Author Topic: Версии за етимологията на названието "Помаци"  (Read 223436 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline heasiel

  • Member
  • **
  • Posts: 33
  • Gender: Female
1.Ние не отричаме Иса(Исус)
Исус не е и при християните БОГ. Исус е част от Бога но ...  темата е дълга.
Има и най различни тълкувания по темата.

2.Значението на сюнета е вече програма днес във борбара срещу СПИН.
Да поробиш жените не е решение за проблема. Всяка жена има право на самоопределение и право на собствени представи по темата.

3.Чистотата и след тоалетна и пред молитва
Няма нищо общо със рака на матката. Рака на матката е продукт на микроорганизми който се предават при копулация. (Ако мъж ходи много по жени, може да зарази жена си без тя да е виждала друг мъж).

4. алкохолно въздържание и сексуално приличие са основата на живота
Не ми разправяй само че във мюсюлмански държави се не пие. Пие се но тайно!
Където не се пие са пи цял ден дрогирани (Афганистан, Иемен, ...)

5.Едномесечното гладуване по време на Рамазан са полезни за здравето.
Не е съвсем вярно! Гладува се зял ден а след това се яде яко.
Това също не е много здравословно

6.Мюслюманството винаги дава път на доброто
Исторически точно обратното е доказуемо а за настоящето даже да не почваме ...

6.Исляма не разделя хората а ги пощрява
Гяур? Така турците който живеят във Германия наричат германците.
Допълнителни коментари са излишни

Offline teo

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 481
  • ПОМАК -ЕДНО ДОСТОЙНСТВО !
Можете да ме наречете колкото искате гяур.Думата не е обидна а значение на друговерец.А и много знаем там техните неонацисти как запалват техни къщи....и загиват невинни хора които са вдигнали икономиката ви уважаема Хеасил и то работейки във най непривлекателните сектори.А знаем какво беше състоянието на Германия след  вторта световна война.Именно емигрантите от Турция и мнбого дсруги страни помогнаха на страната ви.Законите във мюслюманския свят никога не пощряват дрогата.Хванат ли е закона строг.А във "цивилизована Европа" Холандия - място на разрешени кафета и барове за употреба на марихуана и ....разбира се гей цетър.Имат си парламентарна Гей партия. ;D

Offline heasiel

  • Member
  • **
  • Posts: 33
  • Gender: Female
You are not allowed to view links. Register or Login
Можете да ме наречете колкото искате гяур.Думата не е обидна а значение на друговерец.А и много знаем там техните неонацисти как запалват техни къщи....и загиват невинни хора които са вдигнали икономиката ви уважаема Хеасил и то работейки във най непривлекателните сектори.А знаем какво беше състоянието на Германия след  вторта световна война.Именно емигрантите от Турция и мнбого дсруги страни помогнаха на страната ви.Законите във мюслюманския свят никога не пощряват дрогата.Хванат ли е закона строг.А във "цивилизована Европа" Холандия - място на разрешени кафета и барове за употреба на марихуана и ....разбира се гей цетър.Имат си парламентарна Гей партия. ;D

Не си ме разбрал или грешно се изразих
Турците наричат германците гяури (когато са си между тях).
Та не ми говори за толерантност!

Offline heasiel

  • Member
  • **
  • Posts: 33
  • Gender: Female
You are not allowed to view links. Register or Login
Можете да ме наречете колкото искате гяур.Думата не е обидна а значение на друговерец.А и много знаем там техните неонацисти как запалват техни къщи....и загиват невинни хора които са вдигнали икономиката ви уважаема Хеасил и то работейки във най непривлекателните сектори.А знаем какво беше състоянието на Германия след  вторта световна война.Именно емигрантите от Турция и мнбого дсруги страни помогнаха на страната ви.Законите във мюслюманския свят никога не пощряват дрогата.Хванат ли е закона строг.А във "цивилизована Европа" Холандия - място на разрешени кафета и барове за употреба на марихуана и ....разбира се гей цетър.Имат си парламентарна Гей партия. ;D

Всеки е за себе си отговорен и религии нямат право на намеса.
Това е така и така трябва да остане!

Защо да няма Гей партия? Те са малцинство със определени убеждения, начин на живот и култура. Във България също има ДПС. Каква е разликата?

Offline teo

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 481
  • ПОМАК -ЕДНО ДОСТОЙНСТВО !
You are not allowed to view links. Register or Login
Не си ме разбрал или грешно се изразих
Турците наричат германците гяури (когато са си между тях).
Та не ми говори за толерантност!
Госпожа Хеасил не се съди по изказването а се съди по действието.Защо продължавате да всявате убежденията си които са нео-нацистки меко казано.Аз за вас говоря ли със такъв тон.На колко годин сте?Питам ви за да ви преценя о т житейския опит!

Offline teo

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 481
  • ПОМАК -ЕДНО ДОСТОЙНСТВО !
You are not allowed to view links. Register or Login
Всеки е за себе си отговорен и религии нямат право на намеса.
Това е така и така трябва да остане!

Защо да няма Гей партия? Те са малцинство със определени убеждения, начин на живот и култура. Във България също има ДПС. Каква е разликата?



ОТ гейовете скочихте направо на болната за вас тема ДПС.Аз тук съв вас няма да споря,защото почнах да ви разбирам.......едно и също омраза към турците и инакомисещите.Аз пък не мился като вас и слава богу много от нас.Ако гейовете носят ....култура......евалла друго не бих казал.Не подържам такава култура. ;DОбичам културата към жените! ;D

Offline heasiel

  • Member
  • **
  • Posts: 33
  • Gender: Female
You are not allowed to view links. Register or Login
Госпожа Хеасил не се съди по изказването а се съди по действието.Защо продължавате да всявате убежденията си които са нео-нацистки меко казано.Аз за вас говоря ли със такъв тон.На колко годин сте?Питам ви за да ви преценя о т житейския опит!


Единственото нацистко(по турски) е вашия аватар господине.
Никога не съм ви обиждала умишлено,
Само казах че турците мразят германците, въпреки че са им "на гости" и ги наричат "гяури"   

Offline heasiel

  • Member
  • **
  • Posts: 33
  • Gender: Female
You are not allowed to view links. Register or Login

ОТ гейовете скочихте направо на болната за вас тема ДПС.Аз тук съв вас няма да споря,защото почнах да ви разбирам.......едно и също омраза към турците и инакомисещите.Аз пък не мился като вас и слава богу много от нас.Ако гейовете носят ....култура......евалла друго не бих казал.Не подържам такава култура. ;DОбичам културата към жените! ;D

Не уважавам гейовете въобще.
Но нямам и право да бъда срещу тях и да ги тълкувам. Когато подгонят гейовете, следващите ще са малцинствата.
Правите опасни изказвания господине!

Offline teo

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 481
  • ПОМАК -ЕДНО ДОСТОЙНСТВО !
You are not allowed to view links. Register or Login
Единственото нацистко(по турски) е вашия аватар господине.
Никога не съм ви обиждала умишлено,
Само казах че турците мразят германците, въпреки че са им "на гости" и ги наричат "гяури"   

Моят аватар съм ви обяснил за какво е.Вълкът е символ на тюркските народи.Името на Субиги Кубрат е Курт.Кубрат е по византийски хроники.Обясних ви значението на Мадарския Конник.Вълкът е символ и на Рим.Достоен символ за уважение.....като ви писах по съобщенията.

Offline heasiel

  • Member
  • **
  • Posts: 33
  • Gender: Female
You are not allowed to view links. Register or Login
Моят аватар съм ви обяснил за какво е.Вълкът е символ на тюркските народи.Името на Субиги Кубрат е Курт.Кубрат е по византийски хроники.Обясних ви значението на Мадарския Конник.Вълкът е символ и на Рим.Достоен символ за уважение.....като ви писах по съобщенията.

господине,
дядо ми е погинал във концентрационен лагер само защото е бил социалдемократ.
Имам алергия към фашизъм и не толерантност.
Никой няма право да преследва никого заради религия, сексуална ориентировка, политически възгледи (до момента до който те не застрашават правната държава), или каквото и да е.

Offline teo

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 481
  • ПОМАК -ЕДНО ДОСТОЙНСТВО !
You are not allowed to view links. Register or Login
господине,
дядо ми е погинал във концентрационен лагер само защото е бил социалдемократ.
Имам алергия към фашизъм и не толерантност.
Никой няма право да преследва никого заради религия, сексуална ориентировка, политически възгледи (до момента до който те не застрашават правната държава), или каквото и да е.


Във едно свое изказване "знаменитият историк" Божидар Димитров беше казал че Българската войска достига Родопите през 1200г при цар Калоян при похода му към Цариград и Византийската Империя не може да им се противопостави защото от другата страна води жизненоважни войни на живот и смърт със новите тюркски държави,които напират Към Цариград(Константинопол).1200-1370г и след 1912г това са българските управления над Родопите.Както и да е вече са Българска територия ,нека да не продължаваме и никой не предявява претенции към тези земи ....те вече завинаги са Български.Тоест на народите на България живеещи във една нация.

Offline heasiel

  • Member
  • **
  • Posts: 33
  • Gender: Female
You are not allowed to view links. Register or Login

Във едно свое изказване "знаменитият историк" Божидар Димитров беше казал че Българската войска достига Родопите през 1200г при цар Калоян при похода му към Цариград и Византийската Империя не може да им се противопостави защото от другата страна води жизненоважни войни на живот и смърт със новите тюркски държави,които напират Към Цариград(Константинопол).1200-1370г и след 1912г това са българските управления над Родопите.Както и да е вече са Българска територия ,нека да не продължаваме и никой не предявява претенции към тези земи ....те вече завинаги са Български.Тоест на народите на България живеещи във една нация.

По принцип е грозно хората да се делят на такива и онакива особено във местности във който те живеят от векове заедно.
Човечността винаги трябва да надделява.
Във рамката на ЕС мисля че всички хора могат да намерят прекрасни рамки за съществуване и деления няма да имат вече смисъл.

Иначе:
Божидар Димитров е интернационален капацитет, признат от цял свят. Във случая всичко е вярно, източниците са на лице (те са византииски)

Offline nezir_9

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 316
  • Gender: Male
Здравейте!

Прекрасен сайт- скоро го открих и сън ме не хвана, докато не прочетох почти всичко по форумите и другите страници.Ето и моето първо участие.

Българин - равнозначно на християнин, и обратно мюсюлманин - равнозначно на
турчин.

Основна грешкa, но витаe в публичното пространство, и от едната , и от другата страна.Най- вече на махленско- кръчмарско ниво. Макар, че в кръчмите в смесените райони си пият заедно ракията, заедно работят на полето, заедно пасрещат, и добро , лошо, и въобще не ги интересува, кой как ще ги нарича(извън тяхната общност- в повечето случаи населено място,работно място). От край време едните смятат себе си за мюсюлмани( дали са помаци, цигани, турци, татари и мн.др. това няма значение), а другите за християни( православни, католици, протестанти, съботяни и мн.др.). Проблемите, и на едните, и на другите са едни същи. И те на са как ще ги наричат такива като нас- външни за тях, а проблемите им са като на повечето хора по цял свят- работа, семейство, образование, пенсии и т.н. В момента за всеки, който кара свещеният Рамазан, това му е дерта, по- бързо да минават безкрайните часове до минутата на „развалянето”. Ще отмине и този Рамазан, ще прануваме Рамазан- Байрам, Курбан- Байрам....После ще дойдат Коледа и Нова година- тях с комшията се празнува.
И така колелото на историята се върти вече повече от едно хилядолетие...А как ще ме нарича някой, няма значение( стига да не ми се бърка в моята ценностна система, съответно и аз в неговата).

Аз съм ПОМАК!!!

И не само, че не е ме срам да го кажа, ами дори се гордея, че съм такъв.Човешката същност е материална и духовна.Оставете душата на човека сама да определи къде се чувства най-добре. Аллах е един, дали ще се нарича Господ, Бог или не знам още по какъв друг начин, ние всички знаем за какво иде реч.Тежко на онзи, който не се съобразява с това...

Тук:

You are not allowed to view links. Register or Login     

може да се прочете следното:

{“Единство в многообразието” е мотото, което представя Европа като континент с множество от различни традиции и езици, но и със споделени ценности.То бива създадено по неофициален път през 2000 г., въз основа на предложенията на ученици от цяла Европа, публикувани на специален уебсайт в Интернет. Мотото бива възприето от тогавашния председател на Европейския парламент Никол Фонтен.
След ратифицирането на Конституцията мотото ще бъде заменено с леко модифицираното“Единни в многообразието”, както е записано в текста на Конституцията (Част І, Глава І, член І-8 Символи на Съюза).}
 


Та нима нашите обикновени( „отрудени”, както ги нарече преди години проф.Чирков) хора, по места не са го постигнали....!?!

Тънките сметки на политиците само мътят водата.За съжаление.


Offline Siuleiman

  • Member
  • **
  • Posts: 22
You are not allowed to view links. Register or Login
Моят аватар съм ви обяснил за какво е.Вълкът е символ на тюркските народи.Името на Субиги Кубрат е Курт.Кубрат е по византийски хроники.Обясних ви значението на Мадарския Конник.Вълкът е символ и на Рим.Достоен символ за уважение.....като ви писах по съобщенията.

Доста интересно и некомпетентно се изрази тео ти явно не правиш разлика между ТЮРКИ И ТУРЦИ.Плюс това учените вече доказаха ,че българитя нямат тюркски а Ирански или по точно персийски произход.

KANAΣYBIΓI е друга по интересна тема Титлата “CANASVВHГY" - KANAΣYBIΓI - “канасювиги, канасувиги, канасюбиги, канасубиги) е засвидетелствана само за българските владетели Омуртаг и Маламир (т.е. между 814-836 г). Паралелно с нея е използвана традиционно и гръцката формула "ho ek Theou archon", която  в някои случаи се среща и като самостоятелен израз, поясняващ властта на владетеля. Титлата КАНАСЮВИГИ се среща и при аварите ефталити (КАНА ЗАУЦИ) и частично при ираноезичните алани, АЛАНУИ КАН - "алански кан". За пръв път Омуртаг (814 – 831 г.) се титулова “CANASVВHГY, от бога архонт на земята, гдето се е родил”. Тя се среща в следните раннобългарски каменни надписи.

 

        Надпис № 59: “ канасювиги Омуртаг: Копанът Корсис беше мой хранен човек. Като отиде във войската, удави се в река Днепър. Той беше от рода Чакарар.

        Надпис № 60: “ канасювиги Омуртаг: зера тарканът Негавон беше мой хранен човек. Като отиде във войската, той се удави в река Тиса. Той беше от рода Кубиар.”

        Надпис № 64: “ канасювиги Омуртаг. Багатур багаинът Славнас беше мой хранен човек и като се разболя умря.”

        Надпис № 66: “ канасювиги Омуртаг: Кандидатът Турдачис беше мой хранен човек. Той умря вътре.”

        Надпис № 58: “ канасювиги Маломер, от Бога владетел. Неговия стар боила, кавхан Исбул, направи този водоскок и го даде на владетеля. А владетелят даде на българите много ядене и пиене, а на боилите и багаините даде големи дарове. Нека Бог удостои от Бога владетеля да преживее заедно с кавхан Исбул много години.”

        Надпис № 69: “Канасювиги Маломер: Чепа, багатур боила колобър беше мой хранен човек. Той се разболя и умря вътре.”


Но не мислите ли ,че се отплеснахме много от темата в крайна сметка искаме да разберем какви сме зашото никой няма да ни каже всеки ще дърпа везните към себе си и ще казва ами те са българи,турци та ако щете и араби ;D. Нека да се концентрираме върху темата.Аз си направих труда да погледна турската страна на уикипедия или свободната енциклопедия и там дават много интересна информация
Pomakça                      Türkçe    Bulgarca
Yas (Яс)                       Ben        Аз (Az)
Ti (Ти)                         Sen        Ти (Ti)
Toy(Той)                     O (Erkek) Той (Toy)
Ta (Та)                       O (Dişi)    Тоя (Tia)
To (То)                       O (Nötr)   То (To)
Nie (Ние)                     Biz           Ние (Nie)
Vie (Вие)                     Siz           Вие (Vie)
Te (Те)                      Onlar         Те (Te)
Mayka/Mama (Майка/Мама) Anne Майка (Mayka)
Vizo/Tyalo (Визо/Тяло) Göğüs, Sine Гърди (Gurdi)
Voda (Вода)                Su            Вода (Voda)
Myaso (Мясо)              Et            Месо (Meso)
Yedana (Едано)           Yemek(isim) Ядене (Yadene)
Yedat (Едат)               Yemek(fiil) Ядат (Yadat)
Mumiçe (Мумиче)         Kız           Момиче (Momiche)
Koçero (Кочеро)          Yiğit         Момче (Momche)


Това не е измислено а е факт качете и други факти.За сега по култура обичай фолклор , музика и език определено клоним към българите.Хайде подръжниците на арабската ;D и турската теза дайте малко ваши мнения.Всъщност ми е интерсно ако бяхме турци за тия 500 години защо гореспоменатите не са турски,защото ако бяхме нямаше ли да ползваме "нашия" турски език и обичай.Замислете се.Кой би захвърлил езика бита и културта си, при положение че живеее в своята си държава.


И забелязах незир какво искаш да кажеш с Мюсюлманин=турчин.Това означава ли ,че всички мюсюлмани са турци.Татарите в русия които казват ,че са българи не са турци нито арабите.Всъщност добре знаем ,че арабите не обичат много турците и нека не забравяме какво пише в корана за народите които са приели доброволно без какъвто и да било натиск исляма.

+Това българите никога не са били с единна вяра те са били и езичници и християни но не само вярата прави народът народ.Защото ако е така то турците би трябвало да са араби.Тъй като исляма иде именно от там.Какво като сме мюсюлмани такива сме и българите ни уважават думата помак не е обидна.А ние от кои сме?ТОВА ТРЯБВА ДА РЕШИМ САМИ ЗАЩОТО НИКОЙ НЯМА ДА НИ КАЖЕ ИСТИНАТА.ТОВА СЕ НАРИЧА ПОЛИТИКА И НИЕ ДОБРЕ ГО ЗНАЕМ.А ПОЛИТИКАТА Е СИЛНО ОРЪЖИЕ КОЕТО СЕ РЪКОВОДИ ОТ РЕЛИГИЯТА КОЯТО ХОРАТА СЪЩО ИЗПОЛЗВАТ КАТО ОРЪЖИЕ.

Offline Snake

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 501
Suleima,ada6 a na kakuv ezik govoriat bularite v Rusia,dali nee na bulgarski.Ama za6to togava horata ot Kazakstan kazvat ,4e sa blizki s bulgarite i razbirat mnogo dobre turskia.A za obi4aite na nas pomazite,ami az neznam kolko sa ni blizki obi4aite s bulgarskite.Neznaeh,4e i bul. sa imali i sa praznuvali Kurban-Bairam,Ramazan-Bairam,ami svadbite po 3-dena,ami kushiite i gure6a po sunetite...Suleimane,koga sme praznuvali ednakvi praznizi.Az proishojdam ot 4isto,100%-pomazi  selo      .Az bqh su6tisan kato mi kazaha ,4e pomazi sa praznuvali "Georgov den,".Ima nqkakva gre6ka,moje bi dali 6toto niamame drugoverci okolo nas ,nashite sela       ta za tova nesme vuzprieli nikavi tehni praznizi ,a moje bi ot ne6to drugo.I pitam te za kakvo e bilo nujno na BG,da ni pravi ot pomazi na hora s " no name".

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42