Author Topic: POMAK EDEBİYATI  (Read 24381 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline bogutevolu

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 1000
  • Gender: Male
Re: POMAK EDEBİYATI
« Reply #15 on: April 29, 2013, 17:33 »

NADUVANE - ÜFÜRÜK

V Tursko vreme otişli ot Şiroka Laka tayfa terzii v Selça da şiyat na bogati agalare gaytanlii poturi i dolami. V tayfata bil i striku Donyu, golyam mohabetçiya i maytapçiya. Sled kato şili na drugi selçani drehi, pokanil terziite i hocata i nego da kurdisat s hubava iremena, s mnogo şarilki i gaytani, kakto podobava na kayafetya mu.

Türk zamanında Şiroka Laka’dan bir terzi tayfası Selça’daki zengin ağalara kaytanlı potur ve dolama dikmeye gitmişler. Tayfanın içinde büyük muhabbetçi ve maytapçı titiz Donyo da bulunuyormuş. Diğer Selça’lılara elbise dikerlerken, hoca da onun kıyafetine uyumlu güzel nakışlar, renkli işlemeler ve kaytanlar işlemeleri için terzileri davet etmiş.

Tozi hoca bil prouçt s pravene na muski i drugi napinalki. Pred terzzite sam se hvanel, çe nemu nikoy ne moje da stori belya, zaştoto vednaga şte go otkrie, a ako e izbyagal, şte go nadue sas spetsialni molitvi i kadeto i da e, şte pukne.

Bu hoca muska yapmak ve diğer işler konusunda bilgili imiş. Terzilerin önünde kendini övmüş, ki ona hiç kimse hiçbir kötülük işleyemezmiş, çünkü hemen onu bulacakmış, eğer kaçarsa onu özel dualarla nerede olursa olsun şişirecekmiş, patlayacakmış.

Sluşali terziite i malçali. Hocata imal hubav çasovnik za vremeto – “Sarkisof” i go darjal v odayata, zakaçen na piron.

Terziler dinlemişler ve susmuşlar. Hocanın vakit için “Serkisof” güzel bir saati varmış, onu odada bir çiviye asılı tutuyormuş.

Edin den striko Donyo pribral çasovnika, bez da go zabelejki nikoy. Hocata pobesnyal. Donesal edno yaytse, slojil go v ognişteto na slaba jarava, samiyat toy sednal na malko kilimçe i zapoçnal da şepne neşto. Naduval kradetsa. Kakto se izduvalo yaytseto v oganya, tıy da se izdue i pukne i kradetsa.

Bir gün titiz Donyo kimse görmeden saati almış. Hoca çok kızmış. Bir yumurta getirmiş ve onu alevli ateşin içine atmış, yalnız başına küçük bir kilime oturmuş ve bir şeyler fısıldamaya başlamış. Hırsıza üflemiş. Nasıl bu yumurta ateşte şişti ise, öylece hırsız da şişsin ve patlasın.

Terziite bili v stayata i nablyudavali vsiçko. Striku Donyo, makar i da ne vyarval v takiva izmişlôtini, vse pak bil v naprejenie. Storilo mu se dori, çe poturite mu se razpavat. Po edno vreme nagoreştenoto v oganya yaytse se prasnalo. Togava hocata rekal:

Terziler odadaymış ve her şeyi görmüşler. Titiz Donyo her ne kadar böyle akıldışı şeylere inanmasa da yine de gerginlik içindeymiş. Hatta poturunun kendini sıkıştırdığını düşünmüş. Bir zaman sonra ateşin üzerindeki yumurta patlamış. O zaman hoca demiş:

-Svarşi! Kradetsat pukna! Ne donese sahatya, no neka taka da si ide s nego v cendema!

-Bitti. Hırsız patladı! Saati getirmedi, ama böylece onunla cehenneme gitsin artık.

Kato çul tova, na striku Donyo se otpusnalo sartseto, otpusnali se i poturite my.

Bunu duyunca titiz Donyo’nun kalbi rahatlamış, poturu da rahatlamış.

Nadveçer, kakto si şieli v odayata terziite, doşal edin Mihalkovçani. Sled saotvetnite pozdravi hocata, go zapital:

Gece vakti, terziler odada dikiş dikerlerken, Mihalkova’lı biri gelmiş. Hoca uygun biçimde selamladıktan sonra, ona sormuş:

- Neşto novo natatak?

-Bundan başka haber var mı?

-A be dnes umre ot damla edin çovek na patya v Mihalkovo.

- A be bugün Mihalkovo yolunda bir adam felçten öldü.

Hocata se obarnal vazgordyan kam terziite:

Hoca terzilere gururlu şekilde dönmüş:

- Vidyahte li? Puknah go. Druguş da ne krade hocovski sahat!

-Gördünüz mü? Onu patlattım. Bir daha hocanın saatini çalmasın!

-Taka, taka mu se pada, hoca efendi! –dobavil i striku Donyo.

-Öyle, öyle düşer, hoca efendi! –eklemiş titiz Donyo.

Razkazal: M.Prigorov

Anlatan: M. Prigorov

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42