Author Topic: 29 декември 1989 - 20 години по-късно!  (Read 16910 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline nezir_9

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 316
  • Gender: Male
    
                                      29 декември 1989 г. - възстановяването на имената на мюсюлманите
    
    Тази дата е паметна в историята ни. Страстите разпалва решението на ЦК на БКП за преодоляване на извращенията от т. нар. “възродителен процес” и възстановяване на имената на българските мюсюлмани.
    Пораждането на проблема бе неизбежно. В началото на декември започват организирани протести на мюсюлманите. В парламента е внесена петиция с искания за връщане на имената и гарантиране на религиозната свобода. Рамо на протестиращите дават и сънародниците ни в Турция. 250 000 заявяват готовност да се завърнат, ако се  им се  спазват правата.
    Градусът на напрежението в смесените райони се покачва. Представители на опозицията предлагат да се създаде Комитет за национално помирение. Като цяло СДС изглежда неподготвен за решаване на националния въпрос и предпочита да го разглежда в дилемата “комунизъм-демокрация”.
    На 18 декември на митинг в Гоце Делчев български мюсюлмани дават срок до 28 декември за връщане на рождените им имена.
    На 23 декември в Мадан 6000 мюсюлмани искат и изучаване на Корана в училище.
    Пред извънредния пленум на ЦК на 29 декември Александър Лилов определя “възродителния процес” и изселването на 310 000 мюсюлмани като “груба политическа грешка с тежки непосредствени и дългосрочни вътрешни и международни последици за НРБ...”.
   Но възстановяването на имената е посрещнато с изблици на национализъм и контрамитинги. На 31 декември 1989 г. в Кърджали е създаден Общонароден комитет за защита на националните интереси (ОКЗНИ). Той е най-активен в организирането на “националистическите” митинги в началото на януари 1990 г. Най-многолюдният от тях е на 7 януари пред “Св. Ал. Невски”, където се четат лозунги като “Не решавайте вместо народа” и “България - на българите”.

Tekbir in Sofia, Bulgaria, 29.12.1989 - HD
  

Shumarov

  • Guest
Re: 29 декември 1989 - 20 години по-късно!
« Reply #1 on: December 06, 2009, 01:46 »
Дааа, беше много вълнуващо, много емоционално!Минаха 20 години!Тези хора със снега по лицата си бяха употребени! Някои изпитаха удоволствие от употребата, други се отвратиха и се махнаха от там!На тези, които изпитаха (необяснимо за мене) удоволствие от употребата, им позволиха да аминкат на свобода и да викат Аллаху Акбар! Даже им построиха много китни джамии! Истински чудеса на архитектурното изкуство! И същите тези, които изпитват удоволствие  и наслада от употребата, не си дават сметка, че хубавите джамии са хубави и красиви, но са пропуснали да им направят хубав и красив път до джамията! Бродят през кал и гюбре, за да стигнат до храма, където да засвидетелстват любовта си към Всевишния!И словославят тези, които ги употребиха! А любовта към Всевишния може да се засвидетелства и в скромен дом върху чиста намазла с чисто тяло, доколкото аз знам от покойните ми баба и дядо!След 45 години на атеизъм и по-вече години асимилация, помаците успяхме да съхраним и религията си и културата си! И се намери една продажна клика доносници, които успяха да яхнат тези запазени ценности и да се възползват от тях, като мародери! Отделиха трохи от откраднатото, построиха ни джамии, където да си правим Текбир! И разбира се забравиха, че освен религиозни, ние имаме и житейски потребности! Но имаха 45-те години на диктатура за пример, и ни я навираха в носа при всеки удобен случай, за да ни убедят, че те са едва ли не "спасителят в ръжта"! То бяха завои от дясно наляво, то бяха СДС-арски и ДПС-арски шутове, то бяха псевдомонархически ориентировки, то бяха явни левашки залитания.....и помака пак си е, както преди - употребен и поставен в ъгъла! И не само помака, предполагам!

Offline nezir_9

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 316
  • Gender: Male

Offline Hat

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1059
  • Gender: Male
Re: 29 декември 1989 - 20 години по-късно!
« Reply #3 on: December 06, 2009, 19:07 »
По голямата част от протестиращите по паветата на София в онези далечни времена са били помаци,какво става сега след 20 години. По голямата част от представителите на мюсюлманите вьв власта са турци и тук там някой помак за да не е без хич.Дали заслужихме това сьотношение  и дали някога то ще претьрпи някаква промяна дори не смея да си помисля.Срамувам се че ние помаците допуснахме да бьдем употребени по толкова долен начин.

Offline vladoatan

  • Member
  • **
  • Posts: 45
Ynt: 29 декември 1989 - 20 години по-късно!
« Reply #4 on: December 30, 2009, 03:57 »

Да не забравяме тази паметна дата!

Ако има участници в онези събития нека споделят тук своите спомени.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
Ynt: 29 декември 1989 - 20 години по-късно!
« Reply #5 on: December 30, 2009, 08:25 »
 Учудвам се,че никъде не е споменато името на Хасан Бялков от Корница- един от учредителите на" Мюсюлманския стачен комитет" ! Бялков сега е тук в Америка,и ми е комшия в града където живея.Все пак е обективно да се спомене ролята му,както и на Зейнеп Ибрахимова и други от народа.    П.С:- Това което знам от моя дайчо Мехмед Касапов който от над 30 години събира данни по света за помаците е, че Зейнеп е била една храбра жена опълчила се през 80 години в комунистическият режим .След като изчакам Даниела Горчева след Нова година мисля да отворя тема за живота и ролята на хората като Зейнеп  тук в сайта ни.

Offline muti6

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 927
Ynt: 29 декември 1989 - 20 години по-късно!
« Reply #6 on: December 30, 2009, 13:14 »
Учудвам се,че никъде не е споменато името на Хасан Бялков от Корница- един от учредителите на" Мюсюлманския стачен комитет" ! Бялков сега е тук в Америка,и ми е комшия в града където живея.Все пак е обективно да се спомене ролята му,както и на Зейнеп Ибрахимова и други от народа.    П.С:- Това което знам от моя дайчо Мехмед Касапов който от над 30 години събира данни по света за помаците е, че Зейнеп е била една храбра жена опълчила се през 80 години в комунистическият режим .След като изчакам Даниела Горчева след Нова година мисля да отворя тема за живота и ролята на хората като Зейнеп  тук в сайта ни.
Назми,
Факт е, че се говори и знае много малко за хората ,които се опълчиха срещу тази държавна машина(БКП).За да стори такова нещо човек наистина
трябва да притежава много смелост.Ние трябва  да им благодарим,за смелостта и саможертвата.В едно съм сигурен,че не трябва да забравяме историята.Възродителният процес е засегнал,малко или много всички хора,тези които насилствено са им дадени нови имена и "онези" които са им ги давали.
Малко инфо от архивите за тях:

Многобройни са примерите, които показват че борещите се за своето право на идентичност турци и помаци сливат своята борба с борбата на зараждащата се демократична опозиция, превръщайки се в неразделна част от нея: На 16 януари започва гладна стачка на шестима дейци на Независимото дружество в подкрепа на гладната стачка на Петър и Вера Манолови, между които са Зейнеп Ибрахимова и семейството на Юсуф и Зайде Бабечки. Впоследствие към гладната стачка се присъединяват още 19 мюсюлмани. В отговор режимът експулсира Зейнеп Ибрахимова и семейство Бабечки. Впоследствие мюсюлмани от Търговище декларират по радио “Свободна Европа” своята подкрепа на ръководителя на Независимото дружество Илия Минев. През април 1989 г. шестима мюсюлмани от село Долно Изворово, Казанлъшко, между които Рамадан Рунтов и неговите двама сина, обявяват гладна стачка в подкрепа на гладната стачка на Николай Колев Босия.

За тези събития трябва да пише в учебниците

Защо според вас трябва да се знае истината за Възродителния процес? Трябва ли според вас тази истина да присъства в учебниците, за да знаят днешните деца какво насилие е извършено над нашите сънародници – етническите турци , помаците, ромите и т.н.?

Нашата общественост и особено младите трябва да знаят за Възродителния процес - за страданията и униженията на много невинни хора и за тези, които са ги причинили. Възродителният процес ни дава много примери за съхранено човешко достойнство на тези, над които е упражнено насилие. Това за мене е много важно. Трябва да се възстанови истината за героите на съпротивата срещу този процес, която от користни политически цели е изопачавана. Техните имена трябва да се знаят.

Много важна е и темата за солидарността. За сътрудничеството и взаимната подкрепа в общите усилия. Трябва всички добре да знаят, че в навечерието на събарянето на Берлинската стена неформалните организации на българските турци и помаци са част от общия поток за демокрация в България и в Европа. С организираните от тях майски протести те дават своя голям принос за рухването на комунизма. Това трябва да присъства в учебниците, по които учат децата в училище, защото е много важен раздел от нашата история.

http://www.mediapool.bg/show/?storyid=150414

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Ynt: 29 декември 1989 - 20 години по-късно!
« Reply #7 on: December 30, 2009, 15:06 »



Даниела Горчева:

-За мен лично най-вълнуващото събитие беше отбелязването на 20 г. от събарянето на Берлинската стена. Колкото и да е странно, в Холандия обърнаха повече внимание на тази годишнина, отколкото в България, която силно пострада от близо половинвековен съветски окупационен режим и от наместниците му в София. В Холандия дори новините започваха и свършваха с отбелязването на 20-годишнината, в цялата страна организираха изложби, филмови прожекции, дискусии и празнични концерти. Децата учат в училище за престъпленията на комунистическите режими наравно с престъпленията на нацизма. Така се създава памет за миналото, а който има памет за миналото, има и ум за настоящето и бъдещето. В България имаше смислени прояви, но те потънаха в шумотевицата и минаха между другото. В употреба отново се завъртяха хора с неособено големи заслуги в борбата срещу режима, но с прекомерна суета и дори с понатрупани грехове от сътрудничеството си с БКП/БСП и ДПС на агент Сава. Същевременно за истинските дисиденти - тези, които бяха насилствено експулсирани от режима в края на 1989 и през първата половина на 1989 като Едуард Генов, като Зейнеп Ибрахимова, брат й Ибрахим и братовчедите й Юсуф, Вахиде и Кемал Бабечки, като Сабри Искендер, Авни Велиев, както и за останалите в България като Илия Минев, за завърналите се отново след насилственото експулсиране като Григор Симов, Сабри Хамдиев и Мустафа Юмер пак не се чу почти нищо. А става дума за близо 5 хиляди души - хора с кураж и достойнство, истински герои. Ако се знаеше повече за тях, нямаше да изпитваме това мъчително чувство на срам, че само ние, в България не сме се бунтували и нямаше да се връзваме на националистическите крясъци на псевдопатриоти, до един все ченгета и обслужващ персонал на ДС и комунистическата номенклатура.

Offline dunyata

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 130
  • Gender: Male
Ynt: 29 декември 1989 - 20 години по-късно!
« Reply #8 on: December 30, 2009, 17:39 »
Искам да ви представя най-добрият български сайт за 2009г.: Българската 1989-та.

Като казвам "най-добрият", това е личната ми оценка. Сайтът е независим журналистически проект, който представя гледна точна за края на комунизма, различна от разпространяваната в масовите медии.

Авторите се стремят да бъдат максимално безпристрастни при представянето на събитията. Затова се опират преимуществено на лични свидетелства от участниците в събитията. Основната им теза е, че 10 ноември не е само "дворцов преврат", контролиран от ДС сценарий или заговор в комунистическата върхушка. Според тях 10 ноември 1989г. е следствие на много по-сложен процес. Един от факторите в този процес - широко пренебрегван днес в българската медийна среда - е появата на Независимото дружество за защита правата на човека. Дори да е имало сценарий за 1989г., хора като Илия Минев успяха да го променят.

Това е автентична журналистика, в най-добрия й вид!

Offline vladoatan

  • Member
  • **
  • Posts: 45
Ynt: 29 декември 1989 - 20 години по-късно!
« Reply #9 on: December 30, 2009, 22:10 »
За неосведомените: фамилията на Зейнеп е Зафер(ZAFER).

ZAFER e победа!

Победа?...победихме или бяхме изиграни, употребени, победени...пак!?!

Offline vladoatan

  • Member
  • **
  • Posts: 45
Ynt: 29 декември 1989 - 20 години по-късно!
« Reply #10 on: December 30, 2009, 22:20 »
Дааа, беше много вълнуващо, много емоционално!Минаха 20 години!Тези хора със снега по лицата си бяха употребени! Някои изпитаха удоволствие от употребата, други се отвратиха и се махнаха от там!На тези, които изпитаха (необяснимо за мене) удоволствие от употребата, им позволиха да аминкат на свобода и да викат Аллаху Акбар! Даже им построиха много китни джамии! Истински чудеса на архитектурното изкуство! И същите тези, които изпитват удоволствие  и наслада от употребата, не си дават сметка, че хубавите джамии са хубави и красиви, но са пропуснали да им направят хубав и красив път до джамията! Бродят през кал и гюбре, за да стигнат до храма, където да засвидетелстват любовта си към Всевишния!И словославят тези, които ги употребиха! А любовта към Всевишния може да се засвидетелства и в скромен дом върху чиста намазла с чисто тяло, доколкото аз знам от покойните ми баба и дядо!След 45 години на атеизъм и по-вече години асимилация, помаците успяхме да съхраним и религията си и културата си! И се намери една продажна клика доносници, които успяха да яхнат тези запазени ценности и да се възползват от тях, като мародери! Отделиха трохи от откраднатото, построиха ни джамии, където да си правим Текбир! И разбира се забравиха, че освен религиозни, ние имаме и житейски потребности! Но имаха 45-те години на диктатура за пример, и ни я навираха в носа при всеки удобен случай, за да ни убедят, че те са едва ли не "спасителят в ръжта"! То бяха завои от дясно наляво, то бяха СДС-арски и ДПС-арски шутове, то бяха псевдомонархически ориентировки, то бяха явни левашки залитания.....и помака пак си е, както преди - употребен и поставен в ъгъла! И не само помака, предполагам!

Джамиите не им бяха построени...

Вярващите сами се организираха и сами си ги постройха - не се поддавайте на пропагандата за "големите външни помощи"...

Та това не беше отдавна, само 20 години са минали от тогава ...

И джамиите не са хиляди, както се тръби...

Shumarov

  • Guest
Ynt: 29 декември 1989 - 20 години по-късно!
« Reply #11 on: December 30, 2009, 22:36 »
Джамиите не им бяха построени...

Вярващите сами се организираха и сами си ги постройха - не се поддавайте на пропагандата за "големите външни помощи"...

Та това не беше отдавна, само 20 години са минали от тогава ...

И джамиите не са хиляди, както се тръби...

Аз наистина не водя статистика за броя на джамиите.За 11 години отсъствие от България видях няколко  нови джамии при редките ми завръщания в България, и ми харесват! Не искам да бъда неправилно разбиран-аз нямам нищо против религиозни храмове.Мисълта ми в този постинг беше отвратителния начин по, който бяха използвани нашите братя и сестри, които викаха няколко дена в София и изпяха ТЕКБИР на края на клипа.И примера с джамиите беше несполучливата метафора за анормалните промени, които бяха проведени в България!

Offline akif aliev

  • Avarage member
  • ***
  • Posts: 98
  • Gender: Male
Ynt: 29 декември 1989 - 20 години по-късно!
« Reply #12 on: December 31, 2009, 20:50 »
Nazmi ти си в Америка и се виждаш с Хасан Бялков.Питай го за моя братовчед Али Стивасаров сега В Турция е Али Каплан.Защо за тях няма нито дума.Хората които поведоха бунта напуснаха България-просто защото не повярваха,че наистина нещо ще се промени.Пишете за Куртулуш Байрам-та това е смешно.Куртулуш значи спасение,та за какво спасение става въпрос.От какво сме спасени и докога.Само имената ли са причина-колко от нас ги върнаха?И колко си върнаха за втори път християнските имена?И защо?   Свободата на религията ли? Да,там има малко свобода-но само малко и то под абсолютен контрол....е и?Аз бях в София на 29 декеври.Но проблема не беше,че ние сме по-големи бунтари а защото имаше вариант ние и този път да бъдем пропуснати и забравени поради това,че имената ни са сменени по-рано.Ето за това тези хора бяха там и мръзнаха на 2 пъти по 2 денонощия.За да не ги пропуснат както винаги са били пропускани.
Що се отнася до това дали има свидетели на събитията-има ги много,познавам много от тях и винаги могат да дадат сведения,но според мен тези неща трябва да се съберат,проучат и публикуват защото те са част от българската история и прелом в мисленето на помаците.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
Ynt: 29 декември 1989 - 20 години по-късно!
« Reply #13 on: December 31, 2009, 21:07 »
Nazmi ти си в Америка и се виждаш с Хасан Бялков.Питай го за моя братовчед Али Стивасаров сега В Турция е Али Каплан.Защо за тях няма нито дума.Хората които поведоха бунта напуснаха България-просто защото не повярваха,че наистина нещо ще се промени.Пишете за Куртулуш Байрам-та това е смешно.Куртулуш значи спасение,та за какво спасение става въпрос.От какво сме спасени и докога.Само имената ли са причина-колко от нас ги върнаха?И колко си върнаха за втори път християнските имена?И защо?   Свободата на религията ли? Да,там има малко свобода-но само малко и то под абсолютен контрол....е и?Аз бях в София на 29 декеври.Но проблема не беше,че ние сме по-големи бунтари а защото имаше вариант ние и този път да бъдем пропуснати и забравени поради това,че имената ни са сменени по-рано.Ето за това тези хора бяха там и мръзнаха на 2 пъти по 2 денонощия.За да не ги пропуснат както винаги са били пропускани.
Що се отнася до това дали има свидетели на събитията-има ги много,познавам много от тях и винаги могат да дадат сведения,но според мен тези неща трябва да се съберат,проучат и публикуват защото те са част от българската история и прелом в мисленето на помаците.
Акиф,разбирам,че си прав! За Али Стивасаров знам много от Велинградско.Да,колкото и да се спори на митинга на 29.12 в София болшинството бяха помаци от Велинградския край,Гоцеделчевско.Колкото до това,че не е отразена ролята на Хасан Бялков,на Али Стивасаров причината е в Медиите в БГ. И Хасан Бялков,Алишка Стивасаров,Зейнеп Ибрахимова, Рамадан и Ибрям Рунтови,..са все ивън България,което на значи че са забравени! Нали затова сме тук. Това е цитат от по долу- повече инфо Вие заедно с Бялков? Да. Направи ми впечатление, че Ахмед Доган е сериозен човек и може да се разчита на него в борбата за връщане на турските имена, както и за правата на турското население в България. Започнахме да учредяваме ДПС по места. Аз започнах с Хасан Бялков и привлякохме и други активисти, започнах да се занимавам с движение в Старозагорски окръг. През това време аз няколкократно бях идвал в София. За 90-та година говорим. Исках малко да се върнем към края на ноември 89-та година. Хасан Бялков ме заведе в турското посолство и там ме запозна с лицето Атъф Шекерджиоглу. С този господин това ми беше първото запознаване. Впоследствие разбрах, че завежда културната дейност, културен аташе. Хасан Бялков, представяйки ме на него, каза: Този човек се казва Тефик и може да разчитате за всичко на него.Как трябва да се разбира това?
Това трябва да се разбира, че аз не знаех до този момент, че на Хасан Бялков му предстои заминаване в чужбина САЩ и той фактически ме представи там, аз да го представлявам в посолството. Още инфо тук!
http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=428768

Offline muti6

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 927
Ynt: 29 декември 1989 - 20 години по-късно!
« Reply #14 on: January 01, 2010, 10:46 »
Ценен  сборник  с интервюта  на Румяна Узунова по Свободна Европа от далечната 1989 година.

Разказ за смяната на имената на българите-мюсюлмани (Ибриям Рунтов, член на Мюсюлманския стачен комитет за самозащита)

http://www.omda.bg/arhiv/rumyana_uzunova/rumyana_I_runtov.html

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42