Author Topic: ГЬОЧ – ДА ПРЕКРАЧИШ ГРАНИЦАТА!  (Read 67349 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
    ГЬОЧ – ДА ПРЕКРАЧИШ ГРАНИЦАТА- Филм създаден 2009г ,който ще се излъчи  събота
        28.май по БНТ.
   
       Събота БНТ- 15:25 Гьоч - да прекрачиш границата /документален филм./
 

   Невероятно, но факт!
  Доживяхме: БНТ най-после ще излъчи документалния филм „Гьоч – да прекрачиш границата”
 Филмът може да се гледа на 28 май, събота от 15.25 ч българско време. Не знам дали може да се гледа и през интернет?

               ГЬОЧ – ДА ПРЕКРАЧИШ ГРАНИЦАТА-
  Aвтори:- Даниела Горчева/ Благодарност от името на сайта ни pomak.eu за предоставеното инфо/, Ирина Недева,  и Андрей Гетов.

 Музика: Карагьонеш (Kara Güneş), You are not allowed to view links. Register or Login 

  Отвъд границата – не само между територии, пространства и държави, но и отвъд границата на поносимото.

Зейнеп Ибрахимова Зафер, Сабри Искендер, Авни Велиев, Ердинч Кюпчу, Метин Сеит, Севнур Йозтюрк, Севгинар Шен, Сюлейман Тюрксьоз – това са само част от героите на едно пътуване през българо-турската граница, 20 години след принудителното изселване на етническите турци от България през лятото на 1989г.

Зейнеп Ибрахимова е родена през 1958 година в с.Корница,Гоцеделчевско, известно със съпротивата си срещу насилственото преименуване на помаците през 1964 и 1973.
 След бруталното смазване на съпротивата през март 1973,  семейството на Зейнеп е принудително заселено в с. Славовица, Плевенско, а след изтичането на 5-годишния срок – изселено в Толбухинско.........

Сабри Искендер - секретар на „Демократичната лига за защита правата на човека в България” -  легална правозащитна организация, създадена в комунистическа България през ноември 1988 г.
До пенсионирането си през май 2009 работи в Агенцията за младежта и спорта в Анкара....

    Ердинч Кюпчу (Erdinc Kupcu)  е син на големия бургаски поет Реджеп Кюпчу, който умира при странни обстоятелства преди 35 години. Написва с болка:-

                                    БЪЛГАРИЯ.
   Аз не съм чужденец,
 аз съм твой син.
 Твоето слънце,
твоето гергефено нощно небе
ме познават.
Познават ме твоите пътища,
по които вървях и вървя.
Прокуденият от България Ердинч живее със семейството си в Истанбул и пише стихове на български език.

  Метин Сейт (Metin Seyit) не успява да замине със семейството си, което е принудено да напусне България лятото на 1989г. Не му разрешават под предлог, че е длъжен да отслужи военната си служба.”  Метин е нашият водач в приключението  да откриваме значението зад думите.

      Като думата „гьочмен" - думата за изселник… (Göçmen)…


                       


  Това са само част от героите на този странен пъзел, 20 години по-късно....

 Гледайте този интересен филм  събота по БНТ 15.25ч, продължителност около час.!

Offline Rahmie

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 1981
  • Gender: Female
Re: ГЬОЧ – ДА ПРЕКРАЧИШ ГРАНИЦАТА.!
« Reply #1 on: May 20, 2011, 20:02 »
You are not allowed to view links. Register or Login


Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Re: ГЬОЧ – ДА ПРЕКРАЧИШ ГРАНИЦАТА.!
« Reply #2 on: May 28, 2011, 00:02 »
  Нека не забравиме ДНЕС събота 28.май  по- БНТ- 15:25 Гьоч - да прекрачиш границата /документален филм. Един дългоочакван филм свързан с житието и мъките на принудителното преселение на помаци,турци....!
Сърдечна благодарност на един от авторите на филма и наша съфорумничка/ Едитор/ на сайта ни Даниела Горчева за труда и и предоставено инфо за pomak.eu
 По горе в предните 2 постинга можете да се запознаете с главните герои и тематиката на филма.
 Приятно гледане днес- БНТ 15.25ч.  ;)

Offline ibrahim65

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 3000
  • Gender: Male
Здравей, NAZMi доста са си амбицирал за този филм ,не съм го гледал ще го гледаме семейно, но не очаквам нещо кой знае какво .Това е най голямият срам за България, след възродителният процес.Аз съм един от тези които прекрачи границата, и това беше чист ужаст, една травма за цял живот, на циялото ми семеиство.За пръв път в живота плачех на глас ,три дена не бяхме сложили троха в устата, спавахме по парковете , незнаех пъкел турски ,и какво ли не още и какво ли не още...........Но...но се научихме да се борим ,и се борихме всеки ден, и успяхме в пълният смисъл на думата, успяхме, станахме за пример, спечелихме уважение, спечелихме приятели, спечелихме пари ,научихме се да живеем без майката ПАРТИЯ, койято мислеше вместо нас.За това мога да пиша с часове , но няма смисъл как то се казва които го отнесе го отнесе, но сега не искам да се вадят такива всезнаиковци, които дават акъл или да оневиняват България ,че ми се гади от тях .Аз лично познава Зеинеп Ибрахимова Зафер, коиято преди няколко месеца стана професорка в Анкара Уневирситет, с които се гордеия, но си забравил да споменеш и най главният герой Байрам Гета от село Корница.

Offline isa71

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1022
  • Gender: Male
Re: ГЬОЧ – ДА ПРЕКРАЧИШ ГРАНИЦАТА.!
« Reply #4 on: May 28, 2011, 18:35 »
С интерес изгледах филма,и много ми хареса.Много истина се каза в него.

Offline EvroPOMAK

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 1410
  • Gender: Male
  • POMAK - POMAKY
Re: ГЬОЧ – ДА ПРЕКРАЧИШ ГРАНИЦАТА.!
« Reply #5 on: May 28, 2011, 18:46 »
Наистина що-годе показателен филм за част от хилядите съдби на прогонените бежанци към Туркията, но от друга страна пък, как авторите на филма поне един път не споменаха, че и Помаците са засегнати от този "ВП", и то доста по-сериозно и от доста по-рано време!  ???
Аааа, не, не, ошибька, сетихме се, май чухме един път във филма да се споменава, за некакви си "българо-езични мюсюлмани"!  ::)
То, да се чудимье, зерь, диктора, да не земье пък да си скълчи кокалите на езика,че да спомене и онейья невидимите - Помаците!  :D  8) :)
 

Offline Gelina

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1487
  • Gender: Female
Re: ГЬОЧ – ДА ПРЕКРАЧИШ ГРАНИЦАТА.!
« Reply #6 on: May 29, 2011, 22:18 »
You are not allowed to view links. Register or Login

You are not allowed to view links. Register or Login

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Dilmana

  • Editor
  • ***
  • Posts: 535
Re: ГЬОЧ – ДА ПРЕКРАЧИШ ГРАНИЦАТА.!
« Reply #7 on: May 31, 2011, 13:34 »
Здравейте, приятели.
Назми, много ти благодаря, че съобщи за филма в сайта на pomak.eu
Европомак,  предполагам, че и сам се досещаш, че  в един филм от 50 минути няма начин да се разкаже историята на света от Сътворението насам. :)
Филмът няма претенцията да разказва и да изследва цялата десетилетна история на комунистическия режим или на асимилационните процеси.
И лежалите в концлагера Белене българи също са недоволни, че не сме ги споменали, понеже българите ( християни, агностици или атеисти) са пострадали още по-жестоко от помаците и турците.
Но не може за 50 минути да разкажеш всички мъки на всички хора по света, нали?
 Затова този филм не се занимава с мъката на  помаците. По-натам, живот и здраве, ако ни стигнат силите и ако намерим пари, може (аз много искам всъщност, затова и правих тези интервюта в Корница, Лъжница и Брезница) да направим филм за помаците, както и за българите, които са пострадали от режима - а там са най-тежките страдания, наистина най-тежките.

Offline Dilmana

  • Editor
  • ***
  • Posts: 535
Re: ГЬОЧ – ДА ПРЕКРАЧИШ ГРАНИЦАТА.!
« Reply #8 on: May 31, 2011, 13:44 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Аааа, не, не, ошибька, сетихме се, май чухме един път във филма да се споменава, за некакви си "българо-езични мюсюлмани"!  ::)
То, да се чудимье, зерь, диктора, да не земье пък да си скълчи кокалите на езика,че да спомене и онейья невидимите - Помаците!  :D  8) :)
 

 Европомак, това ти изказване е некоректно и не ти прави чест. Терминът българоезични мюсюлмани е най-точен.
Мюсюлмани ли сте? Да.
На какъв език говорите? На български.
Ето даже горе Ибрахим е  написал: "не знаех пъкел турски". 
Освен това, ти може да се самоопределяш като помак, но други българоезични мюсюлмани се определят като българи, искаш или не. Боян, например и не само той.
Има и такива, които се определят като турци (нищо, че не знаят турски).
Някои от българоезичните мюсюлмани пък смятат думата "помак" за обидна. Така че  нито ти, нито аз ще им казваме като какви да се определят и затова този термин покрива всички, които са българоезични мюсюлмани - без значение дали се смятат за българи или помаци. А  българоезични ще рече говорещи български език мюсюлмани.
Иначе  в рамките на шегата :) много си личи типично, ама типично българското: все да да се намира махана на свършеното от другите и все да се мисли, че "твойто балну е най-множку". Е, има и други страдания по тоя свят..

Offline Dilmana

  • Editor
  • ***
  • Posts: 535
Re: ГЬОЧ – ДА ПРЕКРАЧИШ ГРАНИЦАТА.!
« Reply #9 on: May 31, 2011, 13:51 »
И не е редно да се качва филмът на Ю Тюб. Първо, защото той участва в разни фестивали и това може да ни изграе лоша услуга и да го дисквалифицират,
второ, защото така качеството е много лошо и филмът дори не е цял.
По-добре този, който го е качил да го изтрие, за да не сигнализирам аз на ЮТюб. Знам че го е направил от добри чувства, но не е редно наистина. >:(
Поздрави на всички и хубав ден от все сърце! :)

Offline Dilmana

  • Editor
  • ***
  • Posts: 535
Re: ГЬОЧ – ДА ПРЕКРАЧИШ ГРАНИЦАТА.!
« Reply #10 on: May 31, 2011, 13:52 »
You are not allowed to view links. Register or Login
С интерес изгледах филма,и много ми хареса.Много истина се каза в него.
благодаря, Иса!

Offline Dilmana

  • Editor
  • ***
  • Posts: 535
Re: ГЬОЧ – ДА ПРЕКРАЧИШ ГРАНИЦАТА.!
« Reply #11 on: May 31, 2011, 13:57 »
Между другото, това, което видяхте в този филм е една много малка част от заснетия материал. Имаме материал и истории за още 3 филма. Много от хората, които интервюирахме и които бяха важни за темата, отпаднаха поради простата причина, че не може в един документален филм от 50 минути да се разкаже всичко.
 Това пак във връзка с недоволството на Европомак.:)

Offline EvroPOMAK

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 1410
  • Gender: Male
  • POMAK - POMAKY
Re: ГЬОЧ – ДА ПРЕКРАЧИШ ГРАНИЦАТА.!
« Reply #12 on: May 31, 2011, 16:24 »
Ъхъ, след кат видохме Турците, да очекваме да видем и Помаците - кога и как са прекрачвали границата, а за българо-езичните, нема нужда, щот те си стоят вътре отсам границата и не щат да прескачат синура.  ::)
Доколкото, още не сме забурилье, в сайта на Помаците е интересно всичко световно къде и що става или е станало, но най-интересно  е онуй деть са е случвало и се случва с Помаците.  ???
И затуй  да очекваме с интерес и следваща серия за Помаците -  касметь за по-натам ! 8)

Offline daczo

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 524
Re: ГЬОЧ – ДА ПРЕКРАЧИШ ГРАНИЦАТА.!
« Reply #13 on: May 31, 2011, 20:52 »
Ъхъ, след кат видохме Турците, да очекваме да видем и Помаците - кога и как са прекрачвали границата, а за българо-езичните, нема нужда, щот те си стоят вътре отсам границата и не щат да прескачат синура.  ::)
Доколкото, още не сме забурилье, в сайта на Помаците е интересно всичко световно къде и що става или е станало, но най-интересно  е онуй деть са е случвало и се случва с Помаците.  ???
И затуй  да очекваме с интерес и следваща серия за Помаците -  касметь за по-натам ! :D :D :D                                                                              Българо-езичните,не дизертират.Техните дядовци са умирали,те да не прискачат синура.

Offline isa71

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1022
  • Gender: Male
Re: ГЬОЧ – ДА ПРЕКРАЧИШ ГРАНИЦАТА.!
« Reply #14 on: May 31, 2011, 21:01 »
You are not allowed to view links. Register or Login
благодаря, Иса!

Аз съм свидетел на тези събития,нямам думи с които да опиша как хората си събираха покъшнината и трябваше за 24часа да напуснат страната,и след това им събаряха къщите.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42