Български > История

Помаците наследници ли са на богомилите и павликяните?

(1/47) > >>

pomak BG:
Ще ми е интересно да дискутираме темата. Благодаря предварително.

martjo:
ами имаше е дин филм по бтв скоро казаха , че мн лесно са приели исляма, защото са помислили че идва спасителят, а освен това като ерес са били отлъчени от църквата, а на откритите надгробни камъни има и символи кръстове и полумесец.богомилството е било мн разпространено в Босна, а там няма данни  за насилствена асимилация.

Snake:
To i v BG nqma,samo taka  se luje obshtestvoto .

Metka:

--- Quote from: martjo on October 25, 2008, 23:38 ---ами имаше е дин филм по бтв скоро казаха , че мн лесно са приели исляма, защото са помислили че идва спасителят, а освен това като ерес са били отлъчени от църквата, а на откритите надгробни камъни има и символи кръстове и полумесец.богомилството е било мн разпространено в Босна, а там няма данни  за насилствена асимилация.

--- End quote ---
martio, az iskam  da te popitam - Ti vijdal li si realno nqkade nadgroben kamak na koito da ima avtenti4en krast i polumesec?
 

rado:
Не знам дали помците са били някога богомили или павликяни, напълно е вероятно. Ако гледаме на  въпроса без излишни емоции, помаците - визирам хората от които идва името, а това са ЛОВЧАНСКИТЕ ПОМАЦИ, защото именно те се наричат така, докатородопските мюсюлмани са си имали различни етноними, като ахрени, надолу пък мърваци, мияци, торбеши, аповци и т.н.. Та именно ловчанлии са се наричали помаци, то те по всяяка веротност са биле павликяни. Първо защото физически приличат на останалите пававликяни в северна България, а най- видното е диалекта на който говорят идентичен на езика на българите католици, а и самия епископ Филип Станиславович при завръщането си  от Рим отбелязва, че в най- голямото тогава павликянско село Ореш има вече доста мюсюлмански къи наред с католическите, доколкото знам и в Лъжене е имало  но са се преместили при онези , които масово са се обърнали във вярата на Пророка. Поздрави.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version