Български > История

Помаците наследници ли са на богомилите и павликяните?

<< < (2/47) > >>

pomak BG:
има сведения че богомилството на балканите се появило благодарение на павликяните. Другото характерно е че и едните и другите са имали еднакви възгледи. Още повече че един от най-големите духовници сред богомилите Василий Врач, от своя страна имал и много ученици и между павликяните, така че всичкото това е оплетено. Но тъй като аз съм родопчанин а живея сред ловчанските помаци, трябва да ви споделя и факта, че тези помаци до голяма степен са блиски в диалекта си и с родопските помаци, не само с католиците павликяни. От гледна точка на ударението, и в наличието на думи като отвъде, дайчо и други които в момента не се сещам за съжаление. От гледна точка на тъкашките модели на килими, черженца и куп други също по модели са като родопските, боядисването на булките. Докато пък кухнята им е турска и някои думи като тепсии, ястъци, балтии и пр. Общият ни произход е без никакво съмнение. няма да споменавам обичаите това ще гопрочетете в бъдещата ми книга. там съм дал и по подробна информация за това къде и как е станало разделението между едните и другите. За информация пак тук се намесват павликяните, копито не са били само в Северна България, а и в южна и то в Родопите и в близост до тях. Тези от Северна България дошли имено от там. 

rado:
ами няма начин павликянския диалект е подгрупа на златоградските говори, а що се отнася до местенето на север и юг имаме доста записана информация от домимите ни. Католишкия говор днес също е пълен с турски думи, но причината си е друга. Днес вече името павликяни е станало конфесионален синоним на павликяните католици само. Дори и ние вече не го използваме така често, като дъртите ни. Само при банатчени се е запазило заради околните народи.

Пламен Пасков:
Ако темата има предвид: наследници ли са помаците по религиозен показател на павликяните и богомилите, то отговорът следва да е: да, И на павликяните и богомилите, а не само и единственно на тях. Въпреки, че за религиозно наследство не е прието да се говори, освен в политически контекст на нездравите страсти, технологии и конфронтации през 20-21 век.
Ако темата има предвид: наследници ли са помаците като етнос на богомилите и павликяните, то отговорът е: категорично НЕ! По простата причина, че павликяни и богомили като отделни народности, племена, народи и етнически групи никога не са съществували, това са религиозни понятия, а не етнически.
Също така, както и помаците.

pomak BG:
Аз не отричам казаното, общият славянски произход е факт, както на православните така и на "еретиците", ако съдим от гледна точка на говора, който употребяваме. Но тук има и нещо друго, което малко или много отделя едната част от помаците от тази обща славянска маса и това е арменското в нея. Тъй като едната част от помаците били приели исляма павликяни, които от своя страна имали арменски произход, въпреки, че през този период те привличайки към себе си доста славяноезични се и поумешили. За това говорят и някой учени. Т. напр. Константин Иречек и Марин Дринов смятат, че антропологическият тип на павликяните е “армено-азиатски”. Л. Милетич отхвърля твърденията им като изхожда от личните си наблюдения при посещенията на някой павликянски села в Северна и Южна България, а освен това привежда езикови данни за връзката на павликянските говори с говорите на Родопите и потвърждава историческия факт, че католиците и помаците имат общ произход, намерил отражение в диалекта на езика, с който се различават от околните.
Тъй като павликяните, които били преселени на Балканите, са говорили арменски език. Приобщаването на павликяните към езика на мнозинството на територията на дн. България и на територията на дн. Македония е в различно време. Изследователят д-р Петър Голийски, на базата на редица езикови факти, твърди че окончателното деарменизиране на павликяните настъпва някъде около самия край на XV в. и в начало на XVI в., а на територията на дн. Македония към средата на XVII в. През втората половина на XX в, следи от арменския език в павликянския диалект, се установяват от доц. д-р Едуард Селян и д-р П. Голийски. Те разглеждат арменското етническо присъствие в българските земи от Средновековието на основата на допълнителни данни от диалектите и заключават, че антропонимите от арменски произход припокриват районите, населени с павликяни през XV – XVII в. В българската литературата се говори за павликянско наречие и павликянски говор. Според езиковеда Нено Неделчев обаче днес съществува цяла павликянска диалектна група, а не един павликянски говор. Тази павликянска диалектна група си има своя история и свое диалектно и говорно членение, което е резултат на продължителната разпокъсаност на павликянското население. Езикът, на дошлите по-рано и на дошлите по-късно павликяни, безспорно се е различавал, особено като се има предвид, че са ползвали не един западно-арменски диалект.
 

Gelina:
Защо не си издадете по една книга за произхода на помаците? Така всеки от нас ще ви прочете и ще си направи своите изводи! Тук стана пълна каша! >:(

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version