Author Topic: Nevruz Bayramı  (Read 21501 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.


Offline EvroPOMAK

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 1410
  • Gender: Male
  • POMAK - POMAKY
Ynt: Nevruz Bayramı
« Reply #1 on: March 19, 2010, 09:57 »
Не съм добре запознат, но доколкото си спомням, май че и при Помаците имаше такъв празник или по-скоро по-необикновен ден, в който не трябва да се извършват определени дейности в бита, и ако има някой добре познаващ този празник или ден, може да го опише за яснота на по-неосведомените, дори и в различните му разновидности!  ???  ;)

Offline Kaplan

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 752
  • Gender: Male
Ynt: Nevruz Bayramı
« Reply #2 on: March 19, 2010, 12:36 »
Ние винаги сме празнували Невруз, ама някои може ли да каже нещо повече за празника?
 Ð¿Ñ€Ð°Ð·Ð½ÑƒÐ²Ð° ли се от всички мюсюлмански общност?

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaÅŸi
Ynt: Nevruz Bayramı
« Reply #3 on: March 19, 2010, 13:07 »
Празника се празнува от всичките ристиенски и мусулмански народности и етноси по белия свят. В частност при българите ристиени са вика Благовец, тъй го викат и тетевенските помаци.

Offline Hat

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1059
  • Gender: Male
Ynt: Nevruz Bayramı
« Reply #4 on: March 19, 2010, 14:06 »
При нас вьв Велинградско такьв празник нямаме а и сега в Северна Бьлгария не сьм чувал помаците да празнуват такьв празник.

Offline KaraIbrahim

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1282
  • Gender: Male
Ynt: Nevruz Bayramı
« Reply #5 on: March 19, 2010, 16:16 »
 Ð¡Ð¿Ð¾Ð¼Ð½ÑÐ¼ си,че и при нас се отбелязваше.През този ден май никаква работа не се пипаше.Сега не знам как е,то работа май и през останалите дни няма...

Offline Avinka

  • Avarage member
  • ***
  • Posts: 87
  • Gender: Female
Ynt: Nevruz Bayramı
« Reply #6 on: March 19, 2010, 16:44 »
Възрастине хора тачат все още Благовеца. На този ден не се работи - не се отсява брашно, не се мете..Тези, които работят на Благовец, ще си имат гъгрици у дома  :D и ще им се въдят змии и гущери около имотите. :o :D

Offline Kaplan

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 752
  • Gender: Male
Ynt: Nevruz Bayramı
« Reply #7 on: March 19, 2010, 19:48 »
Спомням си,че и при нас се отбелязваше.През този ден май никаква работа не се пипаше.

Така е и при нас.
..Тези, които работят на Благовец, ще си имат гъгрици у дома   и ще им се въдят змии и гущери около имотите.

Не бях чувал за това ???

Offline yusu

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 602
  • Gender: Male
Ynt: Nevruz Bayramı
« Reply #8 on: March 19, 2010, 19:58 »
     Ð—а такова чудо за първи път в живота си чувам, и най странното е ,че научавам за такъв празник в помашки сайт.

Offline Rahmie

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 1981
  • Gender: Female
Ynt: Nevruz Bayramı
« Reply #9 on: March 19, 2010, 20:12 »
 :)

Az znam za praznika ot edna priyatelka Azerbeicanka i tya mnogo se uchudva kak taka ne go praznuvame tozi vajen praznik... ::)

Zaradi tova otvorih tema tuka...
Pone nauchih povechko za tozi obichai i ot pomacite...

Za merakliyite i lubopitni kato mene, na ruski  link...


Праздник Невруз


Offline dim56

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 558
Ynt: Nevruz Bayramı
« Reply #10 on: March 19, 2010, 20:25 »
Помня и аз, че се празнуваше Невруз. Доколкото си спомням, освен че не се работеше, събираше се една мъжка група, в която имаше един преоблечен в женски дрехи, и обикаляха по селото. Имаше и други ритуали, но вече съм забравил.
За мен интересното е, че този празник е характерен за шиитите, а ние сме сунити. А езическите корени на празника са от древен Иран.

Offline Seiko

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 847
  • Gender: Male
Ynt: Nevruz Bayramı
« Reply #11 on: March 19, 2010, 20:54 »
Това което аз знам за "Невруз" На този ден не се работи почти нищо.Не се излиза на нивата, нито в градината.Не се оре нито копае.Не се шие ,не се пере Изнасят се нови китеници навън и се простират  .Този ден е нещо като празник на земята.Тогава започват да излизат дребните животни навън след прекараната зима ,змий,гущери,мравки и др.На този ден задължително се вари царевица на зърна и се подсладява със захар

Offline ficinka

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 567
  • Gender: Female
Ynt: Nevruz Bayramı
« Reply #12 on: March 20, 2010, 00:27 »
Възрастине хора тачат  Ð²ÑÐµ още Благовеца. На този ден не се работи - не се отсява брашно, не се мете..Тези, които работят на Благовец, ще си имат гъгрици у дома  :D и ще им се въдят змии и гущери около имотите. :o :D
Да тук в Тетевенският край му викаме Благовец, празва се на 7 април ако не ме лъже паметта ,и не само от възрастните , освен че не се работи никаква къщтна работа ,не се излиза на нивата и всичко останало, връзва се люлка в гората там ходят всички млади да се люлеят за здраве, освен това на Благовец ако не се лъжа се палеше и огън  Ð±Ð°Ð±Ð¸Ñ‚е навремето ни караха да го обикаляме да се "опушим " да не ни хапят змий лятото , :DНезнам  Ð´Ð°Ð»Ð¸ този празник е един и същ с Невриз-Но като стата на въпрос за празници  сега на 27 март ние празваме Турско четиридесет , седмицата преди тази дата се ходи на гробището да се почистят гробовете на близките, засаждат се цветя , а на 27 март всички близки независимо в кой край живеят в момента идват да почетат своите починали роднини,подава се с питка , яйца , сладкиши кой каквото е приготвил . :)

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaÅŸi
Ynt: Nevruz Bayramı
« Reply #13 on: March 20, 2010, 00:36 »
С риск да ме обявят за неовъзродител и тем подобни гнусни квалификации ще кажа Фици че на 7 април е Благовец по стар стил при християните, а на 23 март е свети 40 мъченици по стар стил и там при вас май се казва- българското 40, като вашите обичаи са си същите за Благовец както при християните.

Offline ficinka

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 567
  • Gender: Female
Ynt: Nevruz Bayramı
« Reply #14 on: March 20, 2010, 00:47 »
Като каза стар обичай , да тук доста от обичайте се празват по два пъти веднъж по "новото" и втори път от по старите хора по "старото" точно така го наричат, а що се отнася за  27 март -Турско четиридесет така го наричат тук, това е може би един от най-почитаните прозници , абсурдно е да не отидеш да почетеш починалите си роднини, хората вярват че каквото се раздаде на този ден всичко ще се намери на душите на починалите им близки, същото се прави и всеки спроти петък- четвъртът срещу петък, всеки който има починал близък човек подава с питки или други сладки неща в отговор се казва аллахкабулися- това мисля че в превод означава да се намери на душата на човекът за който е наречено ,но тук е момента да попитам ако някой знае точно какво означава да каже , ще ми е интересно да науча. :)

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42