Author Topic: Дружба "Родина" - национализъм в действие !  (Read 126676 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Guderian

  • Guest
Re: "Родина" - национализъм в действие
« Reply #15 on: September 10, 2009, 17:34 »
Помак БГ = лъжа !

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Re: "Родина" - национализъм в действие
« Reply #16 on: September 10, 2009, 17:36 »
Моного си странен Гудериан. Нищо не спомена за своя алевидски или мохамедански корен.

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Re: "Родина" - национализъм в действие
« Reply #17 on: September 10, 2009, 17:44 »
Не мисля, че родинското движение е за подценяване. То е активно и в наше време, а резултати са налице. Забелязват се и в този форум.

ПС - И понеже по всяка вероятност ще бъда цитиран в един друг форум уточнявам - под резултат нямам предвид обичта към Родината, а омразата към всичко турско.

Offline shaban

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 712
Re: "Родина" - национализъм в действие
« Reply #18 on: September 10, 2009, 23:21 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Колкото до Воения съюз той се намесва в един по-късен етап и понякога действа самостоятелно, особено впограничните райони. Незнам защо с наличието на семинарист в дружбата, първоначално са мислили Родина да е свързана с комунистическото движение, ама после като разбрали, че не е така всички се втурнали към нея. Говоря за българските националистически здружения. Може онова да е предтекст, за да се престави дружбата като самостоятелна.  
Абсолютно си прав ,Помак.БГ.Точно в пограничните райони по това време са извършени  много убийства на наши хора от военните с цел всяване на страх и много хора точно от пограничните райони са избягали по това време.А дружбата в началото не са я мислели за комунистическа ,просто както и ти знаеш при създаването на дружбата която е създадена  от една шепа хора от които болшинството са българи християни , а от тях болшинството са били комунисти като например Никола Палагачев  виден партизанин след това даже и министър след 09,09,1944 г. ,Тасо Примовски и др. дори и небезизвестния Величко Караджов неподлежащ на коментари. И тези комунисти не са се включили в дружбата от интернационални чувства, те са се включили в дружбата от националистически чувства които са им внушени именно от военното контрарзнаване като шпагата на национализма. Не е случайно ,че в България национализма нама политическа принадлежност той преминава през всички политически системи. Забеляза ли ,че бащата на Хр. Караманджуков е бил четник при Кап. Петко льо.

Offline fotakiev

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 707
Re: "Родина" - национализъм в действие
« Reply #19 on: September 11, 2009, 08:43 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Това което го пише там е пълна лъжа. Много от членовете като видяли каде отиват нещата се оттеглили от дружеството. За първоначалната смяна на обликлото родинци дали примери, но в посредством фесовете и фереджетата започнали да се премахват насила. Колкото до училището в Райково, родинци исползвали наивноста на помаците, които по онова време били доста по религиозни и наистина мислели, че училището ще е за имами, подобно на медресетата в Кавала и Шумен. За молбите, голяма част от хората били неграмотни и са ги лъжели, че са с друга цел, доказва се с голямата част жалби за връщането на мюсюлманските имена.
Да видим сега как са стояли нещата,кой си е връщал имената и защо ,и кои са били против организация "Дружба Родина":

                                                                      
                                                                                     Мустафа Шарков - спомени
"През 1942 г. бях назначен за мюфтия в Лъджене. И след 9 септемри 1944 г. си останах на тази длъжност. Новите власти не ме преследваха, гледаха на мен благосклонно. Затова и аз си гледах работата по осъзнаването на Българите мохамедани и след тази дата.Турцизираните елементи обаче, които бяха и религиозни фанатици от по-рано, и не бяха доволни от дейността на дружба "Родина", почнали бяха да правят постъпки да се "обърне работата".
Затова бяха добили кураж от партизанския командир в Чепинския край Манол Велев, който беше ходил из селата и говорил пред събрания, че "всичко, каквото е било досега, отсега обратно ще се прави". За да привлича вниманието на Българите мохамедани, си слагал и фес на главата, а фесовете тогава бяха изхвърляни. Манол Велев бе главното ръководно лице тогава в Чепинско. Каквото кажеше той, трябваше да се изпълнява. Ползваше се с най-голямо уважение сред хората и до него се допитваха за всичко и всички - и мохамедани, и християни.
Слушах го и аз да произнася реч пред народа в с. Корова (Драгиново - б. р.), като казваше: "Вие, помаците, сега имате пълна свобода. Може да правите и се управлявате, както искате. Вие сте много в Родопите, та може да си образувате и своя държавица, една помашка република. Така да си живеете отделно в свое управление. Ние ще ви помагаме и ви гарантираме свободата. Каквото е в Съветския съюз, така и тука ще стане".
А на това събрание се бяха събрали 4-5 хиляди души, дошли от другите села. Това изявление на партизанския командир беше посрещнато с радост от фанатиците и туркофилите. Мене обаче не ме закачаха на мюфтийския пост. По повод тая агитация Българите мохамедани решиха да не пращат децата си в Българските училища, както беше до тогава, а да искат да ходят те отделно, в "помашки училища"

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Re: "Родина" - национализъм в действие
« Reply #20 on: September 11, 2009, 12:19 »
Политическата линия и образователната политика спрямо помаците в България до Петия конгрес на БКП от декември 1948 г. била доста противоречива. От една страна се провеждала мащабна чистка на учителския състав от “фашистки елементи”, но в същото време част от този тип преподаватели запазили местата си. За да бъдат мотивирани помаците да изпращат децата си на училище, първоначално преподаването по коран и вероучението се запазили, но изучаването на религиозни предмети от задължително станало факултативно, а по-късно било и премахнато. В тази ситуация съществуването на училището в с. Райково било поставено под въпрос. Последният му директор Светослав Духовников бил арестуван. На 11.10.1944 г. във връзка с новата политическа линия от името на Отечествения фронт била отправена молба до просветния министър за закриването на курса.  Новият смолянски мюфтия подкрепил тази идея. Според него възпитаниците нямали нужната подготовка за имами. И краят на прословутия курс дошъл със заповед от 26.12.1945 г.

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Re: "Родина" - национализъм в действие
« Reply #21 on: September 11, 2009, 14:59 »
Алиянино или мохамеданино аз не съм партиен. Не членувам в никаква партия и не гласувам по време на изборите. В интерес на истината от 1995 г. от както съм имал право на глас до сега съм влязал три пъти в избирателната урна, като последния път беше принудително. 

Offline dimitar

  • Avarage member
  • ***
  • Posts: 51
Re: "Родина" - национализъм в действие
« Reply #22 on: September 11, 2009, 17:13 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Алиянино или мохамеданино аз не съм партиен. Не членувам в никаква партия и не гласувам по време на изборите. В интерес на истината от 1995 г. от както съм имал право на глас до сега съм влязал три пъти в избирателната урна, като последния път беше принудително.  
Това, че си гласувал принудително, не говори добре за теб Помак БГ. Хич.

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Re: "Родина" - национализъм в действие
« Reply #23 on: September 11, 2009, 17:19 »
Дали говори това за мен добре или не, това в случея не е важно, тъй като темата не е свързана с изборите, а с дружба Родина. Ако си компетентен по темата пиши, ако не си не си давай на никомо ненужното ти мнение.

Guderian

  • Guest
Re: "Родина" - национализъм в действие
« Reply #24 on: September 11, 2009, 17:51 »
Мен до колкото ми е известно обхвата на Дружба "Родина" е основно в сегашна Смолянска област, както и Ксанти и Драма в сегашна Гърция. Явно нашите хора са усетили, че това за което говорим в Невъркопландия няма да фане дикиш, да не говорим пък за Тетевенско. Дружба "Родина" си е за нас смолянските помаци, така че останалите не злобейте и не плюйте. Знам, че не ви харесва.

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Re: "Родина" - национализъм в действие
« Reply #25 on: September 11, 2009, 18:57 »
Не е вярно, че дружба Родина обхващала Смолянска област. Но дори и да е така, дейноста и е била насочена срещу ПОМАЦИТЕ, а не срещу българите, които по онова време също имали нужда от ограмотяване и модернизация. Но ако погледне по обстойно на нещата ще видим, че освен в този район и в други места в Родопите са били създадени подобни клонове.  Такъв например бил открит в с.Лъжене, (дн. част от Велинград) на 17.02.1940 г. В помещението на читалището се събрали: Борис Тодоров Кутрянски, Герасим Попов, Кръстю Панов, Лазар Г. Колчачов, Мустафа Шарков, Георги Стамболов, Мойсей Праматаров, Иван Д. Масларов и представители на читалището “Паисий Хилендарски”, на Ловно-стрелческата организация “Сокол”, с. Лъжене. През 1941 г. били образувани и някои нови дружби в селата  Чепеларе, Забърдо, Неврокоп и др. Най-активна сред тях се очаквало да бъде Чепеларската, която още през настоящата есен издала специален позив до населението в района за опомняне и сътрудничество.

В  доклад на Ариф Садъков до министъра на МВРНЗ се предлага, след като се приключи със смяната на имената в Родопите, да се създадат БМКПД “Родина” и в останалите български територии, където живеят помаци. Според него до 1942 г. те живеели в следните райони: Девинско – 30 села, Момчилградско – 13 села, Златоградско – 26 села, Смолянско – 32 села, Ардинско – 24 села, Ксантийско – 6 села, Гюмюрджинско – 34 села, Скопско и Тетовско – 9 села, Малешевско и Куманско – 14 села, Битолско – 10 села, Охридско – 8 села, Правешко и Кавалско – 7 села, Драмско – 31 села, Неврокопско – 74 села, Разложко и Горноджумайско – 13 села, Петричко и Мелнишко – 6 села, Демирхисарско и Серско – 2 села, Велешко и Дойранско – 3 села, Тиквешко – 27 села, Воденско и Ениджевардарско – 29 села, Тетевенско, Луковитско и Белослатинско – над 18 хил. души, Голобърдско (Албания), обл. Гора (Косово), Източна Тракия и Анадола – над 100 хил. души. 

От  доклада на Ариф Садъков става ясно, че в Македония и Ловешко нашенското население не било подложено на насилствените кампании приложени в Родопите, но националистите в Тетевенско имали готовност за това, като помашкото население в района узнало за свещенник от близкото българско село Сопот, че ще дойде за да ги покръсти. За което обаче не достигнало времето, тъй като политиката в България вече за почнала да се променя и новата власт предприела гонения срещу национал-социалистите т.е. фашистите. 


Offline dimitar

  • Avarage member
  • ***
  • Posts: 51
Re: "Родина" - национализъм в действие
« Reply #26 on: September 11, 2009, 20:24 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Дали говори това за мен добре или не, това в случея не е важно, тъй като темата не е свързана с изборите, а с дружба Родина. Ако си компетентен по темата пиши, ако не си не си давай на никомо ненужното ти мнение.
Ясно ми е колко имаш мнение, щом си гласувал по принуда. Пред такива хора нямам намерение да си изказвам мнението и да си губя времето. След като си гласувал по принуда, ти нямаш собствено мнение бе човек, нямаш. Защо да споря с теб. Такива като теб са инструмент на други хора.
Човек, който гласува по принуда е недостоен човек.
Все пак добре, че си признаваш.

Offline shaban

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 712
Re: "Родина" - национализъм в действие
« Reply #27 on: September 11, 2009, 20:33 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Пред такива хора нямам намерение да си изказвам мнението и да си губя времето.  Защо да споря с теб.
ОК,повече не се изказвай и недей да си губиш времето в спорове.

Offline daczo

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 524
Re: "Родина" - национализъм в действие
« Reply #28 on: September 11, 2009, 22:03 »
Chita i ne razbiram niakoj hora.Novo zdobitite zemi,bylgarite kazali da se uchat na bylgarski.Na kakyv ezik triabvalo da se uchat,na osmanski.Losho che momichetata prinuzdavali da se uczat,no kyde e ruvnoupravlenieto.Da dyrzhat pomacite v srednite vekove,sega za tova pak shte sa obviniavani.Minavali sa cheti prez granicata,s kakva cel.Koia dyrzhava niama da reagira.Chitalishta i biblioteki sa otvariani i v bylgarskite sela,samo po rano.Trudno e bylgarskata dyrzava da prodylzhava na kilijnite uchilishta.Pitam,kojto izliza s pushkata,kakvo si misli che shte go posreshtnat s cvetia.Mozhe  bylgarite da sa loshi,no ima oshte pomaci.Kolko sa ostanali izvyn granicata,koito mogat da govoriat na pomashki.Niama tuk na foroma od Gyrciia ili Turciia kojto da pishe na lytinica,no na pomashki.Pishat od Turciia,no tova sa novite imigranti.Bylgarskite nacionalisti imat svoite zaslugi che v Bylgaria ima pomaci,a ne samo turci.Moze za niakoj niama znachenie,dali e pomak ili turchen,naj-vazhnoto e da se nenavizhda bylgarina.V Rodopite,sami znaete kakvo raste,naj-dobre.Cial sviat se bori s tutunopusheneto.Kakvo iskate,bylgarina da pushi po 10kutii na den,ta da ima proizvodstvo.Za tova syshto li sa vinovni bylgarskite shuvinisti.

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Re: "Родина" - национализъм в действие
« Reply #29 on: September 12, 2009, 13:15 »
Димитре нямам намерение да ти обеснявам защо последния път като гласувах беше принудително, тъй като на теб не ти влизат в работата моя личен живот. Имаш право да смяташ каквото си щеш, може дори и да напуснеш форума това си е твое лично желание. И аз не целя да водя дискусия с теб, тъй като и няма какво да науча от теб. 

Дачо не мисли, че когато се е пишело на османски, не се е пишело за наука. Има много научни трактати на османски. И като се учи в медресетата не се държат помаците в средните векова, като в килийното училище. В медресетата се развива науката. Ясни примери за това са научните постиженията на Халифата. Лошото е че, тези чети за които говориш, избягвали директните сраженията, но не избягвали плячкосването, избиването на невъоражено мирно население, изнасилвания и пр. Колкото до помаци в Гърция и Турция, там особено във втората държава ги има в изубилие. По-голямата част от тях не са новите имигранти. И голяма част си говорят все още на т. нар. български. Като сред тях са изселници още от Руско-османската война. Като пример мога да ти дам село Черкез муселим, което е до Люлебургас. Те са от този период и в селото се говори на български. Така че няма как да обвиняваш който и да е в каквото и да е. За Гърция като пример малко по горе може да ти се даде Iskeceli, ако забелязваш аз водих диалог със него. Човека говори на типични смоленски диалект, към който спадат и жителите на Ксанти от кадето е и той.   

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42