Author Topic: Йоан Дамаскин и критиката му към Исляма  (Read 119376 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Шали

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 487
  • Gender: Female
Quote
Щом в Корана има стихове за християнството следователно е и иние мюсюлманските теолози да ви ги напомняме.

Изопачавайки ги или цитирайки ги? Щото толкова да съм чела за исляма и Курана отчасти, че да знам кое се отнася за неверниците и кое за християните, щото ние не сме неверници. Пробутваш фрази, които визират неверниците, НЕ НАС! И очакваш да ни провокираш ли, изнервиш ли и аз не знам точно какво цели тази истерия. Смутен си, че един помак понечи да честити християнски празник  :D

Offline TUFCA35

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 136
  • Gender: Male

Представяте ли си какви светци щяха да са ако Дамаскин или Мохамед знаеха тия номера.  Peter kogato pişeş neşto se saobrazqvai mnogo .Govoriş za Muhammed s.a.s ne za slu4aen 4ovek ako za tebe e bez razlika za mene e ot golqmo zna4enie i za vsi4ki muslulmani saşto

Offline muti6

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 927
You are not allowed to view links. Register or Login
А корана го знам по-добре от доста мюсюлмани ;)
You are not allowed to view links. Register or Login
12 г. са отлична възраст за усвояване на знания и формиране на мироглед.
Започвам да се съмнявам че т.н. архангел, дето уж диктувал нещо си, всъщност може да се окаже монах-отшелник от някаква секта. :)

Приятно съм изненадан от всички вас.Виждам,че сте станали много добри познавачи(специалисти)на "Куран и Керим",което е много похвално.
Според Плутарх най-висшите изкуства в тоя наш живот са умереност, справедливост, мъдрост. Как да бъдеш умерен сред толкова несправедливост и откровени безумия поради невежество! Това е въпросът.Мисля си понякога, че българите решаваме обратни задачи.
 Добре е да си знаем нивото на компетентност, и малко по-търпеливо да мислим, по-уважително и толерантно. А иначе печалба на този свят няма! Остават добрите мисли!
Да,живот....накрая разбираш, че нищо не си...
" ВСИЧКИ СГРЕШИХТЕ И ВКУПОМ НЕПОТРЕБНИ СТАНАХТЕ"



Offline PETER

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1028
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login
...Добре е да си знаем нивото на компетентност...

Добре е освен това да знаем, че повечето от останалите хора не "пасат трева", и че вярята не те прави компетентен и знаещ, а само вярващ.

Все пак, както е казал Волтер "Обичай истината, но бъди снизходителен към заблужденията." :)

Offline muti6

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 927
You are not allowed to view links. Register or Login
Добре е освен това да знаем, че повечето от останалите хора не "пасат трева", и че вярята не те прави компетентен и знаещ, а само вярващ.

Все пак, както е казал Волтер "Обичай истината, но бъди снизходителен към заблужденията." :)
Истината , драги Петърчо е като изкуството - зависи от гледната то4ка.
Така е и с простото и сложното - зависи от гледната то4ка.
 По-добре е да се говори малко, но на място, а думите да “тежат” със смисъла си, отколкото да се бъбрят неуморно несъществени неща.
Прекалена степен самочувствие, да не кажа - грандомания, виждам в т.нар. "интелектуалци". Да се обявиш срещу бог, като изземеш неговите функции, не ми изглежда героично, а чисто и просто - нескромно. И го съобщавам не като защита на легендата за богочовека, а като простосмъртен, ценящ високо уравновесеното мислене.
Истината има спокойно сърце.
“Кажете: “Вярваме в Аллах и в низпосланото на нас, и в низпосланото на Ибрахим и Исмаил, и Исхак, и Якуб, и родовете [му], и в дареното на Муса и на Иса, и в дареното на пророците от техния Господ. Разлика не правим между никого от тях и на Него сме отдадени.”” (2:136)

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
You are not allowed to view links. Register or Login
Като гледам тук колко са правописните грешки,връзките май не са били само на обувките :(

Колко си бил компетентен относно темата, каква мисъл и какъв разум. Направо си бил по-умен и от Йоан Дамаскин.

You are not allowed to view links. Register or Login
Смутен си, че един помак понечи да честити християнски празник  :D

Аз в онази тема не видях помак да честити на някой празника, като влязах там бяхте само българи. За кой по-точно намекваш.

Offline abc

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1415
Това притеснява ли те помакбг, че на християните е честитен празник?

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Не но тогава ми направи впечетление, че темата беше за някакъв християнски празник и внея участваха 3-4 българи и си го честитиха заимно, а пък форума е помак еу, което изглежда парадоксално. Сякаш тук да се сбереме трима четирима помака и да влезем в форума на православните и да си отворим тема за Байрама и да си го честим хахаха.

Offline abc

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1415
Хахаха на това му се казва уважение. Не, че си длъжен де. По тая логика като официалната религия на държавата е християнството това значи ли, че мюсюлманите нямат право на глас и уважение? Не значи разбира се. Съберете се 4 помака, отидете в Православието или Двери и си отворете тема за Байрама. Аз ще ви го честитя. Вероятно няма да съм сам. Вероятно ще се появят и ония, но които им казваш националисти и шовенисти, но къде тогава е разликата помежду ви?

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Ако погледнем реално допускат се подобни неща, не казвам че аз съм против взаимното уважение. Уважавам всеки един и бих честитил и аз някакъв християнски празник, но поне да е по-уфициален за църквата като Велик ден или Коледа например. Ама този не беше много известен.

Offline isa71

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1022
  • Gender: Male
Един такъв пример е прочитането от Пророка Мохамед (Бог да го благослови и с мир да го дари) на айята: “И спорете с хората на Писанието само по най-хубавия начин, но не и с онези от тях, които угнетяват, и кажете: ‘Вярваме в низпосланото на нас и в низпосланото на вас. Нашият Бог и вашият Бог е един и същ. Ние сме Нему отдадени.'” (Коран, 29:46), след като е написал следните думи в текста на споразумение, подготвено за Християнина Ибн Харрис бин Каб и неговия народ: “Религията, църквите, животът, целомъдрието и имането на всички Християни, живеещи на изток и запад, са под закрилата на Бог, Неговия Пророк и всички вярващи. Никой от Християните няма да бъде насилван да приеме Исляма. Ако някой Християнин бъде изложен на убийство или несправедливост, Мюсюлманите са длъжни да му помогнат.”. 1
Като необходимост на предписания от Бог морал Пророкът Мохамед (с.а.с.) не само проявил милост и разбиране към хората на Писанието, но също така учел и своите ученици, че Евреите и Християните, живеещи под Ислямско управление, трябва да бъдат защитавани. Привилегиите, които той им дава в селищата Адрух, Макна, Хайбар, Наджран и Акаба, са доказателство за това как Мюсюлманите не само гарантират живота и собствеността на тези хора на Писанието, но също така признават и тяхната свобода на вяра и богослужение. Следният откъс от споразумението между Пророка Мохамед (Бог да го благослови и с мир да го дари) и Християните от Наджран заслужава да му бъде обърнато внимание:

Животът, собствеността, религията, всичко, което имат или нямат, семействата, църквите и всичко, което притежават Християните от Наджран и съседните територии, ще бъде взето под закрилата на Бог и Неговия Пророк.

Нито един епископ няма да бъде преместен от своята епархия, нито някой монах от манастира си, нито пък някой свещеник от паството си, и те ще продължат да се радват на всичко както преди... Те няма да бъдат подложени на никакъв гнет или унижение и земите им няма да бъдат окупирани от нашата армия.

Всеки, който търси справедливост, ще я намери, и няма да има нито несправедливост, нито потисничество. 3
Образцовото отношение на Пророка Мохамед (с.а.с.)
към хората на Писанието
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Шали

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 487
  • Gender: Female
You are not allowed to view links. Register or Login
... че Евреите и Християните, живеещи под Ислямско управление, трябва да бъдат защитавани. Привилегиите, които той им дава в селищата Адрух, Макна, Хайбар, Наджран и Акаба, са доказателство за това как Мюсюлманите не само гарантират живота и собствеността на тези хора на Писанието, но също така признават и тяхната свобода на вяра и богослужение. ...
Това стои на хартия, но действителността е друга :(

Много хубав пост Иса, благодаря! Както си и знаех - миряните са по-одухотворени (често) от своите водачи. Оджата яко се изложи и почна сега да мажи.

You are not allowed to view links. Register or Login
...
Аз в онази тема не видях помак да честити на някой празника, като влязах там бяхте само българи. За кой по-точно намекваш.

На теб май не ти се събира извинение в устата!
Не намеквам, а ти го казвам за н-ти път - темата беше отворена не от нас. И аз не съм очаквала, но разбира се, най-малкото от добро възпитание, трябва да честитя или да върна поздрава. За теб безизвестен празник, за мен пък известен. А и беше насочен (в друго тълкуване) и към помаците. Ти не си човека да ходиш да подърпваш ушите на помаците тук, дали да празнуват с люлки или не и дали да си честитим.

Относно темата, а и цялата ти плеяда, естествено няма да взема отношение, защото копираш текстове, отдавна известни за мен и отдавна дискутирани в специализираните религиозни форуми. Този тук не е такъв и не е подходяща тази ти многодневна вече изцепка. Полезно е да се засяга християнството в погледа "Среща", а не "какви каури сте". Дано ти е отчетена бонус точка за към рая заради деянието ти да ни "отвориш очичките" и на мюслими и на православни!

Offline tersid

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 874
Опитвате се да вкарате Помак.бг в капан ,но твърде сте посредствени/с изключение на Пепито,но пък  нея женския инат и пречи/ ,защото сте стъпили на слаба основа. В онази тема не ставаше въпрос за това ,че някой е поздравил християни по случай християнски празник. Ставаше въпрос за това, че някой се опита и  нас да поздрави с християнски празник и да ни каже да празнуваме .А за православните форуми нема какво да опявате ,не на нас е мястото там, по скоро на вас. Между другото аз съм влизал в тях и се убедих на място каква "толерантност"  извира там към другите религии /та дори и към християнски подобни/,даже съм почти сигурен ,че тоя Фотакиев ,оттам някъде е копнал горния нескопосан критичен матриял , защото не видях никаква препратка към форум или автор. А нецитирането на източници в сайта май е позабранено от скоро.

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
По тази тема подкрепям Терсид и смятам, че е прав.

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Пепито не се учудвай има и умни глави сред помашките ходжи. Няма за какво да се засягаш. Това е дар Божи. Това че на тебе умствения ти капацитет не е достатъчен за да влезеш с мен в дискусия и че заради това ти избива съчмите аз не съм виновен.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42