Author Topic: Tasinmaz mülk ve arazi satin alalim  (Read 6823 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline iskeceli

 • iskeceli
 • Adviser
 • ****
 • Posts: 296
 • Gender: Male
Tasinmaz mülk ve arazi satin alalim
« on: October 06, 2008, 05:47 »
arkadaslar arazi ve tasinmaz  satin alalim bulgaristandaki pomak bölgelrinde .gelin oraya is ve fabrika kuralim bizim pomak kardeslerimiz cok caliskandir .özellikle bati avrupa pomak kardeslerimize sesleniyorum gelin oraya cok karli cikacaksiniz en önemlisi de biz bize yardimlasiriz ve o bölgenin kalkinmasina yardim etmis oluruz .yesom edin pomak.

Offline bogutevolu

 • Charter member
 • *****
 • Posts: 1000
 • Gender: Male
Ynt: tasinmaz mülk ve arazi satin alalim
« Reply #1 on: October 06, 2008, 08:33 »
Takip edebildiğim kadarıyla Bulgaristanda Pomaklar arasında işsizlik had safhadadır. Her türlü kültürel ve sosyal faaliyet öncelikle sağlam bir ekonomik alt yapının üzerinde yükselebilir. Bu nedenle kardeşlerimiz doğduğu toprakları geçici yada kalıcı bir biçimde terk ediyor ve ekmek parası peşine düşüyor.

Girişim yeteneği olan pomakların iş imkanları yaratması Rodplar ve Pirinlerin kalkınmasına yardımcı olacaktır. Gelişmiş bölgelerin siyasi gücü de daha fazla olacaktır. Amacımız daima yasal zeminlerde kalmak ve Pomakların güçlü olmasını temin etmektir.

Offline AlperenKIRIM

 • Advanced member
 • *****
 • Posts: 358
Ynt: Tasinmaz mülk ve arazi satin alalim
« Reply #2 on: October 06, 2008, 09:45 »
himm boyle bir fikir boyle bir dusunce bilesiniz ki, bu zamanda bulgaristan pomak durumu icin ve turkiye pomak durumu icin en isabetli en gerekli en onemli bir fikir bir dusuncedir. bunu fikir olarak sunan forum uyesine tesekur ediyorum.

size belki garip gelicek ama genel itibari ile bulgaristandan goc etmis turk ve musluman topluluklarda bu fikire ulasabilen cok az orgut vakif dernek v.s. vardir bakin normal vatandaslari demiyorum , uzucu ama bu boyledir!

kaciniz bulgaristana gelip pomak bolgelerini gezdi bilmiyorum , ama gelinirse muthis derce etkileniceginizden eminim , yani niye imkani olanlar en azindan rodoplardan bir ev mesela villa tipi gibi ev almiyor ve yazlari soyle bir ay yada bir hafta tatilini burda yapmiyor :) rodoplari gezdiginizde sorucaksiniz bu soruyu kendinize :) eminim ben...

Offline AlperenKIRIM

 • Advanced member
 • *****
 • Posts: 358
Ynt: Tasinmaz mülk ve arazi satin alalim
« Reply #3 on: October 06, 2008, 10:09 »
Bulgaristan yatirimlari ile ilgili haber takibi yapabiliriz...

Bulgaristan yatırımda üst sıralarda

Bulgaristan dünya genelinde kişi başına düşen yatırımlar sıralamasında ilk sırada bulunuyor. Bulgaristan’a sadece geçen yıl 8,4 milyar dolar yatırım sağlandı. Bu da 2006’ya kıyasla 900 milyon leva artışı ifade ediyor.

Böylece Bulgaristan kişi başına düşen yatırım miktarı sıralamasında ilk sırada bulunuyor. Yatırım listesinin ilk sıralarında Polonya, Romanya ve Çek Cumhuriyeti geliyor. BM’nin hazırladığı 2008 dünya yatırım raporuna göre, 2007’de dünya genelinde yüzde 30 artışla 1,83 trilyon dolarlık yatırım yapıldı. Ancak rapora göre 2009 yılında yatırımların yüzde 10 düşmesi tahmin ediliyor. Dünyada yaşanan son ekonomik krizler nedeniyle bu rakamın daha da düşebileceği ifade ediliyor. Amerika, yapılan doğrudan yabancı yatırımlar sıralamasında ilk sırada bulunuyor. Gelişmekte olan ülkeler de yatırımcılar listesinde üst sıralarda yer alıyor. Gelişmekte olan ülkeler geçtiğimiz yıl 253 milyar dolar değerinde ürün ve hizmet ihraç etti. Bulgaristan Merkez Bankası verilerine göre, Ocak – Temmuz 2008 dönemindeki doğrudan yabancı yatırımların miktarını 2,847 milyar euro olarak açıkladı. Bu verilere göre, doğrudan yabancı yatırımlar geçen yıla kıyasla 200 milyon euro artış göstermiş oldu. Haber Merkezi

06 October 2008, Monday

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline AlperenKIRIM

 • Advanced member
 • *****
 • Posts: 358
Ynt: Tasinmaz mülk ve arazi satin alalim
« Reply #4 on: October 06, 2008, 10:10 »
İşlenen arazi 30 milyon dekara ulaştı

Çiftçilik mesleği ile uğraşanların sayısında azalma gözlense de son yıllarda işlenen arazi oranında artış yaşanıyor.

Tarım Bakanlığı verilerine göre, 2005 ve 2007 yılları arasında işlenen arazi oranı yüzde 11 artarak 27,2 milyon dekardan 30,4 milyon dekara ulaştı. Üç yıl önce kayıtlı çiftçi sayısı 534 bin olmasına karşın, geçtiğimiz yıl kayıtlı çiftçi sayısı yüzde 11 azalarak 477 bine geriledi. Bir çiftçiye ortalama 65 dekar işlenen arazi düşerken, 2005’e kıyasla 13 dekar artış yaşandı. Arazilerin birleştirilme işleminin üç yıldır devam eden bir süreç olduğu ve gelişmeye devam edeceği aktarılırken, bunun en büyük teşviğinin ise işlenen hektar başına (10 dekar) verilen yardımlar olduğu vuruglandı. 2005 yılında tüm işlenen arazilere kıyasla 50 dekar ile 4 bin dekar arazi işleyenlerin oranı yüzde 26 iken, 2007’de bu oran yüzde 28,5’e yükseldi. İşlenen araziler genellikle icar ile işleniyor. Çiftçilerin sadece yüzde 21’i kendi arazisini işliyor. Bulgaristan’da geleneksel olarak en fazla yetiştirilen ürünler arasında buğday, arpa ve mısır ilk sırada geliyor. Ancak, son üç yılda bu ürünlerin üretiminde diğer ürünlere kıyasla azalma gözlendi. 2005 yılında buğday, arpa ve mısır ekili arazilerin oranı yüzde 61 iken geçtiğimiz yıl bu ürünlerin ekili olduğu arazi miktarı yüzde 56’ya geriledi. Geleneksel ürünlerin ekili olduğu arazi miktarı azalırken kanola, ayçiçeği ve diğer yağlık bitki arazilerinin oranı ise artıyor. Bu yağ bitkileri, alternatif yakıt üretimi için talep edilmesinden dolayı bu arazilerde artış yaşanıyor. Analizciler, tahıl, yemlik ve yağlık bitkilerle ekili arazi miktarlarında da artış gözlemliyor. Tahıl arazileri yüzde 47, ayçiçeği ve kanola arazileri yüzde 65, arpa ve diğer yemlik ürün arazileri yüzde 49 artış gösterdi. Haber Merkezi

06 October 2008, Monday

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline AlperenKIRIM

 • Advanced member
 • *****
 • Posts: 358
Ynt: Tasinmaz mülk ve arazi satin alalim
« Reply #5 on: November 03, 2008, 08:42 »
Konut fiyatları inişe geçti

Panel konutlar üç ay içinde yüzde 20 ucuzladı. Her ne kadar Bulgaristan’ı doğrudan etkilemese de dünya krizi ülkedeki yıllar boyu pahalılaşan konutlarıın ucuzlamasına neden oldu. ABD’deki gayrimenkul sektörünün çökmesi ile yerel emlakçılar Bulgar piyasasındaki daire fiyatlarında ucuzlama beklendiğini itiraf etti. Dünyadaki dengelerin değişmesi yerel gayrimenkul sektöründe hareketliliğin yaşanmasına neden oldu. Daire arzı, genel talebi yüzde 50 aşınca konutların birçoğunda ucuzlama görüldü. Yazın sonunda Karadeniz bölgesinde fiyatları düşen tatil köyü mülkleri sektördeki ucuzluğun habercisi niteliğinde idi. Emlakçılar bazı şehir merkezlerinde, fiyatları suni olarak yüksek olan konutlarda  şimdi talep azlığından yüzde 30 düşüş kaydedildiğini belirtiyor. Emlakçılar artık ‘ucuzlayan konutlar’ adı altında bir kategori teklifi sunuyor. Sofya’da pahalılaşmanın devam etmesine rağmen bu konuda daha düşük bir tempo gözlemleniyor. Panel konut sahipleri son günlerde mülklerini ellerinden çabuk çıkarma istekleri neticesinde adeta fiyat düşürme yarışına girdi. Sofya’da en büyük ucuzlama Lyulin, Drujba ve Nadejda gibi kenar semtlerde gerçekleşiyor. Bazı uzmanlar ise ucuzlamanın yeni yıldan sonra da devam edebileceğini savunuyor.

Drujba’da iki odalı boş bir dairenin 100 bin levaya kadar düştüğü görülüyor. Lyulin’de tek odalı bir daire ise 70 bin levaya satılıyor. Bir ay içinde yüzde 3 düşen bu dairenin metre karesi 1650 levaya alıcı bekliyor.

Geo Milev semtinde üç odalı ve 100 metre kare bir daire 150 bin Evro’ya satılıyor.  Söz konusu dairenin 2010 yılında bitirilmesi planlanıyor ve eski fiyatından yüzde 9 daha düşük piyasaya sunuluyor. Lyulin 9’da üç odalı panel bir apartman 75 bin Evro’ya teklif ediliyor. Aynı apartmanın önceki fiyatı 77 bin Evro olarak gösteriliyor. Varna merkezinde tuğladan inşa edilmiş, döşeli ve 128 metre kare bir konut 136 bin Evro’ya satılıyor. Birkaç ay önceki fiyatı ise 148 bin Evro.

Diğer dokuz ilde de ucuzlama

gözlemleniyor

Eski bina fiyatlarının düşmeye devam etmesine rağmen hala orta seviyedeki bir vatandaşın alım gücüne yanaşmıyor. İpotek kredilerindeki faizlerin  yükselmeye devam etmesi normal vatandaşı konut almaktan uzaklaştıran faktörlerden biri oldu. 10 yıl sonra ne ödeyeceğini bilmeyen bir kimse nasıl kredi çeksin, diyen uzmanlar faiz oranlarının daha ne kadar yükseleceğini hesaplamakta güçlük çekiyor. En büyük düşüş Sofya’da üç odalı dairelerde (yüzde 12) kaydediliyor. Eski binaların yanında inşası devam eden binalar, hatta satış yerlerinde bile hafif de olsa ucuzlama olduğu görülüyor. Ulusal İstatistik Enstitüsü (NSİ)’nin açıklıdığı rakamlara göre Bulgaristan’daki 27 şehirden 9’unda satılan dairelerde ucuzlama gözlemlendi. NSİ’nin son üç aylık raporunda en büyük düşüş Şumen’de yüzde 8 olarak gerçekleşti. Şehirde konutun metre karesi 995 levadan satılıyor. Ucuzlama kaydedilen diğer şehirleri ise Varna, Blagoevgrad, Stara Zagora, Pernik, Köstendil, Ruse ve Gabrovo olduğu aktarıldı. Son 3 ay içerisinde Ruse’deki panel konutların fiyatların da düşüş kaydetti. Ortalama yüzde 10 daha düşük fiyata satılan panel konutların bazılarında ucuzlama yüzde 20 civarında. Tek odalı dairelerde ise böyle bir eğilim görünmüyor. Yeni binalardaki daireler için yapılan anlaşmalarda laminat parke, PVC doğrama, boyalı duvar ve fayanslı banyo koşulları ekleniyor. Uzmanlar bu olayın talebin azalarak arzın artmasını simgelediğini aktarıyor. NSİ’nin açıkladığı son 3 aylık konut fiyatlarında Sofya’daki dairelerin fiyatları genel olarak az da olsa artış gösteriyor. Kayıt Ajansı’nın verilerine göre son 3 ayda başkentte gayrimenkul sektöründe 8 bin 866 satış yapıldı. Geçen sene aynı döneme göre yüzde 18 düşüş gözlemlenirken, bu sayının 2006 yılı öncesine gerilediği açıklanıyor.

Kredi aktivitesinin ise yüzde 10 düştüğü ve üç aylık dönemde yaklaşık 5 bin ipotek anlaşması yapıldığı belirtiliyor. Emlakçılar, Bulgaristan’da yeterli derece serbest paranın var olduğunu, fakat alıcıların dünya krizinin nasıl sonuçlar doğuracağını beklediğini savunuyor. Alıcıların, kendilerine göre en iyi anlaşmayı yapmak istediklerini belirten uzmanlar, bu yüzden şimdilik bekleme halinde olduklarını söyledi. Yapılan araştırmalara göre Bulgaristan’daki vatandaşların yüzde 5’i bir yıl içerisinde konut satın almayı düşünüyor. Yüzde 2,5’i tarım arazisi, yüzde 7,5’i ise araba alma planı yapıyor.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42