиография за партизанина Ариф Дженин
70. Природни явления и бедствени стихии и др. земетръсове.
71. Политически реформи и промени на България.
72. продължение на страница 71-ва.
73.
74.Човешка изненада в живота.
75 продължение стр. 75
76.
77
78. Заразяване, отравяне на атмосферата и околната среда.
79. Времето
80.
81.
82. Национализация на частните гори, изграждането на ТКЗС, смяна на турските имена.
83.
84.
85. Кратка автобиография на с. Глогово и с. Градежница.
86.
87.
88. Открити търговски и промишлени мероприятия в с. Глогово.
89.
90. Преустройство на социалистическия лагер в Източна Европа.
91.
92.
93. . Преустройство на България и цяла Източна Европа.
94.
95.
96.
97.
98.
99.
100.
101.
102.
pomak BG:
Територия
Района на село Градежница по данни и сведение не бил населен до идването на Турското владение тук бил е празен район почти без население и живот тук. От данни и сведения е имало живот тук преди 1500 г. на византийско време ни казват стените на калетата в нашият район и разкопките в Селимова махла.
При разкопки и обработване на земята нема никакви данни и признаци на живот от хора нито пък на гробници и кости.
Района е бил полупланински горист и скалист с едри мешани гори тук там поляни.
В района на селото има неколко калета, които каменни сгради ни показват, че тук е имало живот от първобитен етап на човешки живот кито не имало индустрия за производство на оръжия а се избират височини и правят каменни пояси за отбрана и хвърляне от височината с камъни или стрелци към противника.
Каменните сгради говорят, че те не са направени за обикновен човешки живот а за тогавашните военни цели и отбрана и такива пояси каменни се градят от много хора за общи цели ни показва нашето кале в селото то е изградено от камък и жива вар на три пояса по време на римляните или траките по нагледност.
Може да се даде по положителна представа ако калето беше запазено от разрушаване на миналото поколение за наука на сегашното поколение с грешка голяма на разрушителите и старите управници.
Наименование
Името на село Градежница идва от намиращите се градежи стени на калетата и тези градежи дават името Градежница на селото сега в долината където имало останки на градежи и по късно се нарича тази местност Градежите (Градежница) такива са обясненията на старите пред писателя от Усин Котов, Силю Авин, Асан Галатски и др. които са били кметове.
Записки от Ибо Ас. Глогов
За историческото минало на село Градежница, община Гложенска, околия Тетевенска, област Плевенска.
За историческото минало и забележителностите на село Градежница махала Глогова както следва.
По лични инициатива на писателя и според силите ми и възможностите ми. Аз искам да се знае макар и с известни пропуски от следващото поколение историческото минало и неговите забележителности, каквито минават до сега.
С мойта записка искам да запозная отчасти следващото поколение с миналото, живота и традициите на селото за сведение.
Записката съм написал от данни при разпити и разговори със стари хора от мен и некой други данни през моя живот с начало от 1935 гд. Реших да отпочна и отпочнах набирането на материалите и записването им в книгата. Материали от идването на Турското владение тук 1400 г. от това време е станало заселването на тоз район по сведение и данни от:
Усин Алиев Хаджийски от с. Бежаново дошъл за ходжа в с. Градежница 1900 г. разговора между писателя и Усин ходжа 1935 г. разказва говора и документите на неговия дедо жаджийски, какво е предал на Усин ходжа.
Асан Силюманов бекиров, рамо Авин, Махмуд Чауш, Дедо Менчи, Алийко Мортазаков, Муслю Тусун, Алито Алиджиков.
Манаил майстор е живял в Джамийска махала и е притежавал известни книги истори и библи които ни чел и разказвал казано на писателя от Акман Дурев и Усин Чернин.
Заселване на село Градежница
По сведение и днни с. градежница са придошли хора да живеят тук 1400 г. или след завладяването на Турция тук. Тези райони на с. Градежница е бил подходящ за развъждане и отглеждане на домашни животни, говеда, овце, кози и др., като отдалечен и неползвана местност от съседните селища тетевен, Гложене, Бресница, Торос, Турски извор, Галата и Помашка лешница и други населени места.
При наличието на ….. колибарски живот прикрити от минаващи войски да не ги заграбват и …. условия за домашни животни паша, вода и дърва насочва хората от различни селища на живот в този район.
Какъв е бил произхода на заселващите се в селото или тоз район в началото на турското владение в българия са идвали от различни краища на страната от помашки и турски произход по време на Турското владение.
Отговора е ясен, … че не може и невъзможно е било живот на единици или колибарски живот в балкана освен на хора от турски произход по времена турското владение. Други показател е че придошлите тук хора да живеят идват от селищата с население с почти от турски (мюсюлмански) произход примерно Галата (Пещера), Турски извор, Торос, Беленци, Помашка Лешница, Бежаново, Добревци, Борима и др.
По сведението ми не говори идването тук на хора от селищата с население по това време от български произход, като например от село желязна, Бресница, Гложене, Тетевен, Троян, Ябланица и др.. които селища са населени от български произход.
От сведенията и наличните данни за вярвания традиции и обичаи на миналите хора тук са били мюсюлмански, което се потвърждава с джамия без църква в селото имало е говор и писмо на турски и обичаи от мюсюлмански произход и въпреки слухът от некой граждани, че ние носим името помаци защото сме били потурчени от турците насила или (задраскано)
на мъки та сме били наричани помаци или помъчени от българи направени на турци за, което няма налице убедителни данни за твърденията за помаците, че са българи вероятността е, че теса помаци с арабски имена и говор и писмеността е арабкска писменост.
Истината на произхода ни е верното, че старите документи по времето на освобождението на България от турците не поставен никакъв въпрос за подобно насилие от турците за потурчват българи насила и искат и искане на тяхното възстановяване тогава на старите български имена от новите ръководители при свободна вече България.
Налице говорят за произхода на тоз народ тогава от писмената документация: раждания, умирания, женитби и друга писменост на турски за сведение.
Печата на вероизповедната община на Джамията в селото, говори и традиционните обичаи на тоз народ са турски и признати от българския закон да се говори, пише, чете и вероизповедание свободно до 1920 г. нема никакъв белег за потурчване на сила и прочие в тогавашно време.
На лице са нашите факти от тогавашния човек за неговата народност и вяра по това време и по късно са свидетелите на селата Галата, Помашка Лешница и село Градежница в, които селища има изградени само джамии без църква или там където са били само турци има само джамия където са смесени турци и българи има джамия и църква, където нема джамия в селото значи там живеят българи. Като например Турски извор, Торос и др. е ясно на всеки какъв народ живее там при наличието на църква и джамия там народа е мешен от българи и турци. Истината се доказва от наличните дела и документи от минало време каквито има за сведение на лице днес, как е говорено, как е писано, какви са били традициите, обичаите, вярванията и други и от тях ще се определи помашката националност.
Придошлите фамилии тук от други селища.
Гаджалови
Юрукови от Пазаржик е Асан Юруков дошъл. Предошли от Турция наречени юруци
Михтарови от Плевен поколение на (мюфтия)
Саидови от Садовец е дошъл първия човек
Котови от с. Добревци придошъл …………………..
Чемерикови от Турция придошли
Гавазови от Истанбул е дошъл бащата на …..
Усинчовци са от село Галата придошли казва Сил. Усинчев
Алиджикови са от село галата придошли … казва …..
Ункови са от с. Хъсен дошли …. …….
Зладалиеви дошли …. От с. бежаново, които ………..
Али Рудяков е от с. Добревци, с. Галата, които са се занимавали с търсене на руди.
Аски Рубин е от с. Галата …………………..
Чаушеви е служел в турската армия поофицер чауш.
Онбашиеви е служел в турската армия като ефрейтор например (онбашия)
Бекирови идват от село Беленци тук ………………..
Менчеви тук е живял известния дядо Менчи от Добревци.
Морадови от с. Галата са придошли тук
Асови са от с. Хъсен стара фамилия Хасеви.
Тосунови са от помашка Лешница дошли
Рамчеви са от Галата дошли тук
Мотишеви са от с. Помашка лешница дошли тук
Кулини са придошли от Кула семейството … Мехмед Кулин
Дженини са от с. галата без баща, майка Джениша
Анкини са от с,. Галата от майка Ана ………
Глогови са нарече на човека който е лекувал с трън глогов
Галатски са дошли от с. галата наречени фамилия Галатска
Авини са наречени на майка Авиша (Авини) самотна.
pomak BG:
Снабдяване със стока през това време
По начало снабдяването е ставало от Тетевен, като голямо селище и по просветни хора снабдяват всички селища около него. В останалите околни села не имат такъв за снабдяване, като магазин и др. поради и др. поради липсата за тогава превоз за принасяне и удобни пътища както за волска кола, каруци и самар на кон. Но за сведение тогавашното време не имало търговия всеки ден или всяка седмица а …. един път месечно е ходил в магазина за покупки, като главните покупки за това време са били сол и газ ……………………………………………………………….По това време женитбите и празниците са прекарвани с …… кожени цървули и …. вълнени дрехи. Около 1930 г. излизат гумени цървули и щавени цървули ….Американ и др. басми за гащи (шалвари) на жените, преди са носели вълнени тъкани и жените.
Инвентар и инструменти за работа
Дървено рало за обработка на земята
Брадва, по късно излязла тесли, трион, свредел и др. инструменти, които за колибари такива не са били нужни много а за селото. Приборите за готвене за готвене на храна са били от кал (глина) гърнета, паници ….., делви за вода и др. хляба е бил печен в печката заровен е в пепел. След 1920 г. излизат инструменти и прибори, като ралото убръщач и плуга, котли , казани, фенери и лампи …. за хляб, трион, бичкия, тесла, свредел и други домакински потреби.
Пренасянето на стоки и други материали
Ставало изключително на гръб от човека и животните на всички видове материали от първа необходимост като сол, газ за осветление, захар и др. домашни потреби. Гърнета, паници от кал, лъжици са дървени, фенери, казани ….. и др.
Тогавашната ….. от първа необходимост са ………………………..
Главно газ, сол и някое гърне или паница като от магазина или царевица за храна, като слабо производители на зърно.
pomak BG:
Дошлите фамилии на живот тук са
1. Али ходжиски от с. бежаново дошъл за ходжа тук 1820 г. между разговора с неговия внук последния ходжа на с. Градежница Усин Хаджийски с писателя.
2. Асан М. Юруков идва от Пазарджик по време на освобождението 1878 по показания на самия Асан М. Юруков през 1935 г. на писателя.
3. Ункови идват от Беленци по сведение от разговора между мен Уна Хъдов и Хъдо Силев Унков.
4. Алиджиковския произход идва от Галата от сведение на усин Махмуд чернин и Али Мехмед Аиджиков по разговор на писателя с лицата.
5. Фамилията Руснакови идва, че Асан Асанов Руснаков, който при освобождението НА България от турско владичество 1878 г. и при минаването тук на руската войска един офицер руски среща на път Асан Алиманов Руснаков оставен от неговите родители през време на войната и офицери оспява да проагитира 10 годишния Асан Руснаков да отиде в Русия и ще го гледа като негов син там, като същият е бил бездетен. Отивайки Асан Руснаков с офицера в Русия и живееки там 6 години когато излиза некакъв закон за задържани чужди граждани, като пленници чрез присъда и други начини да бъдат освободени и изпратени в родината си от където е дошъл.
Въпреки свикването на офицера и неговата съпруга с Асан Руснака и въпреки тяхното нежелание да се разделят с него законът наложил неговото връщане обратно в България, като е изпратен от офицера на бащински начела за България. Той е запомнил от части селото и в документите е писано от кои край на България е той и тука Асан Руснака се връща в България.
и отивайки в селото си хората не познават и неговите близки сам той обяснява помнейки примери каде са живели преди как са е казвали неговите родители и близки тогава се уверяват, че това е Асан и от тогава носи фамилията Руснака от неговите обяснения с мен при личен разговор с него.
Той е казвал че на него му е правен сюннет след като е дошъл от Русия на 18 години 1828 събрани данни от самия Асан Асанов Руснаков.
6. Саидови придошли от Садовец е дошъл Саид Али
7. Михтарови идват от Плевен Михтар значи кмет е бил дедо му а баща му мюфтия и от там носят фамилията михтарски каза Асан Михтарски или Михтар значи кмет са наречени михтари.
8. Гергевата градина и воденица там е живял Георги Македноски придошъл от Македония както всички други хора придошли тук така и Георги дошъл 1889 г. и понеже единственият човек от друга нация нему е било много приятно и удобно да продължава повече време тук щом не имало християни на вяра и традиции като всички други хора се прекрепват към езика и вярата на човека. Въпреки благоприятните му условия за живот в това село семейство от 5 деца, три момичета и две момчета Петър и Савата. Две воденици, една дъскорезница и други имоти той чустваше известни неодобства от хора по род и вяра по междуси с еднакви обичаи и традиции. Георги придошъл тук 1889 година и след смърта на втората му жена 1925 година той реши да напусне Глогова махала и отиде да живее своя живод при хора с еднакви традиции и обичаи в Попово Шуменско където е имал синове от първата жена 1926 година Георги напуснал село градежница казани от Ибрим Ибов Анков и Асан Силков на Ибо Котов.
Друг род наци в селото са придошли цигани около 1890 г. са се настанили в Селимовата махала а именно Будисо, Рука, Гелю Усо и др. като Будисо се сам обесва на дърво от незгоди и останалите заминават на живот в селища кадето има от рода на цигани за да се разбират казано от Асо Селимов Мехмедов.
……………………………………………………………………..Фамилия Американци са придошли от Голяма Бресница, Вутю Давидов, Марин Давидов, които преди идването тук са били на работа в Америка и са с фамилията Американци.
Фамилията Резакови идва Нейко Вутев Резаков с. Гложене семейно се заселва в Градежница да живее
Идването тук на Нейко Резаков и братята му и Марин Давидов става по време на масовото изселване за Турция хора от Градежница през 1928 г. резакови със Американците закупуват имоти на изселващите се за Турция хора и си построиха къщи всички отвориха магазини на промишлини стоки и продължиха своя живот и работа семейства със синове и дъщери, внуци и правнуци за около 30 години тукашния живот с подобна материална база и по работливи и тродолюбиви от заварените местно население.
След смърта на старите родители …. Се получил обрат от техните синове дъщери и внуци напуснали Градежница и се настаниха на постоянен живот в съседните селища на Градежница.
Със еднаква традиция, обичаи, вярвания в живота им и за отбелязване, че в селото не са пожелали погребения на починали придошли тук българи със изключение на жената на Георги Македонски е погребана в Герговото до Кадрийова махала, това са заключителни изводи на за нацията.
Трудно е откриването произхода на помашкия произход тъй като нашата територия е завладявана от неколко нации, като византийци, гърци, турци и др. и требва проучване много на техният произход но накрая ще остане на тяхното лично определение в бъдещият живот на човека.
По сведения на Българската история като са придошли тук първите българи от р. Волга и се заселили покрай река Дунав тук заварили много помаци с имена и писменост арабска.
От всички разкази в района от градежница и Глогово са остановити гробища от мюсюлмански произход, като гробищата на училишния двор в Глогово и съществуващите още сведение гробища в местността Кръстова поляна, които са погребвани с главата към пладне и от там може да се определи нацията произход на тогавашното човек тук от какъв е произход самият човек погребан в този гроб за сведение и знание на учените.
До 1975 г. в селата Градежница, Галата, глогово, Бабинци и др. свинята и свинското месо бяха чужди на това население и не се гледаха свине като домашни животни, нито се ядеше свинско месо в тези селища.
Исторически перспективи в човешкия живот
Ще дойде време роднинството да изчезне ня човека между брат и сестра ще има брачен живот.
Ще дойде време без уважение и признаване майката, бащата, брата и сестрата за роднини а като обикновен човек ще го има на това ще бъде пред прага на ерата.
fotakiev:
--- Quote from: pomak BG on July 17, 2009, 23:37 --- Ще дойде време роднинството да изчезне ня човека между брат и сестра ще има брачен живот.
Ще дойде време без уважение и признаване майката, бащата, брата и сестрата за роднини а като обикновен човек ще го има на това ще бъде пред прага на ерата.
--- End quote ---
Ето тези думи са най-верни!
Navigation
[0] Message Index
[#] Next page
Go to full version