Author Topic: Част от известните помаци-извадка от книгата на академ  (Read 83587 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pomag

  • Guest

      Муставфа Кемал Ататюрк-роден в Солун през 1880г от родители помаци.
      Ахмед Ага-Тъмрашлията-некоронования управител на Тъмръшката помашка република.
      Сюлейман Балтооглу-пръв адмирал на турската флота
      Синан паша-пръв архитект присултан Селим. Построил 81 джамии, 33 дворци, 20 библиотеки, 7-ем водопровода и др.
      Джевджет паша-роден през 1820г. починал през 1896 г. Историк и общественик. Автор е на 12-томната "История на Османската империя"
      Ахмед Ага Барутанлията- роден в село Барутин.
      Агуш Бей- роден в село Могилица Смолянско - "Агушевите конаци"   
      Рифат бей- роден в Гоце Делчев-изключителен човек за времето завършва 3- висши учебни заведения в Европа, единствения присъствал със специална покана от югоисточна европа от френския двор при откриването на Суецкия канал-придружавал Френската кралица.
      Али Мехмедов Палов- АЛЬО ПАЛОВ-кмет на село Цветино в периода 1920-1942г. Неговият син става офицер а по-късно завършва медицина.Альо Палов е търгувал със животни в Гърция и Турция. През 1929г. докарва пръвият лек автомобил- МЕРЦЕДЕС.
      Али Муков-роден в Български Извор. Последния кмет от царство България на с.Галата. По негова иниацитива с негови средства и трудови начала построява училището на село Галата, в което днес учат стотици деца. Еродиран и авторитетен човек. Бил е адютант на цар Борис трети, често го е съпровождал в региона. След 1944 е арестуван и убит в село Гложане от комунистите-гробът му е неизвестен.
     Ð¨ÐµÑ„кет Чапаждиев-роден в гр.Мадан. Един от най-богатите емигранти в САЩ.
     Ð¥Ð°Ð¼Ð¸Ð´ Русев -роден в село Смилян. Емигран в САЩ, богат и пример за помаците и българите зад океана.
     Ð¥Ð°ÑÐ°Ð½ Ибрямов -роден в гр.Мадан. Емигрант в САЩ тъст на Том Хангс-носителят на две награди ОСКАР. Дъщеря му Грета Уйлямс е Холивудска актриса.
     Ð¢ÐµÑ„ик Орцев-бивш народен представител.
     Ð ÐµÐ´Ð¶ÐµÐ± Вакльов род. в с.Конярско Якорудско-бивш народен представител.
     Ð’асил Войнов- заместник министър от миналото правителство.
     Ð¡Ð²Ð¸Ð»ÐµÐ½ Капсъзов-КЕШИВ КАПСЪЗОВ-с. Бурово поет убит като народен представител.
     Ð’ладимир Юручев -род. с.Уручевци Смолянско бивш Евродепотат.
     Ð Ð¾ÑÐ¸Ñ†Ð° Пиронска-род в с.Градежница Тетевенско поетеса и преводачка. Автор е на стихосбирките "БЕГОНИЯ" -2000, "РЪЖ"-2002 И "ОТКРАДНАТА ПРИКАЗКА" Превеждала е Бекет, Лиотар , Дерида Хегинсън и др. Работи като редактор в издателска къща ЛИТОВАР и списание КРЪГ.
    проф. Юсеин Якубов-род в гр.Смолян. Акушер-гениколог. Поет и писател, член на съюза на българските писатели.
    проф. Асан Карталов-род. в гр.Ракитово-философ.
    проф. Салих Гачилов-род в . Мугла.
    проф. Али Мустафов Палов- род. в с. Кръстава Велинградско.Лекар. Член на Ню Йоркската академия на науките. Председател на партията "ПРОГРЕС И БЛАГОДЕНСТВИЕ"
    проф. Азис Мисанков-род. в гр. Якоруда . Ръководител катедрата по анатомия в Йоханесбург ЮАР.
    проф. Юсеин Асанов Топов- роден в с.Вълкосел. Гоцеделчевско.Лекар.
    проф.Емил Сарачев - роден в село Търън Смолянско Лицево-челюстен хирург.
    проф. Любомир Огнянов -роден в село Брезе Смолянско- историк.
    проф. Исен Мангарудов - роден в гр. Златоград.
    проф. Валентин Димитров-роден в с. Дрангово-хирург.
    проф. Велин Кафеджиев- роден в село Търън Смолянско.
    Доц.  Алексей Петров- роден в село Градежница. Знакова фигора в обществено-политическия живот на република България. Човек с твърда воля и остър ум.
    Доц. Ибрахим Кандьов- роден в село Пашово-физик.
    Доц. Балик Джамбазов - роден в село Кръстава Велинградско. Доцент в Пловдивския университет ПАИСИЙ ХИЛЕНДАРСКИ.
    Генерал Цанко Доленски- АХМЕД ХАТИПОВ- роден в село Плетена.
    Мехмед Дикме - роден в село Диамандово Смолянско-бивш министър на земеделието.
    Алеко Джилджов-роден в село Сатовча. Дългогодишен несменяем експерт в министерски съвет.
    Валя Балканска - родена в махала Смолянско. Народна певица чиято песен ИЗЛЕЛ Е ДЕЛЬО ХАЙДУТИН-повече от 20 години оглася космоса.
    Бойко Филипов Синапов-предводител на бунта на животновъдите в южна България.Човек смел и одговорен.Умен и тактичен.
   Ð˜ ОЩЕ ТОЛКОВА ДОКТОРИ, ИНЖЕНЕРИ, УЧИТЕЛИ И КУП
ЗНАЙНИ И НЕЗНАЙНИ ПОМАЦИ[/b]


Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Има някои неточности в този списък.

pomag

  • Guest
това е част от списък от книгата за помаците на академик Япов


pomag

  • Guest
За Дикме и аз спорих много но се оказа наистина че е помак


Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Ето няколко страници от въпросната книга:

http://www.4shared.com/get/92432039/fde3935d/Pomacite.html

pomag

  • Guest
Мустафа, Петър Япов издаде и втора книга, която се казва "помаците-истрадана история" имам доста книги и ако някой проявява интерес ги подарявам

EVROPOMAK

  • Guest
От къде можем да си купим по една-две, че дори и несколкьо, некой знай ли?  ???


Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Защо ти е да купуваш като хората ги подаряват ;) Шегичка :D

pomag, най-голямата услуга, която можеш да направиш за нас е "scan and share", но не е етично спрямо автора. 

pomag

  • Guest
по-лесно ще ми е да ви ги изпратя по пощата, Фицинка е служител на тях и ако имам адреси ще ви ги изпратя.

Впечатляващи имена са това-и разбира се че има още.

Offline ficinka

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 567
  • Gender: Female
На мен също ми подари книгата  , за което искренно благодаря на помаг , цената и е малко голяма бих казала за тази криза в която сме , затова делото което върши помаг да ги подарява е добро, аллах ще доволен от теб помаг  8) с удоволстве бих съдействала да изпратиш няколко на желаещите да я прочетат, както ми поръча аз подарих няколко които ми остави преди време,  ;)

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42