Author Topic: Atatürk'ün etnik kökeni-Произхождението на Ататюрк  (Read 31987 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline hathor

 • Member
 • **
 • Posts: 12
 • Gender: Male
Atatürk Selanik'te 1880/81 yılında Müslüman, Türkçe konuşan, orta sınıfa yakın bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.

O dönemde önde gelen birkaç aileni dışında Müslümanlar soyadı kullanmıyorlardı. Resmi kimlik, nüfus kütüğündeki kayıtlara dayalıydı. 19 yy.'ın ikinci yarısında az ya da çok düzenli olarak tutulan bu kayıtlar her bireyin adını ya da adlarını, ana-babasının adlarını, dinini, doğum yerini ve yılını gösteriyordu.

Atatürk'ün, orta sınıfın alt katmanına mensup babası Ali Rıza efendi, küçük bir devlet memuruydu. Ali Rıza'nın babası Ahmet ise Hafız Ahmet Efendi olarak tanınıyordu. 'Hafız' ünvanı, Kur'an'ı ezbere bildiğini gösterirken oğlunun da kullandığı 'Efendi' ünvanı ise her ikisinin de eğitimli olduğunu gösteriyordu.Ayrıca Hafız Ahmet Efendi'nin lakabı kaçak idi. Anlatılanlara göre, 1876 Mayısın'da Selnaik'te Fransız ve Alman konsolosluklarının öldürülmesinden sonra dağlara kaçmıştı. Bir Bulgar kızının İslam'a geçmesini önlemek için yerel hristiyanların konsolosları yardıma çağırması Müslümanları kızdırmış ve konsoloslar öldürülmüştü. Büyük güçler savaş gemilerini Selanik'e gönderince yerel yöneticiler isyanın elebaşlarını asmışlardı.

Anlaşılan ailede bir İslami öğrenim geleneği vardı; çünkü Ali Rıza Efendi'nin kardeşi Mehmet (Emin) de hafızdı ve dinieğitim veren bir ilkokulda öğretmenlik yapıyordu.

Atatürk'ün uzak bir akrabası ve sonradan yaveri olan Salih Bozok'un oğlu Cemil Bozok, hem Ali Rıza2nın hem d eZübeyde'nin ailesiyle akraba olduklarını iddia etmiştir. Bunun anlamı Atatürk'ün babasıyla annesinin aralarında da akrabalık bağları olduğudur. Ayrıca Cemil Bozok, baba tarafından dedesi Sefer Efendi'nin Arnavut kökenli olduğunu da söylemektedir. Bu bilgi de Atatürk'ün etnik kökeniyle ilgili olabilir.

Atatürk'ün annesi babası ve bütün akrabalarının anadil olarak Türkçe konuşmaları hiç değilse bazılarının türkiye'den gelmiş olduğunu gösteriyor. Çünkü bu yörede, Türkiye ile hiç bir etnik bağı olmayan Arnavut ve slav kökenli Müslümanlar en azından kendi topraklarında yaşarken Arnavutça, Bulgarca ya da Sırpça-Hırvatça konuşurlardı. Yine de Atatürk görünüm olarak yerel Arnavutlara sırplara benziyordu. Tıpkı annesi gibi mavi gözlü sarı saçlıydı. Baba tarafından lakabının 'Kırmızı' olması, onun dasarı saçlı olduğunu gösteriyordu. Türk etnik milliyetçiliğine sarıldıktan sonra Atatürk, atalarının Türklerin fethinden sonra Balkanlar'a yerleşen Türk göçebeleri (Yörükler) olduğunu öne sürmüştü. Göçer yörükler genelde padişahlar tarafından hem yeni ele geçirilen toprakları savunmaları hem de bu yola gelmez aşiretlerden uzak kalmak için oralara göndermişlerdi. Ama Ali Rıza Bey ile Zübeyde Hanım'ın bu Türk yörüklerinin soyundan geldiğini gösteren hiçbir kanıt yok. Belki de Atatürk'ün Türk kökenli olduğu konusundaki iddiasını desteklemek için Türk yörüklerinin sarı saçlı, mavi gözlü oldukları ileri sürülmüştü. Harp Okulundaki arkadaşlarından biri ve sonradan ona muhalif olan [Alb. "ayıcı"] Arif, Anadolu'nun ortasındaki Karakeçili aşiretinin önde gelen ailelerinden birinin oğluydu ve neredeyse kardeşi denecek kadar Atatürk'e benziyordu. Her şeye karşın, mavi gözlere, sarı saçlara ve Avrupalı görünüme genelde Anadolu göçebelerden çok Balkan Slavlarında rastlanıyor. Atatürk'ün görünmünü Balkanlı atalarından almış olması ve bu bölgeyi ele geçirdikten sonra kuşaklar boyunca yerel halkla evlenen Türklerden anadilini öğrenmiş olması büyük olasılıktır. Arnavut sefer Efendi'yle Atatürk arasında gerçekten kan bağı olup olmadığını bilmiyoruz. Ama atalarının arasında Arnavutların ve Slavların bulunması akla daha yakındır. Etnik Türk olmak için Türk yörüklerinin soyundan gelmek gerekli değildir.

Kaynakça;
11. Bozok, 7-8
12. Şapolyo, 15
13. Tevetoğlu, 163. II. Abdülhamit, Karakeçili aşiretinin Osmanlı hanedanlığına mensup olduğuna inanıyordu. (AnaBritannica, XII, 585). Aşiretin bir kısmı güneydoğuya yerleşti ve Kürtler tarafından asimile edildi,(Bayrak 70, Osmanlı Sadrazamı Sait Paşa'dan alıntı), Adana doğumlu olan Arif belki aşiretinKürtçe konuşan kısmından geliyordu),(ATASE, Türk İstiklaline Harbina katılan... komutanların Biyografileri, 163)


NOT: Andrew MANGO'nun Atatürk kitabından alıntıdır.

Ако имате повече информация (и на български) за този въпрос моля добавете...

Offline teo

 • Advanced member
 • *****
 • Posts: 481
 • ПОМАК -ЕДНО ДОСТОЙНСТВО !
Konu cok guzel de ,
Simdi bize mi kaldi Ataturkun nereden gelisi.Kim diyor ki Abraham Linkiln bir irlandali kokeninden diye.Herkez Amerikali diyor.Benim 6-ci kusak dedem Cerkez imis ve bende simdi hemen cerkez mi oluyorum.Insan kendizini  nasil hisediyorsa odur.Baskasi yoktur.Bulgaristanin ilk baskentinden Pliska'dan 10 km uzakliktayim  ve bir bakisa gore  kendimi  eski protobulgarlardan olmami buyuk ihtmalle desteklesemde.......Ortada bir baska bir sey var ben Turk egitimi almis ve kendiMI Turk olarak gormus bir insanim.Su anda kokum ne olsa da ben bir Turkum.bUKADAR BASIT!Aynikisi Pomaklarin durumu.Eger ortada bir Pomak olma duygusu olmasaydi bu forum da olmazdi ve herkez kendisini Bulgar deyip isi kapatirdi.Iste goruyorsunuz , herkezin kendi bir gorusu var ve onu savunmakta.Ve buda en dogrusu.Ataturk konusunda oyle bir sey olmadigina, niye kalkalim yok arkadas o Pomaktir yok o Arnawuttur veya Slav kokenlidir.O kendisini Turk demistir  ve :"NE MUTLU TURKUM" Sozleri onun'dur.Konu boylece kapanmis oluyor!

Offline hathor

 • Member
 • **
 • Posts: 12
 • Gender: Male
Atatürk'ün Pomak kökenli olma ihtimali rahatsız mı etti sizi?

Amerikalılık farklı birşey Türk olmak farklı ikisinin oluşum sürecinin benzediğini söylüyorsanız Türkçülükten ve Turancılıktan bahsetmek saçma olur. Ayrıca unutmayın ki ABD'de de baskın sınıf WASP'tır. Şimdiye kadar bütün başkanlar WASP kökenli (white anglo-saxon protestant) olmuştur...

"Onu tartışmak ne haddimize" yerine bir kaç araştırma yazısı, makale ekleseydiniz daha faydalı olurdu.

Ayrıca tabii ki bize kaldı. Hiç bir şey tartışılamaz değildir. Burası adı üstünde tartışma platformu.

Offline teo

 • Advanced member
 • *****
 • Posts: 481
 • ПОМАК -ЕДНО ДОСТОЙНСТВО !
You are not allowed to view links. Register or Login
Atatürk'ün Pomak kökenli olma ihtimali rahatsız mı etti sizi?

Amerikalılık farklı birşey Türk olmak farklı ikisinin oluşum sürecinin benzediğini söylüyorsanız Türkçülükten ve Turancılıktan bahsetmek saçma olur. Ayrıca unutmayın ki ABD'de de baskın sınıf WASP'tır. Şimdiye kadar bütün başkanlar WASP kökenli (white anglo-saxon protestant) olmuştur...

"Onu tartışmak ne haddimize" yerine bir kaç araştırma yazısı, makale ekleseydiniz daha faydalı olurdu.

Ayrıca tabii ki bize kaldı. Hiç bir şey tartışılamaz değildir. Burası adı üstünde tartışma platformu.


Sayin HatHor ,
Kimse size yazmayin ve kisitlama getirmiyor.Dedigim eger Ben Turkum derse Ataturk niye bunun arkasini daha fazlasinla rayalim.Osmanli bir kosmopoit devletiymis.Unutmyin ki Ataturk Turkiyeyi ve turk halkini kurtaran birisidir.O bir Turk ve Turkluk icin bir savas vermis birisidir.Eger o ben bir pomagim deseydi o baska isti.Ustelik benim saygim pomaklara cok buyuktur ve Atatturk Pomak olsa ya da arnavut ,makedon veya yuruk veya cerkez .......olsa neye deger!O tarihe adini bir Turk olarak vermis!Bu is basittir!

Offline hathor

 • Member
 • **
 • Posts: 12
 • Gender: Male
Sizin konu dışı tepkiniz yüzünden yine alakasız bir şey yazıcam ama Atatürk'ün idelojisinden bahsetmiyoruz burda etnik kökeninden bahsediyoruz. Kemalizmle ilgili yazmak istiyorsanız yeni bir başlık açmak lazım sanırım :)

Offline daylek

 • Adviser
 • ****
 • Posts: 551
 • Gender: Female
 • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
söyliceklerim sayfayla alakalı yada alakasız, affınıza sığınarak bu sayfada ki son dört yanıttan sonra, bir tc vatandaşı olarak dile getirmek isterim ki;

arkadaşlar atatürk ün etnik kökeni tartışılabilir bir konu tabiki, merak edilmesi ve tartışılmasıda güzel bence bununla birlikte eğer atatürk ün pomak olma olasılığı varsa, bu beni mutlu eder hemde çok mutlu eder çünkü koca bir milleti esaretten kurtulma yolunu açan bir dahidir bahis konusu olan ve böyle bir insanla aynı genleri taşıma ihtimali ayrıca gururvericidir benim için. fakat şunu kesinlikle belirtmek istiyorum atatürk ün etnik kimliğinin türkiye cumhuriyetinde yaşayan vatandaşlar için çok ta büyük önemi yoktur çünkü bu ülke için yaptıkları bu ülke insanları için kafidir. isterse hiiiiiiiiiiç alakasız bir ırktan geliyor olsun fark etmez.
burda anlatılmak istenen sanırım kemalizmle ilgili değil arkadaşım. atatürk ün hep sakındığı etnik tartışmalar ve hep vurguladığı ulus olma bilinci ile ilgili ve eğer etnik tartışmalar artarsa türkiye şartlarında bir ülkenin ulus olma bilincine inecek bir darbe riski söz konusudur. e birde buna  bu ülkeyi baştan sona yeniden inşa eden bir adamın etnik kimliği ile ilgili tartışmalar eklenirse durum vehamete doğru gider. ha bu araştırlmayacak yada konuşulmayacak anlamına gelmez tabi ki ama daha sayfanın başında sadece iki kişi varken kelimeler keskinleşti ve ben bu konunun uzadınığını düşünemiyorum bile...

tekrar söylüyorum sayfayla yazdıklarımın ilişkisi konusunda da "hathor" ! affına sığınıyorum.     

Offline Тоска

 • Charter member
 • *****
 • Posts: 2347
 • Gender: Male
 • % 100 + POMAK
Konu kilitlenmiştir.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42