Български > История

Записки на Ибо Глогов

<< < (4/7) > >>

pomak BG:
Равноправие на българския човек

Малцинствата в България до 1944 г. са се ползвали със свой отделни права на неговият произход и народност в България и признати за изпълнение от българските закони да се прилагат и малцинствените закони в България.
1.   Турски закон за турския народ в България отделни съдилища имаше за правосъдието.
2.   Отделни училища за турците учащи.
3.   Отделна кухня в казармата за турците служещи в редовете на войската.
4.   Отделно се полагаше клетва в казармата на турците от българските военнослужещи с ходжи без да целуват кръста само знамето.
5.   Свободно се изпълняваше вероизповеданията и техните празници при време на военен дълг се освобождавани за байрама и др. военнослужещите.
6.   Гарантирани турски права от българската власт за приложение по всички показатели на човешкия живот.
7.   Видно е от създадените у нас конституции Търновската конституция 1879 г. Димитровска конституция 1944 г. Конституцията на НРБ 1971 г. нямат различие и в трите конституции на човешките права и задължение и расово деление на нации и народности с права на самоуважение.
При Конституцията НРБ чл. 35 говори за равноправие на всички граждани пред законите у нас членовете 50 и 53 от конституцията гарантират право на защита и съвестта в семейство, религия, традиции и обичаи в живота и др.





   


Промени и реформи в населените места и др.

Село градежница поначало едно село Галата от 1650 г. казал Мехмедали Врачкин 1930 г. че преди 160 години от неговото показание Галата се казвала Пещера по време на 1770 г. придошли от турция 3 семейства от кв. Галата и се настаняват да живеят в Пещера горната част на селото и в късо време те са …. И понеже са от кв. Галата наричали ги галатени по късно селото се нарекло галата това село е по старо от Градежница и Помашка Лешница.
1930 г. реформи с. Галата се обединява с. Турски извор а Градежница със село Гложене.
1946 г. Галата и Градежница стават самостоятелна община до 1959 г. Става реформа обединява Галата, с. Български извор, Градежница се разделя на две със село Глогово, като село Градежница се обединява със с. Гложене, а Глогово с гр. Тетевен.

Известни промени с наименованията на населените места София е била Сердика по време на Турското владение, Русе се казвал Урусчук до 1934 г. Ботевград до 1934 г. Орхание, а при Турското владение е носел името …. Сомонджиево. Пловдив е бил Филипово. Толбухин е бил Добрич до 1950 г. 1935 г. Бъгарски извор носи новото си име преди се е казвало Турски извор, Торос се преименува Лазар Станево, с. Кирчево е наречено, Помашка Лешница.   













След 10 ноември 1989 г. се разпадна Социалистическия Комунистически лагер начело с СССР и неговия Варшавски договор 1990 г. падна Комунизма от власт в централния социалистически лагер с мирни революции се взе властта от съюза на демократичните сили с изключение на Румъния нейния комунистически главнокомандващ Чаушеско и съпругата му бяха убити и пак властта беше взета от демократичните сили.
Свалени бяха и подменени всички паметници, бюстове на Ленин, Георги Димитров и други подобни от комунистически произход и върнати старите имена на градовете, селата, улиците, обекти, учебни заведения и предприятия, като например г. Толбухин гр. Добрич, село Лазар Станево на старото име се върна с. Торос и много други.

























Вид на жилищното строителство.

Жилището на човека за живот тук до 1900 г. е било ниско едностайно изградено от дървен материал залепено с кал и покрито с папрат, слама и др подобни при средна пазарна цена 500 лева.
След 1900 до 1930 г. се видоизменя жилището за живот паянтов дървен стуеж с 2-3 стаи и няколко …. Залепено с кал с малки стъклени прозорци покрити с плочи и дъски на стойност 1000 лева за това време.
След 1930 г. до 1960 г. продължава видоизмяната на жилищното строителство или по право паянтовото в полумасивно строителство от дървена конструкция зидана от тухли лепено с кал или вар едно до двуетажни с 4-5 стаи покрити с цигли с подобрени врати и прозорци на стойност от 1000 до 4000 лева за това време.
От 1960 г. строителството става на полумасивно и масивно от цимент, пясък, камък бетонно желязо, тухлено зидария от варов разтвор, циментови плочи и ….. варова мазилка мозайка, двойни стандартни прозорци и врати, баня, кухня и тоалетна покрита с цигли и други на средна стойност от 2000 до 15 000 лева за това време.   






   









Културна придобивка и благоустройство тук

Градежница има училище от 1922 г. в стар акъща ново 1954 г. отпочва строежа на ново училище в градежница
Глогова махала има училище от 1924 г. в стара къща ново 1939 построено ново училища.

Телефон градежница 1940 г., поща 1950, рейс 1965 и ток
Телефон глогово 1956 г, поща 1960, рейс 1965 г. ток 1950 г.


Магазин за домашни покупки на стоки

Градежница откриват братя Вуто и Марин Давидови след 1930 г.
братя Вуто и Марин Давидови откриват смесен магазин в селото Абду Ибов Дженин, Асан Гаваза , ……. Бозаджията продават боза, халви и шекер 1946 г. под инициативата на Цветан Ралчев М. Желязна се открива кооперация в селото с магазинер Ибо Саидолов Окнев.

Глогово след 1950 г. за сол, газ и шекер от рамо Авин, Ибрим Усинов Рамчев след 1930 г. Асан Чернин, Мустафа Муслев .. и др.
1935 г. магазин смесен от братя Христо и Давид Вутеви (Американците) 1946 г. откриване по инициативата на Цветан Ив. Ралчев М. желязна кооперация с магазин Ибо Глогов.

pomak BG:
Разни истории забележителности в миналото.

От кога датира живота тук? След завоеванието на България от Турско владичество 1400 г.
Кои фамали са дошли първи тук? …….Чемирикови, Ункови, Саидови, Мемишови, Михтарови, Муртазакови, Чаушеви, Бекирови, Рубинови, Алиджикови, Анкини, Кулинови, Юрукови и др. казано от Али ….. ходжа, Асах Бекиров, А. Муртезаков.
Защо са дошли да живеят тук хората? Понеже е било свободно и подходящо за отглеждане на домашни животни от безимотни хора и бедни и други обичаи на тогавашния човек в живота.
Произход и нация на първодошлите тук хора. Мюсюлмани от мюсюлманските вярвания говорят техните обичаи и традиции, които се виждат от техният живот в говор и писменост на минало време и други.
Първа необходимост на човека по това време е да има жилище за живеене условия за препитание дом за вероизповедание на религията, която е на власт връзка на близки населени места за снабдяване и други цели.
Първобитното жилище на човека е било от дърво и папрат отопление на огън без печка за градени стени с пръти и залепени от кал врата също от пръти прозорци без рамки и стъкла. Отоплявали се на огън на средата на къщата.
Главно препитание на хората отглеждане на животни и дребно земеделие от царевица, картофи и други фуражи.
Главна храна на човека в минало време е била посеник от царевица, животински произведения, боб, картофи и др.
Домашни прибори за човека в миналото калените съдове от малки, средни и големи гърнета, делви и паници, дървени лъжици, копаня и др. подобни съдове.

Облеклото и завивките на човека са били само горни женски дрехи от ръчна и домашна изработка без долно бельо пресни цървули, пояс вълнен червен за мъжете, шапка вълнена навуща вълнени, жените в шалвари вълнени домашно тъкани памучни носели за пояс от кафява чалма шапка вълнена забрадка вълнена, черно фередже майката завивка домашна тъкана от вълна и козина дебели естествени шарове на боите по всички тъкани и тогавашния сандък или гардероб е бил голям чувал наречен скрилник за багаж с който се жени момата и си носи багажа.
Обичаят е да спят всички деца под една завивка постелели папрат или слама по него черга лягат децата в средата и в краищата майката и бащата за постилка и дрехи са използвани кожи от животинските за по здраво и топло.
Как са се настанявали хората в миналото на живот на рядко или на гъсто? Предпочитали са да са по близо колкото е възможно или да са гледат колибите и да си ходят и помагат при нужда.
Отношение между хората в минало време е имало добро уважение, обич, помощи без лъжи, кражби, завист и омраза голяма. Това показва колибарския живот без заключена колиба в гората без кмет и полицай. Живот от хора свободен макар и в балкана.
Пътуване и снабдяване от първа необходимост с
продукти и др.

Пътували са хората пеша по черни пътеки са носели на гръб от едно населено до друго населено място Тетевен, Плевен , София и др. населени места и пеша или кон, магаре.
Снабдяването е било 1-2 месечно а може и 5-6 пъти годишно като са е купувало главно сол, газ и рядко захар и цървули.
Записвано, отписано и др. в минало време на хората имало е записване на рождения, отписване на умиращия и др. Но не на време и с точност можело да стане това и след седмица, месец и година за малките села и колибарите. 

Rahmie:
Huseyine blagodarya ti. Nay posle uspyah da procheta tozi interesen material i reshih da go postavya tseliyat kato otgovor za po lesno chetene...?

Mnogo e interesen...

В момента преписвам записките и ги вкарвам за това моля за търпение. Записките ще бъдат публикувани в бъдещата ми книга.

Записки от Ибо Ас. Глогов

За историческото минало на село Градежница, община Гложенска, околия Тетевенска, област Плевенска.

От началото на 1935 година

С данни за минало време и сегашно време от …
Набрани сведения с разговори между стари хора и други данни за миналите исторически … и живота
За ……… краища за све…

Забележка

Моля пази книжката чиста и здрава
Внимателно разгръщай и отивай на местата
От това се определя културата на човека

Записки

Кратки исторически записки на
Ибо Асанов Глогов за живота и историческото
Минало на село Градежница, община Гложенска, околия Тетевенска, област Плевенска.

От начало на записката е 1935 год.
По данни, сведения и забележителности набрани
От писателя по време на беседи и разговори със стари хора въ селотос имена.
Ибо манчевъ, Алико Мортазаковъ, Еминъ Усовъ Еминовъ, Ибо Дженинъ, Алю Асковъ, рамо Авинъ поч. на 110 год. 1938 год Ибо Альовъ на 100 год. Силцо Авинъ поч на 101 год. Алийката Бекировъ, Асанъ Силков 110 г.Акманъ Дуревъ, Усинъ М. Чернинъ Усинъ Фатевъ, Усин Хъдовъ, Усинъ Алиевъ ходжата, Асан Гавазя, Асан Юруков, Усин Силев Котовъ, Рашид Асановъ Муневъ, Сала Омерова Качамачкова, Сайдола Екневъ, Силцо Асковъ, Асанъ Глоговъ, Усинъ Муневъ Унчара, Силю Унковъ и други. Сведения за историческото минало на село Градежница и части от сегашно време за сведение от следващите поколения.

Забележка

Молим всички разглеждащи лица записката, пазете книжката чиста и здрава без някакви поправки и драскания по книгата въпреки нейната непълнота нека се има въ предвидъ, че наейниятъ писател е със трето отделение, образование на който му са простени известни грешки, пропуски и други непълноти. Стига, че запазва некой спомени от живота на хората в миналото време. Ибо Глогов.    
Забележка

За извинение от всички зрители на моята кратка с непълнота записка от пропуски на букви и не добра подредба на изрази и краснопис и други поради завършеното от мен 3-то отделение от началното училище 1928 год. В махла Глогово на камената табла със камен калем от  класен учител и директор Ганчо Илиев Рогелов с. Турски извор, Тетевенска околия.

Аз искам да кажа на следващото поколение какво сам преживял, видял и научил през моя живот във историческото минало на хората, живота, традициите и обичаите през нашия живот тук в минало време.
Според образованието, силите и възможността макар и с непълнота, аз искам да запозная следващото поколение със моето историческо минало и нямам такова сведение от моят баща, дядо и прадядо за сведение поради липсата на българска писменост неграмотност.

Внимателно разгледай написаното от мен
В записката макар и с пропуски и непълнота отразено по нататък ще имате представа отчасти на живота от минало време на хората в това селища и пази записката чиста и здрава за прочит и сведение от редица поколения след мен.

Записката е написана саморъчно от мен от видимост, преживялост, предание и разкази от стари хора лично мен като положителна … и за вярност се подписвам Ибо Глогов

Материалите са отпочнали тяхното набиране от 1935 година от писателя  

Съдържание на страниците на Записката.

7. Пояснение смисъла на записката
8. територия и нейните забележителности от началото..
9. откога започва живота тук и от каква нация.
10. Кратки пояснения произхода на тогавашния човек
11. 12.13. Придошли фамилии тук и тяхното наименование.
14.
15.
16.
17. Разпределяне селото на махали и тяхното наименование.
18. Махли и тяхното наименование….
19. местности и тяхното наименование…
20. Първоначален битов живот и препитание на хората.
21. Снабдяване хората съсъ стоки от първа необходимост.
22. Права на човека за времето…
23. Задължения на човека
24. Оформяне на обичаите и тяхната рухване.
25. Отново завръщане на хората в селото и възстановяването им.
26. Обичай и традиции при ражданията на детето.
27-31. Обичай и традиции при женидбата..
32-33. Обичай и традиции при умирания..
34. Език, говор поздравления и учение на хората.
35. До кога набожието е било властно и в сила.
36. Произходъ, вероизповедания и определение нациите.
37.
38.Равноправие на хората с ралични нации и религии.
39. Реформи в населени места и нови имена…
40. села с нови имена
41. културни придобивки и благоустройства в селото
42. Видове жилищни строежи и тяхната стойност.
43. Исторически забележителности на живота в селото.
44. форма на живот в селото…
45. Медицинско лечение и бобуване новороденото дете.
46.
47. Първите основатели на селото придошли от вън
48.
49-56. Автобиография на писателя.  

 57.
58.
59-64. Комитите Омер и Яко в миналото и др.
63-69. Кратка автобиография за партизанина Ариф Дженин
70. Природни явления и бедствени стихии и др. земетръсове.
71. Политически реформи и промени на България.
72. продължение на страница 71-ва.
73.
74.Човешка изненада в живота.
75 продължение стр. 75
76.
77
78. Заразяване, отравяне на атмосферата и околната среда.  
79. Времето
80.
81.
82. Национализация на частните гори, изграждането на ТКЗС, смяна на турските имена.
83.
84.
85. Кратка автобиография на с. Глогово и с. Градежница.
86.
87.
88. Открити търговски и промишлени мероприятия в с. Глогово.
89.
90. Преустройство на социалистическия лагер в Източна Европа.
91.
92.
93. . Преустройство на България и цяла Източна Европа.
94.
95.
96.
97.
98.
99.
100.
101.
102.  
                                                                                                                         
Равноправие на българския човек

Малцинствата в България до 1944 г. са се ползвали със свой отделни права на неговият произход и народност в България и признати за изпълнение от българските закони да се прилагат и малцинствените закони в България.

1.   Турски закон за турския народ в България отделни съдилища имаше за правосъдието.

2.   Отделни училища за турците учащи.

3.   Отделна кухня в казармата за турците служещи в редовете на войската.

4.   Отделно се полагаше клетва в казармата на турците от българските
военнослужещи с ходжи без да целуват кръста само знамето.

5.   Свободно се изпълняваше вероизповеданията и техните празници при време на военен дълг се освобождавани за байрама и др. военнослужещите.

6.   Гарантирани турски права от българската власт за приложение по всички показатели на човешкия живот.

7.   Видно е от създадените у нас конституции Търновската конституция 1879 г.

Димитровска конституция 1944 г. Конституцията на НРБ 1971 г. нямат различие и в трите конституции на човешките права и задължение и расово деление на нации и народности с права на самоуважение.

При Конституцията НРБ чл. 35 говори за равноправие на всички граждани пред законите у нас членовете 50 и 53 от конституцията гарантират право на защита и съвестта в семейство, религия, традиции и обичаи в живота и др.

Промени и реформи в населените места и др.

Село градежница поначало едно село Галата от 1650 г. казал Мехмедали Врачкин 1930 г. че преди 160 години от неговото показание Галата се казвала Пещера по време на 1770 г. придошли от турция 3 семейства от кв. Галата и се настаняват да живеят в Пещера горната част на селото и в късо време те са …. И понеже са от кв. Галата наричали ги галатени по късно селото се нарекло галата това село е по старо от Градежница и Помашка Лешница.

1930 г. реформи с. Галата се обединява с. Турски извор а Градежница със село Гложене.
1946 г. Галата и Градежница стават самостоятелна община до 1959 г. Става реформа обединява Галата, с. Български извор, Градежница се разделя на две със село Глогово, като село Градежница се обединява със с. Гложене, а Глогово с гр. Тетевен.

Известни промени с наименованията на населените места София е била Сердика по време на Турското владение, Русе се казвал Урусчук до 1934 г. Ботевград до 1934 г. Орхание, а при Турското владение е носел името …. Сомонджиево. Пловдив е бил Филипово. Толбухин е бил Добрич до 1950 г. 1935 г. Бъгарски извор носи новото си име преди се е казвало Турски извор, Торос се преименува Лазар Станево, с. Кирчево е наречено, Помашка Лешница.  

След 10 ноември 1989 г. се разпадна Социалистическия Комунистически лагер начело с СССР и неговия Варшавски договор 1990 г. падна Комунизма от власт в централния социалистически лагер с мирни революции се взе властта от съюза на демократичните сили с изключение на Румъния нейния комунистически главнокомандващ Чаушеско и съпругата му бяха убити и пак властта беше взета от демократичните сили.
Свалени бяха и подменени всички паметници, бюстове на Ленин, Георги Димитров и други подобни от комунистически произход и върнати старите имена на градовете, селата, улиците, обекти, учебни заведения и предприятия, като например г. Толбухин гр. Добрич, село Лазар Станево на старото име се върна с. Торос и много други.

Вид на жилищното строителство.

Жилището на човека за живот тук до 1900 г. е било ниско едностайно изградено от дървен материал залепено с кал и покрито с папрат, слама и др подобни при средна пазарна цена 500 лева.

След 1900 до 1930 г. се видоизменя жилището за живот паянтов дървен стуеж с 2-3 стаи и няколко …. Залепено с кал с малки стъклени прозорци покрити с плочи и дъски на стойност 1000 лева за това време.

След 1930 г. до 1960 г. продължава видоизмяната на жилищното строителство или по право паянтовото в полумасивно строителство от дървена конструкция зидана от тухли лепено с кал или вар едно до двуетажни с 4-5 стаи покрити с цигли с подобрени врати и прозорци на стойност от 1000 до 4000 лева за това време.

От 1960 г. строителството става на полумасивно и масивно от цимент, пясък, камък бетонно желязо, тухлено зидария от варов разтвор, циментови плочи и варова мазилка мозайка, двойни стандартни прозорци и врати, баня, кухня и тоалетна покрита с цигли и други на средна стойност от 2000 до 15 000 лева за това време.
    
Културна придобивка и благоустройство тук

Градежница има училище от 1922 г. в стар акъща ново 1954 г. отпочва строежа на ново училище в градежница
Глогова махала има училище от 1924 г. в стара къща ново 1939 построено ново училища.

Телефон градежница 1940 г., поща 1950, рейс 1965 и ток
Телефон глогово 1956 г, поща 1960, рейс 1965 г. ток 1950 г.

Магазин за домашни покупки на стокиГрадежница откриват братя Вуто и Марин Давидови след 1930 г.
братя Вуто и Марин Давидови откриват смесен магазин в селото Абду Ибов Дженин, Асан Гаваза , ……. Бозаджията продават боза, халви и шекер 1946 г. под инициативата на Цветан Ралчев М. Желязна се открива кооперация в селото с магазинер Ибо Саидолов Окнев.

Глогово след 1950 г. за сол, газ и шекер от рамо Авин, Ибрим Усинов Рамчев след 1930 г. Асан Чернин, Мустафа Муслев .. и др.
1935 г. магазин смесен от братя Христо и Давид Вутеви (Американците) 1946 г. откриване по инициативата на Цветан Ив. Ралчев М. желязна кооперация с магазин Ибо Глогов.

Разни истории забележителности в миналото.

От кога датира живота тук? След завоеванието на България от Турско владичество 1400 г.
Кои фамали са дошли първи тук? …….Чемирикови, Ункови, Саидови, Мемишови, Михтарови, Муртазакови, Чаушеви, Бекирови, Рубинови, Алиджикови, Анкини, Кулинови, Юрукови и др. казано от Али ….. ходжа, Асах Бекиров, А. Муртезаков.

Защо са дошли да живеят тук хората? Понеже е било свободно и подходящо за отглеждане на домашни животни от безимотни хора и бедни и други обичаи на тогавашния човек в живота.

Произход и нация на първодошлите тук хора. Мюсюлмани от мюсюлманските вярвания говорят техните обичаи и традиции, които се виждат от техният живот в говор и писменост на минало време и други.

Първа необходимост на човека по това време е да има жилище за живеене условия за препитание дом за вероизповедание на религията, която е на власт връзка на близки населени места за снабдяване и други цели.

Първобитното жилище на човека е било от дърво и папрат отопление на огън без печка за градени стени с пръти и залепени от кал врата също от пръти прозорци без рамки и стъкла. Отоплявали се на огън на средата на къщата.

Главно препитание на хората отглеждане на животни и дребно земеделие от царевица, картофи и други фуражи.

Главна храна на човека в минало време е била посеник от царевица, животински произведения, боб, картофи и др.

Домашни прибори за човека в миналото калените съдове от малки, средни и големи гърнета, делви и паници, дървени лъжици, копаня и др. подобни съдове.

Облеклото и завивките на човека са били само горни женски дрехи от ръчна и домашна изработка без долно бельо пресни цървули, пояс вълнен червен за мъжете, шапка вълнена навуща вълнени, жените в шалвари вълнени домашно тъкани памучни носели за пояс от кафява чалма шапка вълнена забрадка вълнена, черно фередже майката завивка домашна тъкана от вълна и козина дебели естествени шарове на боите по всички тъкани и тогавашния сандък или гардероб е бил голям чувал наречен скрилник за багаж с който се жени момата и си носи багажа.
 
Обичаят е да спят всички деца под една завивка постелели папрат или слама по него черга лягат децата в средата и в краищата майката и бащата за постилка и дрехи са използвани кожи от животинските за по здраво и топло.
Как са се настанявали хората в миналото на живот на рядко или на гъсто? Предпочитали са да са по близо колкото е възможно или да са гледат колибите и да си ходят и помагат при нужда.

Отношение между хората в минало време е имало добро уважение, обич, помощи без лъжи, кражби, завист и омраза голяма. Това показва колибарския живот без заключена колиба в гората без кмет и полицай. Живот от хора свободен макар и в балкана.

Пътуване и снабдяване от първа необходимост с
продукти и др.

Пътували са хората пеша по черни пътеки са носели на гръб от едно населено до друго населено място Тетевен, Плевен , София и др. населени места и пеша или кон, магаре.

Снабдяването е било 1-2 месечно а може и 5-6 пъти годишно като са е купувало главно сол, газ и рядко захар и цървули.
Записвано, отписано и др. в минало време на хората имало е записване на рождения, отписване на умиращия и др. Но не на време и с точност можело да стане това и след седмица, месец и година за малките села и колибарите.

pomak BG:
Медицинска помощ в миналото време на хората

При заболявания от корем, човек го търкат по корема за вода, завиват му пъпа да не са е развил. Забоболки …… със сол гори го с тел болния зъб. Главоболие връзва главата с мокър парцал претегнат яко и маже слепите очи лук бял простуди правят разтривки и напаряне с горещ просеник по гърба и други врачове, писане на амалии от ходжи и леене на куршум баене с метла от баби и др. подобни.
Бабуване на новородените деца в миналото е ставало от запознати баби свекърва, майка и близки на родилката в домът е ставало раждането по някога и на работата, по пътя или нивата. Имало е случаи и самата родилка да си реже и връзва пъпа на детето при усамотяване на отделна колиба, като пъпът на детето се реже с обикновена ножица, с която стрижат о овцете или ножче с което режат лук и други.
Пелини за обвивка на малкото дете след, като го окъпят се обвива с пелени от стари шалвари на майката и парчета от вълнен стар пояс на бащата се слага на детето по между краката за подсушаване при нужда малка и голяма при раждане на дете се меси пита и се канят хора от една софра на ядене така наречения повойник.   
При традицията майката родилка по съвпадение е с друга родилка в махалата трябва да си разменят предмети, като пръстени, гердани, и др. За здравето на децата им или пазят от изтравци, като оставят край детето маши, метла ….. или предмет от външен човек, когато дойде при детето.
Обичаи на родилката да се пази 40 дни от тежка работа, движение, нощно време по каквито и да било тържества и увеселения, без да има сношение от здравословна гледна точка за това време. 







Първите фамилии заселени тук. Основатели на село Градежница и махала Глогово по предание от фамилиите на техните поколения посочени по долу на писателя Глогов е станало след 1400 г. по време на османската владение а имена.     

1.   Али ходжиски дядото на Усин ходжа идва от с. Бежаново.
2.   Мортазака на Гълъбите прадядо им идва от с. Добревци
3.   Галатски на галатските прадядо им идва от Галата,Турция
4.   Глога прадядото на Силюманчето Глогов е ликувал с глог.
5.   Чаушеви и Онбашиеви са братя от туско название чауш –старшина, онбашия ефрейтор, техния прадядо идва.
6.   Ункови прадядото на Ункови в габара идва от с. Беленци
7.   Рубин на Алю Асков прадядото идва от Добревци.
8.   Бекир прадядото на Силкото, Усето, Ибрим Бекиров от с. Беленци.
9.   Родяка прадядото на Ибо Алюв идва от Турски извор.
10.   Кулин прадядото на Кулинци в Трите могили идва от с. Кула.
11.   Гаваза прадядото на Асан Гаваза идва от с. Бласничево.
12.   Юрука на М. Ас. Юруков прадядото идва от с. Пещера.
13.   Анкин от Къдря прадядото на Ана …..идва от с. Галата.
14.   Алиджика прадядото на Алиджикови идва от с. Галата.
15.   Буджо циганина на Усо и Голю прадядо им от с. Беленци.
По късно 1912 г. идва тук Георги Македонски от Македония във Водно до Къдрева махала ……
Американците Вутю и Марин Давидови идват от село Голяма Бресница 1928 г.

pomak BG:
Рахме има още около 40 страници от него. Ще го завърша с автобиографията на автора му.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version