Author Topic: 3-ти март Честит НАЦИОНАЛЕН ПРАЗНИК, Приятели !  (Read 7864 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline botev

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 643
"И днес йощ Балканът, щом буря зафаща..."/Иван Вазов/

Клокочи буря. По устните на пролетта.
Лизва корените чак...
И пее песен.
И искри изсича.
От една пропукана, измамлива черта...

...Сълзи. И гняв. И песен (с обърнати
джобове като развети знамена).
Чупят въздуха лъжовен. Над озлатената
невъзвратимо,
изконна
българска земя.

Придошлата, на дрезгавото време -
бялата, червената, зелената
боя - измива сенките от черномътните
порои на стръвта...
...И запяват водопадите...
А от опънатото дъно,
омотан от зимния си сън,
очи болезнено отваря - разбуленият
вече малък кълн.
Със мириса на хляба майчин. В сърцето на
утрешни зърна. Живи капки, от спомена
сакрален. Хукват по звънналите
релси на кръвта...

Нека тази шепа пръст, от която сме
родени. Пила истини, и вино, и тъга...
Безмилостно да ни пари днеска по
забързаните грешни ходила.
Все сякаш не сме разбрали още -
своя южен смуглоземен рай...
...И отразява слънцето короната й стара.
И преданието древно за хайдушкия юнак.
Който на въжето, с риза обеляла, пеел
на Балкана песента - докрай...
В.И.

Offline ibrahim65

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 3000
  • Gender: Male
Аз съм от България

В глобуса погледни в глобуса,
там горе, от ляво.
На земята, земя много,
България е малка но е една.

А ти приятелю, от каде си.
Говориш ми за величини, Ха.
Имате ли планини, и бистри реки,
а розово масло от рози. А кажи.

Имате ли Черно море, не синю е,
Стара планина, Пирин, и Рила,
Да видиш само как се боричкат,
а Родопите, аах Родопи Родопи.

Търся навсякаде свободата.
А ти приятелю, познаваш ли я.
Кажи ми искам да я поздравя,
със нея да творя, и да летя.

Автор Ибрахим Бялев

Offline ibrahim65

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 3000
  • Gender: Male
Национален празник ли? Освобождение ли?

http://www.dnes.bg/blogini/2013/03/03/nacionalen-praznik-li-osvobojdenie-li.181596

Offline fotakiev

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 707
Национален празник ли? Освобождение ли?

http://www.dnes.bg/blogini/2013/03/03/nacionalen-praznik-li-osvobojdenie-li.181596
Честит Празник на всички, които празнуват!

Това е национален празник за всички ,които се радват че България е вече свободна държава,а не Турска провинция.
Има хора не празнуват 3-ти март за празник защото бленуват за турските времена преди освобождението, или са русофоби и не приемат датата.
В случая автора на статията е Русофоб,а посващият я във форума ... не празнува :)

Offline ibrahim65

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 3000
  • Gender: Male
Честит Празник на всички, които празнуват!

Това е национален празник за всички ,които се радват че България е вече свободна държава,а не Турска провинция.
Има хора не празнуват 3-ти март за празник защото бленуват за турските времена преди освобождението, или са русофоби и не приемат датата.
В случая автора на статията е Русофоб,а посващият я във форума ... не празнува :)


Някой хора си позволяват да определят кой какъв е даже и забраняват да се коментира или критикува някакъв си празник, който е от доста скоро време и няма да е за дълго, поне аз така мисля. Но въпроса е колко ни обединява и от колко се празнува и как се празнувау не искам да давам никакви примери, дали другите освободили се от турско робство държави празнуват тази дата като национален празник.
Иначе не съм против никакъв празник това е хубаво нещо стига да знаем как да го празнуваме.

Offline fotakiev

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 707

Някой хора си позволяват да определят кой какъв е даже и забраняват да се коментира или критикува някакъв си празник
А някой хора и конкретно ти ibrahim65 толкова сте ви развити фантазиите,че чак и послъгвате,за да сте убедителни.
Хайде сега да бъдете така добър да ми кажете къде съм забранявал да се коментира или критикува?
Това което направих беше да честитя празника и да кажа за кого във България не е празник и защо.
Ако смяташ ,че думите ми не са верни, не лъжете,а се дръжте достойно.Хората четящи в сайта са достатъчно интелигентни да преценят всичко.

който е от доста скоро време и няма да е за дълго, поне аз така мисля. 
Празника се празнува от 1880 година,доста скоро нали? :)
А като гледам вчера колко много хора имаше в цяла България,още бая ще да се празнува ;)
Пак казвам,като добавям,че е разбираемо и логично това, че за имащите се за турци в България, милеещи за република Турция 3-ти март не е никакъв празник.


Но въпроса е колко ни обединява и от колко се празнува и как се празнувау не искам да давам никакви примери, дали другите освободили се от турско робство държави празнуват тази дата като национален празник.
3-ти март се празнува независимостта на свободна България.казано иначе ,България 500 години е зависима,а сега отново е свободна.Едва ли българите ги интересува другите държави какъв празник имат за национален.Българите щом смятат този празник за национален,следователно е голяма радост ,че вече не са част от турската империя.Нека не се забравя,че другите държава се освобождават по-рано,а България по-късно.Да не се забравя,че другите държави са превзети или са станали зависими също по-късно(говоря за държавите на Балканите).Да не забравяме и ,че в България е имало най-много въстания и са потушавани на-кърваво.Следователно българите е имало за какво да се радват толкова през 1880 година,че да започнат да честват този ден за национален празник.



Иначе не съм против никакъв празник това е хубаво нещо стига да знаем как да го празнуваме.
Радвам се,за което.

Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3439
  • Gender: Male
Честит Празник на всички, които празнуват!

Това е национален празник за всички ,които се радват че България е вече свободна държава,а не Турска провинция.
Има хора не празнуват 3-ти март за празник защото бленуват за турските времена преди освобождението, или са русофоби и не приемат датата.

Не се изисква да си много интелигентен или пък да си много добре запознат с българската история за да разбереш че България никога не е била Турска провинция.
Ако има хора които не празнуват този празник и ''бленуват'' за Турски времена то това не е тяхна вина а е вина на такива като тебе които си мислят че БГ е само тяхна.
------------------------------------------

Една свободна и демократична страна като България би трябвало да покани и турски представители на годишните чествания от обсадата на Плевен или Шипченските боеве не само като уважение към противника си, но и като добросъседско отношение към Турция, от която де-факто зависи и ще зависи до голяма степен развитието на България.   
http://faktor.bg/poltika/na-vseki-kilometar/6863-koi-lazhe-balgarite-za-osman-pasha.html

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42