Author Topic: Батак - мит или реалност ?!?  (Read 265656 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Пламен Пасков

  • Guest
Ynt: Батак, мит или реалност?
« Reply #90 on: January 23, 2009, 15:00 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Точно.  И Вазов използува преразказа.И той не е пряк свидетел.
Вазов е написал стихотворение, а не хроника на събитията.
Той е съвременник, но не е пряк свидетел, или поне аз не знам да е.
Но нищо чудно да е общувал с преки свидетели тогава.
Това не е било нито трудно, нито невъзможно.
Но аз не съм се позовавал на него, ако проследите дискусията.

Пламен Пасков

  • Guest
Ynt: Батак, мит или реалност?
« Reply #91 on: January 23, 2009, 15:04 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Алтернативни документи?Разбира се ,че ще ги давам ,аз точно затова съм дошъл тук, но когато аз реша ,колкото е небходимо и без някой да ми поставя задължителни условия или срокове.
Срокове не съм ви поставял.
Условията се свеждат до надеждност и достоверност, и само свидетел и съвременник са достатъчния гарант за това.

Quote
Между другото, всички тези "алтернативи" ги има и в български издания които са предназначени за българска аудитория , но за съжаление на  масовата аудитория и харесва версията "Януариус Макгахан" която е началото на митологизацията на реално съществували личности и реално осъществени събития.
Е, не така. Ако вие ги знаете, защо не ги посочите, а ги криете?
Аз винаги съм цитирал и по възможност съм давал и линкове към ресурси, за да могат хората сами да видят и проверят.
Какво лошо, ако и вие се придържате към такъв подход?

Quote
Преразказът също е начин за изразяване ,и то доста силен,когато се посочи кой източник се преразказва, а който се съмнява нека сам си намери източника, ако се съмнява в добросъвестноста на събеседника.Моите добросъвестност и честност са спорни понятия дори и за самия мен,те в нашия случай не са от значение.
Аз обаче ги смятам за важен фактор, но както и да е.
Виждам, че сте твърде самокритичен.

Quote
Важното в случая да се направи наново преглед на тези събития с факти и документи.
Стига да ги има, нямам нищо против.
Давайте ги!

Quote
Съвременик ,свидетел ,очевидец -това не са три условия, а са две - Съвременник и Свидидетел.
Приемам корекцията.

Quote
Съвременикът не е норма за настоящия дебат. Единствената норма за мен е свидетеля, и та само онзи свидетел ,който се е закълнал ,че ще говори само истината, и освен това не само да се е закълнал ,но и да вярва в това ,че ще говори само истината.По нанататък ще стане дума и за свидетелски показания по въпроса
Хубаво условие...
Дано намерим човек, който да отговори на вашите изисквания.

Offline kasmet70

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 297
Ynt: Батак, мит или реалност?
« Reply #92 on: January 23, 2009, 20:28 »
"Той е съвременник, но не е пряк свидетел, или поне аз не знам да е.
Но нищо чудно да е общувал с преки свидетели тогава.
Това не е било нито трудно, нито невъзможно.
Но аз не съм се позовавал на него, ако проследите дискусията."
  и аз съм учил теория на вероятностите

Пламен Пасков

  • Guest
Ynt: Батак, мит или реалност?
« Reply #93 on: January 24, 2009, 01:39 »
You are not allowed to view links. Register or Login
  и аз съм учил теория на вероятностите
Но аз не съм се позовавал на него, ако проследите дискусията.

Offline Snake

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 501
Ynt: Батак, мит или реалност?
« Reply #94 on: January 24, 2009, 20:41 »
You are not allowed to view links. Register or Login 

Offline teo

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 481
  • ПОМАК -ЕДНО ДОСТОЙНСТВО !
Ynt: Батак, мит или реалност?
« Reply #95 on: January 24, 2009, 21:42 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Тео, прекратявам с твърденията и с цитатите на документи на очевидци, свидетели и съвременници. Давам ти един голям аванс и слизам на твоето ниво да си говориме просто лакърдия, без да уточняваме кой ви ги спуска тези "умозаключения" и "концепции". щото е ясно, че няма такъв.
Но започвам една серия от въпроси, на които ще те държа отговорен във всички теми, където пишеш от ттук нататък, докато не дадеш обоснован отговор или не признаеш, че твоите твърдения са прости размисли над чашка чай без никакви доказателства, или са ти спуснати директно като пропаганден инструктаж.
Започвам:
1. Къде, в кой документ, от кого, в кое издание или публикация, е указано:
- периода от 3 години...
- репресиите на малкото онеправдани като социален статус и нямащи право на оръжие "комити" над многото въоръжени, с боен опит и с по-висок социален статус помаци?
2. Кой, къде и кога е публикувал, че:
- има поредни подстрекателства на баташки комити...
- кога и в какво точно са се изразявали тези подстрекателства (документ, цитат и автор, ако обичаш!)
- документ за здравословното състояние на Османската империя, че била именно на смъртно легло...
- документ, където е записано, че ха са тръгнали да озаптяват комитите, ха русия и Запада са скокнали да обявяват война на османската империя?
отговори пунктуално, много те моля! Настоявам даже!
3. Щом говориш за "главния виновник", назови го по име, и откъде точно е тази информация? От "агенция една жена казала", или от достоверна и проверяема публикация? Не може 3 години терор при смешните обстоятеслва на пропорциите и силите на тероризираните и тероризиращите в региона, и никой никъде нищо да не е записал! Има си областен управител, все пак, и това му става в каазата!
4. Щом говориш за "цели" на "главния виновник", и то политически цели, искам и за това да ми дадеш документи и източници
5. Дай доказателства, че т.н. от тебе (щото други "източници до тук не съм видял" "Баташки комити" са убивали, цитирам: "мирно мюсюлманско население", и "постоянно ту жените им, ту децата им"
Без доказателства това си е нарочна лакърдия с цел поругаване на маиетта на жертвите на батачани, нали разбираш отговорността на писанията си?
Б"Битка" има тогава, когато се бият въоръжени с въоръжени хора. И да е имало, тя е била до този момент, когато Ахмед Ага Барутинлията е поставил услвоие за предаване на оръжитео с обещание за пощадяване. След което няма битка, а има КЛАНЕ!
Схващаш ли разликата?
Или гоненето на обезоръжени и беззащитни хора и гаврата с тях и последвалото им убийство за тебе е битка?
Модераторите изтриха постинга ми с фотография на костницата. Ако толкова държиш, мога да ти организирам виртуална екскурзия из Батак, с архитектурния план на черквата, с квадратурата, с двора на черквата, и т.н. Но си има цифри, посочени директно от очевидеца и съвременника-свидетел МакГахан, а те са, повтарям, следните: 200 дъскорезници, 900 къщи, 8000-10000 население, около 2000 оцелели.
Твоите източници и цитати кои са? Къде са публикувани? От коя година са? Кой ги е писал?
Ами опиши го: колко жертви са дали, нямам нищо против, ето, задавам ти въпрос: Колко души мюсюлмани са загинали при Баташкото клане? Кой ти е източника. документа, автора, годината на публикацията?
не можеш да ми говориш, че такива няма, защото става дума за събитие на територията на Османската империя, която още 2 години владее тези места, това става по личното разпореждане на управителя на кааза Пазарджик, то ест, на официалният представител на османската държава, и щом има заповед и изпълнение, няма никакви основания тази държава и този управител да не протоколира "жертвите" от мюсюлманска страна, колкото и да са били? Къде са те?
1. Клане, в което са загинали хиляди, НЕ Е СЕЛСКА СВАДА! Нарочния ти термин е нарочна и системна гавра и поругаване на паметта на загиналите. В тази селска свада са загинали десетки пъти повече, отколкото в последния възродителен процес, за който не спирате да пишете, стананизирате и демонизирате всички българи досега, колективно при това, не искам да давам извадки от други форуми, знаеш много добре за какво говоря! Значи, вие можете да помните преименуване и ВРЪЩАНЕ на имената, а клането на батачани било достойна за бързо забравяне селска свада?
Лъжата има страшно къси крака, прав си. Твоята лъжа, която се опитваш да измислиш с помощта на нструктори и работодатели след 130 години.
Защото освен с голословни провкативни и осквернителни за страданията на хората твърдения не можеш и не си ги доказал дотук с нищо! Нито веднъж!
Да ти намеря ли колекциите от други мои въпроси в този форум, на които отговор така и не си дал, и няма и да дадеш никога. защото отговори не съществуват7
Забрава - никога!
Подаване на ръка при честна и взаимно-уважителна позиция - винаги!
Но това, което правиш, не е нито честна, нито уважителна позиция! Това е гавра и цинизъм, на която е способна само централата ти!
Бенковски не е стъпвал в Батак! След Еледжик се изтегля в Северна България! И Батак изобщо не е бил в неговия, IV революционен окръг!
Това видео, щом цитираш американския историк Станфорд Шов, и щом знаеш турски, да попитам: откъде са извлечени цитираните от Станфорд цифри почти 130 години след събитието? Щото батачани не помнят да е идвал на място и да е броил костите и да е правил математически екстраполации и да ги е класифицирал: "ей ги на 1000 за батачани, и ей ги на тия: на 4000 мюсюлмани"!
Те тия обезоръжени батачани направо терминатори бе! С голи ръце и колци да избият 4000 мюсюлмани: 4 пъти повече, отколкото те самите били загубили!
Ами че по твоята "логика" батачани са го спечелили това сражение, и са разпердушинили орлите на Ахмед Ага Барутинлията, ветераните с дългогодишен боен опит по войните на османската империя!
Тео, това не е несериозно, това е цинично.
Само една кратка скоба остварям и спирам: същия цинизъм да се правите на жертви на избитите и изкланите го практикувате по отношение на арменците и на гърците в Хиос.
Под "вие" имам пред вид апологетите на политическата ти централа.
Все османлиите в с окървавени до лактите ръце, колят, изнасилват и грабят, горят след това каквото не са взели, и все те, милите, нещастни жертви на гадните раи!


Пламене,
Когато казвам за Бенковски аз говоря за Априлското въстание даже отбелязах във кавички.
За 4000 убити мюслюмани са именно ...те са убити преди свадата във Батак,разбира се и обединява и тези които са паднали във самото сражение.
Това е сражение не е никаво клане!!!От двете страни гърмели.....истинска битка!Разбира се че, ще има много паднали!Възможно и тогава под въздействието на мъката към загиналите си деца и роднини "башибозуците " да са посегнали поред.
Но нека да дойдем на същноста на нещата.Говорите само едностранчиво.Моя задача като мюслюманин е да говоря и за нашата истина.До сега истината беше че, ние сме варварите ....но медала има две страни.Е каква е поуката от всичко това което искам да кажа на всички.....
Че ,е време да "демитизираме" неща които дълги години бяха обект на митове и героика.Време да кажем истината и да се каже във историята ни че, във Батак не само христиани са клали но са клани и много мюслюмани....и ако кажа истината броят на тези мюслюмание много е повече и те са клани преди Баташките събития.


ПОСЛЕСЛОВ.....

Време да обявим че, Батак е само едностранчив мит.
Време да обявим Батак че е наш общ мемориал..
Време да вземем поуки от историята,защото няма други народи и комшии освен нас същите.Все едни и същи ще бъдем...от тук нататък!
Запомнете това ЗАВИНАГИ,комшии за вечни времена!
Свършиха се "ВЪЗРОДИТЕЛНИТЕ ПРОЦЕСИ" и непризнаването на други народи.Всеки народ трябва да каже болката си!
и АЗ УВАЖАВАЙКИ ТЕБ ...и те познавайки много добре като един добър човек....никога нямам омраза нито към теб нито към твоята религия.Религиите са нашата култура и те са различните пътища към бога.
Само едно искам да ви кажа че Батак, не е това само вие което си знаете!
И нека да добавя и още едно изречение.Митът към Батак е вече не във шишето като злия демон а вече излязъл от шишето и витае във въздуха!
По важното че ,ние новите поколения не искаме да създаваме нови сблъсъци огнища на напрежения.Отдавна много европейски и световни историци доказаха самите действия във Батак...че това е дело на Панславизма на Русия.Тези кръвополития във Батак бяха добре дошли за политиката на едни ,унищожавайки вековна дружба на народите.5 века тези народи живяха във разбирателство....и 3 години мюслюманите търпяха набезите на хадутите-комитаджии,които им убиваха децата и жените.Днес Помашкият народ пак показва зрялост и вече 130г не е показвал  и не давал изблици на омраза....освен да се трудят от тъмно до тъмно и то на най-трудните участъци на икономиката ни....миньори,строители,тютюнджии.

Offline EvroPOMAK

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 1410
  • Gender: Male
  • POMAK - POMAKY
Re: Батак, мит или реалност?
« Reply #96 on: November 16, 2010, 18:42 »
Една статийка, подсказана от един неврокопски Помак !   ???   8)

РОВИЧКАНЕ В БАТАК/А/
12 Ноември 2010 , Иван Сухиванов

Всеки лов на вещици започва с обвинения в ерес и светотатство.   А днес никой няма право да изказва мнение върху миналото ни без санкцията на “родолюбците”, понеже те,  естествено, като истински националисти, държат основния пакет акции на българската история… Става дума най-вече за “експертната” интерпретация на определени исторически събития. 

Да вземем  митичното  “баташко клане”. “Истината”, за което дължим на няколко “репортажа” на командирован британски журналист. На тези “репортажи”, писани обаче доста след “клането”, стъпва т.нар.  обществено мнение. Разбира се, на английският  журналист му  е трудно да вникне в тъмната балканска менталност – и най-вече мотивът за това зверство. При това е трудно това деяние да се припише на османската власт, като геноцид, понеже става дума за откровена мародерщина на /българо/мохамедани срещу християнското население в Батак.

Трябва  да споменем, че в конкурентен английски вестник по това време  се пише пък за ” зверства на българите”.   И ако на днес самонареклите се “родолюбци” /лумпeни, мутирали от медийно облъчване или просто платени клакьори/  забраняват с крякане на чужди изследователи да се произнасят по “случаят Батак”, понеже не можел да вникне в националната специфика, то защо няма и подобен упрек спрямо тогавашните “прогресивни” /чужди/ публицисти, отразявали  Априлското въстание? 

В случая с Батак имаме две страни – историческото събитие, на което очевидци няма –  и “митът”, представляващ събитието, обраснало с лични истории; текстовете на З.Стоянов и Вазов, писани постфактум, които всъщност създават “мита”, ползвайки неограничено художествена фикционалност.  Изглежда травматичните исторически спомени са нещо като джакпот  за нашенските родолюбци.

Всъщност гробовете-костници в Скравена, Батак, Плевен, и пр., бяха създадени още при соц-а, твърде вероятно като морално оправдание за злодеянията на  “възродителния процес”.    Това не е нито най-голямото “клане”, нито единственото в историята.  Защо обаче непрекъснато  ни връщат към това печално събитие? Адекватни ли са на модерното време, в което живеем, тези “апокалиптични” бълнувания днес, за  да се препотвърждава  националната идентичност, която някой чувства като заплашена? И нужно ли е въобще някому това, освен на  спекулантите с историята и на ретроградите, които всъщност търсят поводи да развихрят популизма си? 

Всъщност май  идеологията не е мъртва, само предрешена в национални одежди и така  продължава да броди като призрак... Или  като вампир /вампирът,  е балкански демонологичен персонаж!/, като зло, което се въплътява  чрез  предразсъдъците /ни/. Това, струва ми се, е истината за /днешния/ българския националекстремизъм, в трескаво търсене на поредната си “национална катастрофа” или болна визия, без която би се изпарил мигом.

П.П. Тук искам обаче да съобщя за едно “контраклане” след Освобождението, извършено над съседното помашко село /Барутин/ от т.нар. “баташка рота”, дислоцирана тогава в този район и на която е “разрешено” да извърши отмъстителен погром със задна дата, години по-късно, когато безсмислието на едно подобно отмъщение се е размило във времето… Това печално събитие срива целият ореол, изграден постфактум около “митът” Батак.

Впрочем видяхме как митът за Батак бе събуден и ползван за идеологически цели от Божидар Димитров и сие, без да се даде възможност за дебат. Охранителите на “сакрализираните зони” действат по подобен начин и със всички исторически наследства на социализма – мемоариали, мемоари, и пр. Тежка националистическа завеса закриля и престъпниците от т.нар. “възродителен процес”, много от които с научни титли, д-ри по история, “съветници”, и пр. Оправданието с престъпленията на османската власт ги изравнява в морално отношение с всички тогавашни мъчители на населението.

Защото каква е разликата тогава? Действайки по определен начин, с мотива, че това било в полза на “националните интереси” е характерно за всички посттотаталитарни политически дейци от ляво, и най-вече за настоящият президент, с гордото прозвище Гоце. Изравяйки травматични събития от 19 век, социалистите/ бивши комунисти/ прескачат с лекота едни по-скорошни издевателства на народа, извършени от тях самите след великия им 9-ти септември. “Нищо не е забравено” – беше любим техен лозунг, който обаче днес ги цапардосва по дебелите кратуни като бумеранг. В историята няма логика, но има памет, която няма как да се заличи, както обичат да правят комунистите.  Въпреки колективния им Алцхаймер – това трябва да им се напомня. Защото демокрацията и свободата са като хляба, както казваше един поет, за да са пресни трябва да се омесват и изпичат ежедневно…

 You are not allowed to view links. Register or Login

Offline EvroPOMAK

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 1410
  • Gender: Male
  • POMAK - POMAKY
Re: Батак, мит или реалност?
« Reply #97 on: April 01, 2011, 23:43 »
В неделя мъчениците от Батак стават светци  ::)
автор(и): Албена Бъчварова, Йова Апостолова, Боряна Димитрова, прочитания: 327, коментари: 1 Виж галерия 1 2 3 »
На 3 април в патриаршеската катедрала “Св. Александър Невски” в столицата патриарх Максим и всички митрополити ще извършат първата от 47 г. насам канонизация на нови български светци. От неделя в православния църковен календар ще има още две дати - 17 май, празникът на гр. Батак, когато ще се почитат Баташките мъченици, и 9 май, когато ще е денят на Новоселските мъченици. Всички са загинали при потушаването на Априлското въстание през 1876 г.

Църквата обаче не спира дотук. След обстойни проучвания предстоят канонизации и на други прославили се българи, става ясно от думите на д-р Павел Павлов, член на комисията по канонизация на Светия синод и преподавател в Богословския факултет на Софийския университет.

Това се потвърждава и от посланието до вярващите на патриарха и владиците по повод празника. В него се казва, че Синодът ще продължи да проучва и канонизира “просиялите по българските земи - в мъченичеството или с други подвизи, Божии угодници”.

Досега Българската православна църква е обявила 104-ма за светци. Сред тях са четирима средновековни владетели - княз Боян Енравота, княз Борис Покръстител, цар Петър Български и княз Йоан-Владимир Български.

В най-ново време за последно канонизации е имало през 1962 и 1964 г. - на Паисий Хилендарски и две години по-късно - на Софроний Врачански. Извършени са от патриарх Кирил.

Богослови напомнят, че само за последните 20 години в Русия има над 1000 канонизации, в Сърбия - около 200, в Гърция тази практика никога не е преустановявана.

Баташките и Новоселските мъченици са първи, защото двете митрополии - Пловдивската и Ловчанската, са били най-активни и най-подготвени с предложенията си. Те са представили и неоспорими доказателства за мъченичеството на загиналите в Баташкото клане и на жертвите от новоселския девически манастир “Св. Троица” (утре в Априлци).

Литургията в неделя в София ще е изключително тържествена. Започва в 9,30 ч в “Св. Ал. Невски” и ще продължи до около 12,00 ч. Ще бъде предшествана от панихида и всенощно бдение за жертвите в Батак и Ново село. Началото е в събота от 18,00 ч. Това ще е последното опело за мъчениците - след канонизацията им те стават светци и за тях вече ще бъдат отслужвани молебени.

На литургията в неделя владиците ще осветят двете икони на новите мъченици. Те ще бъдат издигнати на изток, запад, север и юг, за да им се поклони целият народ от всички посоки на света. След това ще бъдат изпети тропарите, написани от известния химнограф протопсалт Аргир Малчев от Асеновград, бивш преподавател в семинарията в Пловдив, съобщи архимандрит Арсений Лазаров, духовен надзорник на Пловдивската митрополия.

След освещаването на иконите ще има литийно шествие с тях около храма.

Най-голям ще е празникът в Батак на 17 май, когато за първи път ще бъде отбелязана паметта на новите мъченици. В града ще има тържествено шествие с иконата до църквата “Св. Неделя”, в която е било клането.

За разлика от хилядите избити в Батак, за жертвите от Новоселския девически манастир “Св. Троица” се знае по-малко. Те също са загинали при потушаването на Априлското въстание през 1876 г. Това са свещениците Георги Христов Дългодрейски и Никола П. Барбулов, монахините Сусана (Сомлева, игуменка), София (Павкова), Елисавета (Злийска), Ефросиния (Мофтиева), Христина (Христова), Калиста и Екатерина, мирянката Сусана (Чорбаджиева), както и други незнайни духовници и миряни, избити във въстанието, съобщиха от Ловчанската митрополия. След кървавата разправа през 19-и век турците са опожарили манастира. Останал само параклисът “Свети Иван Рилски”. Досега той бе костница. При Ловчанския митрополит Филарет (1939-1960) е бил направен остъклен ковчег за съхранение на мощите.

За църквата мъченичеството е неоспоримо доказателство
За канонизацията на мъчениците от Батак и Ново село трябва да осъзнаем, че това ще са наши светци, които обаче ще бъдат почитани от цялото Православие. Затова ми се иска тази канонизация да постави ново начало за Църквата ни, тя е начин да изцеляваме нашия недостиг от съборност и единство.

За българите днес е необичайно, а за някои даже и неприемливо да има канонизация. Нормално е - в съзнателния живот на повечето от тях това не се е случвало. В нашата Църква има голям вакуум по отношение на канонизациите. На какво се дължи той?

Канонизация може да прави църква, която е автокефална, т.е. самостойна. Българската църква обаче губи самостоятелността си в края на Средновековието - с края на Търновската патриаршия. След това съществува през Охридската епископия, която е унищожена през 1767 г. И до 1870-а реално нямаме самостоятелност. Две години след обявяването на Българската екзархия попадаме в схизма, която остава до 1945 г. Така и между 1872-1945 г. не може да има канонизации. През 1953 г. отново се възстановява патриаршеският статут на църквата ни. Още следващата година с решение на Св. Синод втората неделя след Петдесетница е обявена за неделя на всички български светии. През 1962 г. е прославлението на преп. Паисий Хилендарски, а през 1964 г. - на св. Софроний Врачански. Това се случва по времето на патриарх Кирил. До 10 ноември 1989 г. други канонизации се оказват невъзможни. През 1991-92 г. настъпва църковният разкол. Когато той е преодолян, идват и първите предложения за канонизация. През 2005 г. - от Ловчанската митрополия за Новоселските мъченици. Малко по-късно - за Баташките мъченици от Пловдивската митрополия.

Процедурата не е усложнена

Най-естествено е инициативата да дойде отдолу - всяка енория, църковно настоятелство, свещеник могат да правят предложение, което после чрез съответната митрополия стига до Св. Синод. Има и вариант, в който предложението тръгва отгоре - от Синода. Още когато се подава писмото-молба по места вече са събрани части от житие, тропари, части от служба, посветена на мъчениците. Местната църква е тази, която представя доказателствата - отива се, говори се с хора, проучва се къде са останките и т.н. Следващата стъпка след подаването на молбата е нейното разглеждане от Св. Синод. След като той вземе решението, се задвижва процесът. Комисията по канонизацията после решава конкретни въпроси - кога да е събитието, как да се организира и т.н.

Не съществува правило или забрана, че трябва да са минали поне 50 години от смъртта или от акта на мъченичество, за да се върви към прославление. Пример - след като умира св. Григорий Палама, известен наш свети отец и богослов от 14-и век, още на следващата година вече има храм на негово име.

Дали трябва да има и чудо

То нерядко става след самото прославяне. Ние имаме записани чудесата на св. Йоан Рилски. Има обаче и много светци, за които четем и в чиито жития не откриваме чудеса. Пътят в предстоящите утре канонизации е път на мъчениците, които са пролели кръвта си за вярата. Не се търси друго чудо. Мъченичеството е критерий, който е неоспорим. Важно е и да е жива паметта за него.

Няма църква без светци. Тогава няма смисъл тя да съществува. Затова канонизацията на Баташките и Новоселски мъченици не трябва да остане единствена. Тя е първа, защото Ловчанската и Пловдивската митрополия бяха най-подготвени. Но вече има още много намерения - както за мъченици от вековете на османското робство, така и за новомъченици от комунистическия период.

Защо не почетем всички жертви от Априлската епопея
Може би е нормално след дългото прекъсване на традицията по канонизация въпросите и съмненията при сегашната да са повече.

“Отдавна историците са направили приблизителни изчисления, че жертвите от април 1876 г. са 30 000. Както в църковния календар има “Св. 20 хиляди мъченици, изгорени в Никодимия”, така в нашия случай може да има “Св. 30 хиляди новомъченици, пострадали при Априлската епопея от 1876 г. (или “Св. 30 хиляди новомъченици, пострадали през 1876 г.”). По този начин ще се канонизират всички жертви и ще се тушират всякакви недоволства.” Това е предложение на богослова д-р Христо Темелски в сайта “Двери на православието”.

Вече се чуха гласове и защо не са почетени жертвите от Старозагорското клане от юли 1877 г. (според някои оценки те достигат 15 хил. души).

“Жертвите на башибозушкото клане в нашето село заслужават не по-малко от баташките да бъдат обявени за мъченици”, заяви кметът на новозагорското с. Любенова махала Иван Иванов. На 14 април 1877 г. в местната църква са били избити 1013 българи. “Разликата ни сБатак е само в липсата на журналист,който да пише (има предвид репортажите на американеца Макгахан за клането в Батак - б.р.)”, смята Иванов.

Авторка, подписана Златина в “Двери”-те, дава друга гледна точка към темата: “Изкушението да се канонизират национални герои от турския период е общо за Балканите и може би гърците са най-податливи. Но даже те използват два термина - агиомартирес и етномартирес, т.е. светци мъченици и мъченици за народа.” Друг участник я допълва: “Тези хора са мъченици на революцията, но дали са мъченици на вярата?” Според трети Синодът си прави пиар.

Изкуствоведка разбуни духовете преди 4 г.
Скандал се разрази през април 2007 г. около публично оспорено изследване за Батак. Изкуствоведката Мартина Балева от Берлинския свободен университет и германският учен Улф Брунбауер изследваха как Баташкото клане се е превърнало в национален мит чрез “Записките” на Захарий Стоянов и картината на полския художник Антони Пиотровски “Баташкото клане”, рисувана през 1892 г. Изследването не предизвика остри полемики в научните среди, но “митът” бе взет “на нож” от по-широката публика като отричане на реално случили се събития. Балева подложи на съмнение броя на жертвите - според нея те са били много по-малко. Изкуствоведката направи и извода, че митологията около Батак създава основата за напрежение между българи и мюсюлмани.

Последваха масови бурни реакции срещу заключенията на Балева. “В църквата “Св. Неделя”, която е превърната в масов гроб, още мирише на кръв”, заявиха хората от Батак. В скандала се намесиха и политиците, които намериха удобен повод да доказват патриотизма си. Първанов изнесе открит урок. На митинги на “Атака” и по СКАТ дори беше обявена награда от 1000 лв. за всеки, който намери адреса и актуална снимка на Балева. Тя се оплака от гонения из Европа. Историята стигна и до Европарламента. Проектът излезе като книга, но със смекчено заглавие - не “Митът Батак”, а “Батак като място на паметта”.

След скандала все по-често публично започна да се обсъжда идеята за канонизирането на жертвите от клането.

Албена БЪЧВАРОВА, Йова АПОСТОЛОВА

Зографът на Батак работил ден и нощ
Само за един месец художникът Мирослав Асенов от Хисаря изрисувал иконата на Баташките мъченици. 39-годишният творец работил денонощно, ставал в 4 ч призори и проучвал фактите от 1876 г. при клането в Батак. “Целта бе да създам сборен образ по каноните на православната иконопис, а не фотографската точност”, каза Мирослав. В центъра са показани мъже и жени с родопски носии и деца. На първия ред стоят двама свещеници - отец Нейко Паунов и отец Петър.

Мирослав е завършил изобразително изкуство в Благоевград. Съпругата му Таня също е художник. Негови икони има в ротондата “Св. Георги” в София, в храма “Св. Петър и Павел” в столицата, в църкви в Пловдив и Хисаря. Първата изографисал, когато бил в казармата. Идеята за първообраза на иконата на Баташките мъченици дошла от православни монахини от Калифорния, които правили исторически проучвания за събитията в Батак.

БОРЯНА ДИМИТРОВА
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Шали

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 487
  • Gender: Female
Ynt: Батак, мит или реалност?
« Reply #98 on: April 02, 2011, 21:21 »
You are not allowed to view links. Register or Login
::)
...
Ще следва канонизация на мъчениците за вярата от годините на атеизъм  :) Нормално...реално

Offline muti6

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 927
Re: Батак, мит или реалност?
« Reply #99 on: April 04, 2011, 14:17 »
ЗА УПОТРЕБИТЕ НА ИСТОРИЯТА

Църквата "Св.Неделя" в Батак, в която през 1876 г. след 3-дневна обсада и пожар загиват предимно жени и деца.

Снимки: Николай Дончев
Ажиотажът около Батак като че очерта ясно границите на ниското ни самочувствие

Преди месец комай написах в едно списание статия, в която изказвах тревога от пълзящото преувеличаване на историята, на миналото в нашето днес. От овеществяването на историята, от валоризирането й от определени среди, от размахването й като сопа от политиците. И през ум не ми минаваше тогава, че в рамките на един месец ще видя шутовско препогребване на предполагаемите останки на цар Калоян, нито пък че батачани или по-скоро българската наука ще стане жертва на толкова встрастен дебат.
Чудех се тогава дали "погледът на българите, които едва си поемат дъх не от прескачането - от мъчителното възлизане през бариерата на европейското членство - не е съзнателно насочван назад. Към миналото... Дали пък защото в близкото не "недавно", както казваше Вазов, а в близкото ни бъдеще не очакваме да ни "свети нещо ново... нещо славно", та търсим опора на самочувствието си в миналото.
Държавният глава мете и почиства исторически обекти. Не национални паркове, да речем, не улиците на отрупаната с боклуци София, а именно исторически обекти. Думам ти, дъще, сещай се, снахо. Парковете хвърлят мост към бъдещето - историческите обекти - към миналото. С една дума, дали миналото не е своего рода транквилизатор за напрегнатите ни нерви.
Да си призная, бях изпуснал началото на вихрещия се сега скандал. При това, че вероятно съм един от не толкова многото българи, които още миналата година бяха чели статията на г-жа Балева във в. "Култура".

Сметнах я за наивен и неубедителен опус
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Hadj

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 585
Re: Батак, мит или реалност?
« Reply #100 on: April 04, 2011, 20:45 »
   Някой смятал ли е колко хиляди човека побира горнета църква ???

Offline muti6

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 927
Re: Батак, мит или реалност?
« Reply #101 on: April 05, 2011, 16:48 »
Информацията идва от Мартина Балева и Улф Брунбауер от Берлинския свободен университет.


Според двамата ''митът за Батак, чието историческо ядро се корени в потушаването на Априлското въстание от 1876 година срещу османското господство, легитимира и до днес колективно изпитваната антипатия към ислямската култура и религия".

Кой (по)каза истината за Батак
You are not allowed to view links. Register or Login

Рано или късно историческата истина ще възстържествува!!!

Offline EvroPOMAK

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 1410
  • Gender: Male
  • POMAK - POMAKY
Re: Батак, мит или реалност?
« Reply #102 on: May 15, 2011, 16:28 »
Било е страшно клане!  ??? ??? ???
15.05.2011 14:48136
В Батак започнаха тридневните тържества по повод Деня на Баташките мъченици
От: Илиян Велков

„Било е страшно клане, или са били потурчвани, или са им режели главата”! , разказа пред Dnes.bg 80-годишната Здравка Клинчева от град Батак. Нейният дядо е бил обезглавен от турците по време на Априлската епопея през 1876 година. Хората от балканското градче и до днес разказват за ужаса на Баташкото клане.

По думите на баба Цветана, едва ли днес някой младеж би си дал главата заради вярата.
„Турците са били запалили цяло училище с 200 девойки, възрастните плачем и до днес”, споделя през сълзи Цветана Ланджева. Близките на загиналите разказват още как турците са изнасилвали жените наред и са убивали бременните по време на епопеята.

Тази сутрин в Батак започнаха тридневните тържества по повод Деня на Баташките мъченици. В града почитат паметта на всички 5000 души, загинали за свободата на България и канонизирани за светци преди месец и половина. Тази сутрин църкавата Света Неделя, където се намира костницата на Батак, беше тържествено осветена от пловдивския митрополит Николай и епископа на полската православна църква Григогорий.

До днес костницата, в която се съхраняват мощите на канонизираните за светци мъченици, беше исторически паметник. След освещаването през деня, в нея вече могат да се служат тържествени молебени.
„В днешно време не всеки българин може да оцени свободата, за която са загинали предците ни.”, смята учителят по история Мария Симеонова.


Още по тематаКанонизират за светци избитите българи в Батак и Априлци „Сега се надяваме в града да започнат да идват повече туристи, защото туризмът е основният поминък на населението”, обясни пред Dnes.bg кметът на Батак Петър Паунов.
Всъщото време местният общински съвет забрани политическите прояви и шествията на симпатизанти на различни партии по време на  тридневните тържества.

В понеделник вечер с литийно шествие, водено от 30 митрополити, Батак ще посрещне иконата на Баташките мъченици. Кулминацията на тържествата ще бъде във вторник, когато Българската православна църква за първи път ще отбележи Деня на Баташките мъченици.

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline IvayloIvanov

  • Member
  • **
  • Posts: 33
Re: Батак, мит или реалност?
« Reply #103 on: May 15, 2011, 19:27 »
Добре - нека разгледаме клането в Батак: имаме страна, която твърди, че е потърпевша; имаме обвинена за това деяние страна; и най-сетне - имаме писмени сведения от Макгахан, Д.Страшимиров, Примовски, Венедиков и т. н.

1. Отрицателите на клането предлагат да не се вярва на разказите на онези, които твърдят че са от потърпевшата страна и са видели този ужас с очите си. Щото били заинтересовани.
2. Отрицателите на клането предлагат да не се вярва на Макгахан и останалите. Щото... никой от тях не е видял някой някого да убива.
3. Какво остана - разказите на обвиняемата страна. И й даваме думата... Оставям настрана въпроса защо точно нея трябва да се вярва.

Не споделям тази логика. Но щом тя толкова много ви се харесва - ОК: нека веднага я приложим и към Възродителния процес.
И там  имаме страна, която твърди, че е потърпевша; и там имаме обвинена за деянието страна; и най-сетне - и там имаме писмени сведения от маса журналисти от къде ли не.

1. Сега няма да се дърпате, ама няма да вярваме на потърпевшите. Щото са заинтересовани. (Писах го по-горе: НЕ СПОДЕЛЯМ ТАЗИ ЛОГИКА, но тя не е моя - ваша е)
2. Трябва ли - пак по същата логика - да вярваме на разни жураналя? Ами нали нито един не е видял с очите си как някой си сменя името - затова не може да каже смяната е била насилствена.
3. Какво остана - разказите на обвиняемата страна. Оставям настрана въпроса защо точно нея трябва да се вярва - но... даваме й думата. Която е, че Възродителният процес е бил доброволен, че насилие е нямало и хората направо са се кефели, когато са си сменяли имената. Че и документи могат да извадят - например декларацията от 25.07.1985 г. на група интелектуалци и общественици от средата на българите, възстановили българските си имена, подписна от стотина души, между които Вежди Рашидов и моя добър приятел Турхан Расиев.
И какво излиза: че в историята трябва да се запише, че Възродителният процес е бил доброволен - това ли?
Ако изводът не ви харесва - нека пак напомня, че това не е моята логика. Вашата е. 1:1.
***
Да помниш миналото си е хубаво. Не е хубаво обаче да го противопоставяш на другите. Не познавам нито един българин, който заради Баташкото клане да е намразил мюсюлманите. Надявам се и мюсюлманите у нас заради Възродителния процес да не мразят българите.
Макар и с различна вяра - живеем в една страна и винаги сме живели в една страна. Не е ли по-добре да търсим и намираме това, което ни обединява - а не онова, което ни разделя?

Offline Hadj

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 585
Re: Батак, мит или реалност?
« Reply #104 on: May 15, 2011, 20:07 »
You are not allowed to view links. Register or Login
и най-сетне - имаме писмени сведения от Макгахан, Д.Страшимиров, Примов
  Интересно след колко години горните лица са били"свидетели" на събитието

***
. Не познавам нито един българин, който заради Баташкото клане да е намразил мюсюлманите.

   Вазов го е признал "Клахме ги и ние ,както те ни клаха" -и то са изклани не едно а десетки помашки села.


 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42