Български > История
Записки на Ибо Глогов
pomak BG:
Разпределяне селото на махали
При заселването тук по избор към където му харесва там остава да живее прави веднага колиба от папрат и обор за животните си на подходящо място за това ……… да има наблизо вода, дърва паша за дом. животни и така нататък.
Село Градежница е имало по начало три разпределения долният, горният край и средата на селото каде при тогавашния етап на човешкия живот е било силна властта на Алаха и Господа. Вярванията в набожността е било на власт и за това време е било такава практиката, че села без управление може да има, но без джамия и църква не може да има. Тогавашните хора, които живеят тук имали правилна преценка в общи ползвания от човека и направили джамията в средата на селото за изповядване от двете краища на селото, като се нарича Джамийска махала.
По късно селото се разширява и наименува на повече махали, като тези махали се именуват на фамилията, която е по-голяма или първа там заселена например.
Селото е разпределено между градежите на калетата и сформирало своето име Градежница Градежа и така на татък.
Махала габъра е имало гора габрова там където са се настанили хора да живеят и носи името на гората габара.
Махала Танчиловци носи името на придошлите хора в тази махала са дошли от Галатската махала Траницата и от траничене на танчилеска махала по късно се разшири махала Селимовата махала край нея че там се разпространила фамилията Селимови от сведение с разговорите между Усин ….. и Усин Саидов. Това сведение дадено от Усин …. Уно Хъдов. Осман Хурев, Усин М. Чернин на дописалия 1935 г.
Махала Джамийска е заселена още в началото на селото понеже там е най-подходящото място за живот от наличието на вода от езерото и затова първите хора са живели близо до езерото и след направата на джамията тогава те доживяват около построената джамия и се наименува Джамийска махала.
Махала глогова ме била широки трап кадето е живял Глога дедето на на Сюлейманчето Глогов, който е убит от Яко и Омер в махалата Бабинци от хайдутите след освобождението на България от групата на Яко Тодоров и Омер Качамачков.
Махала Граматника местност от много грамади камъни и се казвал грамадека по-късно носи името махала граматника.
Трите могили носят името на височините на местността три могили, които съществуват и сега.
Къдря носи името на махала Къдря на името на Къдри Ибримов Анкин или на сегашните Анкини прадядото.
Махала Менчеви идва от името от фамилията Менчеви ……. дедо Менчи.
Местноста Конарево е имало хора с коне живеели там и наречена махала Конарево
Махала Кадриева идва от фамилията на Кадри Кадафаков и живял там.
Наименование на местности в района на селото.
Корията това е било горска плош наречена по това време корията тази местност
Местността водна е имало много источници на вода и е наречена водна.
Друрин трап имот на дядо Дурю
Корина формата на корито затова носи това име
Мутов дол било някога на някой си Муто
Калето там имало някога кале.
Дурин трап било някога на Дурю имот
Водна защото имало много вода там
Бабинци тази местност била бабина през 300 год.
Близнака там имало две могили близнаци
Алилов трап е било на някой си Алил.
Тогавашните хора са живели в сламени колиби без повече от едно помещение за живот и са се отоплявали с дърва на открит огън в колибата без много завивки постилки папрат или слама лега и ако има завивка покрива се.
Обичаите по това време да спят всички заедно под една завивка и се хранят в една паница всички и са носели от вълна ………а на малките са правели дрехи от износените дрехите на по-големите, прекрояват на малките деца а обувки пресни цървули от говеда, коне и други без употребата на свинска кожа и ненейното отглеждане казал Уна Хъдов и Рамо Авин.
Главно препитание на хората
Отглеждане на домашни животни говеда, овце, кози, коне и магарета
Занимавали са се и с дребно земеделие отглеждане на царевица и картофи и други фуражи за домашните животни като сена и ….. фураж.
…………………………………………………………………………
Главна храна на тогавашния човек
Царевичен хляб наречен просеник и качамак. Месо от домашни животни, мляко, картофи и боб. Заха и захарни издели и белия хляб са били недостежими за тях и тяхното консумиране отначалото в по-големи размери след 1920 г. ………………………
Снабдяване със стока през това време
По начало снабдяването е ставало от Тетевен, като голямо селище и по просветни хора снабдяват всички селища около него. В останалите околни села не имат такъв за снабдяване, като магазин и др. поради и др. поради липсата за тогава превоз за принасяне и удобни пътища както за волска кола, каруци и самар на кон. Но за сведение тогавашното време не имало търговия всеки ден или всяка седмица а …. един път месечно е ходил в магазина за покупки, като главните покупки за това време са били сол и газ ……………………………………………………………….По това време женитбите и празниците са прекарвани с …… кожени цървули и …. вълнени дрехи. Около 1930 г. излизат гумени цървули и щавени цървули ….Американ и др. басми за гащи (шалвари) на жените, преди са носели вълнени тъкани и жените.
Инвентар и инструменти за работа
Дървено рало за обработка на земята
Брадва, по късно излязла тесли, трион, свредел и др. инструменти, които за колибари такива не са били нужни много а за селото. Приборите за готвене за готвене на храна са били от кал (глина) гърнета, паници ….., делви за вода и др. хляба е бил печен в печката заровен е в пепел. След 1920 г. излизат инструменти и прибори, като ралото убръщач и плуга, котли , казани, фенери и лампи …. за хляб, трион, бичкия, тесла, свредел и други домакински потреби.
Пренасянето на стоки и други материали
Ставало изключително на гръб от човека и животните на всички видове материали от първа необходимост като сол, газ за осветление, захар и др. домашни потреби. Гърнета, паници от кал, лъжици са дървени, фенери, казани ….. и др.
Тогавашната ….. от първа необходимост са ………………………..
Главно газ, сол и някое гърне или паница като от магазина или царевица за храна, като слабо производители на зърно.
Права на тогавашния човек
Да отбива военният си дълг при повикване и брани обществените и лични интереси на отечеството
Да обработва и отглежда в неограничени размер земя и домашни животни за лично задоволяване да гласува в изборите и да бъде избиран.
Да се заселва и изселва където пожелае в държавата и извън нея свободно през всяко време.
Право на семейството само по реда на закона и оформено семейство и отглежда деца.
Да се учи пише и говори свободно на своя матерен език.
………………………………………………………………
Да бъде честен и предан човек към всички хора и вярващ в набожието и моли на Алаха
Да сочи неправедните работи от ръководителите и хората в живота и дава личен пример на подрастващото поколение само хубави работи и вярвания с жената си.
Да пази като личните така и обществените интереси от вредителите и рушителите им
pomak BG:
Задължения на човека по това време.
Да брани своето отечество и личност от посегателство на врага.
Да верва в религията и защитава нейният авторитет да не жали живота си за религията и отечеството си.
Да изпълнява стриктно разпоредбите на властта когато бъде потърсен и верен на Аллаха.
Да се грижи за издръжка на семейството си в режима на законните възможности
Да обича всички хора им помага в живота.
Да пази общественото и частното имущество като негово.
Да бъде честен и предан сред хората и се …………..
…………………………………………………………..
Да обича и уважава човека, който го мрази в момента за показ на интернационализма и уважение към човека.
Да не лъже, краде, убива, руши и вреди другиму или на общественото.
Да се знае от всеки човек, че кои каквото прави лошо и добро го прави за него си казва старата поговорка 10 минути помисли и тогава работа свърши.
Обичаи на човека в село Градежница
Хората които живели тук били верващи в Алаха и направили Джамия за изпълнение на религиозните си обреди, като за построяването на джамията е правилно избрано средоточието на селото за нейното построяване да се ползва от всички краища на селото.
Тя построена 1450 г. видно от нашият камък с арабски надпис в зида на южната страна на джамията, който надпис е унищожен и изхвърлен от хора на Малка желязна по време на освобождението на България от Турско владичество. Тези железняните дошли в селото и прибрали останалия добитък говеда и овце от избягалите от селото хора, че идват русите и под заплахата ще ги пленят, като турци. Оставят всичко и бягат да се крият кой каде намери. Някой за Турция, но при идването на руснака, който са минали през селото и са разбрали положението какво е, като са казали, да не бегат от тях ние търсим онези турци от Турция вие не бягайте стойте си тук вас никой няма да ва търси за нищо и по това време запалили джамията и много от колибите в селото и откаран добитъка от жилезняните за М. Железна. От сведение казано от Асан Силков и Усин Мехмедов (Шмекера)…..
разговарях ………………и др. през 1936 г.
По време на освобождението 1877 г. на България от Турско владение в с. Градежница не имало нито един човек останал тук от тези които тогава са живели тук всичко е избягало за Турция. Като тук е останала пусто без хора оставени са колибите с инвентар багаж заключени и част от домашните животни. Кучетата са виели дълго време по колибите, като колибите са обрани и останалите животни откарани и запалили колибите с джамията, от железнени след завръщането на избегалите от тук хора пролетта на 1878 г. селото е било пусто и отново е започнал строежа на колибите
При завръщането от “беглото” местни хора в селото и отивайки по колибите си те били изгорени и те се събрат няколко фамилии на Аски Рубин, Силката Бекиров и др. отишли да спят до доварите на запалената джамия и по това време дошли гложенци с познатата личност Йото от Гложене живеещ живеещ в нягилова вода били 4 човека с пушки и казали всички легнали доло, като ги разделили мъжете …… накарали да легнат по учи на земята. Като по това време направили щателен обиск на жените и колкото пари намерени в тях били взети и след това си заминали гложенци от разговора с Асан Силков и Алю Асков казали какви трудности са срещнали при освобождението на България от Турско владение по време на разговора 1923 г. с Акман Дурев, Ибо Алюв, Алийката Бекиров и др. хора с писателя.
По време на 1880 г. джамията била възстановена отново от селяните и продължели своите религиозни изповедания от ново от разговор с Акман Дурев и Ибо Глогов и отново селяните почнали да ходят на джамия, като по това време джамията е била малка да събира кланящите се.
Обичаите на хората по това време са били …………………………
На лягане и на ставане ……………………, каквато и да била работата, като по това време хората са имали набожието силно от законната власт и на властта е можело да се измени но на Аллаха в никой случай човешката съвест не допускала изменение понеже всеки измяна или лъжа е грях пред Аллаха и той по природен път ще получи личното си наказание за лъжата или измяната пред съвестта набожна.
pomak BG:
Обичаи при новородено дете тук спазвано
Да не се излиза нощно време или влиза в стаята където е новороденото, или ако се наложи излизане влизане се оставя някакъв белег от косите влиза или излиза.
На майката не разрешено в срок от 40 дни да се събира с мъжът си и да се вижда със друга родилка докато не изкарала 40 дни от денят на раждането, така среща с друга родилка може да си говорят след като си направили размяна на вещи или други предмети в противен случай е било грешно.
При раждането на детето веднага се меси пита и свикват комшиите да ядът наречено повойник или за здраве на детето …...
При определяне име на новороденото първо се чете името от ходжата или му слага име и тогава се записва в съвета. За времето тогава може да му се слага име от ходжата без да се записва в съвета, но не можело да се записва в съвета без да се чел името ходжата и не може да се погребва със ходжа щом не му е чел името ходжата, когато умре дадено лице.
При раждане дете от мъжки пол при средната възраст на новороденото момче около 5 години възраст му се прави тържествено сюннет с музика дарявания подаръци за новороденото момче. Целта на сюннета от всички като определено хигиеничния произход а на несюннетисван младеж или мъж е мразен и неуважаван, като не може и да се оженинеискат го момите. Имало е случай сюннети да се правят на 20 годишна възраст примера е с Асан Руснаков, който е сюнетисван на 18 год. След завръщането му от Русия 1888 г. лични негови показания с писателя през 1936 год.
Обичаи при женитба от селяните тук.
Може да вземе жена без да я познава или виждал младежа майката или момата младежа по избор на майката става женитбата.
Държание на честността от мъжът към жената имало случай когато не била честна момата при сбиране с момчето на сутринта е водена момата при родителите си и понякога било ставало връщането на нечестната мома на магаре възседнала го през седлото.
Збирането на младоженците ставал след, като играят 2-3вечери и обезателно да бъде венчана от ходжата и определена цена за неустойка на мъжът ако рече да откаже от жената да заплати …… определена в изиннамето при венчавката.
Пред 2 свидетели определя момата колко даи заплати момчето и това е бил закон парите се давали като съдебното днешно решение.
Венчавката на младоженците се прави в домът от ходжата и 4-5 други лица от мъжки и женски пол. Като се отрязват предните плетушки . 2 за пашкули и се боядисва косата на булката с черна боя през време когато чете ходжата венчавката едно момиче държи запалени свещи на булката на краката и плетушките. Един от свидетелите става и пита до три пъти момата и до три пъти ергенина “на турски език” Ти “Хасан” за законен мъж кабул чиниш ли? Отговора е чина (да) или йок (не). Към момичето: Ти Фатме за законна жена чиниш ли? Отговора е същия: чина (да) или йок (не).
След това ходжата написва изиннамето в два екземпляра с попълнените в него данни и посочване двата свидетеля. Дава едното на жената а другото изпраща на районния мюфтия за сведение.
Може да се прави венчавка и пред мюфтията на младоженците или по други препятствия така също и разводите стават от мюфтията, но се спазва предвидената мена за жената при венчавката от 1000 лв. (например) да се изплати от мъжа ако развода става по вина на мъжът, ако е по вина на жената не се плаща мената от мъжа.
По начало женитбите са правени сватбите не официални музики и големи дарове домове и прочие. Махаленска или колибарска сватба е правена с игри на чукане на тепсия, бакърена тава или …. Тенеки собата играят само жените, пък на ходжака играят само мажете.
Правени са и по големи и тържествени свадби в зависимо от много работи, но пак са играели отделно жените от мъжете сватбите са правени без употребата на алкохол пиянство и буйства а с баници и други храни и в по-малък брой хора.
След освобождението на България от Турското владение свадбите се правели с известна промяна почнали да пишат булката свадбите са били големи от една седмица време от петък до петък и малките по 3 дена четвъртък, петък и събота според възможностите на младите … с борби на свободен стил на борещите се давали награди а баша взима овен за победата на всички.
При голема сватба музиката калесва сватбарите, като ходи от къща на къща да свири и отговорника кани да дойдат на сватбата не по малко от два дена третият ден се прави сватбата при момичето сватбарите се хранят и даряват и даряват четвъртия ден ще се прави сватбата при момчето. Хранене даряване по същия начин петия ден се провежда борбата на борците, които на баша е определено теле или овен на останалите борци по дребни подаръци.
Борбата става на поляната. Свободна без категории мъже и сняг да е борят се голи с кожени каспети намазани с олирия борците и музиката свири на борба.
Шестия ден музиката сватовете от мъжка страна при сватовете на момичето с белега. Ризата на момичето от свекървата
за показ на майката, че тя е иска и тогава ще пийнат по една чаша червена ракия грейна и седмия ден правят повратки при родителите на момичето ядат и пият цял ден.
Домът на момичето поначало е носен от близките на ръце, като обичаят дабъде домът в ………….домашен шарен цедилник подредено в него всички премени а и други дреболии а завивките и постелките носени от хората на рамо. По-късно почна и с превози разни и други според местото и условията за пътуване коне, магарета волска кола и др.
Малката сватба се прави три дена. Първия ден калесване на сватбарите с музиката, на втория ден посрещане сватбарите и даряване с ядене и пиене и третия ден борби ако има след обет ще стане до обет грейна ракия и повратки при родителите на момичето, като правили по това време хора до 1930 г. при женитба да се събират младите заедно на третата вечер на сватбата без музика, а с музика когато се заведе булката с музиката от родителите или е обикновено на втората вечер от сватбата се събират младите.
В нашето село е имало право по закона на турците в България да водят повече от една жена или е стигало до три жени е имало мъж от селото и въпреки, че сме под общ закон с българите но до 1944 г. турците с мюсюлмански произход имаха отделен закон и се изпълняваше от помаците и Главния мюфтия в България след 1944 г. тоз закон се отмени и остана един закон за всички малцинства и българи един закон за всички равен.
Последната сватба от една седмица голяма сватба от петък до петък беше 1934 г. на Муслю на Аската доведен син от втората жена и Селка на Уската на Анинка, като по късно брака на тези младоженци беше разтрогнат и се ожениха и двамата за други лица.
В семейният брак е разрешено граждански брак на лица непълнолетни по желание и съгласие на родителите от двете страни но само от районния мюфтия може да венчае такива младоженци, но не и обикновения ходжа от селото.
Разводи на семейства, които не желаят да живеят повече семеен живот по предложение от някой от страна или по съгласие на двамата се развенчават от Районния мюфтия и след получаване документа за развода имат право да се женят. До 1944 г.
Правото на повече от една жена да има мъжът е ставало от богатият мъж по съгласие на първата или втората жена да се ожени мъжът за още жени, която от жените не съгласна той предложи развод и тя ако не приеме развода заради богатството или други положения дава право или съгласие да се жени за втора или трета жена и узаконява притежаваните жени съгласно закона и може да взима все моми ако има желаещи вдовици и др. Щом е красив и богат има и желаещи жени, които да водят няколко един мъж и живеят по отделно не в едно жилище. Мъжът ходи при всичките спи и се храни на вечер а най-вече на седмица или месец равни права и грижи за всички жени и деца от съпругът между всички.
При женитбата на всички от турски произход е ставало до 1944 г. чрез купуване на жената с пари на стойността зависимо от периода на живота и цените на жената при годежа щом са съгласни да стават сватове родителите на момчето питат колко бабахак ще искате и отговора е 500, 1000 и повече колкото каже бащата на момичето може и да намали или пазар става за жената при женитбата.
Ако се отведе насила момичето по някой начин може тогава бащата на момичето да иска и повече бабахак за дъщеря си понеже не саги питали и са отвели момичето и щеш не щеш ще даваш, че няма да бъдат венчани щом не са се спогодили сватовете но се разрешава венчавка на младите и при това положение докато не са се спогодили направена венчавка може да мине време седмица и повече. Младоженците не се събират да спят заедно, че може да не се стигне до спогодба и момата трябва да се отиде при родителите, като мома в противен случай има съд и затвор за насилие.
Обичай на старите хора да играят.
Двойка жени или две по две с кърпи в ръцете тупане на тенеке по късно на барабани и кавал на закрито да не се гледат от много и непознати мъже. Когато играят на открито вънка откъм улицата правят завеса с …. черги увисени на върлини да не се гледат от минаващите непознати, чужди или българи и др. хора играещите жени.
Ако някой непознат и българин се отправи да отиде към събраното хоро да играят макар и по ………… отива непознатия човек бива спрян …. за да не ги вижда той …………..играещите жени спират играта и се скриват веднага въпреки, че играят по отделно жените …………………………………………………….
……………………………………………………………………….
Отнасяло се за времето преди 1930 г. казано от рамо Авин, починал на 110 г. 1938 г. и Али Ас. Бекиров и др.
Сидхарта:
---По сведения на Българската история като са придошли тук първите българи от р. Волга и се заселили покрай река Дунав тук заварили много помаци с имена и писменост арабска---Ако може само да вметна ,първите българи не са дошли от Волга и това че са заварили помаци с арабски имена и писменност-моля Г-н Мехмед дайте да видим тази история защото това ще е историческа сензация коята би променила много историята на балканите, направо май ще се наложи пренаписване на балканската история.
pomak BG:
Това не е история, а е един ръчно написан труд от един бивш жител на с. Глогово, обл. Ловеч. Като свърша с записките ще напиша свой коментар.
Navigation
[0] Message Index
[#] Next page
[*] Previous page
Go to full version